fbpx
GÜRCİSTANYURT DIŞI

Batum Gezilecek Yerler – 48 Saatte Batum
Batum gezilecek yerler yazımızda, vizesiz seyahat imkanıyla hafta sonu için harika bir kaçış destinasyonu olan Batum’da nereler gezilir, Batum’da görülecek yerler nerelerdir, 48 saatte şehir merkezinin altını üstüne nasıl getirirsiniz dilimiz döndüğünce anlattık. Batum’da gezilecek yerlere göz atmadan önce; geziniz için dört dörtlük bir hazırlık yapmanızı sağlayacak rehberimizi incelemenizi tavsiye ederiz: Batum Turu Öncesi 10 Maddede Batum Rehberi

Batum’a giderken aklımızda gezilecek yerlerle ilgili bir çok soru işareti vardı. Haritada şehir merkezinde görülecek yerleri pinlemiştik ama Batum’a gitmeden önce çılgın geceler ve hızlı akan hayat ile ilgili o kadar çok şey okuyor ve duyuyorsunuz ki ister istemez bir ön yargı oluşuyor insanda.

Tabi biz anlatılanların aklımızın bir köşesini kemirmesiyle ulaştık Batum’a. Öyle de bir yağmur vardı ki ilk gün dedik ki biz nereye geldik? Islandık, üşüdük, yorulduk, bayağı bir aç kaldık ama direndik, yılmadık ve gezdik. Batum’un sokaklarında yürüdükçe aslında buranın bambaşka bir yüzünün daha olduğunu anladık. Gördük ki aslında Batum gündüzleri çok sakin bir şehir. Hani Batum gece hayatı o kadar meşhur olmasa ruhu arındırma rotaları içerisine alabileceğimiz bir yer burası.

batum gezilecek yerler

Batum için yayınladığımız yazılar biraz olsun “Batum’a git, gece hayatının dibine vur, geri dön” bakış açısını değiştirsin istiyoruz aslında. Çünkü Batum gerçekten de sadece geceleriyle ön plana çıkarılacak bir yer değil bizce. Bir kere zaman resmen daha yavaş akıyor gündüz saatlerinde. Şehirde yaşayan insanların hiç acelesi yok, herkes işinde gücünde sessiz sakin kendi hayatına bakıyor. Trafik desen İstanbul ile kıyaslayınca yok denecek kadar az. Deniz desen var, doğa desen var, modern yaşamdan eskiye 5 dakikalık yürüyüşle ulaşabiliyorsunuz, kafa dinleyebiliyorsunuz. Daha ne olsun?

Batum’da gezilecek yerler listesine geçmeden önce son bir sorunun cevabını verelim. Batum’a kışın gidilir mi? İtiraf edelim; Batum kışın soğuk, turistik amaçlı olan çoğu şey çalışmıyor ve sokaklar tenha. Ancak bunun getirdiği artılar da var. Koca şehirde gezip görebileceğiniz bütün yerler size tahsis edilmiş gibi gönlünüzce adımlıyorsunuz sokakları. Bunun yanında özellikle konaklama konusunda fiyatlar yaz sezonuna göre çok daha uygun oluyor. Yani hava durumunu sıkı takip, çok soğuk olmayacak bir kış veya sonbahar gününde çıkarma yapılabilir Batum’a 🙂


Piazza Meydanı ⛲

pizza meydanı

Piazza Meydanı, şehrin en popüler buluşma noktalarından. Batum gezilecek yerler listesinin de ilk sırasında yer alıyor. Avrupa mimarisi binalar ile çevrelenmiş meydan şehrin bir çok turistik noktasında olduğu gibi soğuk havalarda çok tenha oluyor. İlk gittiğimiz gün yağmur da yağdığı için Piazza’da in cin top oynuyordu desek yeri. Meydanı boş bulunca kendimizce biraz hareket katmaya çalıştık ama ancak resimdeki kadar becerebildik. 🙂

Biz buraları bir de yazın görecekmişiz. Öyle dediler.  Piazza Meydanı, havalar ısınmaya başladıktan sonra hareketleniyormuş. İçerisinde bulunan kafeler, hemen hemen her gün verilen açık hava konserleri, performans gösterileri Piazza’ya insanları çeken etkinliklerden yalnızca birkaçı. Tam “sokakta hayat var” tadında bir yer.

Piazza Meydanı’nı çevreleyen binalarda bir kaç otel de var. Biz de gelmişken merkezi bir yerde olalım, şehrin havasını koklayalım diye buradaki otellerden birinde, Piazza Inn’de kaldık. Ben zaten gezmeye geldim, uyumak için kafamı koyacak bir yerim olsun bana yeterciler için ideal.

Gecelik ücret olarak 85 Lari (130 TL) ödedik. Ancak bu kış dönemi fiyatları. Yaz aylarında Piazza Meydanı’nın yükselen popülaritesi ile doğru orantılı olarak fiyatlar da yükseliyor. Gecelik 500-600 liralardan bahsettiler. Talep çok fazla olduğu için yer bulmak da zor olabiliyormuş.

Hem Batum’da gezilecek yerlere yakın olmak hem de merkezi bir yerde kalmak isteyenlerin erkenden rezervasyonlarını yaptırmalarını tavsiye ederiz.

Konum📌

 St. Nicholas Kilisesi 🛐

st nicholas kilisesi

St. Nikolas Ortodoks Kilisesi, Piazza’nın hemen yanıbaşında bulunuyor. Bu yüzden Batum gezilecek yerler listenize otomatikman dahil olan bir yapı. 🙂 Kilise, Gürcistan henüz Osmanlı’nın egemenliği altındayken, şehirde bulunan Yunan topluluğu tarafından 19 yüzyılda yaptırılmış. Padişahın özel izniyle inşa edilen kilisenin yapımı 1865 yılında tamamlanmış.

90’lı yılların sonunda ve 2012 yılında iki büyük restorasyon geçiren Aziz Nikolas kilisesi, Batum’daki ortodoks nüfusu için şehirdeki en önemli kiliselerden biri.

Konum📌

Batum Bulvarı 🏙

Batum Bulvarı, parkları, kaferleri, çeşmeleri, ışık gösterileri, heykelleri ve yeni binaları ile Batum’un modern yüzünü yansıtıyor. Denize paralel uzanan, palmiyelerle süslenmiş 7 kilometre uzunluğunda bir yola sahip olan Batum Bulvarı, tahmin edersiniz ki kışın çok tenha. 🙂 Tabi o soğukta uzun bir yürüyüş yapmak her babayiğidin harcı değil. 🚶‍♂️

Burası da Piazza Meydanı gibi yazın hareketlenen yerlerden. Sıcak havalarda; gündüzleri plajlar, akşamları ise kafeler, yürüyüş yolları, bisiklet yolları ve parklar burada yaşayanlar ve turistlerle dolup taşıyor. Batum seyahati sırasında mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri.

Konum📌

 Avrupa Meydanı 

avrupa meydanı

Avrupa Meydanı, Batum şehir merkezinde bulunan en önemli meydanlardan biri. Her şehrin merkezinde bulunan meydanlarda olduğu gibi Avrupa Meydanı’nın çevresi de göze hoş gelen binalarla dolu. Adından da anlaşılabileceği gibi bu yapılar Avrupai bir tarzda inşa edilmiş.

Avrupa Meydanı’nın en çok dikkat çepen yapısı ise Medea Heykeli. Heykeltraş David Khmaladze tarafından yapılan heykel Yunan Mitolojisi’ne atıfta bulunuyor ve elinde altın koyun postu tutan Medea’yı simgeliyor. Uzunluğu ve altın süslemeleri ile Batum’a 1 milyon lari gibi bir tutara mal olan heykel, turistlerin mutlaka Batum gezilecek yerler listesine aldığı göze hoş gelen bir yapı. Ancak bu kadar fazla para harcanması nedeniyle halkın tepkisini çekmiş. Bu özelliğiyle bize Üsküp’teki Büyük İskender Heykeli’ni hatırlattı.

Konum📌


Tiyatro Meydanı 

tiyatro meydanı

Tiyatro Meydanı, şehrin merkezinde, Batum Tiyatrosu’nun önünde yer alıyor. Altın rengiyle hemen dikkatleri üzerine çeken bir Posedion heykeline ev sahipliği yapan meydan, Batum’un en hareketli noktalarından. Şehre gelen turistlerin de sık sık dinlenme alanı olarak tercih ettiği Tiyatro Meydanı, Batum’da görülmeye değer yerlerden.

Konum📌

Ali ve Nino Heykeli 💕

ali ve nino heykeli

Ali ve Nino Heykeli, diğer adıyla Aşk Heykeli Batum’un simge yapılarından. Müslüman Ali ve Hristiyan Nino’nun kavuşamamasını anlatan 7 metre boyunda, metalden yapılmış devasa bir sanat eseri olan Aşk Heykeli, Kurban Said adlı yazarın kitabından esinlenen heykeltraş Tamara Kvesitadze tarafından yapılmış.

Heykel sürekli hareket ediyor ve 10 dakikada bir iki aşık kısa süreliğine kavuşup sonra tekrar ayrılıyorlar. Son dönemde Sen Anlat Karadeniz dizisi ile ülkemizde de iyice popüler oldu. Miracle Park içerisinde bulunun bir çok güzel objeden biri olan Aşk Heykeli’ni Batum gezilecek yerler listenize almanızı tavsiye ederiz.

Konum📌

 Astronomik Saat 🕑

astronomik saat

Astronomik Saat, Batum’da görülmeye değer estetik yapılardan olan eski Batum Bankası binasının üzerinde bulunuyor. Benzerleri Prag ve Venedik’te de olan astronomik saatlerin işlevi sadece zamanı göstermek değil. Saatin üzerinde güneşin ve ayın konumunu görebildiğiniz gibi, astronomi ile ilgili de bir çok bilgi edinebiliyorsunuz. Batum’un en ünlü meydanlarından biri olan Avrupa Meydanı’nda bulunan astronomik saatin önünde Türkçe içeriği de olan bir bilgilendirme kartı da var.

Konum📌

Alfabe Kulesi 🗼

Alfabe KulesiBatum Bulvarı’nın başlangıç noktası sayılabilecek Miracle Park içerisinde bulunan dikkat çekici yapılardan. Kökeni çok eski dönemlere dayanan 12 alfabeden biri olan Gürcü alfabesine ithafen 2012 yılında yapılan kule, akşamları üzerinde bulunan ışıklandırma sayesinde daha fazla dikkat çekiyor. Gürcü alfabesinde bulunan harflerin DNA sarmalına benzer bir şekilde kulenin tepesine yükselmesini izlediğiniz kule tam 130 metre yüksekliğinde.

Konum📌

 Ferris Wheel 🎡

ferris wheel

Ferris Wheel (dönme dolap), Miracle Park içerisinde, Ali ve Nino Aşk Heykeli’nin hemen yanıbaşında bulunuyor. Batum’un London Eye’ı olarak adlandırılan dönme dolap, 55 metre yüksekliğinde ve 250 kişi kapasiteli. Sıcak havalarda Batum manzarasını yüksek noktalardan seyretmek isteyenlerin uğrak noktası.

Konum📌


 Batum Botanik Bahçesi 🌄

Batum Botanik Bahçesi, 108,7 hektarlık alana yayılmış, 5000’den fazla bitki türünü içinde barındıran dünyanın en büyük botanik bahçelerinden biri. Batum merkeze 9 kilometre uzaklıkta olan Mtsvane Kontskhi bölgesinde bulunan botanik bahçede, Kafkasya’dan Himalayalar’a, Avusturalya’dan Kuzey Amerika’ya dünyanın bir çok farklı noktasından bitkiler sergileniyor.

Batum Botanik Bahçesi için, Batum gezilecek yerler listesinin ruhu arındırma noktası diyebiliriz. Bu yüzden Batum gezisini planlarken buraya özel bir vakit ayırmak gerekiyor. Güzel bir yaz havasında tadını doyasıya çıkarabileceğiniz bahçeyi sadece gezmek bile 1,5 saat kadar sürüyor.

Konum📌

 Batum Fener Kulesi 

Batum Fener Kulesi (Batumi Lighthouse), Miracle Park içerisinde modern binalar arasında yükselen tek tarihi yapı. Yükselen dediğimize bakmayın, uzunluğu 21 metre olsa da koca koca binalar arasında minicik kalıyor. 19. yüzyılın sonlarında Batum’un henüz Osmanlı topraklarından ayrılmadığı dönemlerde inşa edilen fener kulesi, 1878 ve 1882 yıllarında sırasıyla Ruslar ve Fransızlar tarafından tekrar inşa edilmiş.

Konum📌

 Virgin Mary Kilisesi 🛐

virgin mary kilisesi

Virgin Mary Kilisesi, Batum ‘un en büyük katedrali. 19. yüzyılda inşa ettirilen kilise, Sovyet döneminde farklı amaçlarla kullanılmış. Neo-Gotik tarzı ve görkemli yapısıyla Batum’da gezilecek yerler arasında ilk sıralarda yer alan Virgin Mary Kilisesi şehirde yaşayan Hristiyanlar için ayrı bir öneme sahip. Biz yapının çehresinin güzelliğine hayran kaldıktan sonra içeri girdik ve ortodoksların ayinlerine de şahit olma şansına sahip olduk. Batum’da yaşadığımız en etkileyici anlardan biriydi.

Konum📌

 Chacha Tower 🗼

chacha tower

Chacha Tower, Batum limanının çok yakınında bulunuyor. İzmir’deki meşhur saat kulesine benzerliği ile dikkat çeken yapı 25 metre yüksekliğinde ve çevresinde 4 tane çeşme bulunuyor. Chacha Tower’ın tarihi bir değeri yok aslında. Burayı Batum’da görülecek yerler arasına sokan şey, her akşam saat 7’de çeşmelerinden bir süreliğine Gürcü içkisi Chacha’nın akıyor olması.

Konum📌

 Teleferik 🚡

Batum Argo Teleferiği, şehri Sputnik Tepesi’nden izlemek isteyenler için bulunmaz nimet. Şehir merkezinden hareket eden teleferik, 250 metre yüksekliğe çıkarken enfes manzaralar sunuyor. Yükseklik korkusu olmayanların havanın berrak olduğu bir günde teleferiği deneyimlemesini tavsiye ederiz.

Konum📌Bu Yazılarımız da İlginizi Çekebilir

🌍 Batum Turu Öncesi 10 Maddede Batum Rehberi

🌍 Üsküp Gezi Rehberi

🌍 Belgrad Gezilecek Yerler

🌍 Mostar Gezilecek Yerler


Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı