fbpx
ANADOLUKARADENİZ

Amazon Köyü ve Amazon Adası Samsun
Milattan önce 1200’lü yıllarda tarih sahnesine çıktıkları düşünülen ve hayatlarını anaerkil düzende devam ettirmiş olan Amazonlar, günümüzde Samsun’a bağlı Terme ilçesinde yaşamış bir zamanlar. İşte bu efsanelere konu olmuş Amazon halkının ve Amazon kadınlarının anısına, Samsun Belediyesi ile 19 Mayıs Üniversitesi’nin ortak çalışmaları ile İlkadım Batıpark içerisinde 50 bin metrekarelik bir alana Amazon Adası oluşturulmuş. Bu yapay ada içine de temsili bir Amazon Köyü kurulmuş.

Adanın girişinde kocaman bir Amazon Kadını heykeli karşılıyor ziyaretçileri. Bu Heykelin sağına ve soluna yerleştirilmiş 24 metre uzunluğunda, 11 metre yüksekliğinde ve 8 metre genişliğinde Anadolu Aslanları adı verilen iki aslan heykeli bulunuyor. Bu aslanların içine girip etrafı izleyebilirsiniz. Buranın biraz ilerisinde de yazının ana konusu olan köy var.

amazon köyü

Amazon Köyü’nün içinde mert, korkusuz, savaşçı amazon kadınlarının yaşamını anlatan balmumu heykeller, mağaralar ve hapishaneler, hapishanelerin içinde de hapsedilmiş erkekler var. 🙂 Heykeller oldukça gerçekçi. Hatta ben (Merve) bir ara gezerken ve yakından heykellere bakarken ürperdim.

Eğer Samsun’a geldiyseniz, özellikle kadın ziyaretçilerin gururunu okşayan Amazon Köyü Müzesi’ne mutlaka uğrayın deriz.

Amazon Köyü Hikayesi ve Efsanesi 🙅‍♀️

Samsun’daki Amazon Köyü’nün hikayesi, savaşçı kadınları ile ün yapmış Amazonlar’ın ilk yerleşim yerinin Karadeniz Bölgesi’ndeki Themiskyra şehri olması ve bu şehrin de Samsun’un Terme ilçesi olduğunun düşünülmesiyle başlıyor.

Themiskyra şehrine yerleşen Amazon kadınları savaşmayı bir yaşam biçimi olarak görüyor ve iyi bir savaşçı olabilmek, iyi ok atabilmek için sağ göğüslerini kesiyorlarmış. İşte bu yüzden de onlara memesiz anlamına gelen Amazon denilmekteymiş. Aralarına erkek sinek bile kabul etmeyen Amazon Kadınları üreyebilmek için komşu kabile erkekleriyle bir araya geliyor ve doğurdukları kız çocuklarını kendileri gibi savaşçı bir kadın olarak yetiştiriyormuş.

Sadece savaşlarda başarılı olan kadınların hamile kalmasına izin veriliyormuş ve eğer bebek erkek doğar ise komşu kabiledeki babasına teslim ediliyormuş ve bir daha annesi ile görüşmüyormuş.

İşte bu müzede anaerkil ve katı kurallı yaşam, çok gerçekçi olan balmumu heykellerin, hapishanelere, çadırlara ve mağaralara yerleştirilmesi ile detaylıca işlenmiş. Gezerken siz de bizim gibi hayrete düşebilirsiniz.

amazon köyü samsun

Amazon Köyü Nerede, Nasıl Gidilir? 🛣️

Samsun’da görülmeye değer yerlerden biri olan Amazon Köyü ve Amazon Adası, Samsun’un Baruthane bölgesindeki Batıpark’ta yer alıyor. Çok merkezi bir konumda yer alması sayesinde toplu taşıma ile rahatça ulaşabilirsiniz. Önünden dolmuş, otobüs, tramvay gibi vasıtalar sıklıkla geçiyor.

Atakum’dan şehir merkezine giden ya da şehir merkezinden Atakum’a giden tüm araçlar ile Batıpark’a ulaşabilirsiniz. Tramvay ile giderseniz Baruthane durağında inmeniz gerekiyor. Özel araçla gidiyorsanız sahil boyunca devam eden Atakum yolunda tabelaları takip etmeniz yeterli.

Aynı zamanda Amisos Tepesi’nden de teleferik ile şehri seyrederek parka inebilirsiniz.

Amazon Köyü Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri 🕘

Samsun Amazon Köyü giriş ücreti 💵 1 TL.

Amazon Köyü ziyaret saatleri 🕘  Müze her gün 09:00-17:00 saatleri arasında ziyarete açık.


Bu Yazılarımız da İlginizi Çekebilir

🌍 Ayder Yaylası Gezi Rehberi – 7 Maddede Ayder Gezisi

🌍 Batum Turu – 10 Maddede Batum Rehberi

🌍 Ünye’de Gezilecek Yerler

🌍 Safranbolu Gezi Rehberi


Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı