fbpx
ANADOLUKARADENİZ

Amasra Gezisi – Amasra Gezi Rehberi

Amasra gezisi için gece 2’de kalkıp yola çıktık. Hedef sabah erkenden Amasra’da olup, ortalık henüz tenhayken şehrin tadını çıkarmaktı. Söylemesi kolaymış ama ne kadar da zormuş öyle gece yolculuk yapmak. 🙁 Furkan yolda bulduğu bütün kahvecileri talan etti ayık kalabilmek için. 🙂

6 saatlik yolculuk sonrası sabah Amasra’ya vardığımızda, uykusuzluğun getirmiş olduğu yorgunluğu çoktan unutmuştuk. Arabayı kenara çekip Bakacak Mevkii’nden henüz uykuda olan eşsiz güzelliği izlemek ve daha kimse uyanmamışken o Amasra sokaklarında özgürce yürüyeceğimizi düşünmek, Amasra gezisi için planladıklarımızı çok fazla kalabalığa karışmadan bir bir yapacak olduğumuzu bilmek insanı dinç tutmaya yetiyor.✌️

Amasra gezisi için iki tane yazı planladık. Bu ilk yazı biraz daha bilgi hapı gibi; bir gün yolunuz Amasra’ya düşerse diye (ki bizce mutlaka düşmeli) Amasra hakkında; Amasra nerede, Amasra’ya nasıl gidilir, Amasra’nın tarihi, Amasra Nasıl bir yer, Amasra’da kalınacak yerler, Amasra’da ne yenir nerede yenir gibi kafanıza takılabilecek sorulara kendimizce cevaplar vermeye çalıştık. (Amasra Gezilecek Yerler Listesi yayında!)

Yazıyı okurken ve Amasra gezisi için kendi planınızı hazırlarken ne nerede diye aramamanız için içeriği aşağıda paylaştık.👇 Başlıklara tıklayarak yazının ilgili bölümüne kolayca ulaşabilir, sonrasında sağ tarafta bulunan ⬆ simgesine tıklayarak yazının başına tekrar gelebilirsiniz. Amasra gezisi yaparken kafanızı kurcalayan soruların yanıtlarına dilediğinizde kolayca ulaşabilmeniz için Amasra gezi rehberinizi sık kullanılanlarınıza eklemeyi unutmayın!⭐️ Ayrıca Facebook 🔗 hesabımızdan da yazılarımıza ulaşabilirsiniz!


amasra bakacak mevkii

⒈ Amasra Nerede? 📌

Karadeniz kıyılarının batı kesiminde kendine yer edinmiş, birbirine bağlı iki adayı ve iki adet limanı sahiplenmiş Amasra, Türkiye’nin Karadeniz Bölgesi’nde bulunan Bartın iline bağlı bir cennet (İlçe demek biraz basit geldi bize).

➽ Amasra Haritası

amasra haritası

➽ Şehirler Arası Mesafeler

Bartın – Amasra arası kaç km? 🚗  17 kilometre  kaç saat? ⏱ Yaklaşık olarak 20 dakika
Safranbolu – Amasra arası kaç km? 🚗  117 kilometre  kaç saat? ⏱ Yaklaşık olarak 2 saat
İstanbul – Amasra arası kaç km? 🚗  456 kilometre  kaç saat? ⏱ Yaklaşık olarak 5.5 saat
Ankara – Amasra arası kaç km? 🚗  306 kilometre  kaç saat? ⏱ 
Yaklaşık olarak 3.5 saat

amasra manzarası

➽ Amasra’ya Nasıl Gidilir?

➼ Otobüs 🚍 veya Araba 🚗 ile Ulaşım

İstanbul’dan Amasra’ya ulaşım sağlayacaksanız eğer, navigasyonu kurup E80 otoyolu üzerinden devam etmeniz yeterli. İstanbul’dan Amasra’ya otobüs ile ulaşım için ise Kamil Koç, Efe Tur ve Metro’nun seferleri var, fiyatlar 70-75 ₺ arasında değişiyor.

Not 1: Kuşkayası Yol Anıtı’nı ziyaret edecekseniz navigasyonu direk oraya kurmanızda fayda var. Yeni yoldan gidip geri dönmek zorunda kalabilirsiniz.

Not 2: Özel arabanız varsa ve yakıt tüketimi ortalama seviyede ise Amasra gezisi için tercihinizi özel araçtan yana kullanmanızı tavsiye ederiz. 2 kişilik bir yolculuk hemen hemen otobüs ile aynı paraya denk geliyor. Hele ki Safranbolu’ya da uğrayacaksanız aracınızla gitmek size büyük kolaylık olur.

☞ İstanbul’dan arabayla kaç saat ? 🚗 Yaklaşık olarak 5.5 saat
☞ İstanbul’dan otobüsle kaç saat ? 🚍 Yaklaşık olarak 7 saat

☞ Ankara’dan arabayla kaç saat ? 🚗 Yaklaşık olarak 3.5 saat
☞ Ankara’dan otobüsle kaç saat ? 🚍 Yaklaşık olarak 4 saat

☞ Safranbolu’dan arabayla kaç saat ? 🚗 Yaklaşık olarak 2 saat
☞ Safranbolu’dan otobüsle kaç saat ? 🚍 Yaklaşık olarak 2.5 saat

➼ Uçak ile Ulaşım ✈️

Amasra’ya en yakın havaalanı Zonguldak’ta bulunuyor. Zonguldak Çaycuma Havaalanı’na indikten sonra önce Bartın’a sonra Amasra’ya kara yolculuğu ile ulaşmanız gerekiyor ve bu yolculuk toplamda 1 saat sürüyor.

Amasra’nın Tarihi 🏛️

amasra müzesi

Bugünkü adını kraliçe Amastris‘ten alan Amasra’nın tarihçesi MÖ 12. yy’a kadar uzanıyormuş. Yani, Amasra sokakları binlerce yıl öncesinde bile insanlara ev sahipliği yapıyormuş. Zaten Pamukkale Travertenleri‘ni Hierapolis antik kentinin ön bahçesi olarak kullanan geçmiş dönem insanlarını düşününce böylesine güzel bir yerin yakın tarihe kadar keşfedilememiş olması bir mucize olurdu. 🙂 Tarihteki ismi Sesamos olan Amasra bölgede bulunan zengin orman ürünleri nedeniyle uzunca bir süre ticaretin canlı olduğu bir merkez olagelmiş.

Yıllar yılı Fenikeliler, Miletliler, Lidyalılar, Persliler gibi çeşitli devletlerin himayesine giren Amasra Doğu Roma İmparatorluğu’nun egemenliği altına girdikten sonra daha çok dinsel bir merkez olmaya başlamış. Bu ticari çöküş daha sonraları Anadolu Selçuklu ile iyi ilişkiler kurulması sonucu yerini yeniden ekonomik canlılığa bırakmış.

13. yy’dan 15 yy’a kadar Cenevizli tüccarların hüküm sürdüğü Amasra’yı 1460 yılında ele geçiren Fatih Sultan Mehmet, fetihten önce kasabaya tepeden bakarken, Amasra’nın güzelliğini ifade eden o meşhur sözünü yanında bulunan Lala’ya söyler: “Lala, çeşm-i cihan bu mudur ola?” (Çeşm-i cihan = Dünyanın gözü).

Cumhuriyet yıllarına gelindiğinde artık gemicilik ve çekicilik ekonomik yönden geçerliliğini yitirdiği için sürekli dışarıya göç vermeye başlayan Amasra’nın turizm ile ayaklanması ve ilçe statüsüne geçmesi 1987 yılını bulmuş. Amasra’nın tarihi hakkında daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.


⒊ Amasra Nasıl Bir Yer? 🏙️

amasra gezisi kemere köprüsü

Amasra’yı size nasıl anlatsak ki şimdi? Karadeniz’in kuytu köşesine saklanmış bir ilçe düşünün. Hemen yanı başında iki tane adası ve iki tane limanı olan, mavi ile yeşilin sarmaş dolaş olduğu bir ilçe. Küçücük olmasına rağmen asla sıkılmayacağınız ve sokaklarına bolca anı sığdırabileceğiniz bir yer Amasra.

Aslında çok zorlasanız Amasra gezisi yarım güne bile sığdırılabilir ama Amasra’da gezecek yerden daha çok yapacak şey var aslında. Aşağıya Amasra’da başka dünyalara ulaşabileceğiniz bir kaç tane Amasra’da ne yapılır önerisi bıraktık.👇

✓ Amasra sokaklarında yürüyüşün tadını çıkarın. 🚶🏻

✓ Kendinizi plajlara atıp bol bol yüzün. 🏊🏻

✓ Kemere Köprüsü’nün kenarına oturup Tavşan Adası’na selam verin.🌉

✓ Ağlayan Ağaç’a gidip deniz manzarasına karşı bir çay için.🌅

✓ Mendirek’in en ucuna kadar yürüyüp deniz fenerinin dibinde şehri izlerken kafa dinleyin.🌇

✓ Amasra kalesine çıkıp profil fotoğraflarınızı şenlendirin.📷

✓ Meşhur balık ve pide restoranlarından yer ayırtın.🍽️

Amasra’da Kalınacak Yerler 🏨

amasrada kalınacak yerler amasra gezisi

➽  Amasra Otelleri

Amasra’da kalınacak yer arayanlar için her keseye uygun otel seçenekleri mevcut diyemeyeceğiz maalesef. Özellikle resmi tatil dönemlerinde otellerin belirlediği alt sınır 200₺. Elbette bu Amasra’da kalacak yer arayanlar için oldukça can sıkıcı oluyor. Biz de nereyi arasak bu fiyattan aşağısına otel bulamadık ve pazarlık yapmıyorlar (Tabi siz yine de şansınızı deneyin). North Door Hotel, Seymen Otel, Sardinia Otel, Büyük Liman Otel, Grand Asiye Otel gibi seçenekler mevcut.

➽  Amasra Pansiyonları

Yukarıda söylediklerimizin aksine pansiyonların fiyatları elbette biraz daha uygun. Biz gittiğimizde otelde kalsak da gezerken pansiyonları gördükçe pişman olmadık değil. İlçe küçük olduğu için çoğu gönül rahatlığı ile kalınabilecek aile işletmeleri gibi duruyor. Gözümüze çarpan bir kaç tanesi: Kuşkayası Pansiyon, Kural Pansiyon, Balkaya Pansiyon.

 Amasra Yemekleri 🍴

➽  Başka Dünyalar Menüsü

🍽 Mercimek Çorbası
🍽 Amasra Pidesi
🍽 Balık Çeşitleri
🍽 Amasra Salatası

➽ Amasra’da Balık Nerede Yenir?

Amasra’da en meşhur balık lokantası Mustafa Amca’nın Yeri. Biz balık yemediğimiz için gidip tatmadık ama Amasra’da balık nerede yenir diye kime sorsak aynı cevabı aldık. Hal böyle olunca tahmin edebileceğiniz üzere tatil gülerinde burası da tıklım tıklım oluyormuş ve sıra beklemek durumunda kalıyormuşsunuz. Ben ille de en meşhurunda yerim derseniz sıra beklemeyi göze alacaksınız ama kafanızdaki konsept balık + manzara + iki duble bir şeyler içmekse farklı seçenekler de mevcut.

➽ Amasra’da Pide Nerede Yenir?

Mithat Ceylan Caddesi üzerinde yanyana sıralı Karadeniz pidecileri var, buralarda yiyebilirsiniz. Amasra’yı uykusuz bir şekilde gezip aç bilaç kendimizi buraya attığımız için bize öyle gelmiş olabilir ama son zamanlarda yediğimiz en güzel pideyi burada yediğimizi söyleyebiliriz.

Amasra Gezisi Notları 📝

amasra gezisi amasra sokakları

➽ Amasra’ya Ne Zaman Gidilir?

Amasra hırçın Karadeniz’in sert iklimine sahip olduğu için kış aylarında oldukça soğuk oluyormuş. Güzelliğin tadını çıkarabilmek için bahar ve yaz aylarında Amasra gezisi yapmak ideal. Bu arada uyarmakta fayda var; her daim size hoşgeldin hediyesi olarak karşınıza çıkabilecek sert rüzgarları var buranın. Bizim Amasra’ya yaptığımız iki gezide de en muzdarip olduğumuz konu buydu. O yüzden yazın en sıcak döneminde gidilse bile kıyıda köşede bir hırka bulundurmaktan zarar gelmez. 🙂

➽ Amasra’yı Gezmek İçin Ne Kadar Zaman Lazım?

Amasra’yı gezmek için 1 gün fazlasıyla yeterli. Tabi buraların tadını çıkarmak için de +1 gün lazım. Kısacası planlarınızı yapın, Amasra gezisi için 2 gününüzü ayırın ve yola çıkın. 🙂


👇Göz Atın👇

🌍 Amasra Gezilecek Yerler Listesi

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merhaba harika yazınız için çok teşekkürler. Bende Bartın’da okuyan bir öğrenciyim Amasra’ya sürekli gidiyoruz gezmeye. Özellikle yaz sezonunda denize girilebilir yerleri harika oluyor büyük liman plajının haricinde. Şehir merkezindeki teknelerin bulunduğu yer çok pi ancak açık deniz tarafları harika… Eğer güzel bir havada yakalarsanız fotoğraf çekmek ya da yürüyüş yapmak için vazgeçilmez bir yer. Kentin eski fotoğraflarınıda https://www.amasra.com.tr/eski-amasra-fotograflari/ adresinde buldum. Gerçekten çok değişim yaşamış yıllar içerisinde ancak halen o tatlı güzel coğrafyasını koruyor. Güzel yazınız için tekrar teşekkürler ve iyi gezmeler!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı