fbpx
SIRBİSTANYURT DIŞI

Belgrad Gezi Rehberi – Sırbistan’ın Başkenti Beyaz Şehir Belgrad
Belgrad gezisi için bizleri harekete geçirecek bir çok etken var elbette ancak şüphesiz bunların en önemlisi karşılıklı yapılan anlaşma sayesinde ülkemizden Sırbistan’a vizesiz seyahat edilebiliyor olması. İşte bu yüzden Belgrad bizler için en popüler seyahat rotalarından biri.Sırbistan gezisine çıkmadan önce Belgrad Gezi Rehberine bir göz atmalı. 🙂

Durum böyle olunca Belgrad hakkında soruların ardı arkası kesilmiyor. Tam da bu noktada Belgrad Gezi Rehberi devreye giriyor. 🙂 Şehir rehberimizde, son dönemlerin gözde yurt dışı seyahat rotası Balkanlar‘da Belgrad turu yapmak isteyenler için detaylı bilgileri bir araya topladık. Size de Sırbistan gezinize başlamadan önce dört dörtlük bir plan yapmanızı sağlayacak Belgrad Gezi Rehberi’ni okumak kaldı.

Peki neler var bu yazının içerisinde?: Belgrad’ın nerede olduğundan tutun, nasıl bir yer olduğuna, Belgrad gece hayatı hakkında bilgilerden,  Belgrad kaç günde gezilir sorusuna, Belgrad gezilecek yerler haritasından Belgrad şehir içi ulaşımın nasıl sağlanabileceğine , Belgrad’da alışveriş , ‘Belgrad’da  ne kadar harcanır’, ‘Belgrad’da ne yapılır’ gibi kafanıza takılan tüm soruların cevabını veren kadar tam 12 maddelik bir bilgi bombardımanı var. Yetmedi mi?  Bu 12 maddenin içerisinde Belgrad’da %100 tecrübe ile sabit olan deneyimlerimizi okuyabileceğiniz “Belgrad’da Dikkat Edilmesi Gerekenler” bölümü de var. E daha ne olsun! 🙂

Belgrad Gezi Rehberi’ni okurken ve Belgrad gezisi için kendi planınızı hazırlarken yazıda istediğiniz yere kolayca ulaşabilmeniz için genel başlıkları maddeler halinde aşağıda paylaştık.👇 Başlıklara tıklayarak istediğiniz bölüme kolayca ulaşabilir, sonrasında sağ tarafta bulunan ⬆ simgesine tıklayarak yazının başına tekrar gelebilirsiniz. Belgrad’ı keşfederken kafanızı kurcalayan soruların yanıtlarına dilediğinizde kolayca ulaşabilmeniz için “Belgrad Gezi Rehberi”nizi sık kullanılanlarınıza eklemeyi unutmayın!⭐️


Belgrad Nerede? 📌

Sırbistan’ın başkenti Belgrad aynı zamanda ülkenin en büyük yerleşim yerlerinden biri. Sırbistan’ın kuzeyinde, Avrupa’nın ise güney doğusunda kalan Belgrad, Panoniyen Ovası ve Balkanları birbirine bağlayan Sava ve Tuna nehirlerinin birleşim noktasında bulunuyor ve kent bu noktanın çevresinde konumlanıyor.

➤ Belgrad Haritası

belgrad haritası

➤ Şehirler Arası Mesafeler

❖ Belgrad – İstanbul arası kaç km? 🚗  952 kilometre  kaç saat? ⏱ Yaklaşık olarak 10 saat

❖ Belgrad – Münih arası kaç km? 🚗  938 kilometre  kaç saat? ⏱ Yaklaşık olarak 9 saat

❖ Belgrad – Saraybosna arası kaç km? 🚗  293 kilometre  kaç saat? ⏱ Yaklaşık olarak 5 saat

❖ Belgrad – Üsküp arası kaç km? 🚗  435 kilometre  kaç saat? ⏱ Yaklaşık olarak 5 saat

 Belgrad’da Dikkat Edilmesi Gerekenler 📢

✏️ Old Belgrad’da gezilecek yerler birbirine yakın mesafelerde. Mesela Saint Sava’dan Tesla Müzesi’ne oradan da Knez Mihailova Caddesi’ne yürüyüş süreniz ortalama 30 dakika kadar. Yine de ben kendimi pek yoramam diyenlerdenseniz toplu taşıma ile her noktaya rahatça ulaşabilirsiniz.

✏️ Tesla Müzesi Pazartesi günleri hariç diğer günler saat 6’ya kadar açık. Giriş ücreti 480 Sırp Dinarı (4 €). Her saat başı, müze içerisinde bulunanların detaylı anlatımlarının yapıldığı ücretsiz turlar var.

✏️ Belgrad’ın başka dünyası, ruhu arındırma noktası olan Zemun’a otobüsle kolayca ulaşabiliyorsunuz. Yemeli, içmeli, gezmeli takılacaksanız Zemun’a en az bir gününüzü ayırın deriz.

✏️ Yazın gidip Ada Ciganlia’nın tadını çıkarmak istiyorsanız hafta içini tercih edin. Hafta sonları iğne atsan yere düşmeyecek olan plajlar hafta içleri nispeten daha boş.

✏️ “Belgrad geceleri süpermiş ağğğbiiii” diye gidiyorsanız planlamanızı hafta içine yapmayın deriz. Herkes işinde gücünde olduğundan sokaklar nispeten daha sakin. Olur da hafta içi gitmek durumunda kalırsanız şansınızı nehir kenarında bulunan mekanlarda deneyin.

✏️ Belgrad’da gezilecek yerlerin bir çoğu “Old Belgrad” bölgesinde. O yüzden kalacağınız yeri Old Belgrad’dan ayarlamak önemli bir avantaj. Bizim yaptığımız gibi Airbnb’den ev kiralayıp konaklamayı daha uygun fiyata getirebilirsiniz.

✏️ İnternet için hemen hemen her noktada free-wifi bulabiliyorsunuz. Bazılarının kullanım süresi günlük 15 dakika ile sınırlı. Hazır hatları ise pek araştırmadık açıkçası. Gezmekten kafamızı kaldıracak vaktimiz olmadığından günlük 15 dakika yetti de arttı bile. 

✏️ Bu sene geçti ama seneye Eylül’e şimdiden plan yapıyorum diyenler için belirtelim; Eylül ayında Belgrad’ın havası biraz dengesiz oluyor. Bir yandan sıcak bir yandan yağmur. Tedbirli olmakta fayda var.

➤ Sırbistan-Belgrad Vize Var Mı?

Belgrad’a vizesiz gidebiliyoruz. Zaten bunu sağır sultan bile duydu ama biz kısaca detay da vermiş olalım. Belgrad gezisi için vize almanıza gerek yok. Karşılıklı yapılan anlaşma gereği Sırbistan, ülkemizden gelen ziyaretçilerden, 6 ay içinde 90 günü aşmama kaydıyla vize talebinde bulunmuyor. Hadi yine yaşadınız, Belgrad geceleri sizi bekler. 🙂

➤ Sırbistan-Belgrad Para Birimi

Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da resmi para birimi Sırbistan Dinarı (RSD). 1 € yaklaşık 119 RSD, 1 ₺ ise yaklaşık olarak 27 RSD (Ekim 2017 kurları). Yani bizim paramız Belgrad’da biraz daha değerli. Zaten paramızın daha değerli olması ve günlük yaşamın ülkemize oranla çok daha uygun olması nedeniyle Belgrad turu yapanların sayısı son dönemlerde bu kadar çok arttı. Bir de Belgrad için vize zorunluluğu kalkınca önünü alamadık vallahi. 🙂

Sırbistan Başkenti Belgrad Nasıl Bir Yer? 🏙️

sırbistan başkenti belgrad

Bizim Belgrad seyahatimiz pek iç açıcı başlamadı açıkçası ama olsun, devamı süper geldi. Belgrad’da gezilecek yerlerin çok olması, şehrin her an hareketli bir yapıya sahip olması, gece hayatının canlılığı derken Belgrad’da 1 tam hafta kalsak bile sıkılmayacakmışız gibi hissettik biz. 3 günümüz de dolu dolu geçti. O yüzden Belgrad’ın nasıl bir yer olduğunu tüm güzellikleriyle Belgrad Gezi Rehberinde anlatacağız.

Sırbistan’ın Başkenti ve en büyük şehri Belgrad aynı zamanda Güneydoğu Avrupa Bölgesi’nin de hızla gelişen kentlerinden biri. Tuna ve Sava Nehirleri’nin birleştiği noktanın çevresinde kurulan Belgrad şehri konumu nedeniyle tıpkı İstanbul gibi stratejik bir öneme sahip. Bu özelliği ile de yıllarca savaşlara sahne olmuş, defalarca yıkılıp yeniden kurulmuş. Yani Belgrad Avrupa’nın en eski yerleşim yerlerinden biri aynı zamanda (“Belgrad’ın Tarihi” bölümünden daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz).


Bir de şöyle bir güzelliği var bu şehrin. İstanbul ve Belgrad birbirine çok benziyor. Pek çok ortak yönü var bu ili güzel şehrin. O yüzden biz Belgrad’a küçük İstanbul yakıştırması yaptık kendimizce. Aradaki en büyük ve en güzel fark ise Belgrad’ın İstanbul’dan çok daha az karışık olması. Bunun haricinde iki şehir birbirine oldukça benziyor. İstanbul nasıl uyumayan bir şehirse Belgrad’da uyumayan bir şehir mesela. Her an canlı ve hareketli, hayat dolu.

Tabi benzerlikler sadece bunlarla sınırlı değil. Belgrad’ın kalbi diyebileceğimiz Knez Mihailova Caddesi size İstiklal Caddesi’ni (şu anki delik deşik halini değil tabiki) anımsatacak mesela. Saint Sava’ya gittiğinizde Sultanahmet Meydanı’nda gibi hissedebilirsiniz (her ne kadar dinler farklı olsa da). Kalemeydan’dan Tuna ve Sava Nehirleri’nin birleştiği noktaya bakarken, Çamlıca Tepesi’ne gidersiniz bir an. Akşam trafiğe takıldığınızda da köprü trafiği aklınıza gelir. 😀

İnsanları ve yaşam stilleri de fazlaca benziyor bize. Aslında Belgrad’da yaşayan insanlar için tam anlamıyla “büyük şehir insanı” yakıştırmasını yapabiliriz. Dışarıdan soğuk görünüyorlar ama bir iki lafla muhabbete girdiğinizde hemen açılıyorlar. Tabi yine çok fazla tarihi olaylardan konuşmamakta fayda var. Bir Sırp milliyetçisine denk gelirseniz zor anlar yaşayabilirsiniz. Ama genel olarak sıcak kanlı insanlar.

Belgrad Gece Hayatı 🎉

belgrad gece hayatı

“Belgrad geceleri süpermiş ağğğbiiii” diyerek planlar yapmaya başladıysanız öncelikle şunu söylememiz lazım; Belgrad seyahati planlamanızı hafta içine yapmayın. Şehir uyumuyor dediysek o kadar da değil yani. Hafta içi herkes işinde gücünde olduğundan sokaklar çok sakin. Biz ne yazık ki hafta içi gittik ve meşhur Belgrad geceleri pek beklediğimiz gibi çıkmadı. 🙁 Zaten başımız önde eve dönerken taksicinin de bize dediği “keşke hafta sonu gelseydiniz, hafta içi sakin olur buralar” oldu.

Diyelim ki Belgrad seyahatinizi hafta sonuna planlayamadınız. O zaman Knez Mihailova Caddesi ve çevresi yerine şansınızı nehir kenarında bulunan mekanlarda deneyin deriz. Tabi buralara gitmeden önce rezervasyon yaptırmak iyi olur. Rezervasyonsuz giderseniz sorun çıkarabiliyorlarmış. Zaten Sava Nehri’nin üzerindeki teknelerde bulunan bu disko ve barlar dünya klasmanında sayılıyormuş.

Özellikle yaz aylarında Avrupa’da parti denildiğinde akıllara ilk gelen yerlerden birisi Belgrad. Yani sadece bizim aramızda meşhur değil. Öyle ki Bosna-Hersek, Slovenya, Hırvatistan gibi bir çok çevre ülkeden insanlar Belgrad’daki gece hayatının tadını çıkarmak için hafta sonları şehre akın ediyormuş.

Biz pek umduğumuzu bulamasak da biraz araştırma yapıp sizle Belgrad gecelerinin en ünlü disco ve clublarını paylaşmayı ihmal etmedik.👇

➤ Klub 20/44 Belgrade Nightclub

Belgrad gece hayatının kalbinin attığı yerlerden birisi Sava Nehri üzerinde bulunan Klub 20/44. Özellikle yaz günlerinde daha hareketli olsa da mekanın yıl boyunca açık olması, uçak biletlerinin nispeten daha ucuz olduğu dönemlerde Belgrad’a gidip gece hayatının tadını çıkarmak isteyenler için önemli bir avantaj.

Çalışma Saatleri 🕑 Perşembe-Cumartesi, 21.00 – 05.00
Giriş Ücreti 💶  2-4 Euro
Adres 📍 Savski kej BB, 11070, New Belgrade
Konum📌

➤ Sound

Nehir üstünde bulunan tekne clublardan bir diğeri Sound. Sadece yaz aylarında hizmet veren ve Belgrad’ın en popüler mekanlarından biri olan Sound’un daha çok parasını cebine koyup gelen kesime hitap ettiğini söylemek lazım. Çünkü burası, Belgrad standartlarına göre biraz daha pahalı. Ayrıca kıyafet seçimine özen göstermek de dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta.

Adres 📍 Ulica Savski kej, New Belgrad
Konum📌

➤ Povetarac

Povetarac, yine Sava nehri üzerinde olan ve  içeriye girmek için uzun kuyruklarda bekleyeceğiniz Belgrad’ın ünlü gece kulüplerinden bir diğeri. Tabi tahmin edebileceğiniz üzere özellikle yaz aylarında çokça kalabalık, hınca hınç dolu bir mekan.

Sırbistan gecelerinde akabileceğiniz daha fazla gece kulübü seçeneği için Yolda Olmak sitesinde Belgrad Gece Hayatı ile ilgili yazıya göz atın deriz. 👍

Belgrad’da Nerede Kalınır? 🏨

belgradda nerede kalınır

Belgrad’da Dikkat Edilmesi Gerekenler” bölümünde de söylediğimiz gibi Belgrad’da konaklama için bizim tercihimiz Airbnb’den ev kiralamak oldu. Tabi 6 kişiydik ve masraf 3’e bölündüğü için ekstra ucuza hallettik ve bu durumdan herkes oldukça mutluydu. 🙂 Kaldığımız ev gayet konforluydu ve ev sahibi de son derece yardım sever bir insandı.

Yine de “otelin konforu başka, kimseyle de çok muhattap olmama gerek kalmadan, adres aramayla uğraşmadan bir Belgrad gezisi geçirmek istiyorum” diyenler için de hem uygun fiyatlı hem güzel puanlı bir kaç alternatif paylaşalım. 👇

➤ Belgrad Otelleri

➼ Hotel Orasac Garni

Şehir merkezinin biraz dışında, yani “Knez Mihailova”, “Saint Sava”, “Kalemegdan” gibi Belgrad’da gezilecek yerlere biraz uzak olsa da Hotel Orasac Garni, Belgrad’a gidenler arasında en çok beğenilen otellerden biri. Temiz odalar, güleryüzlü hizmet, tesisin yeni olması… Hotel Orasac Garni için söylenen güzel şeylerden birkaç tanesi.

Telefon ☎️ +381 11 357 11 50
Adres 📍
Kraljice Katarine 53, Beograd
Konum 📌

➼ Euro Garni Hotel

New Belgrad’da bulunan Zemun bölgesine yakın ve uygun fiyatlı bir otel olan Euro Garni Hotel, Belgrad otelleri arasında konukları tarafından hem fiyatı hem de konforu nedeniyle çok beğenilen bir diğer tesis.

Telefon ☎️ +381 11 261 67 16
Adres 📍
Ratarski put 37b, Ratarski put 37b, Beograd 11080
Konum 📌

➼ Radisson Blu Old Mill Belgrade

Hem merkeze yakın olsun hem de gözümüze aşina bir isim olsun derseniz Radisson Blu, Belgrad’da da var. Fiyatlar verdiğimiz diğer iki seçeneğe göre biraz daha yüksek olsa da Radisson Blu Old Mill Belgrade’ın konforlu gözüktüğü bir gerçek.

Telefon ☎️ +381 11 635 73 57
Adres 📍
Bulevar vojvode Mišića, Beograd 11000
Konum 📌

Belgrad’a Nasıl Gidilir? 🚏

belgrad gezisi kalemeydan

Belgrad Nerede” bölümünde de bahsettiğimiz gibi Belgrad, Sırbistan’ın başkenti ve aynı zamanda da en büyük şehri. Bu yüzden hem ülkemizden hem de Bosna-Hersek, Makedonya, Hırvatistan ve Karadağ gibi komşu ülkelerden Belgrad’a ulaşım rahatlıkla sağlanabiliyor (Saraybosna Gezi Rehberi yazımızdan, Saraybosna’dan Belgrad’a nasıl gidilir öğrenebilirsiniz).  Ülkemizden uçak, otobüs ve tren ile Belgrad’a ulaşabilmeniz için bazı detayları başlıklar halinde paylaştık.

Bize kalırsa Belgrad gezisi için hiç öyle tur şirketidir, otobüstür, trendir uğraşmayın. Bulun erken rezervasyonlu, uygun fiyatlı mis gibi uçak biletinizi, atlayın uçağa gidin, kafanız rahat olsun.

Belgrad’a Uçak ile Ulaşım ✈️

Ülkemizden bir çok firmanın Belgrad’a düzenli olarak tarifeli uçuşları var. Özellikle kampanya dönemlerine denk getirirseniz, hemen bir Belgrad gezisi planlayıp, hafta sonunuzu çılgın Belgrad gecelerinde geçirmemeniz için hiçbir sebep yok aslında. Tabi Belgrad’a vizesiz seyahat edebildiğimizi de düşünürsek işler bir kat daha kolaylaşıyor. Sadece pasaport almanız yeterli.

Belgrad’da bulunan Nikola Tesla Havaalanı’na 1 saat 45 dakikalık bir uçuş sonrası ulaşıyorsunuz. Havaalanı şehir merkezine yaklaşık 20 km uzaklıkta. Havalimanından Belgrad şehir merkezine gidebilmek için otobüs veya taksi kullanabilirsiniz. Belgrad havaalanından taksi ile 15 € (1790 dinar) karşılığı ulaşım sağlayabilirsiniz (pazarlığınızı yapın tabi). Ayrıca Belgrad şehir merkezine otobüs ile ulaşmak da mümkün. Bilet 2 € (240 dinar).

Belgrad’a Otobüs ile Ulaşım 🚗

Evet İstanbul’dan Belgrad’a otobüs ile seyahat etmeniz mümkün. Tabi 950 km uzunluğunda ve yaklaşık 15 saatlik bir yolculuğu göze alırsanız! Uzun yollar bana koymaz, dere tepe geze geze gideriz ne güzel derseniz, İstanbul Belgrad arası otobüs yolculuğu için Esenler Otogarı’ndan bilet temin edebilirsiniz. Marmaris Turizm düzenli olarak Belgrad’a sefer düzenlerken, zaman zaman farklı firmalar da bu işe girişebiliyor. Unutmadan, Sırbistan’a giderken Bulgaristan’dan geçeceğiniz için transit vize almanız şart.

Belgrad’a Tren ile Ulaşım 🚆

İstanbul’dan Belgrad’a tren ile gidebilmeniz için ilk hedef yine Bulgaristan.Başkent Sofya’ya ulaştıktan sonra Belgrad’a gitmek için tekrar bilet almanız gerekiyor. Tabi yine transit vize almak da şart.

  Belgrad Şehir İçi Ulaşım 🚎

belgradda şehir içi ulaşım

Birbirlerine yakın mesafede olması nedeniyle Belgrad’da gezilecek yerler arasındaki mesafeleri yürüyebilirsiniz aslında ama çok fazla yorulmadan gezmek isteyenler de otobüs ve tramvay hatlarını kullanabilir.

Belgrad’da Şehir içi ulaşımda kullanacağınız bütün toplu taşıma araçları için, aldığınız gün saat 00.00’a kadar geçerli olan kartlardan satılıyor. Biz buna Belgrad akbili diyoruz.  Bu kartlar, hemen hemen her otobüs durağının yanında bulunan büfelerden alırsanız 2.5 € (290 dinar). Otobüste alırsanız her binişiniz için 1.25 € (150 dinar) ödüyorsunuz. Gün içerisinde bir kaç kere toplu taşımayı mutlaka kullanacağınızı düşünürsek, tek seferde almak daha mantıklı.

Bu arada o bileti mutlaka alın. Oldu ki alamadınız, otobüste bilet kontrolü adı altında turist avcılığı yapan ve bilet almadığınız için sizden kişi başı 17 € (2000 dinar) isteyenlere sakın ama sakın pabuç bırakmayın. Onların işi sadece sizi uyarmak, ceza kesmek değil. Doğruca şöföre gidin bilet alın. Engellemeye çalışırlarsa inin yürüyün. Polis çağıracağız derlerse, kanmayın çağıramıyorlar. 

Taksi ile ulaşım da öyle aşırı aşırı pahalı değil ve taksimetre açtıkları için genelde sorun yaşamıyorsunuz (taksimetre konusunda anlaşmakta fayda var). Şehir içerisinde bir yerden bir yere gideceğinizde ödeyeceğiniz ortalama fiyat 5-6€ (600 dinar) arasında.


  Belgrad’da Şehirler Arası Ulaşım 🚌

belgradda şehirler arası ulaşım

Belgrad’dan Üsküp ve Saraybosna gibi Avrupa’nın bir çok kentine otobüs, tren veya uçak ile seyahat etmeniz mümkün. Otobüs terminali ve tren istasyonu birbirine çok yakın, Nikola Tesla Havaalanı ise şehir merkezine 20 km uzaklıkta.

Biz Belgrad’dan Üsküp’e otobüs ile geçtiğimiz için, Belgrad’dan Üsküp’e otobüs ile nasıl gidilir onun bilgilerini paylaşmış olalım: İki şehir arasında otobüs yolculuğu ortalama 8 saat sürüyor ve neredeyse her 2 saatte bir sefer var. Otobüs biletinin fiyatı 20 € (2380 dinar). Bu arada otobüsler pek bir rahatsız. 

 Belgrad’da Ne Yenir, Ne İçilir? 🍴

belgrad skadarlija sokak

Sürprizleri severim ben, her gittiğim yerin yerel tadlarına mutlaka bakmak isterim derseniz eğer Belgrad’daki adresiniz Skadarlija. Ortamı da süper bu arada.  Bizim ise yeme içme konusunda en çok zorlandığımız şehir Belgrad oldu.  Daha çok pizza, hamburger tarzı şeylerle geçiştirdik. McDonalds, KFC gibi yerlerin fiyatları ülkemiz ile aynı. Yöresel yemekler için tavsiye veremeyiz belki ama dondurma yemek için harika bir önerimiz var; CRNA OVCA.

Belgrad’da Alışveriş 🛍️

belgradda alışveriş

Belgrad’da alışveriş denildiğinde akla gelen ilk adres, Belgrad’ın aynı zamanda en meşhur caddesi de olan Knez Mihailova. Caddenin sağına soluna dizilmiş dükkanları ile size İstiklal Caddesi’ni aratmayacak bir yer burası. Gerçi şimdilerde İstiklal Caddesi eski günlerini mumla arıyor ama en kısa zamanda düzelip eski güzelliğine kavuşmasını umut ediyoruz.

Neyse efendim, sadece cadde ile sınırlı değil elbet Belgrad’da alışveriş yapabileceğiniz yerler. Ne de olsa koskoca şehir. Ne olur böyle büyük şehirlerde? Elbette ki AVM! Rajiceva Shopping Center, Mercator Centar, Big Fashion ve UŠĆE Shopping Center Belgrad’da gidebileceğiniz alışveriş merkezleri. Yurt dışında da olsa AVM’lerden vazgeçemem diyenler için.

Belgrad’ın Tarihi 🏛️

belgradın tarihi

Belgrad’ın tarihi hakkında bilgileri elbette sadece “Sırbistan önceden Osmanlı’nın hüküm sürdüğü bir yermiş” ile sınırlandırmayacağız. Yine de bu konudaki en dikkat çekici detayı da yazmasak olmaz; Osmanlı’nın onlarca yıl hüküm sürdüğü Belgrad’da bu döneme ait izler, neredeyse tamamen silinmiş. Mesela Saraybosna’da, Mostar’da veya Üsküp’te olduğu gibi her köşe başında bir cami göremiyorsunuz Belgrad’da. Şehirde, Osmanlı’dan kalan ve açık olan tek ibadethane Bayraklı Cami.

Belgrad’ın tarihi geçmişi bundan çok daha fazlasını barındırıyor elbette. Şehrin Zemun bölgesinde ortaya çıkarılan yontma taş aletler, Belgrad’ın tarihinin çok daha eskilere dayandığını göstermiş araştırmacılara. Yerleşik hayatın ilk izlerine ise M.Ö. 6200-5200 yılları arasında rastlanmış.

Antik zamanlarda bölge, Traklar ve Daçyalılar tarafından yönetilmiş ve bu durum Roma İmparatorluğu’nun bu çevreyi ele geçirmesiyle son bulmuş. 395 yılında Doğu Roma İmparatorluğu’nun hakimiyeti altına giren Belgrad ve çevresi (yani Sırbistan), Hristiyanlığın yeniden yükselişe geçtiği yer olarak tanımlanıyormuş.

belgradın-tarihi-yerleri

Belgrad 1521 yılında Osmanlı tarafından fethedildi. Bu döneme kadar ise kent bir çok kez el değiştirmiş, Ostrogotlar, Gedipler, Bizans, Avarlar, Birinci Bulgar Krallığı, Macaristan Krallığı ve Sırp İmparatorluğu’nun hakimiyeti altında kalmış. Belgrad’ın Osmanlı egemenliğine girmesiyle birlikte şehirde bulunan bütün Ortodoks nüfusu İstanbul’a, günümüzde Belgrad Ormanları (şimdi her şey netleşti işte 🙂 ) olarak bilinen bölgeye gönderilmiş.

1830 yılına gelindiğinde çıkan isyanlar sonucunda Osmanlı, Sırbistan’ı yarı bağımsız bir bölge olarak tanımış, 1882 yılında ise Sırbistan Krallığı kurulmuş. Daha sonra 1914 yılında I. Dünya Savaşı’nı başlatan, hepimizin bildiği o malum olay gerçekleşmiş. Yani Saraybosna’da Avusturya Arşidükü Franz Ferdinand suikaste uğradı ve Avusturya-Macaristan, Sırbistan’a savaş ilan etti.

Savaştan sonra 1929 yılında ise Belgrad, Yugoslavya Krallığı’nın başkenti oldu. II. Dünya Savaşı’nda uzunca bir süre Nazi güçlerinin işgali altında kalan şehir, 1945’te Yugoslavya Federal Halk Cumhuriyeti’nin kurluşunun ilan edildiği yer oldu. Yugoslavya’nın dağılmasından sonra kurulan Sırbistan’ın başkenti olan Belgrad, günümüzde Güneydoğu Avrupa’nın en modern ve gelişmiş şehirlerinden biri. Belgrad şehri hakkında daha detaylı bilgi için; “Sırbistan Başkenti Belgrad Nasıl Bir Yer?“.

Belgrad Seyahat Rehberi 📝

belgrad seyahat rehberi

➤ Belgrad’a Neden Gidilir?

Belgrad gezisi aslında tam bizim sloganımıza uygun bir fırsat. Yani “Haftanın 5 günü çalışıp tatil günlerinde boş durmak istemeyenler” için biçilmiş kaftan. O yüzden hafta sonu bir Belgrad seyahati patlatmak için bir çok neden sayılabilir aslında. Bir kere çok yakın, İstanbul’dan Belgrad’a uçakla 2 saat gibi bir süre ulaşabiliyorsunuz (Belgrad’a Nasıl Gidilir?). Üstüne bir de Sırbistan’a vizesiz seyahat edebiliyoruz (Belgrad’da Dikkat Edilmesi Gerekenler)

Bunların yanında, Belgrad gerçekten bize göre oldukça ekonomik bir şehir. Yani cebinizi fazla yakmaz. E Belgrad’da Gece Hayatı deseniz var, tarih deseniz bolca var, manzara deseniz ondan da var. Daha ne olsun?

Belgrad’a Ne Zaman Gidilir?

Dediğimiz gibi istediğiniz bir hafta sonu Belgrad seyahati patlatmamanız için bir neden yok aslında. Tabi gelmişken Belgrad gecelerinin de tadını dibine kadar çıkarmak isterim derseniz, Mayıs-Eylül ayları arasında bir zaman aralığında Belgrad gezinizi planlamanızı tavsiye ederiz. 🙂

Belgrad’da Kaç Gün Kalmalı?

En az 2 gün. Bu süre Belgrad’ın tadına bakmanız için yeterli olacaktır. Ancak 2 günlük bir Belgrad gezisinde, Ada Ciganlia’da keyif çatmak veya Zemun’da kafa dinlemek arasında seçim yapmak durumda kalabilirsiniz. Zaman konusunda pek probleminiz yok ise en az 3-4 gün. İşte o zaman tam anlamıyla keyfini çıkarırsınız.

➤ Belgrad Seyahatinde Ne Kadar Harcanır?

Kendi seyahatimizden yola çıkalım. 3 günlük Belgrad gezimizde iki kişi toplamda 100 € (yani bugünün kuru ile 440 ₺) para harcamışız. Uçak biletlerini de kişi başı ortalama 250 ₺’den hesaplasak, toplamda 1000 ₺’lik bir bütçe ile 3 gün 2 kişilik Belgrad seyahati yapılabilir.


Etiketler

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı