fbpx
ANADOLUKARADENİZ

Ayder Yaylası Gezilecek Yerler
Ayder Yaylası Gezilecek Yerler yazımızda, ülkemizin Doğu Karadeniz Bölgesi’nde gezilecek yerler denildiğinde akla gelen ilk destinasyonlardan olan Ayder Yaylası’nda görülecek yerleri ve yapılabilecek aktiviteleri anlattık. 👇

Fırtınalı aşkların, birbirlerine delicesine sevdalı aşıkların buluşma noktası Fırtına Deresi’nin yol boyunca sizi takip ettiği, Çamlıhemşin’in çam ağaçlarının, taş köprülerinin arasında ilerlediğiniz bir yolculuğun sonunda, Karadeniz’in kalbinde bulunuyor Ayder Yaylası. Buraya ulaştıktan sonra ise başınıza gelmesi yüksek ihtimal iki tane şey var.

1- Enfes doğasına, bol oksijenli havasına kapılıp sarhoş olursunuz.

2- Atmosferin getirdiği iştahla mis gibi Karadeniz sofrasının başına oturur midenizi aşık edersiniz.

Bizim mideler körkütük aşık mesela şuan Karadeniz’e. Burası sadece erkeğin değil kadının da kalbine giden yolu bulmuş desek abartmış olmayız. Çünkü hala ara ara Muhlama yiyesi, turşu kavurması hüpletesi geliyor insanın, özlüyoruz. Her ne kadar aynı tadı vermiyor olsa da ne yapalım, biz de İstanbul’da kavuşturuyoruz sevenleri, yürek dayanmıyor. 🙂

Konu nasıl gezi rehberi konseptinden gurme yazısı kıvamına kadar geldi anlamadım, halbuki çok iyi başlamıştım anlatmaya. Biz Ayder’de gezilecek yerleri paylaşacaktık bu yazıda değil mi? Velhasıl kelam Ayder Yaylası’nın yanında yamacında çokça görülesi yer var, vaktinizin bol olduğu bir zamanda gidin, bizim aşağıda sıralayacağımız listenin hepsine uğrayın deriz.

Not: Unutmadan bu liste yüksek yüksek yaylaları içermez. Bizim Ayder yaylası gezilecek yerler listemiz ulaşımın nispeten kolay sağlanabileceği, yolların mümkün olduğunca bozuk olduğu noktaları içeriyor.


Ayder Yaylası 🌲

ayder yaylası

Ayder Yaylası gezilecek yerler listesinin ilk sırasında yaylanın merkezi diyebileceğimiz bir alan bulunuyor. Evet, son yıllarda turizmin pençesine ister istemez düştüğü için buralar, artık merkez diye tabir edebileceğimiz bir yer oluşmuş durumda Ayder Yaylası’nda

Hemen olumsuz düşünmeye başlamayın tabi. Biz o kadar da karamsar değiliz bu konuda. Çünkü hala daha Ayder Yaylası bir sanat eseri gibi sizi kendine çekiveriyor, ne olduğunuzu anlayamıyorsunuz. “Oralar çok kötü olmuş abi ya kalabalıktan geçilmiyor, gidilmez” diyenlere çok da aldırış etmeyin bizce. Buralara gelinmez mi hiç? Bak şimdi; Fırtına Deresi’nin yaylanın eteklerine işlenmiş bir motif gibi akıp gitmesi, havada oluşan sisin çam ağaçlarını ve kırmızı çatılı evleri örterek resmin güzelliğine güzellik katması ile baktıkça bakasınız gelir buraya. Nefes almaya, huzur bulmaya, sadece ve sadece seyretmeye, yeşile doymaya gelinir Ayder’e.

Aynı zamanda şifa bulmak için de gelinir. Bol oksijenli havanın verdiği iyileşme hissinin yanında Ayder’de bir de kaplıca bulunuyor (11. Maddede anlattık). Buradaki kaplıca, romatizmal hastalıklar ve eklem rahatsızlıklarına iyi geldiği bilinen berrak bir suya sahip.

Ayder Yaylası ulaşım ve konaklama rehberi için 👉 Ayder Yaylası Nerede, Nasıl Gidilir, Nerede Kalınır?

Konum 📌

Gelin Tülü Şelalesi 🌊

gelintülü şelalesi

Ayder Yaylası gezilecek yerler listesinin ikinci sırasında yaylanın hemen karşısında, yemyeşil ağaçların arasından usulca kendini bırakan Gelin Tülü Şelalesi var. Kaçkar Dağları’nın eteklerinden Kavrun Deresi’ne kavuşmak için akan suların görüntüsü, gelinin arkasından süzülen duvağa benzetildiği için zamanla Gelin Tülü Şelalesi ismiyle anılır olmuş bu doğa harikası. Suyun dere ile buluştuğu yere gitmek yasak. Çünkü oldukça dik bir yamaçtan aşağı inilmesi gerekiyor. Zaten buranın espirisi, uzunca bir yol kat eden bu güzelliği tüm ihtişamıyla izleyebilmek. Gelin Tülü Şelalesi’ni yaylanın meydanına çıkıp, karşıya baktığınız zaman hemen göreceksiniz.

Konum 📌

Çamlıhemşin 🏡

çamlıhemşin köyleri

Rize’nin az nüfuslu ilçelerinden biri olan Çamlıhemşin oldukça sevimli bir yerleşim yeri. Tabi yaz aylarında Ayder Yaylası’na akan kalabalığa saymazsak. Mis gibi bir doğaya sahip olan bu ilçenin 6 mahalle ve 27 köyü bulunuyormuş. Bu köylerden 7 tanesi Laz köyüymüş ve dil olarak da sadece Lazca kullanılıyormuş.  Vaktiniz var ise Çamlıhemşin’in köylerini gezebilir, çam-gürgen-kestane üçlüsünden oluşan o meşhur Çamlıhemşin evlerini yakından görme fırsatını yakalayabilirsiniz.

Konum 📌

Şenyuva (Çinçiva) Köprüsü 🌉

şenyuva köprüsü çinçiva

Çamlıhemşin’e çok yakın bir mesafede bulunan Şenyuva Köprüsü, 1696 yılında Fırtına Deresi’nden yaklaşık 20 metre yüksekliğe inşa edilmiş.  Oldukça eski bir köprü olan Şenyuva Köprüsü Karadeniz gezinizin fotoğraflarını ve anılarını süsleyecek en güzel noktalardan. Daha önce bir televizyon dizisine bolca arka plan olduğundan Ayder Yaylası gezilecek yerler listesinin daimi temsilcilerinden. Hemen yakınında bulunan ve ismini köprünün ilk adından alan Çinçiva’da da bir kahve içmenizi tavsiye ederiz.

Konum 📌


Goboş (Koboş) Köprüsü 🌉

goboş köprüsü

Yine Çamlıhemşin’e çok yakın bir mesafede bulunan ve görünüş itibariyle Şenyuva Köprüsü’ne çok benzeyen bir yapı Goboş Köprüsü. Burayı özel kılan ise yerlilerin söylediğine göre Goboş Köprüsü’nün çok daha eski olması ve bu zamana kadar hiç restore edilmemesi. Yani aslında meşhur olmayı hak eden burasıymış. Gerçekten de insan manzraya bayılmadan edemiyor.

Köprünün hemen yanında bulunan Yolun Dibi Köy Kafesi’nde Makbule Abla’nın muhlamasını yemeden ve çayını içmeden de sakın ha geçmeyin. Ayder gezsinin üstünden çok sular aktı ancak benim hatıramda orada yediğimiz muhlama ve içtiğimiz çay kaldı. Yanıma ise tatlı mı tatlı Makbule Abla’nın dostluğu. Gidenler Merve’nin selamı var demeyi unutmasın. 🙋

Konum 📌

Zil Kale 🏰

zil kale

Ayder Yaylası gezilecek yerler listesinin en güzel noktalarından biri Zil Kale. Çamlıhemşin ilçesinin 12 km güneyinde yer alan bu kale, denizden 750 metre, Fırtına Deresi’nden ise 100 metre yüksekte harika bir konuma sahip.

İlk olarak 5. veya 6. yy’da inşa edildiği düşünülen ve bugünkü haline gelmesi 13. yy olarak tarihlenen Zil Kale, uzaktan bakıldığında bir dağın tepesine konmuş şahini andırıyor. Kalenin içine girdiğinizde ise sizi adeta kuşatan bir yapıya sahip olduğunu fark ediyorsunuz.

Bizans ve Osmanlı dönemlerinde tehlikelere karşı gözetleme kalesi olarak kullanılan bu yapının ilk adı Zir Kale ve bu da aşağı kale anlamına geliyormuş. Yapının adı zamanla evrilmiş ve günümüzde kullanılan adıyla Zil Kale olmuş. Kaleden manzara sizin de tahmin edebileceğiniz gibi muhteşem ötesi. Bir kere çok yüksektesiniz, çamların içindesiniz, bulutlara yakınsınız ve aşağıdaki dereye çok uzaksınız, işte tüm bunlar insanda inanılmaz hisler uyandırıyor. “Bu kale insan gücüyle bu kadar yükseğe nasıl yapılmış” diye düşünüp durmadan edemiyorsunuz.

Yolu gayet güzel, özel aracınızla ile kalenin dibine kadar ulaşabilirsiniz. Giriş ücreti 3 TL, yaşlı ve çocuklardan ücret alınmıyor.

Konum 📌

Palovit Şelalesi 🌊

palovit şelalesi

Kaçkar Dağları Milli Parkı içinde yer alan Palovit Şelalesi, Rize’nin debisi en yüksek şelalelerinden. Birbirine çok yakın ağaçların bulunduğu bir ormanın içinde yer alan bu doğa harikasının suyu oldukça gür akıyor. Şelaleye yaklaştıkça aşağısındaki gölete dökülen sular, hızdan ve gür akımdan dolayı tanecikler şeklinde sizi ıslatmaya başlıyor. Gerçekten kendinizi bir kartpostalın içinde gibi hissediyorsunuz.

Ayder Yaylası gezilecek yerler listesi içerisine mutlaka alınması gereken Palovit Şelalesi’ne ulaşmak için Çamlıhemşin Çat yolunu takip etmeniz gerekiyor. Bu yol üstünde ilerlerken yaklaşık 19 km sonra tabelayı göreceksiniz. Sola döndükten sonra ise 4 km daha ilerledikten sonra Palovit Şelalesi’ne ulaşıyorsunuz. Ancak o 4 km kolay kolay bitmiyor şimdiden söyleyelim. Yol çok dar ve biraz da bozuk olduğundan yavaş gitmeniz gerekiyor.

Konum 📌

Mikron Köprüsü 🌉

mikron köprüsü

19.yy’da Osmanlı Devleti tarafından Fırtına Deresi üzerine yaptırılan Mikron Köprüsü, tip olarak Şenyuva ve Goboş ile hemen hemen aynı. Yüksekliği 12 metre ve uzunluğu 30 metre olan bu yapı, Çamlıhemşin Ayder Yolu üzerinde bulunuyor. Bu yüzden Mikron Köprüsü, Ayder Yaylası gezilecek yerler listesine de otomatikman girmiş oluyor. 🙂

Konum 📌

 Pokut Yaylası 🌲

pokut yaylası
Kaynak: Wikimedia Commons

Pokut Yaylası’na 1-2 km kala, göremeden geri dönmek nedir bilir misiniz siz? 🙁 Biz Şubat ayında gitmiştik Ayder’e. Yukarıda bahsettiğimiz tüm rotayı gezdikten sonra sıra Pokut Yaylası’na geldiğinde saat biraz geç olmuştu. Kış olması, havanın erken kararması, yolların kötü ve yer yer kar kaplı olması, benzin ışığının bir anda yanmaya başlaması, yardım isteyecek tek bir insanın etrafta gözükmemesi, telefonun çekmemesi, benim tırsmam gibi haklı sebeplerle dayanarak çıkamadık Pokut Yaylası’na. Halbuki 20 dakika daha ilerleyebilseydik gidecektik. Aklımızda kaldı mı ? kaldı. Tekrar gitmek istiyor muyuz? Evet Ama mümkünse ilkbaharda. 🙂

Çamlıhemşin’in 2010 metre yükseğine kurulmuş Pokut Yaylası. Yeşilin her tonu, bulutun en yakını, çiçeğin her rengi varmış Pokut’ta. Ama gitmek için en doğru zamanı seçmek de önemli. Sanıyoruz en iyi zamanlar Mayıs-Ekim arasıymış. Ziyaretlerinizi ona göre planlayın deriz.

Konum 📌

 Ayder’de Yapılacak Aktiviteler 🚣

Ayder Yaylası güzeller güzeli doğasını bize sunarken, burada yapılacak aktiviteleri de beraberinde getiriyor aslında. Bölgede yapabileceğiniz aktiviteleri aşağıda sıralıyoruz, ilginize göre seçmek size kalmış.

✔️ Yaylalar, göller ve şelalelerden oluşan günübirlik doğa turları

✔️ Doğa turunun atv ile safari turu şeklinde yapılması

✔️ Heliski (Kayakçıların helikopterlerle Kaçkar Dağı’nın tepelerine bırakılması ve buradan dağın eteklerine serbest şekilde iniş)

✔️ Ayder Kaplıcaları’nda keyif

✔️ Rafting

✔️ Trekking

✔️ Zipline

 Ayder Kaplıcaları 🛀

Yazının başında da bahsettiğimiz Ayder Kaplıcaları’na bölgenin keyife keyif katma merkezi diyebiliriz. Ayder’de 2450 metrekare alana kurulu bu tesis işletme izni alındıktan sonra sağlık merkezi olarak 4 mevsim hizmet vermeye başlamış. 55 derecelik sıcak, berrak ve kokusuz suyun birçok eklem hastalığı ve romatizmal rahatsızlıklara iyi geldiği söyleniyor. Buraya sırf kaplıca suları için günübirlik ziyaretler yapanlar bile var.

Konum 📌


Bu Yazılarımız da İlginizi Çekebilir

🌍 Ayder Yaylası Nerede, Nasıl Gidilir, Nerede Kalınır?

🌍 Batum Turu – 10 Maddede Batum Rehberi

🌍 Yedigöller Gezi Rehberi

🌍 Amasra Gezi Rehberi


Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı