fbpx
ANADOLUEGE

Assos Gezilecek Yerler – Assos Gezi Rehberi (Çanakkale, Behramkale)
Assos Antik Kenti Gezi Rehberi“, ana sayfamızda bulunan “ruhu arındırma rotaları” içerisine liste başı olarak hızlı bir giriş yapabilecek kıvamda olan bir yer olan Assos (Behramkale) hakkında sıkça sorulan soruların cevaplarına yanıt veriyor. Üstelik bununla da kalmayıp, size Assos’u yaşatmaya çalışıyor ve bu eşsiz denemeyi sizin de yaşamanız için bütün imkanlarını seferber ediyor. 🙂

Bu yazımızda Assos hakkında: “Assos Nerede, Assos’un Tarihi, Assos Nasıl Bir Yer, Assos’ta Nerede Kalınır, Assos’ta Nerede Denize Girilir, Assos’ta Ne Yenir, Ne İçilir, Assos’ta Ne Yapılır?” sorularının cevaplarını bulabileceksiniz. Ayrıca yazımızın sonuna kendi Assos gezisi deneyimlerimiz ile ilgili “Assos Gezi Notları“nı da ekledik ki diğer başka dünya kaşiflerine elimizden geldiğince yardımımız dokunsun.

Assos, yaz aylarında dolup taşan Ege şehirlerine inat sakinliğini korumayı başarabilmiş nadir yerlerden biri. Buna etken olarak ister ulaşımının zor olmasını söyleyin, isterseniz kurulu olduğu alanın çok küçük ve genişlemeye pek imkan vermemesini gösterin. Nasıl tutarsanız tutun, neresinden bakarsanız bakın, farklı bir havası var Assos’un. Behramkale’deki sakinlik, Asos Antik Kent’teki insanı başka dünyalara götüren gizem ve Asos Antik Liman’a inerken sizi karşılayan mavinin her tonu o farklı havayı ruhunuzun her zerresine işliyor adeta.

Assos’a gitmek, ruha meditasyon uygulayıp bütün dertleri rafa kaldırmak, harika doğanın tadını çıkarmak yılın her mevsiminde yapılabilecek en güzel aktivitelerden biri. Laf aramızda Ayvalık Gezisi planımızda Assos’ta kalmak için en azından bir gün ayırmamak burayı gördükten sonra en büyük pişmanlığımız oldu. 🙁

“Assos Gezi Rehberi” yazısı biraz önce de bahsettiğimiz gibi, Assos hakkında aklınıza takılan tüm soruların cevaplarını tek bir yerde bulabilmeniz için editörlerimiz tarafından, oralara duyulan derin özlem duygusu içerisinde hazırlandı. Yani yazının içerisinde duygusal anlara denk gelirseniz lütfen editörlerimizi mazur görün. 🙁

Assos Gezi Rehberi’ni okurken ve Assos gezisi için kendi planınızı hazırlarken yazıda istediğiniz yere kolayca ulaşabilmeniz için içeriği aşağıda paylaştık.👇 Başlıklara tıklayarak yazının ilgili bölümüne kolayca ulaşabilir, sonrasında sağ tarafta bulunan ⬆simgesine tıklayarak yazının başına tekrar gelebilirsiniz. Assos’u gezerken kafanızı kurcalayan soruların yanıtlarına dilediğinizde kolayca ulaşabilmeniz için Assos gezi rehberinizi sık kullanılanlarınıza eklemeyi unutmayın!⭐️

Facebook 🔗 ve instagram 🔗 hesaplarımzı takip etmeyi unutmayın!


 Assos Nerede? 📌

Çanakkale’ye bağlı Ayvacık ilçesine 17 km uzaklıkta bulunan Behramkale Köyü’nde yer alan bir antik kent olan Assos Antik Kenti, Ege kıyılarının en güzel yerlerinden birinde kendine yer edinmiş. Volkanik bir tepenin (Troas) zirvesinde (Behramkale) ve yamaçlarında (Assos Antik Liman) kurulan Assos Antik Kenti’nin komşusu olarak tam karşısında Midilli Adası bulunmaktadır.

➽ Assos Haritası

assos antik kenti haritası

 

➽ Şehirler Arası Mesafeler

Çanakkale – Assos arası kaç km? 🚗  85 kilometre  kaç saat? ⏱ Yaklaşık olarak 1 saat
☞ Balıkesir – Assos arası kaç km? 🚗  150 kilometre  kaç saat? ⏱ Yaklaşık olarak 2.5 saat
İzmir – Assos arası kaç km? 🚗  246 kilometre  kaç saat? ⏱ Yaklaşık olarak 4 saat
İstanbul – Assos arası kaç km? 🚗  400 kilometre  kaç saat? ⏱ Yaklaşık olarak 6 saat
Ankara – Assos arası kaç km? 🚗  710 kilometre  kaç saat? ⏱ Yaklaşık olarak 8.5 saat

➽ Assos’a (Behramkale) Nasıl Gidilir?

Peşin peşin söyleyelim, özel aracınızla gitmeyecekseniz eğer Assos’a ulaşım biraz zor. Zaten Behramkale ve Assos’un bozulmadan bu günlere kadar gelebilmesinde ve hala sessiz sakin küçük bir kasaba görünümünde kalabilmesinde önemli etkenlerden biri bu. Aşağıda Assos’a ulaşabilmek için bir kaç alternatif paylaştık. Bizim fikrimizi sorarsanız eğer; Assos gezisi için özel araçla gelmek yapılabilecek en güzel şey. Kendinizi kısıtlamadan gezme imkanı bulursunuz. Eğer böyle bir şansınız varsa ikinci kere düşünmeyin deriz.

➼ Araba ile Assos’a Ulaşım 🚗

İstanbul’dan Assos’a ulaşım sağlayacaksanız eğer Çanakkale tarafından gitmek, Osmangazi Köprüsünü kullanmak ya da İDO’nun arabalı vapur seferlerini tercih etmek gibi üç seçeneğiniz var.

Çanakkale tarafından gitmek isterseniz eğer; Eceabat, Gelibolu veya Kilitbahir arasında her gün çalışan arabalı vapur seferleri ile karşıya geçip buradan Assos’a devam edebilirsiniz. Trakya bölgesini aşırı sevdiğimiz için bu güzergah bizim favori rotamız aslında ama resmi tatil dönemlerinde arabalı vapur sırası beklemek çok çileli bir deneyime dönüşebiliyor. Assos gezisi için plan yaparken burada oluşabilecek yoğunluğu göz önünde bulundurmakta fayda var.

İkinci seçenek olan Osmangazi Köprüsünü kullanmak biraz önce bahsettiğimiz resmi tatil dönemlerindeki yoğunluğu atlatmak için en güzel alternatif. Arabalı vapura göre cebinizden biraz daha fazla para çıkacak ama o çileyi çekmektense köprüden geçersiniz daha iyi olur diye düşünüyoruz.

Son olarak da İDO’nun arabalı vapur hatlarından biri ile karşı kıyıya ulaştıktan sonra Assos’a doğru yol almak bir diğer tercihiniz olabilir ancak tıpkı Çanakkale güzergahında olduğu gibi burada da yoğun dönemleri dikkate almakta fayda var.

➼ Otobüs ile Assos’a Ulaşım 🚍

Assos Behramkale’ye otobüs ile ulaşım sağlayabilmek için biraz indi bindili bir yolculuğu göze almanız gerekecek. Önce Çanakkale’ye ulaşmalı, buradan da yine otobüs ile Ayvacık’a geçmelisiniz. Sonrasında da Ayvacık’tan saat başı kalkan Assos minübüsleri ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Not: Assos gezisi için bizin favorimiz Çanakkale güzergahı üzerinden gelmek ama az önce de belirttiğimiz gibi bu rota üzerinde resmi tatil dönemlerinde oluşabilecek yoğunluklara dikkat etmekte fayda var.

☞ İstanbul’dan arabayla kaç saat ? 🚗 Yaklaşık olarak 6 saat
☞ İstanbul’dan otobüsle kaç saat ? 🚍 Yaklaşık olarak 10 saat

☞ Ankara’dan arabayla kaç saat ? 🚗 Yaklaşık olarak 8.5 saat
☞ Ankara’dan otobüsle kaç saat ? 🚍 Yaklaşık olarak 11.5 saat

➼ Uçak ile Ulaşım ✈️

Assos’a uçak ile ulaşabilmek için yine ilk durak Çanakkale olacak. Daha sonrasında Ayvacık ve ardından Assos’a otobüs veya taksi ile ulaşım sağlamanız gerekiyor.


Assos’un Tarihi (Behramkale) 🏛️

assos'un tarihi

Assos’un tarihi geçmişi oldukça eskilere dayanmakta. Yapılan arkeolojik araştırmalardan sonra Assos’ta Tunç Çağı’dan itibaren yerleşimin olduğu anlaşılmış. Buraya ilk gelenlerin kim olduğu net olarak belirlenemese de M.Ö. 7. yy’dan itibaren Midilli Adası’ndan gelen Aiol kolonilerinin Assos’a gelişim ve zenginlik getirdiği belirlenmiş. Daha sonraları İ.Ö. 560 yılından itibaren Lidya Krallığı’nın hakimiyetine girdiği belirlenen Assos Antik Kenti’nde, M.Ö. 546 yılında Pers egemenliği yaşanmış.

Pers egemenliği sonrası bir süre Atina Kent Birliği ve Persliler arasında bir kaç kere el değiştiren Assos Antik Kenti’nde bir dönem Aristo’nun yaşadığı ve burada M.Ö 347 yılında bir felsefe okuduğu kurduğu belirlenmiş. Aristo’nun Assos Antik Kenti’nde kurduğu bu okulda yaşam bilimi üzerine çalışmalar yapılmaktaymış. Aristo’nun Assos Antik Kenti’nde yaklaşık 3 yıl kadar yaşamış olması ve bu dönemde Pavlik Kiliseleri’nin kurucusu Tarsuslu Pavlus tarafından ziyaret edilmesi nedeniyle kent Hristiyanlar tarafından kutsal olarak kabul ediliyor.

Dönemin kralı Hermesias’ın M.Ö. 345 yılında bağımsızlığını yitirmesi ile birlikte Assos Antik Kenti’nde Pers hakimiyeti yeniden başlamış. Ancak M.Ö. 334 yılında Büyük İskender’in kazandığı zafer ile Assos üzerindeki Pers egemenliği tekrar son bulmuş. Daha sonraları yine bir çok kez el değiştiren Assos, M.Ö. 133 yılında Roma egemenliğine girmiş ve bu dönemde önemli bir gelişim göstermiş.

M.S. 3. yy’da önemini yitiren kente Bizans’ın hakim olması ile birlikte yeniden önemli bir konuma gelmiş ve Assos piskoposluk merkezi haline gelmiş. 1330 yılına kadar aralıklı olarak Bizans hakimiyeti Assos’ta devam etmiş. Bölgenin Osmanlı hakimiyetine girmesi ise 1359 yılında gerçekleşmiş. Çanakkale ve çevresinin Sultan I. Murat’a satılması sonrası Assos Antik Kenti Osmanlı topraklarına girmiş. Günümüzde ise Assos Antik Kenti özenle korunan bir sit alanı ve burada geçmişi aydınlatmak için arkeolojik kazılar tam gaz devam ediyor.

 Assos Nasıl Bir Yer? 🏙️

assos antik liman

Yüzyıllar boyunca farklı medeniyetlerin egemenliği altına giren Assos Antik Kenti’nde bizce bugünkü en önemli ortak payda insanlara vermiş olduğu huzur. Tamam yerleşim alanı kısıtlı, konaklama imkanları kısıtlı, özel araç hariç ulaşımız zor belki ama tüm bunları göze alıp Assos’a geldiğiniz zaman kazancınız çekeceğiniz bu çilelere oranlar oldukça fazla. Hayatın bütün koşuşturmacasından kopup dış dünyadan tamamen soyutlanma imkanı Assos’ta fazlasıyla var.

Sürekli Assos’un insana verdiği huzurdan bahsediyoruz belki ama evet Assos’ta kesintisiz olarak karşılaşacağınız yegane şey “huzur”. Yaz aylarında denize girmek isteyen ama fazla gürültüden ve kalabalıktan bunalanlardansanız burası tam size göre anlayacağınız. Sabah kalkar antik limanda denize girersiniz, öğlen çıkar denize nazır bir yemek yersiniz, akşam çıkar Behramkale’de veya Assos Antik Kenti’nde eşsiz manzaranın tadını çıkararsınız. İşte bunlar bizce bir yerin “ruhu arındırma rotası” olabilmesi için gerekli olan tüm şeyler.

Ben hem ruhumu arındırmak istiyorum hem de biraz hareketlilik arıyorum diyenlerdenseniz Assos’ta bu da mevcut aslında. Buralara yakın, Assos’a göre daha hareketli olan ve eşsiz güzellikte mavi suların tadını çıkarabileceğiniz Kadırga Koyu, Sivrice Koyu, Sokakağzı Koyu gibi bir çok plaj var. Yazımızın “Assos’ta Denize Girilecek Yerler” bölümünde bu plajlarla ilgili bilgileri paylaştık.

Tabi Assos Antik Kenti, zengin tarihi geçmişi nedeniyle başka dünyalar kaşifleri için de tam anlamıyla bir çekim noktası. Eski zamanlarda en büyük kazanç kaynağı Assos’ta bulunan Antik Liman olan bu şehirde şimdilerde arkeolojik kazılar tam gaz devam ediyor ve Behramkale’de yaşayan yerlilerden bir kısmı kazançlarını bu kazılara ve restorasyon çalışmalarına katılarak sağlıyorlar.

 Assos’ta Konaklama 🏨

assos nasıl bir yer

Her ne kadar diğer tatil beldelerine göre daha sakin bir konseptte karşımıza çıksa da yılın diğer aylarında bin civarı bir nüfusa ev sahipliği yapan Assos (Behramkale), yaz aylarında oldukça kalabalıklaşıyor. Yerleşim alanının sınırlı olması ve bölgenin sit alanı olarak korunmasının da etkisiyle Assos’ta konaklama imkanları da kısıtlı. Yani yola çıkmadan önce kalacağınız otelde rezervasyonunuzu yaptırmanızı tavsiye ederiz.

Ayvalık gezisi için plan yaparken biz Assos Antik Kenti için aklımızdaki düşünce “Bi’ uğrar, biraz dolaşır denize girer sonra da yola devam ederiz” şeklinde olduğu için burada konaklama yapmadık. O yüzden size biz şu otelde kaldık süpermiş burası, siz de buraya gidin diyebileceğimiz bir yer yok. Yine de güzelce araştırıp size bir kaç alternatif hazırlamayı da ihmal etmedik.

➽ Assos Otelleri

➼ Assos 3 Oda

Eşsiz bir manzara, olağanüstü misafirperverlik, harika kahvaltı, tertemiz ve güzel dekore edilmiş odalar… Assos 3 Oda için ardı ardına dizilen övgülerden sadece bir kaçı. Burası “Aile işletmesi” konseptinin gerçekten de hakkını veren bir butik otel olarak gözüküyor. Sadece dikkat etmeniz gereken bir nokta var, çocuk misafir kabul etmiyorlar.

Adres 📍 N:15, Behram Köyü İç Yolu, 17860
Konum📌

➼ Assos Biber Evi (Chilli House)

Assos’ta bulunan ve fazlaca övgü alan butik otellerden bir diğeri Assos Biber Evi. Bu otelde hoşa gitmeyen tek şey, oradan ayrılmak olmuş. Tesise çocuk misafirlerin, evcil hayvanların kabul edilmemesi ve ilave yatak için odalarda yer olmaması rezervasyon yaptırırken dikkat etmeniz gereken hususlar.

Adres 📍 Behram Köyü, No:46
Konum📌

➼ Assos Bohemian Hotel

Assos gezisi için konaklama yapabileceğiniz bir diğer aile işletmesi Assos Bohemian Hotel. Bir tane bile olumsuz yoruma rastlamadığımız ve sayısız övgü almış bir butik otel burası. Diğer verdiğimiz alternatiflere göre buranın ekstra olumlu olarak görebileceğiniz özelliği, çocuk misafirleri ve evcil hayvanları kabul etmesi.

Adres 📍 Behram Köyü, 17860
Konum📌

 Assos’ta Denize Girilecek Yerler 🏖️

assos kadırga koyu

➽ Assos Plajları

Assos’ta denize girilecek yerler az ama öz. Behramkale’nin aşağısında Assos Antik Liman’da ve hemen yanı başında bulunan Kadırga Koyu’nda denize girme imkanı var. “Assos’un denizi nasıl?” mı dediniz. Enfes, enfes! Şukular şelale ordaki denize. O kadar harika yani.

➼ Assos Antik Liman

Yüzyıllardır aynı yerde bulunan bir limanda, tertemiz sularda balıklarla birlikte yüzmeyi kim istemez? İşte Assos’ta bu imkana sahip oluyorsunuz. Liman küçük bir alana sahip olduğu için, orada bulunana işletmelere ait olan özel iskelelerden denize girebiliyorsunuz.

Konum📌

➼ Kadırga Koyu

Assos Antik Kenti’nin hemen yanı başında, 2 kilometrelik mesafede bulunan Kadırga Koyu hem bölgenin hem de ülkemizin en popüler denize girme yerlerinden. Hatta Kadırga Koyu geçmişte de oldukça popülermiş diyebiliriz. Burası Osmanlı döneminde savaştan hasarlı dönen kadırgaların tamir edildiği yermiş. Yani Kadırga Koyu ismi buradan geliyor.

Tabi o koca koca gemiler boşuna Kadırga Koyu’nda tamir edilmiyormuş, buranın denizi oldukça derin. 2 adım atıp boyunuzu geçen derinlikte yüzmeye başlıyorsunuz. Bu derinlik insanı ürkütse de balıklarla birlikte yüzme deneyimi sunuyor olması o tedirginliği yaşamaya değiyor açıkçası. Biz buraları hiç bırakmak istemedik ama yola çıkma vaktimiz geldiğinde Kadırga Koyu’ndan gözümüz yaşlı ayrılmak zorunda kaldık. 🙁

Kadırga Koyu bir çok özel işletmeye ev sahipliği yapıyor ve Assos Antik Liman’ın aksine genişçe bir alana ve bol şezlonga sahip. Ortalama şezlong ücreti 2 kişi için 20-30 ₺ aralığında.

Konum📌

➽ Assos’a Yakın Plajlar

➼ Assos Yeşil Liman

Assos’a yakın denize girilebilecek yerlerden ilki, yaklaşık 10 dakikalık mesafede bulunan Assos Yeşil Liman. Denizi yine mükemmel olan Yeşil Liman’ın Kadırga Koyu’ndan en büyük farkı, çevresinde hiçbir işletmenin bulunmaması sayesinde tamamen bakir bir koy olarak kalması.

Konum📌

➼ Koruoba Koyu

Assos’a yakın denize girilebilecek bir diğer yer, çevresinde bir kaç işletme olsa da “el değmemiş koy” konsepti içerisine alınabilecek olan Koruoba Koyu. Sessiz, sakin denize girmek isterim ben diyenler için tercih sebebi olabilecek bir diğer yer.

Konum📌

➼ Sokakağzı Koyu

Assos Antik Kente yaklaşık 20 dakikalık mesafede bulunan Sokakağzı Koyu buralarda denize girebileceğiniz bir diğer yer. Tıpkı Kadırga Koyu gibi özel işletme açısından zengin bir yer olan Sokakağzı Koyu bölgenin en popüler mekanlarından.

Konum📌Assos’ta Gezilecek Yerler 🚶🏻

assos'ta gezilecek yerler

Assos’ta gezilecek yerler oldukça az. Hatta durun bakayım, Assos’ta gezilecek yer tamı tamına 2 tane. E zaten ortam “gezilecek yer” ortamı değil, huzur bulunacak yer ortamı. Hep gezecek, görecek değilsiniz ya. Biraz da kafa dinleyin, kendi içinizdeki başka dünyaları keşfedin. Valla bunu yapmak için Assos’ta bütün şartlar uygun.

⓵ Behramkale Köyü

Assos’ta gezilecek yerlerden ilki Behramkale Köyü. Zaten burada konaklayacaksanız en çok yapacağınız aktivite bu sokaklarda yürümek olacak ama biz yine de söyleyelim: Behramkale Köyü’nün Arnavut kaldırımlı sokaklarını bol bol tepin. Butik sanat atölyelerini gezin. He bir de Her yer eski, taştan yapılmış Rum evleriyle dolu, onları da incelemeyi ve bol bol fotoğraf çekinmeyi unutmayın.

Antik Kentin tepesinden bulunan, klasik Osmanlı mimarisine aykırı bir şekilde I Murat döneminde inşa edilmiş Hüdavendigar Camii mutlaka görün. Yazımızın “Assos’ta Denize Girilecek Yerler” bölümünün Kadırga Koyu kısmında bahsettiğimiz Osmanlı donanmasına ait kadırgaların enfes çizimleri resmedilmiş Hüdavendigar Camii içerisine.

Behramkale Köyü içerisinde bir de Yörük Tezgahları var. Bunlarada bir göz atmadan geçmeyin. Biraz ısrarcılar. Hatta yolda bile arabanızı durdurup size bir şeyler satmaya çalışıyorlar. Karşınızda 90 yaşında bir nine olunca ve “10 ₺ benim gibi gocakarıya çok değil yeğenim” deyince el mahkum almak zorunda kalıyorsunuz. 😅 O şimşir kaşık evimizin en güzide noktasında korunuyor şu anda.

⓶ Assos Antik Kenti

Assos Antik Kenti’nin en önemli noktaları: “Assos Amfi Tiyatro”, “Nekropol” ve “Athena Tapınağı”. Bunlar en önemli noktaları diyoruz çünkü burası biraz antik kent olmaktan çıkmış bize göre. Arkeolojik kazılar tam gaz devam ediyor ve gün yüzüne çıkarılan yapılara aslına uygun bir şekilde yeniden can veriliyor ama ne bilelim Hierapolis Antik Kenti‘nde aldığımız tadı alamadık biz burada. Tabi Assos Antik Kentin efsane manzarası içimize düşen bu olumsuzluğu silip süpürdü orası ayrı.

Assos Amfi Tiyatro, Assos Antik Kenti içerisinde aslına uygun bir şekilde yeniden ortaya çıkarılan yapılardan biri. Kentin güney kısmında karşısına Midilli Adası’nı almış bir şekilde kurulan amfi tiyatro vakti zamanında 2500 izleyiciyi ağırlayabilecek kapasitede önemli bir kültür sanat merkeziymiş. Yapılan araştırmalar sonucunda Assos Amfi Tiyatro’nun bir deprem sonucunda yıkıldığı ve sonrasında taş ocağı olarak kullanıldığı tespit edilmiş. Günümüzde 1500 kişiyi ağırlayacak şekilde yeniden restore edilen bu tipik Roma çağı amfi tiyatrosunda aldığımız duyumlara göre zaman zaman ufak çapta konserler ve etkinlikler de yapılabiliyormuş.

Assos Antik Kenti içerisinde bulunan Nekropol 9 yüzyıl boyunca mezarlık olarak kullanılmış. En eski zamanlara tarihlenen gömülerde cesetlerin yakıldığı ve küllerinin küpler içerisinde saklanarak gömüldüğü anlaşılmış. Sonraları ise lahit mezarlar kullanılmaya başlanmış.

Assos Antik Kenti’nin en dikkat çekici ve hatta en güzel noktası ise kentin en yüksek noktasında bulunan Athena Tapınağı. Yapılışı M.Ö. 525 yılına tarihlenen Athena Tapınağı, adından da anlaşılacağı üzere baş tanrı Zeus’un kızı tanrıça Athena’ya ithafen yapılmış.  Anadolu’da bulunan tek dorik sütunlu tapınak olan Athena Tapınağı’da aslına uygun bir şekilde restore edilip yeniden canlandırılan yapılardan.

Yazımız için araştırma yaparken öğrendik ki Assos Antik Kenti’nde geçmişte ortaya çıkarılan bir çok eser günümüzde başka başka yerlerde sergilenmekteymiş. 1881-1883 yılları arasında buraya ilk kez kazı yapmak için gelen Amerikalı ekip, dönerken bazı önemli eserleri de yanında götürmeyi ihmal etmemiş elbette. 😒 Belki de biraz önce bahsettiğimiz “eksiklik hissi” bu durumdan kaynaklandı. Tamam, kabul ediyoruz Assos Antik Kenti çok çok eski zamanlardan kalma ve insana o “geçmiş zamana gitme” hissini kesinlikle veriyor. Tamam, manzarası da efsane ama o elden kaçırılan eserler de burada olsaydı burası kesinlikle çok daha çarpıcı bir Antik Kent olurdu diye düşünüyoruz.

Assos’ta Ne Yenir, Ne İçilir? 🍴

Ege kıyılarında gezmeye başladığımızdan beri aldı başını gidiyor bir rakı-balık sefası muhabbeti, bitmek bilmiyor. 🙂 Buranın havasından mıdır suyundan mıdır nedir gerçekten de çok yakışıyor buralara rakı-balık konsepti. Tabi bir de yöreye özgü otlar, zeytin, zeytinyağı ve bunlardan yapılan mezeler var.

Assos’ta balığın en hasını, mezelerin en şükelasını yiyebileceğiniz mekanlardan bir kaçı; Uzun Ev, Yahya’nın Yeri, Etem ile Aslı’nın yeri.

Assos’ta Ne Yapılır? 🚶🏻

✓ Behramkale’nin Arnavut kaldırımlı sokaklarında bol bol yürüyün. 🚶🏻

✓ Assos Antik Kenti’nde manzaranın tadını çıkarın. 🌅 

✓ Assos plajlarında bol bol yüzün. 🏊🏻

✓ Assos Antik Liman’da rakı-balık yapın.  🍽️

✓ Bol bol kafa dinleyin, ruhunuzu arındırın. 💆‍♂️

Assos Gezi Notları 📝

assos behramkale gezi rehberi

➽ Assos’a Ne Zaman Gidilir?

Assos, çevresindeki plajların da etkisiyle, özellikle yaz aylarında doluluk oranı oldukça artan bir yer. Fakat bizce Assos tam anlamıyla bir “ruhu arındırma rotası”. Yani Assos’a gidip kafa dinlemek için herhangi bir zaman sınırlaması yok bize göre. Hatta mümkünse sonbahar ya da ilkbahar aylarında gelmek lazım ki buraya insan iyice inzivaya çekilebilsin.

➽ Assos’u Gezmek İçin Ne Kadar Zaman Lazım?

Assos’u gezmek için yarım gün bile yeter. Fakat siz siz olun bizim yaptığımız hataya düşüp Assos’a gerçekten de sadece yarım gün ayırmayın. En az 2 günlük bir planınız olsun Assos gezisi için. Tadı damağınızda kalır sonra. 🙁

Başka Dünyalardan Not: Assos Gezilecek Yerler ile ilgili Gezitta.com da çok güzel bir yazı yazmış. Bakalım beğenecek misiniz.


Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı