fbpx
ADALARİSTANBUL

Burgazada Gezi Rehberi – Burgazada Gezilecek Yerler
Burgazada, İstanbul’un prens adalarının üçüncü büyüğü. Her ne kadar 2003 yılında çıkan yangın ile büyük bir kısmını kaybetmiş olsa da adanın büyük bir kısmı hala oksijen depolarınızı dibine kadar dolduran kızıl çam ormanları ile kaplı. Ayrıca biribirinden ihtişamlı köşkleriyle ünlü olan Burgazada diğer prens adalarına oranla hafta sonları ve tatil günlerinde daha sakin, en azından öğleden sonra saat 2’ye kadar. 🙂 Hal böyle olunca ada gezisi konusunda bizim ilk tercihimiz, stresli bünyelere her köşe başında meditasyon imkanı sunan Burgazada oldu.✌

Burgazada için hazırladığımız gezi rehberi içerisinde, Burgazada neredeBurgazada’da konaklama imkanları, Burgazada otelleri, Burgazada’da kamp yapılacak yerler, Burgazada plajları, Burgazada’da gezilecek yerler, Burgazada kahvaltı mekanları, Burgazada’da ne yenir, nerede yenir, Burgazada’da ne yapılır, Burgazada vapur saatleri gibi ada hakkında sıkça sorulan soruların cevaplarını, mavisi ve yeşili bol ada resimlerini, kuytu köşe nerelerde kafa dinlenir tüyolarını ve biraz da adanın tertemiz havasını bulunduruyor. 🙂

Burgazada Gezilecek Yerler” yazısını okurken istediğiniz bölüme kolayca ulaşabilmeniz için içeriği liste olarak aşağıda paylaştık.👇Başlıklara tıklayarak yazının ilgili bölümüne kolayca ulaşabilir, sonrasında sağ tarafta bulunan ⬆ simgesine tıklayarak yazının başına dönebilirsiniz. Burgazada’da turlarken kafanızdaki deli soruların yanıtlarına kolayca ulaşabilmeniz için Burgazada gezi rehberini sık kullanılanlarınıza eklemeyi unutmayın.⭐Ayrıca Facebook 🔗 hesabımızdan da yazılarımıza ulaşabilirsiniz!

 Burgazada’da Konaklama 🏨

burgazada iskele

Burgazada konaklama imkanı açısından çok fazla seçeneğe sahip değil açıkçası. O yüzden Burgazada’da kalınacak yerler bir elin parmaklarını geçmiyor desek yeri. İstanbul’da olanlar çok rahat bir şekilde günübirlik gelip adanın keyfini çıkarabilir. Tabi ada hayatının tadına biraz daha varayım diyenler için Burgazada’da nerede kalınır sorusunun cevaplarını aşağıda paylaştık. Burgazada Otelleri fiyat aralığı olarak gecelik 200₺ ile 300₺ arasında değişiyor, tabi bu fiyatların artıp azalması biraz sezona da bağlı.

Yok ben yaz boyu orada kalırım, hatta alırım kırbacı ada hayatının dibine dibine vururum diyenler için de sezonluk ev kiralama seçeneği var. Fiyatları aylık 3000₺ ile 4000₺ arasında değişiyor. Aşağıda Burgazada’da konaklayabileceğiniz Burgazada otellerinin isimlerini paylaştık.

Burgazada Otelleri

➽ Villa Andrea

➽ Pyrgos Otel

➽ Mehtap 45 Butik Otel

Burgazada Öğretmenevi

 Burgazada Plajları 🏖

burgazada plajları

Hepimizin malumu, kışın pek bir sakin olan İstanbul adaları yaz aylarında oldukça kalabalıklaşır. Elbette bunun en büyük sebeplerinden biri, sıcaktan bunalan İstanbul halkının kendini plajlara atma isteğidir. Adada bu ihtiyaca cevap veren 3 tane plaj var. Bunlardan ilki ve belki de en meşhuru Kalpazankaya Plajı. Burada bulunan restoran müşterileri Kalpazankaya Plajı’nı ücretsiz kullanabiliyor.

Diğer iki plaj ise Altı Numara Plajı ve Çamakya Plajı. Bunlar da halk plajları ve giriş ücretsiz ancak şezlong ve şemsiyeleri 10₺ karşılığında kiralayabiliyorsunuz. Tabi ben plajda girmem arkadaş 4 tarafı denizlerle çevrili kara parçası sonuçta derseniz, Burgazada’da denize girilecek yerler, ıssız koylar keşfedilmek için sizleri bekliyor. 🙂


 Burgazada Gezilecek Yerler 🚶

➽ Sait Faik Abasıyanık Müzesi 🏛

sait faik abasıyanık müzesi

Burgazada’da gezilecek yerler için ilk durağımız Sait Faik Abasıyanık Müzesi. Hepimizin bildiği üzere, Türk hikayeciliğinin öncülerinden olan Sait Faik Abasıyanık, özellikle lise yıllarımızda adından bizlere sıkça söz ettirmiştir. 🙂 Yazar, uzun yıllar Burgazada’da yaşamış ve hikayelerinin birçoğunu burada yaşadığı köşkte kaleme almış. Geçmişte Sait Faik’in bunca güzel hikayeyi hayatımıza kattığı bu köşk, şimdilerde müze olarak hizmet veriyor ve Burgazada gezilecek yerler listesinin ilk sırasında kendine yer buluyor.

Müzede, yazarın kartpostalları, fotoğrafları, mektupları ve daha bir çok kişisel eşyası sergileniyor. 22 Ağustos 1959 tarihinde açılan Müze 1964 yılından sonra, yazarın da vasiyetine uyularak, Darüşşafaka Cemiyeti’nin himayesine geçmiş. Yine yazarın vasiyeti üzerine ücretsiz olarak ziyaretçilerini ağırlıyor.  Ayrıca burası Türkiye’nin en çok ziyaret edilen müze evlerinden biriymiş.

Adres 📍 Çayır Sokak No:15
Konum📌
Ziyaret Saatleri 🕘 
Pazartesi ve Salı günleri ile resmi tatil ve bayram günlerinde kapalı. Diğer günler 10.30-17.30 arası ziyarete açık.
Telefon ☎ 
216 381 20 60

➽ Hagios Ioannis Prodromos – Aya Yani Kilisesi 🛐

burgazada aya yani kilisesi

Burgazada gezilecek yerler listesinde kendine yer bulan bir diğer yapı, ada vapuru iskeleye yanaşırken adanın silüetine güzellik katıp insanda deklanşörlere abanma hissi yaratan Aya Yani Kilisesi.  Burgazada’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden olan Aya Yani Kilisesi’nin yerinde bulunan ilk yapı İstanbul’un fethi sırasında fazlaca hasar görmüş, çok sonraları 1759 yılında onarılmış. 1894 yılında meydana gelen depremle tekrar kullanılamayacak kadar hasarlı duruma gelen kilisenin yerine 1896 yılında bugünkü yapı inşa edilmiş. Kilise şimdilerde adadaki Rum halkın ibadetlerini gerçekleştirdiği yer olarak hizmet veriyor.

Adres 📍 34975 Adalar/İstanbul
Konum📌

➽ Aya Yorgi Garipi Manastırı 🛐

burgazada aya yorgi garipi manastırı

Burgazada’da gezilecek yerlerin bir diğeri Aya Yorgi Garipi Manastırı. Gönüllü Caddesi’nde enfes manzara, ihtişamlı köşkler ve ağızlar kulaklarda suratlarla gezerken yolun sağında göreceğiniz Aya Yorgi Garipi Manastırı’nın ilk olarak 17. yüzyılda kurulduğu düşünülüyormuş. Yoksul halkın elinden tutup ihiyaçlarını karşıladığı için ada halkı tarafından Garipi Manastırı olarak adlandırılan bu manastırın hemen yanında bulunan kilise ise Simeon Sinyosoğlu tarafından 1897 yılında yaptırılmış.

Adres 📍 Gönüllü Cad. Adalar / İstanbul
Konum📌

➽ Kalpazankaya 🌅

Burgazada’nın en meşhur yerlerinden biri olan Kalpazankaya’da elbette Burgazada gezilecek yerler listesinde kendine yer buluyor. Bir zamanlar burada sahte para basıldığı için Kalpazankaya olarak adlandırılan bu yer şimdilerde muhteşem günbatımı manzarasını izlemek isteyenlerin uğrak noktası. Burada güzel manzaraya karşı yemek yiyip adanın enfes havasını solluyabileceğiniz bir restoran da var.

Adres 📍 Kalpazankaya Mevkii 34975 Adalar/İstanbul
Konum📌
Telefon ☎ 
216 381 11 11 (Restoran)

➽ Madam Martha Koyu 🌅

madam martha koyu burgazada

 

Açıkçası ada planlarını yaparken Burgazada gezilecek yerler listemizde Madam Martha Koyu yoktu. Vapurdan indikten sonra gezmeye nasıl başlasak acaba diye bakınırken karşımıza çıkan yönlendirme tabelasında gördük isimini. Meğerse Madam Martha Koyu son dönemlerin en popüler kamp yerlerinden biriymiş. (Güncelleme: Son dönemde polis baskınları ile gündeme gelir oldu. Kamp severler yönünü başka rotalara çevirmek zorunda ne yazık ki. 🙁 )

Madam Martha Koyu’nun enteresan bir hikayesi var: Mısır asıllı olan Martha Türkiye’nin ilk balerinlerindenmiş. Evlendikten sonra adaya yerleşen Martha, evinde kalmaz, vaktinin çoğunu şu anda kendi ismi ile anılan koyda denize girerek geçirirmiş. Okuduklarımızdan anladığımız kadarıyla çok renkli ve Ada halkı tarafından da sevilen bir kadınmış Marta ama hakkında dedikodu da eksik olmazmış. Bu dedikodulardan bunalan Madam Martha 80’li yılların başında “Artık rahat edersiniz…” notunu bırakıp, intihar etmiş. Ada halkı onun ölümünün getirdiği üzüntü ve mahcubiyet ile onun çok sevdiği bu yere Madam Martha Koyu ismini vermiş.

Adres 📍 34975 Adalar/İstanbul
Konum 📌

➽ Gönüllü ve Mehtap Sokak 🚶

burgazada gönüllü ve mehtap sokakları

Burgazada’nın meşhur köşkleri genelde Gönüllü ve Mehtap sokaklarında bulunuyor ve Burgazada’da gezilecek yerler listesinin önemli bir kısmını kapsıyor aslında. Vapurdan indikten sonra ada gezinize Gönüllü Sokak’tan başlayıp dönerken Mehtap Sokak’tan yürüyerek tamamlayın. Aşağıdaki konuma Gönüllü Sokak’a bağlanan Cami Sokak’ın tam girişini bıraktık. 🙂


Konum 📌

 Burgazada Nerede? 📌

İstanbul’un Adalar ilçesinin bir mahallesi olan Burgazada, Kınalıada ve Heybeliada’nın arasında bulunuyor. İstanbul’a Bostancı sahilinden yola çıkarsanız 30 dakikalık deniz yolculuğu mesafesinde olan adanın konumuna buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 Burgazada’ya Nasıl Gidilir? 📍

burgazada

Burgazada’ya İstanbul’un bir çok noktasından vapur seferleri mevcut. Yani nefes almak için 30 dakika taş çatlasın 1 saatlik püfür püfür vapur yolculuğu yeterli. Artık bu yolculuğu yaparken çay simit sefası mı yaparsınız, bol bol resim mi çekersiniz ya da gözlerinizi kapatıp mis gibi deniz havası mı solursunuz orası size kalmış.

➽ Burgazada Vapur Saatleri

Adaya ulaşım için Kabataş, Kadıköy, Yeşilköy ve Bostancı’dan Mavi Marmara, Şehir Hatları ve İDO‘nun direkt seferleri var. Aktarmalı ulaşım için ise Kabataş, Yalova, Eminönü, Karaköy, Kadıköy, Avcılar ve Kartal’dan Mavi Marmara, Prens Tur, Dentur ve Turyol‘un seferleri mevcut. Vapur saatleri hakkında detaylı bilgilere firmaların linklerine tıklayarak ulaşabilirisiniz.

 Burgazada’da Kamp 🏕

Burgazada’da gezilecek yerler kısmında da bahsetmiştik; Madam Martha Koyu kamp yapmak için son dönemin gözde yerlerinden. Ancak şunu belirtmeden geçmeyelim, aslında burada kamp yapmak yasak ancak ada sakinlerinin de hoş görüsü ile yetkililer pek ses çıkarmıyorlar. Yine de yakın zamanlarda kamp yapanlar ile ada sakinleri arasında büyük sıkıntılar yaşanmış.

Durum biraz karışık bize göre kamp yapmak isteyen de huzurunun bozulduğunu söyleyen de haklı. Bu noktada en büyük görev kamp yapanlara düşüyor; en şikayetçi olunan konu çöp ve tuvalet, bu konularda daha dikkatli olunursa ada sakinlerinin ötesine pek ses çıkarmayacakları aşikar. Zaten bize göre kamp yapmak demek doğa ile iç içe olmak demek olduğundan, ada sakinlerinin hoş görüsüne karşılık vermek kamp severler için hiç de zor olmayacaktır diye düşünüyoruz. 🙂

(Güncelleme: Son dönemde polis baskınları ile gündeme gelir oldu. Kamp severler yönünü başka rotalara çevirmek zorunda ne yazık ki. 🙁 )

Burgazada’da Kahvaltı 🍴

Eğer erkenden yola düşüp Burgazada’da kahvaltı yapmanın keyfine varmak isterim ben diyenlerdenseniz; ada vapurundan indiğinizde karşınıza çıkan kafelerde kahvaltınızı yapabilirsiniz ya da zaten kahvaltılıklarınızı getirmişsinizdir de piknik yapacaksınızdır.Bu güzel bir plan ama adanın manzarasının ve sakinliğinin tadını çıkarmak isterseniz de size Burgazda’da kahvaltı yapılacak mekan olarak Burgazada Öğretmenevi’ni öneririz. Kişi başı 22.5 ₺’ye enfes manzara eşliğinde sessiz sakin kahvaltı yapabiliyorsunuz. Fiyat performans açısından İstanbul’da hafta sonu herhangi bir yerde yapacağınız kahvaltıdan daha fazla tatmin olabileceğinizi söyleyebiliriz. 🙂


 Burgazada’da Ne Yapılır? 🎒

burgazada bisiklet

✓ Ada sokaklarında yürüyüşün tadını çıkarın. 🚶🏻

✓ Kendinizi plajlara atıp bol bol yüzün. 🏊🏻

✓ Madam Martha Koyu’nda kamp yapın. 🏕

✓ Ada gezilerinin vazgeçilmezi fayton turunu yapmayı ihmal etmeyin. 🐴

✓ Yürüdüğünüz sokakları bir de bisikletle turlayın. 🚴

 Burgazada’da Ne Yenir, Burgazada Nerede Yemek Yenir? 🍴

Valla biz de gitmeden önce öğrendik, Burgazada’da ne yenir sorusunun cevabı sadece Barba Yani ya da Kaplazankaya’da veya herhangi bir restoranda balık keyfi yapmak değilmiş. Burgazada’da Ergün Pastanesi’ne gidip Mülföy tatlısı yenirmiş. Baktık o kadar övüyorlar, e tabi yedik bizde. Kendi çapımızda not da verdik; 10 üzerinden 10. E yani, dedikleri kadar varmış. 🙂

Burgazada Gezi Rehberi 📝

burgazadası

➽ Ne Zaman Gidilir?

Adalar yazın çok kalabalık olduğundan bazen insanı gittiğine gideceğine pişman etse de yine de adalara yazın gidilir. Kışın o güzel sokaklarda yayıla yayıla gezemezsin çünkü. Tamam kabul ediyoruz bazen kalabalığın arşa yükseldiği zamanlar oluyor, olmuyor değil ama bunun da önüne bir nebze geçebilirsiniz; sabah erkenden gidin çok daha sakin oluyor. Hele ki burası son bir kaç senedir popüler olmaya başladığı için saat 2’ye kadar öyle pek kalabalık olmuyor.✌

➽ Nasıl Gezilir?

Rotanızı Cami Sokak’tan başlatıp Kalpazankaya’ya kadar uzatın. Adanın güzelliklerine doya doya yürüyün, öğretmenevinde çay içmeyi, Madam Martha Koyu’nda soluklanmayı ve pek tabi bol bol resim çekmeyi ihmal etmeyin. Sonrasında da adada gezilecek yerlere bir göz atın ve hafta sonu kaçamağınızı tamamlayın. 🙂

➽ Gezmek İçin Ne Kadar Zaman Lazım?

Adanın keyfini sürmeye bir ömür yetmez elbet, belki de bundandır Sait Faik’in eserlerinin bir çoğunu burada yazması ama buraya yerleşmeye imkanı olmayan bizler için gezmeye yarım gün ayırmak bile yeterli.Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı