fbpx
ANADOLUKARADENİZ

Ayder Yaylası Nerede, Nasıl Gidilir, Nerede Kalınır?
Ayder Yaylası Nerede, Nasıl Gidilir, Nerede Kalınır yazımızda Karadeniz’in incisi Rize’nin, yemyeşil ilçesi Çamlıhemşin’e bağlı, yağlıboya bir tablo gibi insanı içine çekiveren bir yer olan Ayder Yaylası için bir ulaşım ve konaklama rehberi hazırladık.

Siz de gezginlerin Doğu Karadeniz’de gezilecek yerler listesinde her zaman en üst sıralarda bulunan Ayder Yaylası’na gitme planları yapıyorsanız eğer, doğru yerdesiniz. Kılavuzunuz karga olarak tüm bilgileri Ayder Yaylası ulaşım ve konaklama rehberimizde sizlere anlatacağız. Ancak öncelikle aşağıdaki uyarıları göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

Yayla evleri, çiçekleri, çayırı, çimeni, Fırtına Deresi ve uzaklardan gelen o tulum sesi… DİKKAT!

1- Hiç horon bilmeyenler bile kendini müziğin ezgisine kaptırmış halay başını çekerken bulabilirler.

2- Aşırı temiz hava, alışık olmayan bünyelerde kafa yapabilir buralarda, şimdiden söylemekte fayda görüyoruz. 🙂

Uyarımızı yapıp içimizi rahatlattığımıza göre, lafı fazla dolandırmadan ulaşım ve konaklama alternatifleri ile ilgili detaylara geçebiliriz.


Ayder Yaylası Nerede? 📌

Ayder Yaylası, ülkemizin Doğu Karadeniz Bölgesi’nde, Rize ve Trabzon illeri arasında, deniz seviyesinden 1350 metre yükseklikte bulunuyor. Ladin ve kayın ormanları ile örtülü olan ve Fırtına Deresi’nin eteklerinde bir motif gibi süzüldüğü bu yayla, havası, suyu, insanı, yemekleri kısacası her şeyiyle ayrı güzel. Karadeniz’de gezilecek yerler denildiğinde ilk akla gelen noktalardan biri olan Ayder Yaylası Karadeniz turlarının da vazgeçilmezi.

➼ Ayder Yaylası Harita

ayder yaylası harita

Ayder Yaylası nerede anlattığımıza göre şimdi sırada Ayder Yaylası’na nasıl gidilir, ulaşım alternatifleri nelerdir onları aktarmak var.

Ayder Yaylası’na Nasıl Gidilir? 🛣

Ayder Yaylası’na genelde Karadeniz turu sırasında gidiliyor ancak Trabzon’a da çok yakın olduğundan buraya çevre illerden hafta sonu kaçamağı yapanlar da fazlasıyla var. Bu yüzden Ayder Yaylası’na nasıl gidilir sorusunun cevabını alternatif ulaşım yolları ile vereceğiz.

Burada hassas bir konu hakkında sizi uyarmak istiyoruz. Ortamın moduna daha gidiş yolunda ayak uydurabilmek için Ayder Yaylası’na Karadeniz müzikleri eşliğinde, oturduğunuz yerden horon teperek gitmeniz şiddetle tavsiye edilir. Bunu bilmeniz ve uygulamanız Karadeniz gezinizin keyfine keyif katmak adına oldukça önemli. 🙂

ayder yaylası tarihi köprüleri

➼ Otobüs veya Araba ile Ulaşım

Ayder Yaylası’na ulaşabilmek için ilk hedef, ülkemizin batısından geliyorsanız Trabzon, doğusundan geliyorsanız Rize. Özel aracınız ile yolculuk yapıyorsanız -ki bizim önerimiz de bu yönde olacak-, Çamlıhemşin yolu üzerinden Ayder Yaylası’na çıkabilirsiniz. Navigasyonu kurarsanız zaten sizi direk Ayder’e götürecektir. Yollar gayet düzgün, yaz kış fark etmeden her tip araç ile yaylaya kadar rahatlıkla çıkabilirsiniz (daha yüksek yerlere çıkabilmek için arazi aracı şart). Biz Şubat ayında gittik ve yollar tertemizdi. Zaten 7/24 nöbet bekleyen kar temizleme ekipleri varmış bölgede.

Vaktiniz var ise küçük bir öneri ile sizleri başbaşa bırakıyoruz; Ayder’e çıkmadan önce, Çamlıhemşin’de gezilecek yerlere de uğrayabilirsiniz. Pek yakında bu konuya da bir el atıp, çevrede görülebilecek noktalar için de ayrıca bir yazı yayınlayacağız.

Eğer gezinizi otobüs ile planladıysanız ne taraftan gelirseniz gelin önce Rize’ye veya Trabzon’a oradan da Pazar ilçesine gitmeniz gerekiyor. Trabzon tarafından gelenler Artvin-Hopa araçları ile Pazar ilçesine ulaşabilirler. Bu yolculuk yaklaşık olarak 1 saat 45 dakika sürüyor. Rize’den ise yaklaşık 1 saatlik bir yolculuk yapıyorsunuz.

Pazar’dan giden dolmuşlar ile de 45 dakika gibi bir sürede Ayder Yaylası’na ulaşabilirsiniz. Burada da bir uyarı yapalım; bindiğiniz dolmuşun yaylaya kadar çıkıp çıkmayacağını şoföre mutlaka sorun, çünkü bazı dönemlerde yolcu olmaması nedeniyle sadece Çamlıhemşin’e kadar gidiyorlarmış.


➼ Uçak ile Ulaşım

Rize’de havaalanı olmaması nedeniyle (En azından şimdilik, yeni havaalanının inşası sürüyor), en yakın havaalanı olan Trabzon’a ya da tercihinize göre Ordu, Samsun gibi çevre illerden birine uçmanız gerekiyor. Birçok havayolu firmasının bölgeye günlük olarak tarifeli uçuşları var. Uçuş sonrası ulaşım karayolu ile aynı. Öncelikle Pazar ilçesine gitmeniz oradan da Ayder’e çıkmanız gerekiyor.

Ayder Yaylası’na ulaşım için en iyi yöntem bu bizce. Tabi devamına bir de araç kiralamayı eklemek gerekiyor ki dağ tepe bayır rahat rahat gezesiniz. Hem İstanbul gibi uzak mesafelerden gelecek olan hem de arabasından vazgeçemeyenler için şiddetle öneriyoruz. Ayder’e yapacağınız 14-15 saatlik araç yolculuğunu, uçak ve araç yolculuğu kombinasyonu ile 3-4 saat aralığına indirir, arta kalan 10 saatte de rahat rahat gezersiniz. Diğer ulaşım alternatiflerine göre bir tık daha pahalı olması muhtemel ancak o yorgunlukla gezmektense aradaki fiyat farkını göze almaya değer. Hatta kampanyalı biletlerden alabilirseniz daha uygununa bile gelebilir.

➼ Şehirler Arası Mesafeler

☞ Ayder – Rize arası kaç km? 🚗 56 km – Yaklaşık olarak 1 saat ⏱
☞ Ayder – Trabzon arası kaç km? 🚗 153 km  –  Yaklaşık olarak 2 saat ⏱
☞ Ayder – Samsun arası kaç km? 🚗 486 km – Yaklaşık olarak 7 saat ⏱
☞ Ayder – Hopa arası kaç km? 🚗 86 km – Yaklaşık olarak 1 saat 30 dakika ⏱

ayder yaylasında nerede kalınır

 Ayder Yaylası’nda Nerede Kalınır? 🏨

Ayder Yaylası’nın havasına, suyuna, muhlamasına, sarmasına doyum olmaz. Dolayısı ile gitmişken birkaç gün kalmak, mis gibi bir havaya, gözlere bayram ettiren bir yeşile uyanmak istemeniz kuvvetle muhtemel. O yüzden burada kalmış birilerinden Ayder Yaylası’nda konaklama ile ilgili birkaç tüyo almak hiç fena olmaz diye düşündük ve Ayder otelleri ile Ayder pansiyonları için önerilerimizi buraya aktardık.

 

 

➼ Ayderoom Otel

Ayder Yaylası’na girdiğinizde sizi ilk karşılayan otellerden biri Ayderoom. Ahşaptan yapılmış bir otel olan Ayderoom (zaten neredeyse tüm oteller ahşaptan), girişte olması sebebiyle özellikle yaz aylarındaki kalabalıkta kendinizi hemen odanıza atmak isterseniz avantajlı olabilir. Bunun haricinde Odalar şık ve temiz, Personel de fazlasıyla ilgiliydi. Tabi bunda sezonun bitmesi nedeniyle otelde kalan misafir sayısının bir elin parmaklarını geçmemesinin de etkisi olabilir. Uyandığınızda karşınızda göreceğiniz manzara da harika. Bizim tercihimiz bu otelden yana olmuştu, kendi adımıza tavsiye ediyoruz.

➼ Ayder Şelale Dağ Evi

Minik ahşap evcikler şeklinde tasarlanmış ve inşa edilmiş olan bu odalar çok şirin. Ayder gezinize kesinlikle bir estetik katacaktır. Yaylanın merkezine biraz uzak ancak bunun getirdiği bir sakinlik de var otelin çevresinde. Kalabalıktan hoşlanmayan, huzur arayanlara duyurulur.

➼ Ayder İstanbul Pansiyon

Orijinal dokunun hiç bozulmadığı çok şirin bir ev olan İstanbul Pansiyon’un sıcacık bir ortamı ve aile işletmesi olmasının getirdiği samimiyeti var. Aslında biz gittiğimiz yerlerde otelde kalacaksak eğer hep bu tarz konseptlere sahip yerleri tercih etmeye çalışıyoruz ama Ayder gezisi sırasında burası gözümüzden kaçmış demek ki. Siz de eğer samimiyeti, kusursuz odalara tercih ediyorsanız buranın sizi memnun edebilecek seçenekleri var. Değerlendirmenizi tavsiye ederiz.

➼ Toşi Pansiyon

Minik ahşap evler şeklinde inşa edilmiş olan bu pansiyon, sevimliliği ile sizi hemen cezbedecek. Yemyeşil vadinin içinde kalan bu minik evler ve yanından akan dere misafirlerini huzura doyuracak bir ortama sahip.

➼ Diğer Alternatifler

Ayder Yaylası ve çevresinde konaklayabileceğiniz çok fazla seçenek bulunuyor, buradan kesenize ve hevesinize uygun olanı seçmek size kalmış. Tabi ki alternatif bol olunca karar vermek biraz zor. Bizim yukarıda paylaştıklarımız haricinde Haşimoğlu Otel, Serender Otel ve Ümit Otel de buranın en çok tercih edilen işletmelerinden. Bizim aktardıklarımız daha çok samimiyeti ve ellerinden geldiğince iyi hizmet vermeleriyle ön plana çıkan yerler.

Uyarı: Ayder gezisi için planınızı yaparken şunu aklınızdan çıkarmayın; siz nerede kalırsanız kalın bu muhteşem doğa memnun olmanız için fazlasıyla yeterli olacak. Yani burada bütçeyi düşünüp, daha uygun bir yerde kafayı koyup uyumak ve farklı aktiviteler için (mesela yayla gezileri) para ayırmak çok daha eğlenceli olabilir.

Uyarı 2: Maalesef Ayder Yaylası’nda sezonun en yüksek olduğu yaz aylarında tüm otellerde fiyatlar ortalamanın üzerinde. Bunu da göz önünde bulundurarak plan yapmanızı öneririz.


Bu Yazılarımız da İlginizi Çekebilir

🌍 Batum Turu – 10 Maddede Batum Rehberi

🌍 Yedigöller Gezi Rehberi

🌍 Ünye Gezi Rehberi

🌍 Amasra Gezi Rehberi


Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı