fbpx
ANADOLUEGE

Adatepe Köyü – Kaz Dağları’nın En Güzel Köyü Adatepe
Adatepe Köyü, Kazdağları’nın içinde saklanmış en güzel yaşam alanlarından biri. Saklanmış derken mecazi anlamda söylemiyoruz aslında. Şunun şurasında 20-30 sene öncesine kadar harabe haldeymiş burası. Bir grup gönüllünün Adatepe Köyü’nü keşfedip el birliği ile restore etmesinden sonra tekrar yaşanılabilir hale gelmiş ve kentten köye göç denilince akla ilk gelen yerlerden olmaya başlamış.

Hani hep hayalinizde olan ama hiç gitmediğiniz, güzelliklerini tarif etmeyle bitiremediğiniz, masallarda dinlediğiniz, havası güzel, suyu güzel, insanı güler, orada, uzakta bir köy var ya, işte o köy ADATEPE KÖYÜ. 🙂 Gözlerinizi kapatıp, ormanın tam içinde, denizden bilmem kaç metre yükseklikte, gözleri manzaraya doyuran ve taş evlerden oluşan bir köy düşünün. Gerçekten tarifi zor olan güzelliklerle dolu olan bu yere köy demek de birazcık az kaldı aslına bakarsanız. Burası dokusu bozulmamış, insanın içini dinlendiren harika bir butik köy.

adatepe köyü taş evler ve konaklar

Bir Ege seyahati sırasında vakit ayırmanızı şiddetle tavsiye ettiğimiz bu şirin köy için hazırladığımız gezi rehberinin detaylarına geçmeden önce Adatepe Köyü hakkında kısa bilgiler de verelim. Adatepe aslında eski bir Rum köyü. Bir zamanlar, daha doğrusu Kurtuluş Savaşı dönemine kadar Rumlar ve Türkler bu bölgede uyum içerisinde yaşamışlar. Sonra mübadele dönemiyle birlikte nüfus azalmaya başlamış ve köy terkedilmiş. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi; ta ki büyük şehirlerin karmaşasından, gürültüsünden kaçan bir grup tarafından keşfedilene kadar.

Şimdi biz de o gönüllülerin başlattığı işi kendimizce devam ettiriyoruz ve Adatepe Köyü’nün turizm elçiliğini üstleniyoruz. 🙂 Köy bağlı olduğu Küçükkuyu şehir merkezine biraz uzak olduğu için gözden kaçabiliyor. Aksi gibi sadece küçük bir tabela koymuşlar girmeniz gereken yola. Yani tam anlamıyla başka dünyalar arayanlara uygun bir rota burası.

Yazımızın içeriğinde, Adatepe nerede ve nasıl gidilir, gezilecek yerleri nerelerdir, Adatepe’de nerede kalınır, ne yenir gibi Adatepe Köyü hakkında detaylı bilgileri bulabilirsiniz.


 Adatepe Nerede? 📌

Kazdağları’nın omuzlarına konmuş, Çanakkale’nin sevimli ilçesi Küçükkuyu’ya bağlı, minik, huzurlu bir köy olarak karşımıza çıkıyor Adatepe. Ege Bölgesi’nin en güzel ruhu arındırma noktalarından bir olan Adatepe’nin nerede olduğuna dair detaylı bilgilerin bulunduğu ayrı bir yazı yazdık. Aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Adatepe Nerede?

 Adatepe’ye Nasıl Gidilir? 🛣

Adatepe’ye hala gitmediyseniz,  sıcak bir çay eşliğinde size yolu tarif etmek için editörlerimiz (yani koca bir ekip olarak ben ve Furkan) detaylı bir rehber hazırladı. Adatepe Köyü’ne nasıl gidilir sorusunun cevabını çeşitli alternatifler ile paylaştığımız (otobüs, özel araç, uçak) yazımız ayağınıza kadar geldi.

Adatepe’ye Nasıl Gidilir?

adatepe köyü arnavut kaldırımlı sokaklar

 Adatepe Köyü Gezilecek Yerler 🚶‍♀️

Adatepe’nin kendisi zaten başlı başına gezilecek bir yer. Gittiğiniz yer küçücük bir köy olunca tüm alanı turlamak için yarım saat hadi bilemediniz bir saatinizi harcıyorsunuz. Tabi bu süreye köyün denize bakan tarfında bulunan Zeus Altarı dahil değil. Çünkü oraya gidip gelmek biraz zaman alıyor. Aşağıda Zeus Altarı bölümünde anlattık.

Köyün merkezinde gezilecek yer aramak çok anlamlı olmasa da, biz size yine de birkaç yer önerip, ufak tüyolar vereceğiz elbette.

Taş evli ve konaklı sokaklar

Aşağıki ve yukariki mahalle olarak ayrılan Adatepe’de, Rumların yaşadığı taş evler aşağı mahallede, Türk konakları ise daha çok yukarı mahallede yer alıyor. Ve bu mahalleler insanın içine sebepsiz bir mutluluk, anlamsız bir huzur salıveriyor. Köy genel olarak insana huzur veriyor zaten. O yüzden bu köyün Arnavut kaldırımlı sokaklarını adımlamak, şirin taş evlerin rengarenk kapılarını kendinize arka plan yapıp bol bol fotoğraf çekinmek Adatepe Köyü’nde yapılabilecek en güzel, en iç açıcı aktivitelerden.

taş mektep adatepe köyü

Taş Mektep

Taş Mektep, 1940’lı yıllardan 1980’li yıllara kadar bahçesinde çocukların koşturduğu, sınıflarında öğretmenlerin ders anlattığı, tenefüs zilinin eksik olmadığı şirin mi şirin bir mektepmiş. Ancak 80’li yıllardan sonra öğrenci sayısının az olması nedeniyle kullanıma kapanmış ve bu taş mektep, bomboş, içinde çocukların gülüşüp, oynaşıp, ders yapmadığı güzel ama ruhsuz bir bina olarak kalmış. Taa ki köyü keşfedenler burayı felsefe, edebiyat, tarih ve sanat atölyesi yapana kadar.

Şimdilerde burası herkese açık bir ilim irfan yuvası. Gittiğinizde karşınıza çıkacak sessizlik sizi yanıltmasın. O kadar güzel bir ortam oluşturmuşlar ki çıt çıkmıyor. Çocuk sesi yok belki ama huzurun sessizliği var aslında. Öyle bir kütüphanesi var ki insanın içini açıyor, kocaman pencerelerini ardına kadar açtığınızda gerçekten “nefes” alabildiğinizi hissediyorsunuz.


Unutmadan ekleyelim; kütüphanenin hemen girişinde bulunan masanın üzerindeki kitaplardan ücretsiz olarak alabiliyorsunuz. Biz büyük şehir insanları böyle bir hoş görüyle karşılaşmaya pek alışkın olmadığımız için ilk başta ürkek ceylanlar gibi sağa sola baka baka inceledik kitapları. Sonra tehlike olmadığına karar verdik ve aldık beğendiğimiz kitaplardan. 😀

Son olarak, Taş Mektep nerede, kolay bulabilir miyiz diye dert etmeyin çünkü köyde gezerken kendinizi önünde bulacaksınız zaten.

zeus altarı

Zeus Altarı

Köyün yakınlarından bir yerden enfes Ege manzarasını izlemek isterseniz eğer istikamet Zeus Altarı. İlyada Destanı’na konu olan, mitolojiye göre Zeus’un karısı Hera’ya aşık olduğu yer olan Zeus Altarı hakkında detaylı bilgileri kısa gezi rehberi tadında ayrı bir yazımızda toparladık.

Zeus Altarı – Adatepe Köyü

Adatepe Zeytinyağı Müzesi

Adatepe Köyü’nde bulunan tarihi sabunhane binası restore edilerek bugünkü zeytinyağı müzesi haline getirilmiş. Müzede civar köylerden getirilmiş zeytin, zeytinyağı ve sabun üretimi ile alakalı çeşitli araç-gereç ve aksesuarlar sergileniyor. Müze köy içinde değil, bağlı olduğu Küçükkuyu’da. Köye gitmeden önce ya da dönerken uğrayabilirsiniz.

 Adatepe Konaklama 🏨

Bu tarz büyük şehirlerin keşmekeşinden uzak yerlere gidince insan içinden “keşke şu köşecikte bir evim olsa, onu gönlümce dekore etsem, sonra da bahçesinde oturup hayatı yavaşlatsam” diye geçiriyor hep. Tabi ne yazık ki bunlar her daim hayaller ve hayatlar olarak planlarda kalıyor.

En azından yakın bir gelecekte tası tarağı toplayıp kentten köy göç edemeyecek olsa da ‘ben bu gece bu mis gibi köyde uyuyacağım arkadaş’ diyenlerdenseniz eğer sizi Adatepe’de konaklama ile ilgili tüm detayları anlattığımız yazımıza alalım.

Adatepe Otelleri

adatepe köyü kahvaltı mekanları

 Adatepe Köyü’nde Ne Yenir, Ne İçilir? – Adatepe Köyü Kahvaltı 🍽

Köy içerisinde çok fazla yeme içme alternatifi olmasa da Adatepe Köyü’nde nefis bir köy kahvaltısı etmek için birkaç seçenek var köy meydanında. Bu arada köy meydanı demişken, kahvaltı yapmasanız bile orada bulunan köy kahvesinde çay için mutlaka.

Zeus Altarı’na çıkarken yol üstünde satış yapan abi ve ablalardan buz gibi karadut suyu için. Hatta yoğun hali de satılıyor, evinize dönerken mutlaka alın, sulandırıp içebilirsiniz.

Ege’de yetişen bitkilerden yapılan naneli, ısırganlı, kekikli, zencefilli ve daha birçok çeşitli dondurmalardan yemeyi de ihmal etmeyin.


Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

🌍 Adatepe Nerede – Adatepe Köyü’ne Nasıl Gidilir?

🌍 Adatepe Otelleri – Adatepe Köyü Konaklama

🌍 Zeus Altarı – Adatepe Köyü

🌍 Assos Antik Kenti Gezi Rehberi


Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı