fbpx
ANADOLUKARADENİZ

Acarlar Longozu Sakarya – Doğanın Yeryüzüne Hediyesi
Sakarya’nın Karasu ve Kaynarca ilçelerinin arasında yer alan Acarlar Longozu, 7.5 km uzunluğuyla Türkiye’nin tek parça halindeki en büyük longoz (subasar) ormanı unvanına sahip. Sakarya’da gezilecek yerler denildiğinde ilk akla gelen yerlerden biri olan Acarlar Longozu, İstanbul’a yakın gezilecek yerler arasında da kafa dinlemek için birebir noktalardan. Hele bir de mevsimini yakalarsanız buraların o zaman değmeyin keyfinize.

Şimdi bu kadar anlattınız ama longoz nedir onu bilmiyoruz diyebilirsiniz. Sonuna kadar hak veriyoruz çünkü longoz kelimesi bizim de kulağımıza başta biraz yabancı gelmişti. Sizde de aynı durumun olabileceğini varsayarak yazımıza longoz nedir ve longoz ormanı nasıl oluşur sorularının yanıtlarıyla başlamak istiyoruz. Sonrasında Acarlar Longozu’nu anlatıp bu güzel destinasyona hangi mevsimde gidileceğinden, ne kadar vakit harcanacağından, ulaşım ve konaklama alternatiflerinden detaylıca bahsedeceğiz.


Longoz Ormanları Nedir? 🤔

longoz ormanları
Kaynak: Nevit Dilmen

Longoz (subasar ) ormanı, denize doğru akmakta olan dere kumullarının dere ağzını kapatması sonucu suyun biriktiği yerde oluşan özel bir ekosistem. Denize dökülememesi nedeniyle biriken su, özellikle ilkbahar aylarında taşıyor ve arazideki taşkın su da longozların oluşmasını sağlıyor.

Kış ve ilkbaharda artan sular, yaz ve sonbaharda azalıyor. Longoz ormanlarının devamlılığı için su olmazsa olmaz. Su seviyesinin düşmesi ve kuraklık olması durumunda bu doğa harikası kaybolmaya mahkum maalesef.  Yani longoz ormanları yeryüzünün en kırılgan oluşumlarından biri. 🙁

Bahsettiğimiz gibi tamamiyle su ve kilden beslenen ekosistemde suyu sevmeyen ağaç türleri yaşayamazken, su sever türlerden olan meşe, gürgen, kayın gibi birçok ağaç çeşidi burada mutlu mesut yaşamına devam ediyor. 🙂 Bunların dışında suyu seven bitkilerden olan göl soğanı ve su menekşesi, kuş türlerinden karaleylek ve balıkçıl gibi canlılar da longozlarda yaşamını sürdürebiliyor.

 Türkiye’de Longoz Ormanları 🌳

Longoz ormanları dünyada nadir rastlanan ekosistem türlerinden biri. Ülkemiz ise bu konuda zengin sayılabilecek bölgelerden. Sınırlarımız içerisinde 3 tane longoz ormanı bulunuyor. Türkiye’de bulunan longoz ormanları nerede diye sorarsanız eğer size aşağıdaki 3 cevabı veriyoruz.

İğneada (Kırklareli)

Acarlar (Sakarya)

Sarıkum (Sinop)

Acarlar Longozu 🏞️

acarlar longozu sakarya longoz ormanları
Kaynak: Acar54

Longoz ormanları konusunda sizlere kısa bilgiler verdikten sonra sıra asıl konumuz olan Sakarya’da bulunan Acarlar Longoz’una geldi. Türkiye’de bulunan 3 subasar ormanından biri olan Sakarya Acarlar Longozu’nda neler var,  burası nasıl bir yer, hangi mevsimde gelmek gerekir gibi aklınızı kurcalayan soruların cevaplarını vermeye başlıyoruz.

Baştan söyleyelim, çok büyük beklentilerle gitmeyin buraya. Sadece Acarlar Longozu için yola düşerseniz bir noktadan sonra yapacak bir şey bulamayabilirsiniz. Bunun sonucunda görsel doyuma ulaşmanız da biraz zor. O kadar doğal oluşumun güzelliğinden bahsettikten sonre şimdi neden bu kadar gömdünüz bir anda demeyin. Belki biz mevsimini kaçırdık, belki de beklentiyi yüksek tuttuk bilemiyoruz ama yaşadığımız hayal kırıklığının belli başlı sebepleri vardı elbette.

Aslında Acarlar Longozu harika bir doğaya sahip ancak ekosistemin korunabilmesi, zarar görmemesi için sadece 750 metrelik kısmını geziye açık tutmuşlar. Bu bölümde suyun üzerine kurulmuş tahta bir iskeleden etrafı seyrederek ilerleyebiliyorsunuz.


Ancak dedik ya işte koskoca alanın sadece 750 metresi açık ve dolayısı ile şıp diye gezip bitiriveriyorsunuz. Önceden suyun üzerinde sandal ve deniz bisikleti kiralanarak gezi yapılabiliyormuş ancak 2014 yılında kırılgan bir yapıya sahip longozun daha fazla zarar görmemesi adına yasaklanmış bu uygulama. İnsanın elinin dokunduğu her yer plastiklerle bezendiği için longozun ve içerisinde yaşayan canlı türlerinin devamı için bu çok yerinde bir karar olmuş bizce. Hayal kırıklıklarımız bu güzelliklerin devamını sağlayacaksa biz razıyız açıkçası.

Bu arada Acarlar Longozu’nda çeşitli hayvan türleri yaşıyormuş. Tilki, yaban domuzu, yaban kazı, yaban ördeği, çakal, kaplumbağa gibi türlerin yanı sıra gölde yaşayan balık türleri de mevcutmuş. Sazan, kefal, turna bunlardan birkaçı. Şanslıysanız belki bazılarını görebilirsiniz. 🙂

Acarlar Longozu’na Hangi Mevsimde Gidilir? 🍂

sakarya acarlar longozu

Biz Bolu Yedigöller gezimiz sırasında karar vermiştik Acarlar Longozu’na gitmeye. Planımızda olmasa da rotamız o taraftayken ve vaktimiz kalmışken gidelim diyip düşmüştük merakla yola. Fakat mevsimi olmadığı için pek umduğumuz gibi olmadı açıkçası Biz gittiğimizde Kasım’dı. Renk dönüşümü, kırmızılar, sarılar göremedik doğada. Zaten sonbaharın renkleri için gideceğiniz doğru adres burası değil, Yedigöller.

Acarlar Longozu’na ne zaman gidilir derseniz biz size kesinlikle ilkbahar ya da yaz deriz. Burada görülecek en nadide şey, yeşil-beyaz renkli, suda yüzen nilüferler. Bunun için de en uygun zaman Mayıs ve Ekim ayları.

 Acarlar Longozu Nerede, Nasıl Gidilir? 🛣️

Sakarya’nın Karasu ve Kaynarca ilçelerinin arasında yer alıyor Acarlar Longozu. Karasu’nun Denizköy Mahallesine bağlı. Sakarya il merkezine 63 km, İstanbul’a ise 183 km uzaklıkta bulunuyor.

Konum 📌

Acarlar Longozu’na Nasıl Gidilir?

Acarlar Longozu’na gidebilmek için öncelikle Karasu’ya varmanız gerekiyor. Karasu’ya otobüsle ya da özel araçla ulaşım sağladıktan sonra çok fazla mesafe kalmıyor. Araç ile gidiyorsanız navigasyon ya da tabelalar yardımı ile kolayca bulabilirsiniz.

Otobüs ile gitmek isteyenler ise Karasu Merkez’den kalkan 108 nolu otobüse binmeliler.

Acarlar Longozu Konaklama 🏕️

Acarlar Longozu’nda konaklamak isteyenler için çok fazla seçenek bulunmuyor. En dikkat çeken seçenek Ormantik Park’ta bulunan bungalov evler. Biz günübirlik gittiğimiz için yorum yapamayacağız ancak önden bilgi almak isterseniz internetten telefon numaralarını bulabilirsiniz.

Kamp yapmak için ise  yakınında bulunan Maden Deresi’ni tercih edebilirsiniz.

 

Bu Yazılarımız da İlginizi Çekebilir

🌍 İstanbul’a Yakın Gezilecek Yerler

🌍 İstanbul’a Yakın Denize Girilecek Yerler

🌍 Yedigöller Gezi Rehberi

🌍 Safranbolu Gezilecek Yerler


Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı