fbpx
SIRBİSTANYURT DIŞI

Belgrad Gezilecek Yerler Listesi – 11 Maddede Belgrad’da Gezilecek Noktalar
Belgrad Gezilecek Yerler Listesi, Belgrad gezisi için hazırladığımız 2. yazı. Belgrad hakkında aklınıza takılan soruların cevaplarına yer veren, Belgrad seyahatinize başlamadan önce güzel bir hazırlık yapmanızı sağlayacak yazımıza linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.👉 Belgrad Gezi Rehberi

Sırbistan’ın başkenti ve aynı zamanda en büyük yerleşim yeri olan Belgrad, Avrupa’nın da gözde başkentlerinden biri. Özellikle son derece popüler olan Belgrad gece hayatı sayesinde şehir her dönem turistlerin uğrak yerlerinden birisi. Tabi buraya kadar gelince iş sadece gece hayatının altını üstüne getirmekle bitmiyor. Belgrad tarihi geçmiş ve doğal güzellikler açısından öylesine zengin bir şehir ki Belgrad’da görülmesi gereken yerler bir elin parmaklarını fazlasıyla geçiyor.

Hemen gözünüz korkmasın, Belgrad’a gideceklere tavsiyeler niteliğindeki bu yazmızla Belgrad gezilecek yerler haritasını da oluşturmuş olacağız. Haritayı oluşturduğunuzda da az çok çıkarabileceğiniz gibi Belgrad’da gezilecek noktalar birbirine yakın sayılır. Önemli bir kısmı da şehrin Eski Belgrad (Old Belgrade) olarak adlandırılan bölümünde. Biraz uzak olanlara da (özellikle Yeni Belgrad’da -New Belgrade- olanlar) ulaşım oldukça kolay.

Lafı fazla dolandırmadan başlayalım. Bu arada; Belgrad gezilecek yerler yazısını okurken istediğiniz bölüme kolayca ulaşabilmeniz için içeriği liste olarak aşağıda paylaştık.👇 Başlıklara tıklayarak yazının ilgili bölümüne kolayca ulaşabilir, sonrasında sağ tarafta bulunan ⬆simgesine tıklayarak başa dönebilirsiniz. Belgrad’da turlarken gezilecek yerler ile ilgili aklınıza takılan soruların yanıtlarına kolayca ulaşabilmeniz için Belgrad Gezilecek Yerler Listesini sık kullanılanlarınıza eklemeyi unutmayın.⭐️


 Kalemegdan (Belgrad Kalesi) 🏰

kalemegdan belgrad kalesi

Kalemegdan (Belgrad Kalesi), bizlere sunduğu muhteşem şehir manzarası ile Belgrad gezilecek yerler listesinin ilk sırasında yer alıyor. Girişi Belgrad’ın bir diğer önemli noktası olan Knez Mihailova Caddesi‘nin sonunda bulunan Kalemegdan’ın bitiminde, Tuna ve Sava nehirlerinin bir araya gelişini ve şehrin iki yakası olan Eski ve Yeni Belgrad’ı ayaklarınızın altına seren enfes bir manzara var.

Belgrad’ın en eski yerleşim alanlarından birisi olan Kalemegdan için her açıdan Belgrad’ın kalbi diyebiliriz. Belgrad’a gelen yabancılara görülecek yer olarak ilk sırada gösterilen Kalemegdan’ın içerisinde Osmanlı döneminden kalan bir çok tarihi eser de bulunuyor. Bu eserlerin arasında en dikkat çekici olanlarından birisi ise İstanbul Kapısı’nın (Stambul Kapija) hemen üzerinde bulunan Saat Kulesi (Sahat Kula). Bunun yanında Belgrad Kalesi’nin içerisinde gezerken, Damat Ali Paşa’nın türbesini, Sokullu Mehmet Paşanın 16. yy’da yaptırdığı bir çeşmeyi, eski dönemlerden kalma bir çok savaş aletini de görebilirsiniz.

Tarihi geçmişi bir yana Kalemegdan insana gerçekten huzur veren bir yer. Şehrin ortasında ama şehrin tüm gürültüsünden, acelesinden uzakta nefes alabileceğiniz, kafanızı dinleyebileceğiniz, yorgunluğunuzu atabileceğiniz bir yer düşünün. İşte Kalemegdan tüm bunlar için biçilmiş kaftan. Bizim Belgrad’a adım atmamızla aksiyonun içine düşmemiz bir olduğu için, Kalemegdan’da 2 saat hiçbir şey düşünmeden vakit geçirmek çok iyi gelmişti bize. Mutlaka tavsiye ederiz. (Aksiyonun içeriğini merak ettim derseniz eğer Belgrad Gezisi yazımıza bir göz atın.)

Adres 📍 Kalemegdan bb 11000, Beograd
Konum📌 

Knez Mihailova Caddesi 🛍️

knez mihailova caddesi

Knez Mihailova Caddesi için “Belgrad’ın İstiklal Caddesi” diyebiliriz. Tabi genişlik ve ferahlık açısından İstiklal’den çok daha fazlasını getirin gözünüzün önünüze. Tamam İstiklal Caddesi bizim gözümüzün bebeği, son günlerde baya restorasyon falan da yapıldı ama kabul edelim biraz sıkışık ve kalabalık bir yer. İşte Knez Mihailova Caddesi bunun tam tersi. Cadde geniş, Belgrad’da yaşayan insan sayısı da istanbul’un 10’da 1’i olunca sıkış tepiş, insanlara çarpa çarpa gezmiyorsunuz Knez Mihailova Caddesi’nde.

Knez Mihailova Caddesi, büyük şehirin en popüler yeri olma özelliklerinin her birini taşıyor. Sağlı sollu dükkanlar (Tabi her ünlü caddede olduğu gibi burada bulunan mağzalar diğerlerine göre bir tık daha pahalı), yıllara meydan okuyan estetik, tarihi binalar, şık kafe ve restoranlar… Hepsi Knez Mihailova Caddesi’nde mevcut.

Konum📌

 Belgrad Cumhuriyet Meydanı (Republic Square) 🏛 

belgrad cumhuriyet meydanı republic square

Belgrad Cumhuriyet Meydanı ya da daha yaygın olan adıyla Republic Square, Knez Mihailova Caddesi‘nin hemen başlangıcında bulunuyor. Republic Square’in hemen yanıbaşında Belgrad’da gezilecek yerler arasında olan Ulusal Müze de bulunuyor. Burası, Belgrad’da yaşayanlar ve hatta Belgrad’a ilk kez gelenler için Knez Mihailova’da alışverişe çıkmadan veya Kalemegdan‘da gezintiye başlamadan önceki ilk durak, buluşma noktası. Bu yüzden günün her anında kalabalık bir yer.

Belgrad Cumhuriyet Meydanı’nın en dikkat çeken objesi ise hiç şüphesiz Prens Mihailo Obrenović heykeli. Meydanın ortasında tüm ihtişamı ile duran bu heykel 1882 yılında yapılmış. Osmanlı’nın bu topraklar üzerindeki hakimiyetini sonlandıran Prens Mihailo’nun heykelindeki en dikkat çeken detay ise işaret parmağıyla güneyi göstermesi. Söylenenenlere göre prensin işaret ettiği yer; İstanbul.

Konum📌

 Aziz Sava Katedrali (Saint Sava) 🛐

aziz sava katedrali saint sava

Belgrad gezilecek yerler listesinin en ikonik yapılarından biri Aziz Sava Katedrali. Her ne kadar ortodokslar yeni bir Ayasofya yapmak için kolları sıvayıp çıkan sonuç itibariyle pek de yanına yaklaşamamış olsalar da Aziz Sava Katedrali oldukça ihtişamlı ve estetik bir yapı. Bizim dibimizi düşürmedi ama burun da kıvırmadık açıkçası. Çevresinin Sultanahmet Meydanı‘na benzerliği de bizi etkilemiş olabilir tabi. 🙂

Sırp Ortodoks Kilisesi’nin kurucusu Aziz Sava’ya ithaf edilen ve onun gömüldüğü yer olduğu düşünülen alana inşa edilen Katedralin son halinin yapımına 20. yüzyılın başlarında başlansa da henüz tam anlamıyla bitirilebilmiş değil. Dışarıdan heybetli görüntüsü ile ziyaretçilerini karşılayan Aziz Sava Katedrali’nin içersine adım attığınızda inşaatın devam ettiğini görüyorsunuz zaten. Açıkçası bu biraz hayal kırıklığı oluyor ama Belgrad’da görülecek yerler arasına almaya yine de değer.

Bu arada içeride halen daha çalışmalar devam etse de alt katta ibadet edilebilen ve kiliselerin o göze hoş gelen görsel şöleninin bulunduğu başka bir bölüm daha var. Burayı görmek için katedralin içerisinde bulunan işaretleri takip edip alt kata inmeniz yeterli.

Adres 📍 Krušedolska 2a, Beograd
Konum📌 Aziz Mark Kilisesi 🛐

aziz mark kilisesi

Bizim Belgrad gezimizin ilk günün son durağı en az Saint Sava kadar ihtişamlı ve güzel olan Aziz Mark Kilisesi olmuştu. Biraz da akşam üzerine denk gelmesinin sonucunda kilisenin ışıklandırmaları kızıl taşlı duvarların üzerine vurmaya başlayınca etkilenme oranımız 2 ile çarpılmış oldu. 🙂 Ayrıca Aziz Mark Kilisesi’nin içi de öyle Saint Sava gibi tam takır kuru bakır değil. Yani sizin anlayacağınız Belgrad’da görülecek yerler arasına girmeyi bizce fazlasıyla hakediyor.

Adres 📍 Bulevar kralja Aleksandra 17, Beograd
Konum📌

 Nikola Tesla Müzesi 👨‍🔬

nikola tesla müzesi

Nikola Tesla’yı anlatmak için, bugün kullandığımız teknolojilerin bir çoğunun fikir babası desek tam anlamıyla hakkını vermiş oluruz diye düşünüyoruz. İşte böylesine önemli bir bilim insanının yani Nikola Tesla’nın düşüncelerinin ne kadarının tek bir binanın içerisindeki bir kaç odaya sığmış olabileceğini bilemeyiz. Yine de Nikola Tesla Müzesi, “farklı bir müze deneyimi” yaşamak isteyenlerin Belgrad’da gezilecek yerler listesine mutlaka eklemesi gereken yerlerden biri.

Farklı bir müze deneyimi diyoruz çünkü burası öyle kendi başınıza gezip sadece sergilenen eşyaların yanındaki minik yazıları okuyarak vakit öldüreceğiniz bir yer değil. Nikola Tesla müzesinde her saat başı ücretsiz turlar düzenleniyor ve bu şekilde Tesla’nın fikirlerini anlayabiliyor ve kendi icadı olan makinalarının nasıl çalıştığını deneyimleyebiliyorsunuz.

Adres 📍 Krunska 51, Beograd 11000
Konum📌
Nikola Tesla Müzesi Ziyaret Saatleri 🕘 
Pazartesi günleri hariç her gün 18.00’a kadar açık.
Nikola Tesla Müzesi Giriş Ücreti 💵 480 Dinar (4 € – 19 ₺)

Taşmeydan (Tašmajdan) ⛲

belgrad taşmeydan

Belgrad’da bulunan bir çok binanın yapımında kullanılan taşların çıkarıldığı, savaş zamanında askeri depo ve sığınak olarak kullanılan yer olan Taşmeydan (Tašmajdan), şimdilerde şehrin insanları için mutluluk kaynağı olan, yeşillikler içerisinde bir park. Taş Meydan’a adımınızı attığınızda ilk dikkat çeken detaylardan biri, resmin Aziz Mark Kilisesi ile daha bir güzelleşmesi oluyor. Böyle bir yer bulunca da boş durmak olmuyor elbette. Hemen arkanıza Aziz Mark Kilisesi’ni ve parkın yeşilliklerini alıp bir kaç kare çekinmeniz gerekiyor. Böylelikle Belgrad’da bulunmanın, başka dünyalar keşfetmenin getirdiği mutluluğu resimlerde yansıtıp, güzel anılar biriktirebiliyorsunuz. Taş Meydan’ı Belgrad gezilecek yerler listenize eklemenizi şiddetle tavsiye ederiz.

Konum📌

Skadarlija 🍽️

skadarlija belgrad

Belgrad’ın “Bohem Mahallesi” olarak ünlenen Skadarlija’da Belgrad gezilecek yerler listesinde bulunuyor. Sırp yemeklerinin tadına eğlenceli ve renkli bir ortamda bakabildiğiniz Skadarlija biraz Asmalı Mescit tadında bir yer. Sokağa adım attığınız anda, Belgrad’ın göbeğinde ama büyük şehrin genel görünümünden tamamen uzak, havası farklı olan bir yere geldiğinizi anlıyorsunuz. Bizim gibi yemek konusunda farklı tadları pek sevmeyenlerden olsanız bile bizce Belgrad’a gelen herkesin Skadarlija’yı mutlaka görmesi, oradaki atmosferi deneyimlemesi, havasını soluması gerekiyor.

Konum📌 

 Ada Ciganlija 🏝️

ada ciganlija belgrad

Belgrad’da yaşayanların özellikle yazın sıcak aylarında, şehrin koşuşturmacasından kaçmak için en çok tercih ettiği yerlerden birisi Ada Ciganlija. Bakmayın resimde böyle sakin durduğuna, yazın bayağı bir canlanıyormuş buralar. 🏊‍♀️ Biz hem sezon sonunun gelmiş olması hem de hafta içine denk gelmesinden dolayı o canlılığı göremedik ama yaz aylarında gelecek olan olursa yanında şortunu, mayosunu getirsin, Belgrad gezilecek yerler listesine de mutlaka 1 adet Ada Ciganlija eklensin deriz. 

Konum📌 

⒑ Zemun 🏙️

zemun bölgesi belgrad

Zemun, Belgrad’ın en güzel noktalarından biri. Hatta biraz daha ileri gidelim; Zemun, sakin yapısı ve doğal güzellikleri ile bizce Belgrad’ın Burgazadası. Şehrin bir diğer güzelliği olan ve Belgrad gezilecek yerler listesinin ilk sırasında bulunan Kalemegdan‘ın tam karşısında yer alan Zemun bölgesi bizim Belgrad’da en çok beğendiğimiz yerlerden birisi oldu. Tıpkı Ada Ciganlija gibi burası da büyük şehrin karmaşasından kaçmak isteyenlerin uğrak noktası. Belgrad’a kadar gelmişken Zemun’un etinden sütünden faydalanmamak olmaz elbette. 🙂

Konum📌 

Gardos Tower 🏛️

gardos tower

1896 yılında Macarlar tarafından şehirlerinin bininci yılı anısına yapılan 36 metre yüksekliğindeki Gardos Tower (Binyıl Anıtı), Zemun Bölgesi’nde bulunan en ikonik yapılardan biri. Gardos Tower’ın Belgrad gezilecek yerler listesinde bulunmasının sebebi, yapının güzelliğinin yanında muhteşem bir Zemun ve Belgrad manzarası da sunması.

Konum📌 


Bu Yazılarımız da İlginizi Çekebilir

🌍 Belgrad Gezi Rehberi

🌍 Mostar Köprüsü – Mostar Gezi Rehberi

🌍 Saraybosna Gezi Rehberi

🌍 Saraybosna Gezilecek Yerler Listesi

🌍 Üsküp Gezi Rehberi


Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı