fbpx
GÜRCİSTANYURT DIŞI

Batum’a Nasıl Gidilir – Batum’a Özel Araç, Otobüs ve Uçakla Ulaşım
Batum’a nasıl gidilir sorusu belki de Batum hakkında en sık sorulan sorulardan biri. Çünkü Batum, ülkemizden vizesiz, sadece kimlikle giriş yapabildiğimiz Gürcistan’ın, sınırlarımıza en yakın kenti. Sarp sınır kapısından Batum şehir merkezine uzaklık yalnızca 20 kilometre. Ayrıca Batum Gürcistan’ın en büyük yerleşim yerlerinden biri. Doğası, tarihi, modernliği ve gece hayatının renkliliğiyle seyahat severleri de kendine çekiyor. Yani Batum haftasonu yurt dışına kaçamak yapmak isteyenler için ideal destinasyonlardan biri.

Batum Gürcistan sınırları içerisinde bulunan Acara Özerk Cumhuriyeti’nin başkenti olsa da Türklere sağlanan vize kolaylığı sayesinde özellikle Doğu Karadeniz bölgesinde yaşayanlar için pek de yurt dışı sayılmıyor artık. Aynı durum Gürcüler için de geçerli. Yani Türkler için Batum’a, Gürcüler için Hopa’ya gitmek hayatlarına dahil olan bir rutin haline gelmiş durumda. Çalışmaya giden de var, alışveriş yapmak için uğrayan da. Batum’da yasal olarak işletilen kumarhanelerin uğradığı Türk istilasını da unutmamak gerek tabi. Sarp sınır kapısı haftanın 7 günü her iki taraftan gelen insanlarla dolup taşıyor.

Tabi sadece sınır kapısına yakın olanlar için değil, bizler için de Batum keyifli bir haftasonu planı haline gelebiliyor. Batum’a gitmeden önce şehir hakkında bilgi edinmek ve Batum’da gezilecek yerleri listenize eklemek isterseniz yazılarımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.

Batum Turu Öncesi 10 Maddede Batum Rehberi

Batum Gezilecek Yerler

Batum’a seyahat etmenin çeşitli yolları var. Talep yüksek olunca imkanlar da artıyor. Batum’a nasıl gidilir sorusunun cevabını maddeler halinde listede paylaştık. Detaylı bilgilere linklere tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Batum’a Uçakla Ulaşım ✈

batuma nasıl gidilir

Batum uçak bileti alıp İstanbul’dan Batum’a gitmek yaklaşık 2 saat sürüyor. THY‘nin haftanın 7 günü İstanbul’dan Batum’a direk uçuşu var. Bazı günlerde sabah ve akşam saatlerinde olmak üzere iki ayrı uçuş seçeneği de bulunuyor. Yaptığı kampanyalar ve ucuz uçak bileti fırsatlarıyla (biraz rötarlı uçsa da) gönlümüzde taht kuran Pegasus’un ise ne yazık ki Batum’a uçak seferi yok. O yüzden uçak ile gidecek olanların ya biraz fazla ödemeyi göze almaları lazım ya da Trabzon veya Batum’a uçup oradan karayoluyla sınırdan geçmeleri gerekiyor. Bu iki seçeneğin detaylarını da aşağıda paylaştık.

Bu arada Batum’a direk uçacakların pasport kontrolüne kadar uçuş kartlarını saklamaları gerekiyor. Nedenini yine aşağıda anlattık.

➤ Artvin, Hopa’ya Uçup Batum’a Geçmek

Hopa’ya uçup ordan Batum’a karayolu ile geçmek biraz dolambaçlı bir yol aslında. Şöyle ki aslında Hopa’da havaalanı yok. Yapılan anlaşma ile birlikte THY’nin Hopa seferleri Batum Havalimanı’na iniyor. İniş yaptıktan sonra Hopa yolcuları Batum’a giriş yapmadan otobüslerle ülkemize geri götürülüyor. (İşte bu yüzden direk uçuş yapacakların uçuş kartlarını saklayarak, Batum uçak bileti aldıklarını kanıtlamaları gerekiyor)

Hopa merkeze döndükten sonra otobüs, minübüs veya taksi ile Batum’a gidebilirsiniz ya da yine aynı şekilde Sarp’a gidip sınırı yürüyerek geçebilirsiniz. Oradan da yine taksi veya otobüsle Batum şehir merkezine ulaşım sağlarsınız. Bu şekilde Batum yolculuğunuz belki 2 saat yerine 4 saat sürer. Fakat, şu günlerde direk uçmak tek kişi 800-1000 TL’ye maloluyorken, Hopa’ya uçmak 200-300TL. Yani bütçe durumunuza göre bu zahmete katlanmaya değer.

➤ Trabzon’a Uçup Batum’a Geçmek

Batum uçak bileti fiyatlarının pahalı olduğunu göz önünde bulundurursak bu işi ekonomik yollarla halletmenin bir diğer yolu ilk olarak Trabzon’a uçup oradan otobüse atlayıp veya araç kiralyıp Batum’a gitmek. Trabzon’a bütün havayollarının seferleri var bu yüzden ucuz bilet bulmak diğer iki seçeneğe göre çok daha kolay.


Araba ile Batum’a Nasıl Gidilir? 🚗

batum sokakları

Batum’a araba ile gitmek çocuk oyuncağı desek abartmış olmayız. Hatta Türkiye’de şehirlerarası yolculuk yapmaktan pek fazla farkı yok bile diyebiliriz. Arabayı kullananın yanında ehliyet (üstelik çipli olmasına da gerek yok), ruhsat ve arabadaki herkesin kimliklerinin olması yeterli. Almanız gereken tek ekstra evrak noter tasdikli vekaletname. O da eğer araç başkasının üzerine kayıtlıysa.

Batum’a arabayla gitmek bu kadar kolay olsa da biz pek tavsiye etmiyoruz açıkçası. Çünkü Sarp sınır kapısında araç kuyruğunda bekleme süresi uzayıp gidebiliyor. O yüzden bizim tavsiyemiz özel araçla gelecek olanların sınırdaki otoparklardan birinde araçlarını bırakıp yürüyerek Batum’a geçmeleri. Sonrasında taksi ile 20 lari ödeyerek Batum merkeze gitmek daha az vakit kaybetmenizi sağlayacak bir seçenek. Batum’da araçsız nasıl gezerim diye düşünmeyin. Zaten kutu gibi bir şehir. Yürüyerek keşfetmek daha zevkli. 🙂

❖ Batum- Trabzon arası kaç km? 🚗  206 kilometre  kaç saat? ⏱ Yaklaşık olarak 3 saat

❖ Batum – Rize arası kaç km? 🚗  127 kilometre  kaç saat? ⏱ Yaklaşık olarak 1,5 saat

❖ Batum – Hopa arası kaç km? 🚗  35 kilometre  kaç saat? ⏱ Yaklaşık olarak 45 dakika

❖ Batum – İstanbul arası kaç km? 🚗  1.268 kilometre  kaç saat? ⏱ Yaklaşık olarak 16 saat

 Batum’a Otobüs ya da Minibüs ile Ulaşım 🚌

İstanbul, Ankara ve İzmir’den Batum’a otobüs ile ulaşım sağlayabiliyorsunuz. Uçağa göre çok daha ucuza Batum seyahatinizi halledebilirsiniz tabi ama uzun bir otobüs yolculuğunu da göze almanız gerekiyor. Ayrıca Trabzon, Rize ve Artvin gibi Batum’a yakın şehirlerden de otobüs seferleri mevcut. Rize ve Artvin’den minübüsle de Batum’a geçebiliyorsunuz.

Sarp Sınır Kapısından Yürüyüp Batum’a Ulaşmak 🚶‍♀️

batum'a nasıl gidilir

Batum’a nasıl gidilir sorusunun bizce en güzel yolu Sarp sınır kapısından yürüyerek geçmek. Araba ile Batum’a Nasıl Gidilir bölümünde de anlattığımız gibi, sınırda araç kuyruğunda beklemek çoğu zaman 1 saatinizi alabiliyor. Bu yüzden sınırdan yürüyerek geçip Batum şehir merkezine otobüs veya taksi ile gitmek hem daha az vakit alan bir yöntem hem de çok daha farklı bir deneyim.


Bu Yazılarımız da İlginizi Çekebilir

🌍 Batum Turu Öncesi 10 Maddede Batum Rehberi

🌍 Batum Gezilecek Yerler – 48 Saatte Batum

🌍 Belgrad Gezilecek Yerler

🌍 Mostar Gezilecek Yerler


Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı