fbpx
GÜRCİSTANYURT DIŞI

Batum Turu Öncesi 10 Maddede Batum Rehberi
Batum turu yapmak son dönemlerin en popüler seyahat aktivitelerinden. Nasıl olmasın? Gürcistan vizesiz, sadece kimlikle giriş yapabildiğimiz iki ülkeden biri. İstanbul’dan Batum’a ülkemizin herhangi bir noktasına uçak ile seyahat ediyormuş gibi 2 saatlik uçuşla ulaşabiliyorsunuz. Bu denkleme Batum’un renkli gece hayatını ve ülkemize göre daha ucuz olmasını da katın. Alın size hafta sonu yurt dışına kaçmak isteyenler için tam bir can simidi olan Batum! 🎉

Batum seyahati daha çok yazın tercih ediliyor. Biz ise soğuk ve yağmurlu bir kış gününde gitme fırsatı bulduk. Buna rağmen bize kendini sevdirmeyi başardı bu şehir. Her ne kadar Batum gece hayatı ile ün salmış ve ülkemizden bolca ziyaretçi alıyor olmasının en önemli nedenlerinden birisi bu olsa da şehrin bundan farklı bir yüzü daha var. Modern Batum otelleri arasında duran Avrupa-Sovyet mimarisi karşımı binaları, şehrin sakinliği ve gece ışıklandırmaları ile ortaya çıkan güzelliği Batum’un diğer yüzünü anlatan en güzel öğelerden bir kaçı. Kısacası şehir küçük ve sakin. Bu sayede Batum, 2 günde tabanvay ile keşfedilebilecek harika bir başka dünya.

batum gezi rehberi

Batum için hazırladığımız gezi rehberinde, kendi deneyimlerimizi paylaştık. Batum’a nasıl gidilir, Gürcü mutfağının en güzel lezzetleri nelerdir, 100 lari kaç TL’ye denk geliyor, Sarp sınır kapısından şehir merkezine en kolay ulaşım nasıl gibi bir çok sorunun yanıtını rehberimizde bulabileceksiniz.

Batum gezisi için kendi planınızı hazırlarken yazıda istediğiniz yere kolayca ulaşabilmeniz için başlıkları maddeler halinde aşağıda tıklanabilir bir şekilde paylaştık. Başlıklara tıklayarak istediğiniz bölüme kolayca ulaşabilirsiniz. Batum turu yaparken kafanızı kurcalayan soruların yanıtlarına kolayca ulaşabilmeniz için yazımızı sık kullanılanlarınıza eklemeyi unutmayın!

Batum Nerede? 📌

Batum, Gürcistan’ın en büyük liman şehri ve aynı zamanda da resmi olarak Acara Özerk Cumhuriyeti’nin başkenti. Karadeniz kıyısına kurulmuş sayfiye şehirlerinden olan Batum, Rusya’nın güneyinde, ülkemizin ise kuzey doğusunda bulunuyor. Sarp Sınır Kapısı’nı geçtikten sadece 20 kilometre sonra Batum şehir merkezine ulaşılabiliyor. Gürcistan’a vizelerin kalktığı günden itibaren, Doğu Karadeniz Bölgesi’nde yaşayanlar için deyim yerindeyse su yolu haline gelmiş durumda Batum Gürcistan – Hopa Türkiye hattı. 

➤ Batum Haritası

batum haritası

➤ Şehirler Arası Mesafeler

❖ Batum- Trabzon arası kaç km? 🚗  206 kilometre  kaç saat? ⏱ Yaklaşık olarak 3 saat

❖ Batum – Rize arası kaç km? 🚗  127 kilometre  kaç saat? ⏱ Yaklaşık olarak 1,5 saat

❖ Batum – Hopa arası kaç km? 🚗  35 kilometre  kaç saat? ⏱ Yaklaşık olarak 45 dakika

❖ Batum – İstanbul arası kaç km? 🚗  1.268 kilometre  kaç saat? ⏱ Yaklaşık olarak 16 saatBatum’a Nasıl Gidilir? 🚏

Vize sorunu olmadan, sadece kimlikle giriş yapabildiğimiz yurtdışı seyahat destinasyonlarından biri olan Batum,  Batum Nerede” bölümünde de belirttiğimiz gibi Gürcistan’ın en büyük yerleşim yerlerinden. Vize serbestisi nedeniyle ülkemizden de bolca ziyaretçi çekiyor. Tabi bu talebe doğru orantılı olarak ulaşım şekilleri de zamanla çeşitlenmiş. Batum’a ucuz uçak bileti kovalayandan tutun otobüsle gidenine, Karadeniz turu ile gideninden, yürüyerek sınır geçenine Batum’a bir çok alternatif ulaşım yolu gelişmiş. Biz sınıra kadar araç ile gelip sonrasını yürüyerek geçenlerden olduk.

Bu arada Batum’a ulaşım için bizim tavsiyemiz kendi başınızın çaresine bakmanız. Mümkünse bizim gibi araç ile sınır kapısına kadar gelip orada bulunan otoparklara aracınızı bırakın. Sonrasını yürüyerek geçin ve Gürcistan sınırlarına adım attıktan sonra da taksi ile şehir merkezine ulaşım sağlayın.

Batum Otelleri  🏨

batum sahili

Batum gece hayatı ve bu serüvenin yaşandığı lüks otelleri ile meşhur. Son dönemlerde Sheraton, Intourist, Radisson Blu gibi bir çok ünlü 5 yıldızlı otel zincirinin şubesi açıldı Batum’da. Bu tarz oteller elbette biraz daha yüksek bütçeli seyahat severler için. Verdikleri kumarhane hizmetleri ile de eğlencenize eğlence katacakları kesin. Fiyatları pahalı olsa da gece hayatını yaşadığınız anlar süresince ikramlar ücretsiz. Tabi kendinizi çok fazla kaptırmayın siz yine de.

Bunun yanında daha çok orta halli bütçelerin derdine derman olacak  Piazza, Legacy, Piazza Four Colours, Hotel Old Town gibi seçenekler mevcut. Bu saydıklarımız şehir merkezine ve Batum Bulvarı’na en yakın olan yerler.

Çok daha uygun fiyatlara konaklamak isteyenler ise şehir merkezinden biraz daha uzakta kalan otel, pansiyon veya hostelleri tercih edebilirler.

Buraya bir hatırlatma ekleyelim. Yaz ayları Batum’a gitmek için en uygun zamanlar olsa da çok sayıda tatilci şehre akın ettiği için otel fiyatları da aynı oranda yükselişe geçiyor. Erken rezervasyon fırsatlarını kaçırmamak gerek.

 

Batum Gece Hayatı 🎉

batum gece hayatı akşam saatlerinde batum sokakları

İşte size Gürcistan gece hayatının atardamarı olan Batum gece hayatı hakkında kısa bir kesit: Şehir geceleri rengarenk. Hem maddi hem manevi. Sokaklar ışıl ışıl, zaman gündüz saatlerine oranla daha hızlı akıyor. Kumarhaneler yasal olarak işletilebiliyor ve alkol ülkemize oranla çok daha ucuz. Orada yaşayan bir Türk vatandaşının da bize söylediği gibi; burada her şey serbest!

İstanbul’dan bir uçak biletiyle 2 saat içerisinde gece hayatı böylesine renkli bir şehre gidebilmek elbette bu işe gönül verenler için bulunmaz nimet ama gitmeden önce iyice araştırmakta fayda var. Açıkçası şehrin sokaklarında gördüğümüz bir çok casino bizim gözümüze pek tekin gözükmedi. Bu yüzden bilindik yerlerden şaşmamak gerekiyor.

Batum gece hayatı için tercih edebileceğiniz yerler yoğunluklu olarak Piazza Meydanı ve Batum Bulvarı çevresinde bulunuyor. Biraz öncede belirttiğimiz gibi adı sanı duyulmuş yerleri tercih etmeniz sizin için daha yararlı olacaktır. Batum gece hayatı hakkında daha detaylı bilgi edinmek isterseniz yolda olmak sitesindeki bu yazıya göz atmanızı tavsiye ederiz.

Batum Gezilecek Yerler🚶‍♀️

Batum gezilecek yerler arasında olan ali ve nino heykeli ve ferris wheel

Batum, yazımızın başında da belirttiğimiz gibi tabanvay ile keşfedilebilecek kutu gibi bir şehir. Yani gece hayatının hareketliliği bana göre değil ben Batum’a sakin sakin gezmek, kafa dinlemek için geldim diyorsanız bu şehirde size göre de bir şeyler var.

Batum’da gezilecek yerler şehrin tarihi merkezinde ve son zamanlarda büyük bir değişim halinde olan Batum Bulvarı’nda toplanmış durumda. Bunlara ek olarak yapılabilecek aktiviteler arasından bizce en güzelleri; Batum botanik bahçesi gezisi ve teleferik ile şehir manzarasını izlemek.

Tarihi merkezde gezilebilecek yerler; Piazza Meydanı, Tiyatro Meydanı, Avrupa Meydanı, Medea Heykeli, Astronmik Saat, Virgin Mary Kilisesi, St. Nickolas Kilisesi ve Orta Camii.

Şehrin modern yüzünü yansıtan Batum Bulvarı ve çevresinde gezilebilecek yerler ise; Batum Limanı, Chacha Tower, Batum Fener Kules, Ali ve Nino Aşk Heykeli, Ferris Wheel (dönme dolap), Alfabe Kulesi ve elbette neşeli ve uzun bir yürüyüş yapabileceğiniz Batum Bulvarı.

Batum Para Birimi 💸

Batum seyahati öncesinde en çok sorulan sorulardan biri; Batum ucuz mu? Şundan 1-2 sene öncesine kadar bu sorunun cevabı belki de çok net bir şekilde evetti. Şimdilerde ise biraz daha yakınlaşmış gibi aslında. Çünkü biz öyle aman aman bir ucuzluk göremedik. Bunda Türkiye’den gelen turist yoğunluğunun Batum’daki işletmelerin gözünü açmasının da payı var elbette.

Tamam durun, hemen öyle yelkenleri suya inmesin. Hala daha Batum’a boş benzin deposu ile girip çok daha ucuza depoyu fulleyebilir ya da market alışverişinizi yapabilirsiziniz. Alkol ve tütün fiyatları da ülkemize göre hala daha çok ucuz.

Gürcistan para birim, Lari (GEL). 1 Türk Lirası 0,59 Lari ediyor (2018 Nisan kuru). Size tavsiyemiz sınır kapısından geçer geçmez paranızı bozdurmamanız. Her yerde olduğu gibi Batum’a da ilk adımınızı attığınız yerlerde kurlar çok daha düşük. Türkiye’den gelen turist sayısı çok fazla olduğu için taksiciler TL kabul edebiliyor ya da sizi şehir merkezinde daha iyi kurlarla para bozdurabileceğiniz yerlere götürebiliyor.


Gürcistan Batum Vize Var mı? 🛂

batum gezisinde görülmesi gereken yerlerden biri avrupa meydanı

Yazımızın bir çok kısmında da değindiğimiz gibi Batum’a vizesiz, pasaportsuz sadece kimlikle giriş yapabiliyorsunuz. Tabi herhangi bir aksiliğe karşı varsa pasaportunuzu ve ehliyetinizi de yanınızda bulundurmanızda fayda var. Ayrıca kimlikle giriş yaparsanız size girişte verdikleri kağıdı kaybetmemeniz gerekiyor. Çünkü çıkışı da o kağıtla yapıyorsunuz ve kaybetmeniz halinde başınızın derde girme ihtimali oldukça yüksek.

Batum’dan Ne Alınır? 🛍

Batum’un para birimi Lari, Türk Lirasına göre daha değerli bir para birimi olsa da burada hayat ülkemize göre biraz daha ucuz. Durum böyle olunca Batum turu yapacak olanların aklına gelen ilk sorulardan biri Batum’dan ne alınır oluyor.

Batum Para Birimi” bölümünde de anlattığımız gibi buraya Trabzon’dan, Rize’den, Hopa’dan gelip market alışverişini yaptıktan sonra depoyu fulleyip dönen kitle azımsanmayacak kadar az. Sarp sınır kapısına yaklaştıkça bunu yapan insan sayısı da artıyor elbette.

Bunun yanında alkol ve tütün ürünleri ülkemize göre çok daha ucuz. Ayrıca teknolojik aletleri de bir nebze daha uygun fiyata bulabiliyorsunuz Batum’da. Fakat peşin peşin söyleyelim Türkiye’de ki iPhone fiyatı ile Batum’da alacağınız iPhone fiyatı arasında dağlar kadar fark yok. Batum’a kadar gitmişken 200-300 lira da bundan kurtarırım derseniz bi düşünmenizi tavsiye ederiz. Tabi Batum’a pasaportla giriş yapmış olmak kaydıyla.

Bunların dışında aslında Batum’dan şunu alın gelin bu da çok meşhurmuş diyebileceğimiz şeyler yok. En azından bizim gözümüze çarpmadı. Sadece tahtadan oyulan bira bardaklarından güzel bir hatıra olması için alınabilir.

Batum Yemekleri 🍴

batum yemekleri haçapuri ve hinkal

Gürcistan sınır komşumuz olunca insan ister istemez Gürcü yemekleri ile Türk mutfağı arasında benzerlik arıyor. En azından Sırbistan’da olduğu gibi ne yiyeceğiz biz şimdi diye kara kara düşünmeyiz diyorsunuz ama aslında durum biraz farklı. Tamam hamur işi bakımından bizim mutfağa baya benziyor Gürcü mutfağı ama bunların yemeklerindeki hamur miktarı bizimkileri de geçip arşa ulaşmış durumda.

Uzun lafın kısası, porsiyonlar büyük karnınızı bir güzel doyuruyorsunuz. Batum yemeklerinin en güzellerinden biri olan peynir ile hamurun enfes karışımı Haçapuri ve gürcü mantısı Hinkal’ı denemeden dönmeyin. Her ikisinden de bir porsiyon söyleyip iki kişi yemenizi üzerine de bir güzel armut suyu içmenizi tavsiye ederiz. Bu arada Batum’un şarapları da çok meşhur, meraklısına duyurulur. 🙂

Batum Turu Hakkında Merak Edilenler 📝

Batum’un son dönemlerin popüler seyahat destinasyonu olmasının getirdiği onlarca soru var kafamıza takılan. Kendi tecrübelerimize ve seyahat blogger’ı olmanın bize verdiği yetkilere dayanarak bunlardan bazılarına cevap verdik.

➤ Batum’a Neden Gidilir?

İster gece hayatı deyin isterseniz isterseniz deniz tatili. Bizleri Batum turu yapmaya iten en önemli etkenlerden ilki pasaportsuz, sadece kimlikle, vize gerektirmeden Gürcistan’a gidebiliyor olmamız. Türkiye’de beş yıldızlı otellerde yapacağı ultra her şey dahil tatilleri gözden çıkarıp yaz tatilini yurt dışında geçirmek isteyenler için geriye yapılması gereken tek şey ucuz Batum uçak bileti kovalamak oluyor.

Tabi ki tek neden bu değil. Batum sakin bir şehir yaşantısına ve harika bir doğaya sahip. Sadece bir hafta sonunuzu bile ayırsanız; ilk gün kültür turu yapıp akşamına gece hayatının tadına varabilir ertesi gün de botanik parkta doğanın tadını çıkarabilirsiniz. Yani Batum bütün konseptleri bir arada bulabileceğiniz bir yer.

➤ Batum’a Ne Zaman Gidilir?

Bu sorunun cevabı Batum turu beklentinizin ne olduğuna göre değişkenlik gösterir. Sakin, az kalabalık ve bu sayede daha özgür bir Batum istiyorsanız kış ve sonbahar ayları. Biz Mart ayının başında gittik ve sokaklarda in cin top oynuyordu desek yeri. Koskoca şehir bize kalmış gibiydi. Bu sayede rahat rahat gezip şehrin tadını çıkarabildik.

Daha hareketli ve eğlenceli bir Batum canlanıyorsa gözünüzde yazın gelin deriz. Uzun yürüyüşler, plajlarda keyif çatmalar, sürat teknesiyle geziler, bisikletle şehri dolaşmalar gibi eğlenceli aktiviteleri yapma imkanınız olur. Kendimiz deneyimlemediğimiz için yazın Batum nasıl olur pek anlatamayacağız ama Biz Evde Yokuz’un eğlenceli Batum rehberine buraya tıklayarak göz atmanızı tavsiye ederiz.

➤ Batum Kaç Günde Gezilir?

Batum küçük bir şehir ve botanik park haricinde gezilecek yerler birbirine çok yakın. Gezilerini bir plan üzerine oturtup ona bağlı olarak gezenler için 1, gittiği yerleri çok acele etmeden gezmeyi sevenler için Batum’da 2 gün geçirmek yeterli olacaktır.


Bu Yazılarımız da İlginizi Çekebilir

🌍 Üsküp Gezilecek Yerler Listesi

🌍 Üsküp Gezi Rehberi

🌍 Belgrad Gezilecek Yerler

🌍 Mostar Gezilecek Yerler


Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı