fbpx
ANADOLUEGE

Bademli Köyü, Dikili – Türkiye’nin Maldivleri Bademli Köyü
Bademli Köyü, İzmir’in Dikili ilçesine bağlı mahallelerden birisi ancak burayı farklı yapan şey cennetten birer köşe olan koylara ulaşmadan önceki son durak olması. Yani, Maldivler’e uygun fiyatlı uçak bileti kovalamaktan yorulup, ülkemizin sınırları içerisinde benzer destinasyonlar aramaya yoğunlaşanların yolu son senelerde mutlaka Bademli Köyü’nden geçiyor. 🙂

Yazımızın başlığından ve ilk cümlelerinden de anlaşılacağı gibi Bademli Köyü’nün çevresinde bulunan koylar, Türkiye’nin Maldivleri’i yakıştırması yapılan bölgelerden biri. Burası, son dönemlerde yaz turiziminin gözde merkezlerinden birisi olma yolunda hızla ilerlese de henüz bir Alaçatı, bir Çeşme veya daha yakınlarında bulunan Sarımsaklı değil. Oralara göre çok daha sakin bir yapısı ve daha az el değmiş koyları var.

Ne yazık ki bizde güzel olanı bozmak huydur. Bademli Köyü’nde denize girilecek koylar bu güzellikle ne kadar daha böyle kalır bilinmez ama temennimiz hep böyle kalması.

bademli köyü

Bademli Köyü’nü anlattığımız bu gezi rehberimizde, Bademli’de gezilecek pek bir yer olmadığı için önceliği Bademli’de denize girilecek yerler aldı. Bizim de bizzat gidip keyif çattığımız Bademli plajlarının en ünlüleri olan Fame Beach ve Pissa Plajı’nın yanına bir kaç koy  daha ekledik.

Bademli Köyü yazımızda istediğiniz yere kolayca erişebilmeniz için yazının genel başlıklarını maddeler halinde aşağıda paylaştık.👇Başlıklara tıklayarak istediğiniz bölüme kolayca ulaşabilirsiniz. Yazın sıcak günlerinde denize girecek güzel koylar ararken fazla vakit kaybetmemek için, yazımızı sık kullanılanlarınıza eklemeyi unutmayın!⭐

BADEMLİ KÖYÜ GEZİ REHBERİ 🗺

Bademli Köyü Denize Girilecek Yerler

↪ Fame Beach
↪ Kayra Beach
↪ Killik Koyu
↪ Deniz Ilıcası
↪ Zindancık Koyu
↪ Hayıtlı Koyu
↪ Pissa Plajı

Bademli Nerede?

↪ Bademli Köyü Haritası
↪ Şehirler Arası Mesafeler

 Bademli’ye Nasıl Gidilir? 

 Bademli Köyü Konaklama

 Bademli Nasıl Bir Yer?

⒍ Bademli’de Ne Yenir, Ne İçilir?

⒎ Bademli’de Ne Yapılır?Bademli Köyü Denize Girilecek Yerler 🏊🏻‍♀️ 

bademli köyü denize girilecek yerler

Bademli’nin denizi Maldivler’i aratmayınca her koyda da bir plaj oluyor elbette. Aşağıda Bademli’de denize girilecek yerler ile ilgili detaylı bilgileri ve konumlarını paylaştık. Bu arada bilen bilir, buraların deniz suyu sıcaklığı öyle Akdeniz’e benzemez. Temmuz ve Ağustos aylarında iyidir ama sezonunu biraz kaçırdığınızda üşümeye başlarsınız. Planınızı bunu da göz önünde bulundurarak yapmanızı tavsiye ederiz.

➛ Fame Beach

Bademli Köyü’nün en popüler plajlarından birisi mavinin her tonunu barındıran denizi ile Fame Beach. Köy yerleşimi olduğu için Bademli’de bulunan her plaja olduğu gibi Fame Beach’e de ulaşım biraz sıkınıtılı. Köy meydanından özel araçla kısa bir sürede ulaşabilirsiniz ancak toplu taşıma ile ulaşım imkanı yok.

Ayrıca popüler olan her yerde olduğu gibi özellikle hafta sonları burası da oldukça kalabalık. Bu yüzden işletme biraz tok satıcı modunda. Bu da insanı zaman zaman gerebiliyor. Ben denize girip keyif yaparım arkadaş gerisine karışmam derseniz tercih edebilirsiniz. Fazla insanın olduğu yerler size göre değilse burayı pas geçebilirsiniz.

Fame Beach giriş ücreti kişi başı 20 ₺.

Konum📌

➛ Kayra Beach

Dikili Bademli yolu üzerinde bulunan Kayra Beach, bölgenin mavi bayrağa sahip olan plajlarından biri. Bir aile işletmesi olan Kayra Beach, bölgede bulunan hemen hemen her koy gibi cennetten bir köşede kendine yer edinmiş. İşletmenin bulunduğu alan içerisinde, plaj voleybolu, pinpon, satranç gibi farklı aktivite alanları mevcut. Biraz daha sakin, aile işletmesi olmasının etkisiyle hizmet seviyesi bir tık daha yüksek olan bir yer arıyorsanız tercih edebilirsiniz.

Kayra Beach giriş ücreti hafta içi 15 ₺, haftasonu ve tatil günlerinde ise 20 ₺.

Konum📌

➛ Killik Koyu

Killik Koyu, Bademli Köyü çevresinde denize girilebilecek bir çok yerden farklı bir özelliğe sahip. Killik Koyu’nda doğal kil çıktığı için insanlar buraya akın ediyor. İnsanlar bir yandan denize girmenin bir yandan da vücutlarına kil kaplayarak doğal bakım yapmanın tadını çıkarıyorlar. Tahmin edeceğiniz üzere Killik Koyu’nun adı da bu özelliğinden geliyor.

Konum📌

➛ Deniz Ilıcası

Bademli Köyü’nde denize girilecek yerlerden bir diğeri Bademli Deniz Ilıcası. Su sıcaklığının 42 dereceye kadar ulaştığı bu alanda bulunan deniz suyu, insan sağlığına faydalı olan özellikleriyle dikkat çekiyor. Suyun içerisinde bulunan hidrosetat ve arsenik, böbrek taşı, romatizma ve cilt hastalıkları gibi bir çok derde deva oluyormuş.

Bu özellikleri sayesinde Bademli Deniz Ilıcası’nın bulunduğu bölge sit alanı olarak ilan edilmiş. Böylelikle bölgede ortaya çıkabilecek gereksiz tesisleşmenin de önüne geçilmiş ve ülkemiz sınırları içerisinde bulunan ılıcalar arasında, çevresinde herhangi bir tesis bulunmayan nadir ılıcalardan birisi olarak kalmış.

Bir dönem Pamukkale Travertenleri çevresindeki tesisleşme nedeniyle kaynak suyunun bitme noktasına geldiğini düşünecek olursak, bunun erken alınmış güzel bir önlem olduğunu söyleyebiliriz.

Konum📌

bademli köyü dikili

➛ Zindancık Koyu

Killik Koyu’nun hemen yan tarafında bulunan Zindancık Koyu, Bademli’de bulunan az keşfedilmiş denize girme alanlarından bir diğeri. Burası muhtemelen bundan sonra da az keşfedilmiş olarak kalacak. Çünkü Zindancık Koyu küçük bir alanda bulunuyor ve deniz kıyısında bir kaç tane özel mülkün kapladığı yer dışında bir alan yok. Orada yaşayanlara rahatsızlık vermediğiniz sürece denize girebiliyorsunuz ama biraz önce de dediğimiz gibi alan biraz dar olduğundan yatıp güneşlenebileceğiniz bir yer değil burası.

Konum📌

➛ Hayıtlı Koyu

Bademli’de denize girilecek yerler listesi gittikçe tenhalaşıyor desek yeridir. Hayıtlı Koyu da henüz tam keşfedilememiş noktalardan birisi ama yakın bir zamanda sakinliğini kaybedecek gibi gözüküyor. Etrafında tatil köyleri mantar gibi bitmeye başlamış bile. Hazır fırsat varken, Bademli Deniz Ilıcası’na da yakın bir konumda bulunan Hayıtlı Koyu’nu şifalı kil banyonuzdan sonra ferahlamak ve kafa dinlemek için tercih edebilirsiniz.

Konum📌

➛ Pissa Plajı

Bademli Köyü’nün en bilinen denize girme noktalarından bir diğeri Pissa Plajı. Yukarıda sıraladığımız 6 adet denize girme noktasından bir eksiği gediği olmayan bu koyda da resimlerine bakıp ah o plajda ben de olsaydım dediğiniz Maldivler’i aratmayacak güzellikte bir deniz sizleri bekliyor olacak. Popüler olduğu için fazlaca kalabalık, Fame Beach için yaptığımız uyarılar burası için de geçerli.

Konum📌

Bademli Nerede? 📍

Ülkemizin Ege Bölgesi’nin kuzey bölümünde yer alan Bademli Köyü, İzmir il sınırları içerisinde bulunuyor. İzmir’in Dikili ilçesine bağlı olan Bademli Köyü‘nün şehir merkezine uzaklığı 115 km. Yazının ilk bölümünde de bolca bahsettiğimiz gibi; Türkiye’nin maldivleri olarak yeni yeni ün yapmaya başlayan Bademli Köyü’nün uzunca yıllar bu güzelliklerini koruyabilmesini ümit ederek aşağıda haritasını ve şehir merkezine uzaklık bilgilerini paylaşıyoruz. Ayrıca “Bademli’ye Nasıl Gidilir?” bölümünden de yol tarfini bulabilirsiniz.

➛ Bademli Köyü Haritası

bademli köyü haritası

➛ Şehirler Arası Mesafeler

☞ İstanbul – Bademli arası kaç km? 445 kilometre  kaç saat?  Yaklaşık olarak 6 saat

☞ Ankara – Bademli arası kaç km? 674 kilometre  kaç saat?  Yaklaşık olarak 8 saat 30 dakika

☞ Ayvalık – Bademli arası kaç km? 45 kilometre  kaç saat?  Yaklaşık olarak 1 saat

☞ Dikili- Bademli arası kaç km? 17 kilometre  kaç saat?  Yaklaşık olarak 30 dakika

☞ İzmir – Bademli arası kaç km? 115 kilometre  kaç saat?  Yaklaşık olarak 2 saat Bademli’ye Nasıl Gidilir? 🛣

Bademli Köyü çevresindeki koyların bu derece bakir ve keşfedilmemiş kalmasının başlıca nedenlerinden birisi belki de ulaşım. Eğer özel aracınız yoksa Bademli’ye ulaşım biraz sıkıntılı. Dikili ilçe merkezine çok yakın olması sayesinde köye kadar rahatça ulaşım sağlayabiliyorsunuz aslında ancak asıl olay Bademli’nin o eşsiz güzellikteki koylarına ulaşmakta.

Bademli’de denize girilecek yerlere giden yollar hep bozuk olduğundan aralarındaki mesafeler kısa da olsa gitmek biraz can sıkıcı bir hal alabiliyor. Yolları görünce, Ege Bölgesi‘ndeyiz denize girecek başka yer mi yok diyip vazgeçen çok insan olmuştur diye düşündük.

Hadi biz bu yazıyı okuyanlara bir sır vermiş olalım; bozuk yollarda gidip, o çileyi çekmeye gerçekten de değer. 🙂 Gözünü karartıp Türkiye’ni Maldivleri’nde denize girmek isteyenler için araba ve otobüs ile Bademli’ye nasıl gidilir, başlıklar halinde detaylarını aşağıda paylaştık.

➛ Bademli Köyü’ne Özel Araç ile Ulaşım

İstanbul’dan Bademli’ye özel araçları ile gelecek olanların bir kaç farklı seçeneği var. Osmangazi Köprüsü üzerinden veya arabalı vapurları kullanarak Marmara Denizi’nin karşı kıyısına geçip Ayvalık yolu üzerinden Bademli Köyü’ne ulaşabilirsiniz. Tabelalar sizi yönlendirecek zaten. Detaylar için Ayvalık Gezi Rehberi yazımıza göz atabilirsiniz.

Ankara tarafından gelecek olanlar içinde bir kaç seçenek var ancak en kısa yol Afyonkarahisar üzerinden takip edeceğiniz D300 karayolu. İzmir tarafından gelecek olanların ise Menemen, Aliağa yolunu takip ederek gelmeleri en kısa yol.

➛ Bademli Köyü’ne Otobüs ile Ulaşım

Dikili, Bademli Köyü’ne otobüs ile gelmek isteyenler için ilk durak. Ankara, İstanbul ve elbette İzmir’den Dikili otogarına direk otobüs seferleri var. Dikili otogarından da Bademli Köyü’ne giden otobüs veya minübüsleri bulabilirsiniz. Yakın bir mesafe olduğu için kalabalık geldiyseniz eğer taksicilerle pazarlığa tutuşma seçeneğini de gözden geçirebilirsiniz. Hem Bademli’de denize girilecek yerlere ulaşmanız da kolay olur.

 Bademli Köyü Konaklama 🏨

bademli köyü konaklama

Bademli Köyü daha tam anlamıyla keşfedilememiş bir yer olduğu için henüz işgal altında değil. Bunun iyi yanı Bademli’de denize girebileceğiniz o güzelim koyların hepsinin doğal güzelliğini tüm gücüyle korumaya devam etmesi. Kötü yanı ise konaklama imkanlarının kısıtlı olması. Bedriye Hanım Konağı, Er Turistik Hotel ve Fame Beach’te bulunan bungalow evler bizim gözümüze çarpan yerler. Fame Beach sezonda sezonda geceliği 300 lira olan konaklama fiyatıyla bu konuda baya iddialı. 🙂

Bademli de gezilecek yerden daha çok denize girilecek yer olduğu için aslında günübirlik gelmek de tercih edilebilir. İzmir, Dikili, Ayvalık, Bergama Bademli’ye yakın konaklayabileceğiniz yerler arasında. Hem seçeneğiniz daha fazla olur hem de daha uygun fiyata konaklama imkanı bulabilirsiniz.

 Bademli Nasıl Bir Yer? 🌊

bademli köyü deniz

Daha önce oralara gitmedik, görmedik bilemiyoruz tabi ne kadar güzel olduğunu ama bizim cennet vatanımız hepsine 10 basar diye düşünüp Bademli Köyü denizinin Maldivler’den kat be kat güzel olduğunu iddia ediyoruz. Hodri meydan! 🙂

Biliyoruz onu geç, bunun haricinde Bademli nasıl bir yer derseniz köy görünümünden yavaşa yavaş çıkmaya başlayan bir yerleşim yeri deriz size. Gelen insan sayısı her yıl daha da arttığı için süpermarket bile gelmiş köye.

Hemen yelkenleri suya indirmeyin, bölgede bulunan her bir plaj yazın sıcak günlerinde hınca hınç dolu olmasına rağmen aslında tam olarak keşfedilmiş sayılmaz buralar. Bir kere hafta içleri hala daha çok sakin. Denize gitmeden önce oturup kafa dinleyebileceğiniz, koruk suyunuzu yudumlayabileceğiniz alanlar mevcut. Ayrıca köyün merkezi hariç betonlaşma minumum seviyede.

Yani Bademli köyü hala daha işi gücü bırakıp ya da emekli olup yerleşebileceğiniz, en azından bunun hayalini kurup mutlu olabileceğiniz bir Ege kasabası. 🙂

⒍ Bademli’de Ne Yenir, Ne İçilir? 🍹

Bademli’ye geldiğinizde konaklamada olduğu gibi yeme içme yerlerinde de sıkıntı yaşamanız yüksek ihtimal. Köy merkezinde yemek yiyebileceğiniz bir kaç yer var ancak kalite şehir merkezlerinde bulabileceğiniz herhangi bir fast food büfenin üzerine çıkmıyor. Bademli’de denize girilecek yerlerde de durum pek farklı değil. Bu yüzden günübirlik gelmek yine ön plana çıkıyor aslında.

Bununla birlikte, koruk suyu Bademli Köyü’nde içmeden dönmemeniz gereken bir tat. Daha önce Ayvalık‘ta ve Adatepe’de karşımıza çıkan koruk suyu buralarda da meşhur. Üzümün tam olmamış halinden yapılan koruk suyunu sıcak yaz günlerinde içtiğinizde içnizi ferahlatıyor, insana ilaç gibi geliyor.

 Bademli’de Ne Yapılır? 🚶🏻

✓ Vaktiniz varsa, Bademli Köyü’nden gözünüze kestirdiğiniz koylardan birine doğru yürüyüş yapın.🚶🏻

✓ Özel aracınızla geldiyseniz üşenmeyin, o koy senin bu koy benim gezin. 

✓ Tabi bu arada bol bol yüzmeyi ve güneşlenmeyi ihmal etmeyin. 🏊🏻

✓ Zamanınız kısıtlı ise tekne turu yapın, koyları gezmenin en kolay yolu bu. 🛥

✓ Koruk suyu içip içinizi ferahlatmayı unutmayın. 🍹Bu Yazılarımız da İlginizi Çekebilir

🌍 Bergama Gezi Rehberi

🌍 Assos Antik Kenti Gezi Rehberi

🌍 Cunda Adası Gezi Rehberi

🌍 Ayvalık Gezi RehberiEtiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı