fbpx
ANADOLUMARMARA

Bursa Nasıl Bir Şehir? Bursa Gezi Rehberi
Bursa, üniversite yıllarımızda yanıbaşımızdaydı. Daha önce de gitmişliğimiz vardır yani. Bu sefer başımızda kavak yelleri eserken değil, başka dünyaların peşinden koşarken gittik. Bol bol gezdik, bir sürü fotoğraf çektik. Şehrin altını üstüne getirdikten sonra, Bursa hakkında merak ettiğiniz soruların cevaplarını paylaşmayı da ihmal etmedik.✌

Bursa’da gezilecek yerler hakkında bilgi arayanlar şehir merkezi odaklı yazdığımız Bursa’da Gezilecek Yerler ve Bursa’nın çevresinde gezilecek yerler için yazdığımız Bursa Gezi Rehberi yazılarımız tam size göre.

Yazımızda Bursa’nın nerede olduğundan tutun, tarihi hakkında bilgilere, nasıl bir yer olduğuna, yemeklerine ve nasıl gezilebileceğine kadar aklınızı kurcalayan her soruya yanıt vermeye çalıştık.

Yazıyı okurken ne nerede diye aramamanız için içeriği aşağıda paylaştık.👇 Başlıklara tıklayarak yazının ilgili bölümüne kolayca ulaşabilir, sonrasında sağ tarafta bulunan ⬆ simgesine tıklayarak yazının başına tekrar gelebilirsiniz. Bursa gezisi yaparken kafanızdaki deli soruların yanıtlarına kolayca ulaşabilmeniz için şehir rehberinizi sık kullanılanlarınıza eklemeyi unutmayın! ⭐


bursa gece manzara

 Bursa Nasıl Bir Yer? 🏙

Bursa, günün her saatinde olan trafiği, Türk futbolunun köklü kulüplerinden biri olan Bursaspor’u, bol alışveriş merkezi, 3 milyonu aşan nüfusu, parkları, müzeleri ve çarşıları ile Türkiye’nin 4. büyük kenti. Bir metropol olma yolunda dört nala ilerleyen şehir, aynı zamanda 2016 Dünya yaşanılabilir şehirler sıralamasında Dünya’da 28, Türkiye’de ise 1. sırada. Ayrıca kent, otomotiv üretim sektörü başta olmak üzere, Türkiye’nin önemli sanayi merkezlerinden birisi.

Bundan bir kaç sene öncesinde buralara geldiyseniz eğer, bu seferki gidişinizde şehirdeki değişim ve gelişimi farketmemeniz mümkün değil. İstanbul’un havasından suyundan, trafiğinden gürültüsünden sıkılıp, hem İstanbul’a yakın hem iklimi ılıman hem de sessiz sakin bir şehire yerleşmek istiyorum ben diyenlerdenseniz buralar için bir 10 sene kadar geciktiniz diyebiliriz. Yukarıda anlattıklarımıza bakılırsa burası artık İstanbul’dan pek de aşağı kalır bir yanı olmayan baya baya büyük, kalabalık ve gürültülü bir şehir. 🙂

Mega kent olma yolunda kendini biraz kaptırmış bir şekilde ilerliyor olsa da burası gezmek için her daim gelinebilecek bir şehir. Bursa tarihi açıdan süper donanımlı bir şehir olduğu için, kültür turu yapacaklar için bulunmaz bir nimet. Özellikle şehrin merkezi tarihi açıdan oldukça zengin. Adım attığınız yerde karşınıza kahverengi tabelalardan çıkıyor, hangi birine gideceğinizi şaşırıyorsunuz.😕

Yani uzun lafın kısası Bursa, yerinin altında yatanlarıyla da üstünde olanlarıyla da hem herkesin ihtiyacına yetecek imkanlara sahip olan büyük bir kent hem de tam anlamıyla bir tarih şehri.

bursa fidan han

Bursa’nın Tarihi 🏛

Eski adı Hüdavendigâr olan Bursa’da ilk yerleşimin izlerine çok eski çağlarda rastlanmış. Ilıpınar Höyüğü’nde yapılan kazılar ile birlikte bölgedeki yerleşim geçmişinin 7 bin yıl öncesine dayandığı ortaya çıkarılmış. Bir çok savaş ile tahrip olan şehir, MÖ 4. yüzyılda Bithynia devleti kurulana kadar, Krezus liderliğindeki Lidyalılar’ın egemenliğine sonrasında da Pers/İran egemenliğine girmiş.

MÖ 4. yüzyılda Bithynia’nın kurulması ile I. Prusias döneminde bölge kent statüsüne yükselmiş ve Kente de Prusa adı verilmiş. I. Prusias antik kaynaklar tarafından günümüz şehrin kurucusu olarak kabul ediliyormuş. MÖ 74 yılında Roma egemenliği altında bir il olarak varlığını sürdüren Bithynia sonrasında Bizans’a ve daha sonrasında da Osmanlı Beyliği’ne bağlı bir il olarak varlığını sürdürmüş. Bithynia bu dönemlerde varlığını bir il olarak sürdürse de kaynaklarda adı hep Bithynia Beyliği veya Krallığı olarak anılıyormuş.


6 Nisan 1326 tarihinde Orhan Bey tarafından Osmanlı topraklarına katılması ile Türkler’in eline geçen bölge, Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk dönemlerinde önemli gelişmeler göstermiş, o dönem için bilim dünyasının merkezi haline gelmiş. Bir dönem Osmanlı’nın başkenti olarak kalan şehir, Fatih Sultan Mehmet tarafından İstanbul’un alınmasından sonra arka plana düşse ve başkentlik ünvanını İstanbul’a kaptırsa da burası hep ikinci ya da manevi başkent olarak kalmış.

İşgal yıllarında zor zamanlar geçiren şehir Cumhuriyet’in ilanı ile kısa sürede modern bir kent haline gelmiş, fabrikalar yeniden kurulmuş, ilçe ve köylere de bu gelişmeler yansımış. Bu modern görüntüsünü günümüze kadar devam ettiren şehir 2016 yılı itibari ile ülkenin en büyük dördüncü kenti haline gelmiş durumda.

bursa manzarası

Bursa Nerede? 📌

Marmara Bölgesi’nin Güney Marmara bölümünde bulunan Bursa, kuzeyinde Marmara Denizi ve Yalova’yı, biraz kuzeydoğusunda Kocaeli ve Sakarya’yı, doğusunda Bilecik’i, güneyinde Kütahya’yı, batısında ise Balıkesir’i kendine komşu edinmiş, berrak havalarda İstanbul’un tepelerinden baktığınızda Uludağ’ın görülebildiğinin iddia edildiği bir ilimiz.

➽ Şehirler Arası Mesafeler

İstanbul Bursa arası kaç kilometre? 🚗  154 kilometre  kaç saat? ⏱ Yaklaşık olarak 2 saat
Yalova ile arası kaç km? 🚗  70 kilometre  kaç saat? ⏱ Yaklaşık olarak 1 saat
Kocaeli ile arası kaç km? 🚗  132 kilometre  kaç saat? ⏱ Yaklaşık olarak 2 saat
 Mudanya ile arası kaç km? 🚗  29 kilometre  kaç saat? ⏱ Yaklaşık olarak 30 dakida
Ankara ile arası kaç km? 🚗  387 kilometre  kaç saat? ⏱ Yaklaşık olarak 4.5 saat
İzmir ile arası kaç km? 🚗  330 kilometre  kaç saat? ⏱ Yaklaşık olarak 4 saat

➽ Bursa Haritası

bursa harita

➽ Nasıl Gidilir?

➼ Deniz Otobüsü ile Ulaşım 🛳

İstanbul’dan gidecekler için Bursa’ya en rahat ulaşım deniz otobüsü ile oluyor diyebiliriz. Gerçi Osmangazi Köprüsü’nün açılmasıyla yollar bayağı bir kısaldı ama deniz otobüsü hem ayrı bir ferahlığa sahip hem de arasıra yaptığı kampanyalarla bizlere nakitten de kazanma fırsatını sunuyor.

İDO ve BUDO’nun arabalı ve arabasız bir çok seferi mevcut. İDO sefer sorgulama için buraya Budo sefer sorgulama için de buraya tıklayıp bilgi edinebilirsiniz.

➼ Otobüs 🚍 veya Araba 🚗 ile Ulaşım

İstanbul’dan gelecekseniz eğer, özel aracınızı kullanarak Osman Gazi Köprüsü’nden geçerseniz yolculuğunuz 2 saat kadar sürecektir. Ancak biraz önce de bahsettiğimiz gibi köprü ve otoban kullanım ücretleri deniz otobüsü kullanımına göre biraz daha tuzlu olabiliyor. Ben körfezi dolaşır geze geze giderim derseniz de 3-4 saat sürecek bir yolculuk sizi bekliyor olacak.
Bursa’ya otobüs ile seyahat etmekte oldukça kolay. Neredeytse her saat başı İstanbul’dan Bursa otobüs terminaline seferler mevcut.

☞ İstanbul’dan arabayla kaç saat ? 🚗 154 kilometre ve yaklaşık olarak 2 saat
☞ İstanbul’dan otobüsle kaç saat ? 🚍 Yaklaşık olarak 4 saat

☞ Ankara’dan arabayla kaç saat ? 🚗 387 kilometre ve yaklaşık olarak 4.5 saat
☞ Ankara’dan otobüsle kaç saat ? 🚍 Yaklaşık olarak 5.5 saat

☞ İzmir’den arabayla kaç saat ? 🚗 330 kilometre ve yaklaşık olarak 4 saat
☞ İzmir’den otobüsle kaç saat ? 🚍 Yaklaşık olarak 5.5 saat

☞ Yalova’dan arabayla kaç saat ? 🚗 70 kilometre ve yaklaşık olarak 1 saat
☞ Yalova’dan otobüsle kaç saat ? 🚍 Yaklaşık olarak 1.5 saat

☞ Kocaeli’nden arabayla kaç saat ? 🚗 132 kilometre ve yaklaşık olarak 2 saat
☞ Kocaeli’nden otobüsle kaç saat ? 🚍 Yaklaşık olarak 2.5 saat

☞ Mudanya’dan arabayla kaç saat ? 🚗 29 kilometre ve yaklaşık olarak 30 dakika
☞ Kocaeli’nden otobüsle kaç saat ? 🚍 Yaklaşık olarak 40 dakika

➼ Uçak ile Ulaşım ✈

Yenişehir Havalimanı’na Ankara, Diyarbakır, Erzurum, Muş ve Trabzon’dan Anadolu Jet’in seferleri mevcut. Bu illerden gelecekseniz eğer uçak fiyatlarına bir göz atın deriz.

bursa uludağ kebapçısı

 Bursa Yemekleri 🍴

➽ Başka Dünyalar Menüsü

🍽 İskender
🍽 Tahinli Pide
🍽 Pideli Köfte
🍽 İnegöl Köfte
🍽 Kestane Şekeri
🍽 Kemalpaşa Tatlısı

➽ Bursa’da İskender Nerede Yenir ?

🛎 Uludağ Kebapçısı

Bursa’da iskender yemek için tek bir mekanın ismini vereceğiz çünkü; eğer burada bir kere iskender yerseniz başka bir yerde yediğiniz iskenderden aynı tadı alamazmışsınız. 1964 yılında Cemal Çalışır (Cemal Usta) tarafından kurulan Uludağ Kebapçısı o günden beri iskender yemek isteyenlerin saldırısına uğruyormuş. Öyle ki iskender yemek için şehirde onca yer olmasına rağmen insanlar  inatla kapısında sıra bekliyor.

Adres: Uluyol Sirin Sok. No:12
Telefon: 0224 251 45 51
Konum 📌

bursa sokakları

Bursa Gezi Rehberi 📝

➽ Ne Zaman Gidilir?

Buralara gelmek için mevsimin pek farkedeceğini düşünmüyoruz, özellikle şehir merkezinde gezecek yerler hep birbirine yakın olduğu için yaz kış, yağmur çamur demeden tabana kuvvet verip bu tarih şehrinde başka dünyalar keşiflerinizin tadını çıkarabilirsiniz.✌

➽ Gezmek İçin Ne Kadar Zaman Lazım?

Bir kere şu konuda anlaşalım, her ne kadar Ulu Cami ve çevresinde gezilecek yerler birbirine yakın olsa da çok fazla görülecek yer olduğu için tüm kenti öyle sadece hafta sonu gezerek bitirmeniz mümkün değil. O yüzden, eğer zamanınız kısa ise görülecek yerler tercihlerinizi dikkatli yapmanızı tavsiye ederiz.

Neyse ki biz, hafta sonu kaçamağı yapacaklar için de daha geniş vakti olanlar için de ayrı birer yazı hazırladık, size de sadece terchinizi yapıp tabana kuvvet gezmek kaldı. 🙂

➽ Bursa Otelleri – Nerede Kalınır?

Şehirde konaklama için her keseye uygun seçenekler mevcut. Aşağıda kesenize uydurabileceğiniz Bursa otellerini paylaştık. 👇

🏨 Yüksek Bütçeli Oteller: Hilton, Almira Hotel, Crowne Plaza, Sheraton, Kervansaray Thermal Hotel, Holiday Inn, Divan Hotel gibi seçenekler mevcut. Gecelik fiyatları 200₺ ve 400₺ arasında değişiyor.

🏨 Orta Bütçeli Oteller: The Berussa, Baia Hotel, Hotel Anatolia, Gönlüferah Thermal, Gönlüferah City, Adronas Hotel gibi seçenekler mevcut. Gecelik fiyatları 200₺ ve 300₺ arasında değişiyor.

🏨 Düşük Bütçeli Oteller: Muradiye Uygulama Oteli, Lal Hotel, Kadı Konağı Thermal, Tala Butik Hotel, Arslanlar Konağı Hotel gibi seçenekler mevcut. Gecelik fiyatları 150₺ ve 230₺ arasında değişiyor.
👇  Göz Atın 👇

🌍 Bursa’da Gezilecek Yeler

🌍 Bursa Gezi rehberi

🌍 Cumalıkızık KöyüEtiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı