fbpx
ANADOLUEGE

Bergama Gezi Rehberi – Bergama’da Gezilecek Yerler
“Tarih kokan rotalar”dan biri olan Bergama için hazırladığımız “Bergama Gezi Rehberi“, geçmişi çok eski dönemlere dayanan bu özel yer hakkında akıllarda takılı kalan soruların cevaplarına yer veriyor. Ayrıca, Bergama’da gezilecek yerler arasında belki de en önemlisi ve en etkileyicisi olan Pergamon Antik Kenti (Akrapolis) hakkında detaylı bilgileri de Bergama gezi rehberi içerisinde bulabileceksiniz.

Yazımız: Bergama’nın nerede olduğundan tutun, nasıl bir yer olduğuna, Bergama’nın tarihi hakkında bilgilerden dem vurun, Bergama’da neler yapılabileceğine kadar bir çok noktada sizleri aydınlatmakla kalmayacak, içeriğin sonuna eklediğimiz ve Bergama’daki deneyimlerimizi okuyabileceğiniz “Bergama Gezi Notları” ile de imdadınıza yetişecek. Yani “Bergama Gezi Rehberi” buralara gelenlerin derdine derman olacak, hazırlanırken ince elenmiş sık dokunmuş güzel bir “gezi rehberi”. 🙂

Bergama Gezi Rehberi’ni okurken ve Bergama gezisi için kendi planınızı hazırlarken yazıda istediğiniz yere kolayca ulaşabilmeniz için yazının genel başlıklarını maddeler halinde aşağıda paylaştık.👇 Başlıklara tıklayarak istediğiniz bölüme kolayca ulaşabilir, sonrasında sağ tarafta bulunan ⬆simgesine tıklayarak yazının başına tekrar gelebilirsiniz. Bergama’yı gezerken kafanızı kurcalayan soruların yanıtlarına dilediğinizde kolayca ulaşabilmeniz için “Bergama Gezi Rehberi”nizi sık kullanılanlarınıza eklemeyi unutmayın!⭐️

Facebook 🔗 ve instagram 🔗 hesaplarımıza linklere tıklayarak ulaşabilir, bizleri sosyal medya hesaplarımızdan da takip edebilirsiniz!

 Bergama Nerede? 📌

Ülkemizin Ege Bölgesi’nin iç kesiminde yer alan Bergama, İzmir’in ve Türkiye’nin en büyük ilçelerinden biri. Bağlı olduğu İzmir’in şehir merkezine uzaklığı 100 km olan Bergama, çok çok eskilere dayanan tarihi ve bu geçmişin bizlere sunduğu güzellikleri ile turizm açısından da ayrı bir öneme sahip. Özellikle Bergama’da bulunan Pergamon Antik Kenti geçmişten günümüze kalan en önemli miraslardan biri. Ayrıca Dikili ve Ayvalık gibi önemli tatil beldelerine yakın olması nedeniyle bir çok seyahat severin rotalarına seve seve aldıkları bir yer burası. Bergama’nın komşuları ise Kınık, Manisa, Dikili, Aliağa ve Balıkesir.


➽ Bergama Haritası

bergama haritası

➽ Şehirler Arası Mesafeler

İzmir – Bergama arası kaç km? 🚗  100 kilometre  kaç saat? ⏱ Yaklaşık olarak 1.5 saat
☞ Balıkesir – Bergama arası kaç km? 🚗  100 kilometre  kaç saat? ⏱ Yaklaşık olarak 1.5 saat
Ayvalık – Bergama arası kaç km? 🚗  65 kilometre  kaç saat? ⏱ Yaklaşık olarak 1 saat
☞ Dikili – Bergama arası kaç km? 🚗  30 kilometre  kaç saat? ⏱ Yaklaşık olarak yarım saat
İstanbul – Bergama arası kaç km? 🚗  505 kilometre  kaç saat? ⏱ Yaklaşık olarak 6 saat
Ankara – Bergama arası kaç km? 🚗  664 kilometre  kaç saat? ⏱ Yaklaşık olarak 7.5 saat

➽ Bergama’ya Nasıl Gidilir?

Bergama Nerede” kısmında da bahsettiğimiz gibi, Bergama ülkemizin en büyük ilçelerinden biri olduğu için ulaşım imkanları açısından oldukça elverişli bir yer. Araba, otobüs ve uçak ile Bergama’ya ulaşabilmeniz için bazı detayları başlıklar halinde paylaştık. Bir tavsiye isterseniz eğer; hem rahat rahat gezebilmeniz hem de buraya kadar gelmişken Bergama’ya yakın denize girilecek yerlere kolayca ulaşabilmeniz için özel araç ile gelmenizi öneririz.

➼ Araba ile Bergama’ya Ulaşım 🚗

İstanbul’dan Bergama’ya ulaşım sağlayacaksanız, kuruyorsunuz teknolojinin bize getirdiği en güzel nimetlerden biri olan navigasyonu o-5, E881 veya D230 yollarından birini tercih edip güzel güzel gidiyorsunuz Bergama’ya. Aynı şekilde Ankara’dan Bergama’ya gidecekler için de D200 veya o-4 karayolları tercihleri mevcut.

İstanbul’dan Bergama’ya gidecekler için ayrı bir seçenek daha var ama yolu biraz uzatırsınız onu söyleyelim. Tabi bu rotanın güzelliğini düşününce, vaktiniz varsa eğer, yolu biraz uzatmaya değer. İstanbul’dan yola çıkıp, Çanakkale rotası üzerinden gidersiniz; Eceabat, Gelibolu veya Kilitbahir arasında her gün çalışan arabalı vapur seferleri ile karşıya geçip buradan Bergama’ya devam edebilirsiniz. Hem de size içerisinde Çanakkale, Truva, Assos gibi güzellikleri barındıran, “buralara da bir uğrarım” diyeceğiniz ama özellikle “Assos“a gidince “bir gece burada kalsak mı acaba yeaa” diyeceğiniz harika bir rotanız olur.

İzmir üzerinden Bergama’ya özel araç ile gidecekler için de yine navigasyon imdada yetişiyor. Bergama’nın İzmir şehir merkezine uzaklığı 100 km ve bu yolculuk yaklaşık 1.5 saat kadar sürüyor.

➼ Otobüs ile Bergama’ya Ulaşım 🚍

İstanbul ve Ankara’dan Bergama’ya otobüs firmalarının günlük olarak yaptığı seferler mevcut. Ancak buralardan Bergama’ya otobüs ile ulaşım sağlamak için İstanbul’dan yaklaşık 12, Ankara’dan da yaklaşık 10 saatlik otobüs yolculuğunu göze almanız gerekecek. Bilet fiyatlarının da 85-90 ₺ aralığında olduğunu düşünürsek, İzmir’e ucuz uçak bileti kovalayıp oradan otobüsle Bergama’ya geçmek daha mantıklı bir seçenek olarak gözüküyor.

İzmir üzerinden otobüs ile Bergama’ya geçecekler için ise adres İzmir Şehirlerarası Otobüs Terminali (İZOTAŞ). Buradan yarım saat aralıklarla kalkan minibüslere atlayıp 1.5 saatlik yolculuğun ardından Bergama’ya ulaşıyorsunuz. Şu anda İzmir Bergama arasında sefer yapan 2 firma var ve bilet fiyatları 15-20 ₺ aralığında.

İzmir’den Bergama’ya ulaşım sağlayacaklar için belediye otobüsü seçeneği de mevcut, hadi yine iyisiniz. 🙂 Ben biraz indili bindili yolculuğu göze alırım diyorsanız IZBAN (Egeray) banliyö tren hattı hizmetinizde. İlk iş IZBAN ile Aliağa’ya gitmek. Sonrasında İzmir’in İETT’si ESHOT’un 835 numaralı Aliağa-Bergama otobüsüne biniyorsunuz ve Bergama’ya ulaşıyorsunuz. Bu şekilde ulaşım masrafınız da yarı yarıya düşer.

☞ İstanbul’dan arabayla kaç saat ? 🚗 Yaklaşık olarak 6 saat
☞ İstanbul’dan otobüsle kaç saat ? 🚍 Yaklaşık olarak 12 saat

☞ Ankara’dan arabayla kaç saat ? 🚗 Yaklaşık olarak 7.5 saat
☞ Ankara’dan otobüsle kaç saat ? 🚍 Yaklaşık olarak 10 saat

➼ Uçak ile Ulaşım ✈️

Bergama’ya uçak ile ulaşım sağlayabilmek için ilk durak İzmir Adnan Menderes Havalimanı. Uçaktan indikten sonra havaalanında bulunan İZBAN hattını kullanarak Aliağa’ya oradan da Bergama minübüsü veya 853 numaralı otobüs ile Bergama’ya ulaşım sağlayabilirsiniz. İzmir Adnan Menderes Havalimanı ile Bergama arasındaki uzaklık 130 km ve bu yolculuk yaklaşık 2 saat sürüyor.

 Bergama’nın Tarihi 🏛️

bergama'nın tarihi

Bergama’nın tarihi geçmişi, tıpkı Assos Antik Kenti‘nde olduğu gibi, çok çok eskilere dayanmakta. (Bir rota üzerinde birden fazla “tarih konseptli” gezi yaptık. Elimiz ayağımız “antik kent” diye titremeye başlamadan uzunca bir süre idare ederiz sanırım 😏). Eski dönemlerde kentin ismi Pergamon ya da Pegamonos olarak anılıyormuş ki o zamanlarda bu kelimelerin anlamı “Kale” veya “Müstahkem Mevkii” oluyormuş.

Pergamon Krallığı‘nın (Bergama Krallığı) başkenti de olan Pergamon‘un çevresinde bulunan höyüklerde ilk yerleşim izlerine M.Ö. 3000 yılında, yani Eski Tunç Çağı’nda rastlanmış. Bugün bizleri, eşsiz manzaralar eşiliğinde başka dünyalara götüren Pergamon Tepesi’nde ise ilk yerleşim izleri ise M.Ö 7.-6. yy’a tarihlenmiş.

Böylesine önemli bir tarihi ve kültürel geçmişe sahip olan Bergama’yı kuran kişi olarak ise bazı kaynaklar da Pergamus, bazılarında ise Telephos işaret edilmiş. M.Ö. 282 yılına gelindiğinde, Makedonyalı Komutan Lysimachos’un emrinde bir subay olan Philetairos’un isyan çıkarıp yönetime el koyması ile birlikte ve Bergama Krallığı tam anlamıyla kurulmuş ve bir devlet haline gelmiş.

Bu dönemden itibaren Bergama, 150 yıl boyunca oldukça iyi yönetilen bir krallık olmuş ve bu sayede sanat, düşünce ve güvenilirliği ile ünlü olan bir ticaret merkezi haline gelmiş. Bir çok yenilik getiren bu dönem Bergama’nın bugün “ilk”ler ile anılmasına sebep olmuş. İlk Parşömen, ilk Asya Kütüphanesi, ilk büyük hastane gibi bir çok değerli buluşu ve yapıyı insanlık tarihine kazandırmış Bergama. (Bu konu ile ilgili daha detaylı bilgileri “Pergamon Antik Kenti” kısmında bulabilirsiniz.)

Bergama Krallığı’nın Roma İmparatorluğu’na bağlanması ile birlikte 530 yıl Roma’nın, sonrasında ise 800 yıl Bizans’ın hakimiyetinde kalan bölgenin Türkler’in egemenliği altına girmesi ise 1300 yılında gerçekleşmiş. Bu dönemde Menteşe Beyliği ile başlayan Türk hakimiyeti, 1337-1361 yılları arasında bölgenin Osmanlılar’ın eline geçmesi ile devam etmiş. Son olarak 1919 yılında Yunanlılar’ın işgaline uğrayan Bergama, 1922 yılında bu işgalden kurtulmuş ve Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihi güzelliği ile ünlü bir ilçesi haline gelmiş.


 Bergama’da Gezilecek Yerler 🚶🏻

pergamon antik kenti

Çok önemli bir tarihi geçmişe sahip olan Bergama’da gezilecek yerlerin belki de en önemlisi Pergamon Antik Kenti olsa da şehir merkezinde de görülebilecek önemli yerler ve yapılar mevcut. Tabi tüm bu yapıların yanında, şehrin gelişiminden diğer yerlere göre nispeten daha az nasiplenen (iyi ki!) “Eski Bergama” diye adlandırabileceğimiz bölgenin güzelliği de cabası.

Bergama gezisi için ayırabilecek kısıtlı vaktiniz varsa bu hakkınızı kesinlikle Pergamon Antik Kenti’nden yana kullanmanızı tavsiye ederiz ama ekstradan ayırabileceğiniz bir kaç saatiniz hatta gününüz varsa, Bergama merkezde bulunan, Bergama Müzesi, Kızıl Avlu (Serapeion), Hacı Hekim Hamamı ve Güzellik Ilıcası gibi yapılara da göz atın, ilçenin tarih kokan sokaklarını da gezin deriz.

Bu arada böylesine önemli bir geçmişe sahip olan Bergama Antik Kenti’nde elbette çok daha fazla sayıda tarihi yapı var ancak biz kısıtlı zamana sığdırılabilecek, kendimizce görülmesi gereken “en önemli” yapılara “Bergama Gezi Rehberi” içerisinde yer verdik.

➽ Pergamon Antik Kenti

Araştırmacılar Pergamon Antik Kenti’nde yaşamın izlerine ilk olarak M.Ö 4. yy’da rastlasalar da kentin asıl gelişimi Pergamon Krallığı döneminde gerçekleşmiş. M.Ö. 282-133 yılları arasında Pergamon Krallığı’nın başkenti olan, Misya Bölgesi’nin bu önemli kentinde o dönemlerde saray, tapınak, tiyatro gibi yapıların inşasına öncelik verilmiş ve Pergamon kule ve surlarla çevrilmiş. Daha sonraları Roma İmparatorluğu’na bağlanan Pergamon Antik Kenti, Pergamon Krallığı döneminde elde ettiği ün ve ihtişamla uzun yıllar boyu Anadolu’nun sayılı kentlerinden biri olarak kalmayı başarmış.

İşte böylesine değerli bir tarihi geçmişe sahip olan Pergamon Antik Kenti’nin yakın zamanda tekrar ortaya çıkarılması ise 1870’lerde gerçekleşmiş. Alman mühendis Carl Humann’ın ilk olarak keşfettiği Pergamon Antik Kenti’nde araştırmalar ve kazılar ise 1878 yılında başlamış ve günümüzde de hala devam ediyor.

2014 yılında UNESCO tarafından “Dünya Mirası” olarak tescillenen Pergamon Antik Kenti‘nin önemli noktaları arasında Bergama Akropolü ve Asklepion’u gösterebiliriz. Antik kentin bu bölümleri içerisinde, bir antik kentte belki de görüp görebileceğiniz en dik tiyatroyu, Demeter Kutsal Alanı’nı, kral saraylarının kalıntılarını ve Zeus Sunağı’nın olduğu bölgeyi görebilirsiniz (ne yazık ki Zeus Sunağı’nın orjinali şimdilerde Berlin Pergamon Müzesi’nde sergileniyormuş).

Adres 📍 Hamzalısüleymaniye Mahallesi, Bergama
Konum📌
Ziyaret Saatleri 🕘  
15 Nisan-2 Ekim: 08.00 / 19.00 — 3 Ekim-14 Nisan: 08.00-17.00
Giriş Ücreti 💵 25₺ / müzekart geçerli.

➽ Bergama Müzesi

Arkeoloji ve etnografya müzesi olarak hizmet veren Bergama Müzesi 1936 yılından beri Kültür Bakanlığı’na bağlı olarak hizmet veriyor. Bergama Müzesi içerisinde Bergama ve çevresinde yapılan kazılardan çıkarılan arkeolojik eserler ve bölgeye ait dokumacılık örnekleri sergileniyor. Ayrıca Berlin’deki Pergamon Müzesi’nde sergilenen Zeus Sunağı’nın replikasını da yine Bergama Müzesi içerisinde görebilirsiniz.

Adres 📍 Zafer Mahallesi, Cumhuriyet Cad. No:10, Bergama
Konum📌
Ziyaret Saatleri 🕘 
15 Nisan-2 Ekim: 08.00 / 19.00 — 3 Ekim-14 Nisan: 08.00-17.00
Giriş Ücreti 💵 5 ₺ / müzekart geçerli
Telefon ☎️ 
0232 631 28 84

➽ Kızıl Avlu (Serapeion)

Anadolu’daki erken 7 kiliseden biri olarak kullanılmış olan Serapeion Tapınağı, inşasında kullanılan kırmızı toprağın yapıya verdiği renk ve büyük avlusu nedeniyle halk arasında Kızıl Avlu olarak isimlendirilmiş. Serapeion Tapınağı’nın Mısır tanrıları Serapis ve İsis’e adanarak M.S. 2. yy’da yapıldığı tahmin ediliyormuş. Tapınağın erken 7 kiliseden biri olarak kullanılmaya başlanması ise Erken Bizans dönemine denk geliyormuş.

Adres 📍 İslamsaray Mahallesi, Bergama Yolu 1. Km, Bergama  
Konum📌

➽ Hacı Hekim Hamamı

Bergama’da gezilecek yerlerden bir diğeri Hacı Hekim Hamamı. Hatta burası sadece Bergama’da gezilecek, görülecek değil vakit varsa bir güzel keselenecek, keyif çatılacak da bir mekan. 🙂 Erkekler ve kadınlar olarak iki bölüme ayrıldığı için halk arasında Çifte Hamamlar olarak da adlandırılan Hacı Hekim Hamamı mimari yapısıyla dikkat çekiyor.

Adres 📍 Turabey Mahallesi, Hacı Yamak Sk. No:1, Bergama
Konum📌

Telefon ☎️ 
0232 631 01 02

➽ Güzellik Ilıcası

Vakti zamanında Kleopatra’nın Bergama Güzellik Ilıcası’ında yıkanarak güzelliğine güzellik kattığı rivayet ediliyor (Allah’ım bu kadın çevredeki bütün kaplıcalara gitmiş galiba 🙂 bir tanesi de burada –> Hierapolis Antik Kenti). Bergama’ya 4 km uzaklıkta bulunan Güzellik Ilıcası, Bergama Kralı Eumenes döneminde kurulmuş. Suyunun bir çok derde şifa olduğu söyleniyor. Tabi Kleopatra’nın burada yıkanmış olmasının getirdiği bir güzellik katma özelliği de var diye düşünüyoruz. 🙂 Şimdilerde ise yan tarafında belediyeye ait bir otel ve bungalov evler var.

Adres 📍 Bahçelievler Mahallesi, Bergama
Konum📌

Telefon ☎️ 
0232 632 04 02

 Bergama’da Nerede Kalınır? 🏨

bergamada gezilecek yerler

İzmir’in en büyük ilçelerinden biri olan Bergama’da konaklama için her keseye uydurulabilecek seçenekler var. Aşağıda Bergama’da kalınacak yer için araştırmanızı yaparken işinize yarayabileceğini düşündüğümüz bir kaç alternatif hazırladık.

➽ Bergama Otelleri

➼ Odyssey Guest House

“Kızıl Avlu”, “Bergama Müzesi”, “Asklepion” gibi “Bergama’da Gezilecek Yerler“e oldukça yakın bir yerde bulunan Odyssey Guest House, Bergama’ya gidenler arasında en çok beğenilen otellerden biri. Eski bir Rum evinin restore edilmesiyle otel konseptine geçiş yapan evde ilginç özelliklerden biri, otele girerken ayakkabıları çıkarıyor olmanız.

Temiz odalar, güleryüzlü misafirperverlik, mükemmel konum…Odyssey Guest House için söylenen güzel şeylerden birkaç tanesi. Burası “Aile işletmesi” konseptinin gerçekten de hakkını veren bir butik otel olarak gözüküyor.

Adres 📍 Talatpasa Mahallesi Abacihan Sk. No: 13 Bergama
Konum 📌

➼ Elaia Hotel

Bergama Otelleri arasında konukları tarafından çokça beğenilen bir diğer yer Elaia Otel. İşletmenin temizliği, konumu, odaların güzelliği bu otelde en çok beğenilen şeyler olmuş.

Adres 📍 Ulucami Mahallesi, İttihatti Terakki Meydanı Bergama
Konum📌

➼ Hera Hotel

Taş bir binanın restore edilmesiyle özel bir işletme haline gelen Hera Otel, mimari özellikleri ve tarihi dokusu ile konuklarının beğenisini kazanmış. Odalarının Yunan tanrı ve tanrıçalarının adını taşıması da otele ayrı bir hava katan özelliklerden bir diğeri.

Adres 📍 Talatpaşa Mahallesi, Tabak Köprü Cd. No:38 Bergama
Konum📌

 Bergama’ya Yakın Denize Girilecek Yerler 🏖️

bergamaya yakın denize girilecek yerler

Bergama’ya yolunuz yaz aylarında düşerse eğer, buralara yakın denize girilecek yerleri de bilmek istersiniz diye düşündük. Sıcağın alnında, o antik kent senin, bu ılıca benim gezerken bir noktadan sonra insanın kendini serin sulara atası geliyor. Bergama her ne kadar Ege’nin biraz içlerinde kalsa da ilçeye yakın Dikili ve Bademli gibi denize girilebilecek güzel yerler var. Kendimiz Bademli Köyü plajlarını test edip onayladığımız için size de şiddetle tavsiye ederiz. 🙂

➽ Dikili

Bergama’ya yakın denize girebileceğiniz yerlerden ilki, son zamanlarda İzmir’in gözde tatil beldelerinden biri olan Dikili. Mavi bayraklı plajları ile deniz tatili yapmak isteyenlerin uğrak noktası olan Ege’nin bu güzel ilçesi, Bergama gezisi yapacakların buraya kadar gelmişken denize de girmelerini sağlayacak harika bir yer.

➽ Bademli Köyü

Dikili’ye bağlı bir ilçe olan Bademli Köyü ise Bergama’ya yakın denize girilebilecek yerler arasında bizim favorimiz. Köyün meydanına geldiğinizde Bademli Köyü’nde bulunan plajlara nasıl ulaşabileceğinizi gösteren “tabela ağacını” göreceksiniz zaten. Fame Beach ve Barselona, Bademli Köyü’nde tercih edebileceğiniz bir çok plajdan bizim tavsiyelerimiz.

 Bergama Nasıl Bir Yer? 🏙️

bergama nasıl bir yer

Valla ne yalan söyleyelim, biz Bergama’ya rotamızın üzerinde olduğu için uğradık. Gitmeden önce çok araştırma da yapmadık. Halbuki biz böyle antik kenttir, tiyatrodur, tarih kokulu sokaklardır falan çokça severiz. Tarihi Yarımada için 3-4 haftasonu ayırmışlığımız vardır sırf o “geçmişte yaşıyormuş” hissini iliklerimize kadar hissedebilmek için. Uzun lafın kısası: Çok pişmanız Bergama sana en az 2 gün ayıramadığımız için, bizi affet! 🙁

İşte tam da yukarıda anlattıklarımız yüzden “Bergama Nasıl Bir Yer?” sorusunun cevabı bize göre öncelikli olarak şu; Bergama öyle “yolumuzun üzerinde” diye uğranılacak bir yer değil. Bergama, gerçekten vakit ayrılması, havasının solunması, tadının alınması gereken bir yer.

Bergama’yı bu kadar yağlayıp, balladıktan sonra şunu da söylemeden geçmeyelim. Bergama, İzmir’in bir ilçesi olmasına rağmen, yaz aylarında Ege ilçelerinden beklediğiniz canlılığı, denizi, sosyal hayatı bulamayacağınız bir yer. Bunu peşin peşin söyleyelim de vay efendim “Bergama’ya gittik yaz sıcağında perişan olduk” demeyin. Buralara gelecekseniz amacınız, hücrelerinizde “tarih” hissetmek olmalı. Yani Bergama’nın insanı kendine çeken noktası başka. Tarihin en eski yerleşim yerlerinden biri olan bu bölgede bulacağınız yegane şey tarih, tarih ve daha fazla tarih.

Kaldı ki Bergama’ya hakim bir tepede bulunan “Pergamon Antik Kenti“nin dünya tarihine yazdırdığı ilkler ve başka dünya kaşiflerine yaşattığı benzersiz duygular var. Bizce bunlar, Bergama’daki “yaz konsepti” eksikliğini gidermeye fazlasıyla yetiyor. Hem çok bunalırsanız “Bergama’ya Yakın Denize Girilecek Yerler” de var. Gerçi Pergamon Antik Kenti’nin baya yüksekte olmasının getirdiği serin rüzgarlar buraları çok bunalmadan gezmenize yardımcı oluyor ama biz yine de söyleyelim: Bergama İzmir’e 100 km, Ayvalık’a 65 km uzaklıkta. Buralar biraz uzak geldiyse hemen yanı başında Dikili, Bademli Köyü gibi enfes Ege sularının tadını doyasıya çıkarabileceğiniz noktalar var.

Bergama’da Ne Yenir, Ne İçilir? 🍴

Ege mutfağının en önemli öğelerinden olan “zeytinyağı” Bergama mutfağında da kendini ön plana çıkarıyor elbette. Bergama’da gideceğiniz restoranlarda zeytinyağlı yemeklerin tadına bakabilir, enfes mezelerin dibine dibine vurabilirsiniz. Zeytinyağı, sağlıklı yemek denilince akla ilk gelen şeylerden biri de olduğu için elinizi korkak alıştırmanıza da gerek yok. 🙂

Bergama’ya has bir şeyler tatmak isterim ben derseniz de kabak çiçeği dolması, balık köftesi, subye ve çığırtma tavsiye edilen bölgeye özgü lezzetlerden bir kaçı.  Bergama’da yemek yiyebileceğiniz bol yıldızlı restoranlardan bazıları: Bergama Sofrası, Altın Kepçe Bergama Köfte, Kybele Restoran.

Bergama’da Ne Yapılır? 🚶🏻

✓ Bergama’nın tarih kokan sokaklarında yürümenin tadını çıkarın. 🚶🏻

✓ Pergamon Antik Kenti’nden Bergama’yı izleyin. 🌆

✓ Bergama’ya kadar gelmişken Dikili ve Bademli Köyü’nde denizin tadını çıkarın. 🏊🏻

✓ Zeytinyağlı yemeklerin, mezelerin tadına bakın.  🍽️

Bergama Gezi Notları 📝

bergama gezi notları

➽ Bergama’ya Ne Zaman Gidilir?

✔ Bergama’ya gitmek, Ege rotası üzerinden bir öğleden önceye sığdırabileceğiniz, doyasıya tarihi yaşayıp öğleden sonra da denizin tadını çıkarabileceğiniz en güzel noktalardan biri. Biz aynen bu şekilde yaptık. Valla iyiki de yapmışız. Hierapolis Antik Kenti ve Assos Antik Kenti gezilerimizden sonra anılarımıza efsane bir antik kent olan Pergamon Antik Kenti’ni de eklemiş olduk.

✔ Yazımızın içeriğinde de sık sık bahsettiğimiz gibi, aslında Bergama’nın tadını tam anlamıyla alabilmeniz için bir günden daha fazlasına ihtiyacınız var bizce. Tabi bu tamamen tercih meselesi. Sadece Pergamon’u gezerek tatmin olmak da mümkün.

✔ “Bergama Gezi Rehberi”nin “Bergama Nasıl Bir Yer” bölümünde de anlattığımız gibi: Bergama her ne kadar İzmir’in bir ilçesi olsa da öyle hareketli bir “yaz konsepti” bulamayacağınız bir yer. Senede 1 hafta deniz tatili yapıyoruz zaten onda da antik kent mi gezelim derseniz eğer Bergama’ya sonbahar veya ilk bahar aylarında gelmenizi tavsiye ederiz ki buraların hakkını verebilin.

➽ Bergama’yı Gezmek İçin Ne Kadar Zaman Lazım?

✔ “Bergama’da Gezilecek Yerler” bölümündeki listeyi tamamlayabilmeniz için 1 gün yeterli. Ama Bergama’nın tadını çıkarmak, arnavut kaldırımlı, sağına soluna rengarenk evleri almış daracık sokaklarda yürümek, buraların havasını tüm hücrelerinizde hissedebilmek için Bergama’ya en az 2 gününüzü ayırın.

✔ Bergama gezisi için ayırabilecek kısıtlı vaktiniz varsa bu hakkınızı kesinlikle Pergamon Antik Kenti’nden yana kullanmanızı tavsiye ederiz ama ekstradan ayırabileceğiniz bir kaç saatiniz varsa, Bergama merkezde bulunan, Bergama Müzesi, Kızıl Avlu (Serapeion), Hacı Hekim Hamamı ve Güzellik Ilıcası gibi yapılara da göz atın deriz. Ayrıca şehirde görmeye değer sokaklar, tarihi evler de var.Etiketler

İlgili Makaleler

6 Yorum

  1. Çoğu gezdiğim yerler..bidaha okumak hoş oldu..Ben izmirde yaşıyorum..Ama istediğim gibi sadece tarihi yerleri ziyaret edeceğim günlük turları bulamadım..Efes şirince çıkıyor..Karşıma önerebileceğiniz rehberli turlar varmı..Günübirlik..şimdilik eğe bölğesi

    1. Şimdiye kadar hiç turla gezme deneyimimiz olmadı. O yüzden güvenip önerebileceğimiz herhangi bir tur firması yok ne yazık ki.:(

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı