fbpx
ANADOLUKARADENİZ

Amisos Tepesi – Samsun’un Tarihe Dönük Yüzü
Amisos Tepesi, Samsun’un Baruthane olarak adlandırılan bölgesinde, şehir merkezine 4 kilometre uzaklıkta, yüksek bir noktada bulunuyor. Burası tarihi zenginliği ile yerli ve yabancı turistler tarafından ilgi gören ve fazlasıyla merak edilen bir yer.

Amazon Adası ve Amazon Köyü’nün de içinde bulunduğu Batı Park’a da komşu olan Amisos Tepesi, özellikle Arkeoloji meraklılarının Samsun’da gezilecek yerler listesine mutlaka eklemesi gerektiğini düşündüğümüz destinasyonlardan biri. Buradan Batı Park’a teleferik ile ulaşım da sağlanabildiğinden bir taşla iki kuş vurmanız işten bile değil aslında.

Önce Amisos Tepesi’ne gelir, ardından teleferikle şehir manzarasını izleyerek Amazon Adası’nın bulunduğu parka geçersiniz. İnsanoğlunun yaşamlarından ilk kesitleri görmek isteyenler için gerçekten kaçırılmaması gereken bir fırsat.

Tüm bunların yanında Amisos, Karadeniz’in yeşil ve maviyi bir araya getiren eşsiz manzarasını da ayaklarınızın altına seriyor. Bu noktada bir restoran da var. Yani Samsun geziniz sırasında yemek molası vermek veya bir çay içip soluklanmak için de tercih edilebilecek yerlerden.

Biz de önce Amisos’a gelip gezmiş, sonra teleferik ile Amazon Köyü’ne inmiştik. Teleferiğe Samsun şehir içi ulaşımında kullanılan kartı okutarak binebiliyorsunuz.


Amisos Tepesi’nin Tarihi 🏛️

amisos tepesi samsun

Tarihi kaynaklara ve arkeolojik çalışmalara göre Amisos Tepesi’nde yaşamın ilk başlangıcı ve gelişimi M.Ö 6. yüzyılın başlarında gerçekleşmiş. Bu dönemlerde ilk olarak Sinop’ta koloni oluşturan Miletoslular bölgeye hakim olmuşlar.

Miletoslular, küçük bir yerleşim yeri olan Amisos’a gelip kendi kentlerini kurmaya başlamış. Surlar yapılmış, caddeler, sokaklar, meydanlar oluşturulmuş, dini yapılar ve evler kurulmuş ve bu bölge Karadeniz ile Anadolu’nun iç taraflarını bağlayan bir ticaret yolu olarak kullanılmaya başlanmış.

Daha sonra sırasıyla Kapadokyalılar’ın ve Atinalılar’ın buraya yerleşmesiyle bölgenin tarihsel gelişimi ilerlemeye devam etmiş. Buranın en önemli noktası ise Baruthane Tümülüsleri olarak isimlendirilen alanın altında ortaya çıkan mezarlar.

Söylenenlere göre Amisos kral mezarlarının ve hazinesinin bulunduğu bu tepeler bir define avcısı tarafından keşfedilmiş ancak daha sonra buraya devlet tarafından el konulmuş. Burada bulunan mezarlardan erkek mezarı olanın Pontus Krallığı’nın en üst seviyesindeki kişiye yani krala ait olduğu, kadın mezarı olanın da kralın eşi olabileceği ve kalan son mezarın ise kızlarına ait olabileceği düşünülüyor. Buradan çıkarılan buluntular ise Samsun Arkeoloji Müzesi’nde sergileniyor.

 Amisos Tepesi Nerede, Nasıl Gidilir? 🚏

Amisos Tepesi, Samsun’un Atakum ilçesinde bulunuyor. Özel araçla önüne kadar gidebildiğiniz bölgeye toplu taşıma araçları ile gelmeniz de mümkün. Ancak önce Batıpark’a gelmeniz ve buradan teleferik ile tepeye çıkmanız gerekiyor. Batıpark’ta bulunan Amazon Adası ve Amazon Köyü’nü anlattığımız yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Amisos Tepesi’ne Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri 🕘

Amisos Tepesi’ni haftanın her günü herhangi bir ücret ödemeden ziyaret edebilirsiniz.


Bu Yazılarımız da İlginizi Çekebilir

🌍 Ayder Yaylası Gezi Rehberi – 7 Maddede Ayder Gezisi

🌍 Batum Turu – 10 Maddede Batum Rehberi

🌍 Ünye’de Gezilecek Yerler

🌍 Safranbolu Gezi Rehberi


Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı