fbpx
ANADOLUMARMARA

BURSA GEZİLECEK YERLER
Bursa gezilecek yerler yazısı, Bursa’yı kısa zamanda gezmek isteyenler için biçilmiş kaftan olarak hazırlandı. 🙂 Biz de 2 günlük bir gezi için Bursa’ya gittiğimizden, Bursa’da gezilecek yerler listemizi biraz daha kısıtlı zamana göre ayarladık. Aslına bakarsanız Bursa’nın gezilecek yerleri oldukça fazla. O yüzden listemize kendimizce Bursa gezilecek yerler listesinin en can alıcı noktalarını ekledik.

Daha önce sık sık Bursa’ya gelmiş olsak da nedense hiç adam gibi gezmeyi akıl edememişiz. Belki de Bursa’da gezilecek yerler listesinin kabarık olması ile üşengeç tavırların birleşmesi yüzünden mahrum kalmışız bu tarihi şehrin güzelliklerinden. (Bursa hakkında daha çok bilgi isterim ben diyenleri buraya 🔗 alalım)

Bu sefer Bursa’da gezilecek yerlerin çokluğuna aldırmadan Ulu Cami’den fazlasını almaya gittik bu tarih kokan şehre. 2 günlük Bursa gezimize sığdırabildiğimiz kadarını sığdırdık. Neyse ki Bursa gezilecek yerlerin bir çoğu birbirine yürüme mesafesinde. Bu sayede rotamıza eklediğimiz Bursa’da gezilecek yerleri bir bir gezebildik. ✌️

Dedik ya Bursa gezilecek yerler listesi kabarık. Bursa’da nereye gidilir diye yerlisine sorsanız her kafadan ayrı bir ses çıkar, neye uğradığınızı şaşırırsınız. 🙂 O yüzden, yazının başında da belirttiğimiz gibi Bursa gezi rehberinin bu bölümünde, zamanı kısıtlı olanlar için Bursa’da gezilecek yerler içerisinde bize göre öncelikli olarak gidilmesi gerekenleri paylaştık. (Başka dünyalar keşfetmeye daha fazla vakiti olanları, bu yazıyı okuduktan sonra Bursa’da gezilecek yerler 2 yazımıza alalım.)

Bursa’da gezilecek yerler yazımızı okurken ne nerede diye ararken sıkılmamanız için içeriği aşağıda paylaştık. 👇 Başlıklara tıklayarak yazının ilgili bölümüne kolayca ulaşabilir, sonrasında sağ tarafta bulunan ⬆ simgesine tıklayarak yazının başına tekrar dönebilirsiniz. Bursa’yı dolaşırken gezilecek yerler ile ilgili bilgilere kolayca ulaşabilmek için yazımızı sık kullanılanlarınıza eklemeyi unutmayın! ⭐️


⒈ Ulu Cami 🕌

bursa ulu cami

Bursa gezilecek yerler listesinin ilk sırasını elbetteki şehrin simge yapılarından olan Ulu Cami alıyor. 600 yıllık bir geçmişe sahip olan Ulu Cami Bursa şehir merkezinde yer alan gezilecek yerlerin en önemlilerinden. Ulu Cami’nin Karşısına geçip baktığınızda, vakti zamanında Evliya Çelebi’nin bu cami için boşu boşuna Bursa’nın Ayasofyası demediğini anlıyorsunuz. Tıpkı Ayasofya 🔗 gibi Bursa Ulu Cami’de heybetli yapısıyla insanda tarifi çok zor duygular bırakıyor.

Bursa gezilecek yerler listesinin en görkemli yapılarından biri olan Bursa Ulu Cami, I. Beyazid tarafından 1396-1400 yılları arasında mimar Ali Neccar’a yaptırılmış. Bursa Ulu Camii bu kadar değerli ve estetik yapan şeylerden bir tanesi caminin içerisinde bulunan meşhur şadırvan.  Sorduk soruşturduk, e tabi biraz internetten de araştırdık. Şadırvanı neden Ulu Cami’nin ortasına yapmışlar bulduk. 👇

I. Beyazid Bursa Ulu Cami’yi yaptırırken bölgede bulunan evlerden birinin sahibi olan kadın, evini vermek istememiş. Hal böyle olunca da cami inşaatı evin çevresinde devam etmiş. Kadın vefat ettikten sonra ev mirasçılardan satın alınmış ama kimsenin gönlü bu evi yıkmaya razı olmamış. En sonunda, kadının rızası olmadığı için bu alanda ibadet edilmez denerek buraya şadırvan yapılmaya karar verilmiş ve ortaya böyle güzel ve estetik bir görüntü çıkmış.

Ulu Cami minberi ile de ayrı bir güzelliğe sahip. Ceviz ağacından hazırlanan minberin yapımında tek bir çivi ya da yapıştırıcı kullanılmamış. Bunun yanında caminin duvarlarında yer alan farklı hattatlar tarafından yazılmış 192 adet hat levhası var ve bunlar hat sanatının özgün örnekleri arasında gösteriliyormuş. Ayrıca Bursa Ulu Cami Türkiye’nin en büyük namaz kılma alanına sahip ibadet yeri.

E bu kadar üne ve bir çok farklı özelliğe sahip bu camiyi Bursa’da gezilecek yerlerin içerisinde birinci sıraya koymamak biraz ayıp olurdu. 🙂 Ulu Cami nerede, nasıl gidilir, adresi nedir sorularınızın yanıtlarını aşağıda bulabilirsiniz. 👇

Adres 📍 Orhanbey Mahallesi, Osmangazi
Konum 📌

Nasıl Gidilir? 🚍 Ulu Cami Bursa şehir merkezinde yer alıyor. Kentin bir çok noktasından caminin olduğu noktaya kolaylıkla araç bulabilirsiniz.

Cumalıkızık 🏡

bursa cumalıkızık köyü

Cumalıkızık köyü şehir merkezinden biraz uzak. Bu yüzden Bursa’da gezilecek yerler listesinin ilk sırasında değil belki ama hani derler ya gönüllerin şampiyonu diye, hah işte o şampiyon Cumalıkızık Köyü. 🙂 Bir kere masallardan kalma burası, çok ama çok fazla mutluluk soluyorsunuz. Gezerken ağızlar hep kulaklarda. Hafta sonu gelecekseniz eğer sizi mahşer yeri gibi bir kalabalık karşılayacak olsa bile o rengarenk taş evlerden gözünüzü alamadığınız için pek de umurunuzda olmuyor aslında.

Cumalıkızık sadece köy ortamı ve taş evleriyle değil kahvaltısı ile de meşhur. O yüzden Bursa gezisi için planlarınızı yaparken Cumalıkızık’ta köy kahvaltısı için kendinize en az 1 saatlik boşluk ayırmayı unutmayın. Tabi köy kahvaltısına saldırmadan önce kısa bir Cumalıkızık turu yapın, bol bol mutluluk depolayın.

Hafta sonu kalabalık dediysek de hiç ıssız sokaklar yok demedik ya. Dalın ara sokaklara, şehir hayatından daralmış bünyelere “orda bir köy var uzakta o köy bizim köyümüzdür” hissini yaşatın. Çekinin bol bol fotoğrafları, selfileri. İyice yorulduktan sonra da Cumalıkızık sakinlerinin hazırladığı meşhur kahvaltı sofrasının başına oturup midelere bayram ettirin. 🙂

Bu küçük, şirin köyün içinde çok fazla mutluluk saklı. O yüzden buranın bize verdiği mutluluğa karşılık olarak Cumalıkızık Köyü için ayrı bir yazı hazırladık. Tabi buradan da Cumalıkızık’ın tarihi hakkında kısa bilgiler vermeyi de ihmal etmiyoruz.

cumalıkızık köyü tarihi

➽ Cumalıkızık’ın Tarihi

Bursa gezilecek yerler listesine şirin köy kontenjanından giren Cumalıkızık, 1300’lü yıllarda konar göçer Oğuz Türkleri olan kızıklar tarafından kurulmuş. Vakti zamanında bu kızık köylerinden yaklaşık 15 tane varmış ama yıllar yılı süren savaşlardan, yağmalardan, doğa olaylarından geriye kalan bir tek Cumalıkızık Köyü olmuş. Tabi burası da çok görmüş geçirmiş, yıpranmış ama bu eski taş evler hep aslına uygun bir şekilde restore edildiği ve köyün yerlileri tarafından da gözleri gibi bakıldığı için bugüne kadar böyle güzel ve otantik bir şekilde korunmayı başarmış.

1980 yılında Anıtlar Yüksek Kurulu’nun kararı ile koruma altına alınan köy 1981 yılında sit alanı olarak ilan edilmiş. Cumalıkız Köyü’nün verdiği bunca mutluluk ve güzelliğin elbette bir de nişanesi var; köy Bursa ile birlikte UNESCO Dünya Mirası listesinde.
Cumalıkızık nerede, nasıl gidilir, adresi nedir sorularınızın yanıtlarını aşağıda bulabilirsiniz. 👇

 

Adres 📍16370 Yıldırım/Bursa
Konum 📌

Nasıl Gidilir? 🚍 Bursa otobüs terminalinden 38 numaralı otobüsler sizi kent meydanına getiriyor. Buradan da Cumalıkızık minübüslerine binip 40 dakikalık bir yolculuk sonuucunda köye ulaşabiliyorsunuz.


 Bursa Tophane 🏛️

bursa tophane saat kulesi

Hani Bursa Nasıl Bir Yer 🔗 yazımızda dedik ya “Bursa, kültür turu yapacaklar için bulunmaz bir nimet” diye. Bize sorsanız; “Peki Bursa’da gezilecek yerler içerisinde en çok tarih kokan yer neresi?” diye haritayı alıp size Bursa’nın Tophane bölgesini gösteririz. Burası insana mini tarihi yarımada 🔗 gezisi yapıyormuş hissi veriyor.

Bursa’da bolca bulunan ve insanın kafasına “buraya da gitmeli miyim” sorusunu sokan o kahverengi tabelalar Tophane’de daha çok karşınıza çıkacak. İnsan her yere gitmek istiyor elbet ama biz zamanı az olanın halinden iyi anlarız. 🙁  O yüzden bize göre Bursa Tophane’de gezilmesi gereken en önemli yerleri kısaca toparladık. 👇

➽ Bursa Kalesi

Bursa Kalesi, Bithynia Devleti 🔗 zamanında yapılmış, Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerinde de kullanılmış bir yapı. Bugüne kadar önemli tadilatlar görerek ayakta kalmış olan Bursa Kalesi’nin, Osmanlı’nın Bursa’ya giriş yaptığı Saltanat Kapısı da dahil olmak üzere toplam 5 tane kapısı var. Kalenin yapımında blok ve moloz taşlar kullanılmış.

Burası Bursa’nın geçmişinden günümüze kadar ulaşabilmiş en eski yapılardanmış. Her ne kadar 1855 yılında meydana gelen büyük depremde önemli hasarlar alsa da yapılan restorasyonlar ile günümüze kadar gelmeyi başarmış.

➽ Osmangazi ve Orhangazi Türbeleri

Bursa Tophane bölgesi, Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osmangazi ve onun oğlu olan Orhangazi’nin türbelerine de ev sahipliği yapıyor. Daha önceleri farklı bir yerde olan türbeler 1855 yılındaki depremle yıkılınca 1863 yılında Sultan Abdülaziz, Tophane Parkı’na Osmanlı Devleti’nin kurucusunun ve oğlunun türbelerini yaptırmış.

➽ Tophane Saat Kulesi

Tophane Parkı’nın içerisinde, Osmangazi ve Orhangazi Türbeleri ile aynı alanda bulunan saat kulesi de şehrin simge yapılarından biri. Bundan önceki kule sebebi bilinmeyen bir şekilde yıkılmış. Aynı yere 1905 yılında I. Abdülhamit’in tahta çıkışının şerefine yeni bir saat kulesi yapılmış.

Bursa Tophane Saat Kulesi 6 katlı ve 65 metre uzunluğunda. İçerisinde tam 89 adet basamak varmış. Kulenin en tepesinin her cephesinde saatler var ama günümüzde orjinalleri yerine elektronik olanlar konulmuş. Kule Bursa Belediyesi tarafından yangın gözetleme amacıyla halen kullanılıyormuş. Keşke içine girip Bursa manzarasını bir de oradan izleyebilsem diyorsunuz ama maalesef, kapılar kapalı ve giriş yasak.

Tophane nerede, nasıl gidilir, adresi nedir sorularınızın yanıtlarını aşağıda bulabilirsiniz. 👇

 

Adres 📍16040 Osmangazi/Bursa
Konum 📌

Nasıl Gidilir? 🚍 Otogardan 38 numaralı otobüsler ile Bursa merkeze geldikten sonra tercihinize göre önce Ulu Cami ve çevresini gezip Tophane’ye geçebilirsiniz veya tam tersini yapabilirsiniz aralarında 10-15 dakikalık bir yürüme mesafesi var.

 Yeşil Cami ve Yeşil Türbe 🛐

bursa yeşil türbe

Yeşil Cami ve Yeşil Türbe Bursa’da gezilecek yerler listesinin bir diğer önemli noktası. Hem manevi değeri hem de estetik güzellikleri ile turistlerin uğrak noktası olan bu yapılar Bursa şehir merkezinde bulunuyor.

Çelebi Mehmet tarafından 1400’lü yıllarda hem camii hem de hükümet konağı olarak yaptırılan Yeşil Cami, Osmanlı ilk dönem mimarisinin önemli örneklerinden birisi sayılıyormuş. İnşaatı sırasında Marmara Adası’ndan getirilen mermerlerin kullanıldığı cami aynı zamanda çini kaplamaları ile de oldukça meşhur. Caminin içerisinde eyvanlar, müezzin ve hünkar mahfilleri gibi bir çok yerde çini süslemelerinin en güzel örneklerini görmek mümkün. Bunların arasında en güzel çini işlemelerinin bulunduğu yer ise Yeşil Cami’nin mihrap kısmı.

Yeşil Camii adını, vakti zamanında minarelerinde olan yeşil renkli süslemelerinden alıyormuş. Bu isim zamanla caminin bulunduğu semte de yansımış ve bu çevrenin ismi “Yeşil” olmuş. Daha sonradan Yeşil Cami’nin batısına Sultaniye Medresesi yapılmış. Şu sıralar tadilatta olduğu için ziyarete kapalı olan bu bina Türk İslam Eserleri Müzesi olarak hizmet veriyor.

Yeşil Cami’nin hemen karşısında ise Yeşil Türbe bulunuyor. Mehmet Çelebi tarafından 1421 yılında yaptırılan Yeşil Türbe’nin mimarı Hacı İvas Paşa. Yeşil Türbe’nin Osmanlı mimarisinde ayrı bir yeri var; burası tüm duvarları çini ile kaplı olan tek türbe.

Yeşil Cami nerede, nasıl gidilir, adresi nedir sorularınızın yanıtlarını aşağıda bulabilirsiniz.👇

 

Adres 📍16360 Yıldırım/Bursa
Konum 📌

Nasıl Gidilir? 🚍 Otogardan 38 numaralı otobüsler ile Bursa merkeze geldikten sonra yine 10-15 dakikalık bir yürüme mesafesi var.

Hanlar ve Çarşılar 🏛️

bursa koza han

Biz zamane gezginleri konaklama konusunda pek sıkıntı yaşamıyoruz belki ama geçmiş zamanlarda birer gezgin veya tüccar olsaymışız eğer onca yolu teperken Bursa’ya ulaşmayı iple çekermişiz herhalde. Çünkü bir zamanlar ticaret yollarının üzerinde bulunan ve yolcuların konaklaması için hizmet veren hanlardan, İpek Yolu’nun geçiş noktası olan Bursa’da bolca var.

Günümüzde hanlar ticaret yolcularını misafir eden birer otel görevi görmekten çıkmış ve ticaretin kendisini yaşatan işletmeleri barındıran eski tip alışveriş merkezlerine dönüşmüş durumda. Özellikle Koza Han ipek işçiliğinin en güzel örneklerini yansıtan dükkanları ile tam bir cazibe merkezi. İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth’in bile gelip Koza Han’a uğramışlığı var. 🙂

Aslında hanlar hep birbirine yakın konumda olduğu için vaktinizi iyi ayarlarsanız eğer bir çoğunu gezme imkanınız olacaktır. Bursa’da gezilecek yerler listesine özellikle eklemenizi tavsiye ettiğimiz hanlar ise Koza Han ve Fidan Han.

İçerisinde her aradığınızı bulabileceğiniz çarşılar ise bu hanları çevreliyor. Hanlarda soluklanmak, ipek işçiliğinin harikalarını satan dükkanları dolaşmak ve çarşılarda gezmek Bursa gezisinin olmazsa olmazlarından.

Hanlar ve çarşılar nerede, nasıl gidilir, adresi nedir sorularınızın yanıtlarını aşağıda bulabilirsiniz.👇

 

Adres 📍16010 Osmangazi/Bursa
Konum 📌

Nasıl Gidilir? 🚍 Otogardan 38 numaralı otobüsler ile Bursa merkeze geldikten sonra Ulu Cami’nin hemen yanında bulunan hanları ve çarşıları gezebilirsiniz.


Teleferik – Uludağ 🚠

bursa uludağ teleferik

Şöyle uzunca bir teleferik yolculuğu yapmak, dağ tepe harika manzaralar görmek istiyorsanız Bursa’daki teleferik tam size göre. Türkiye’de bir ilk olarak 1963 yılında hizmete giren Bursa Teleferik hattı tam 9 kilometre ile dünyanın en uzun aktarmasız teleferik hattı unvanını almış durumda. Yolculuk (duraklarda sıra yoksa) yaklaşık 40 dakika kadar sürüyor. Eski tip teleferikler ile bu yolculuklar çok sallantılı geçiyormuş ama bu yeni ve modern teleferiklerde böyle bir sorunla karşılaşmadık.

Bursa Teleferik nerede, nasıl gidilir, adresi nedir sorularınızın yanıtlarını aşağıda bulabilirsiniz. 👇

 

Adres 📍16340 Yıldırım/Bursa
Konum 📌

Nasıl Gidilir? 🚍 Bursa Otogar’dan 94Heykel’den S1-S2, Kent Meydanı’ndan 15A-15B otobüs hatlarından herhangi birini kullanarak Teleferik’e ulaşabilirsiniz.

Muradiye Külliyesi 🛐

bursa muradiye külliyesi

II. Murad tarfından yapım emri verilen ve inşasına 1425 yılında başlanan Muradiye Külliyesi, 1426 yılında tamamlanmış. Bulunduğu semte de ismini veren Muradiye Külliyesi’nin içinde Muradiye Camii, hamam, medrese, imaret ve sonraki yıllarda yaptırılmış 12 adet türbe bulunuyor. Yapı çok sayıda hanedan mensubunun kabirlerine ev sahipliği yaptığı için zamanla saraya ait bir kabristan görünümü kazanmış.

Muradiye Külliyesi nerede, nasıl gidilir, adresi nedir sorularınızın yanıtlarını aşağıda bulabilirsiniz. 👇

 

Adres 📍16050 Osmangazi/Bursa
Konum 📌

Nasıl Gidilir? 🚍 Otogardan 38 numaralı otobüsler ile Bursa merkeze geldikten sonra Kent Meydanı’ndan E2 otobüsü ile Muradiye Külliyesi’ne ulaşabilirsiniz.

Hünkar Köşkü 🏠

bursa hünkar köşkü

Sultan Abdülmecid döneminde 1859 yılında av köşkü olarak yaptırılan Hünkar Köşkü, Uludağ’ın eteklerinde yer alıyor ve Bursa’da gezilecek yerler listesinde size harika bir manzara vaadeden yerlerden bir diğeri olarak yerini alıyor. Zamanında Sultan Abdülaziz ve Sultan Reşad’ın da konakladığı Hünkar Köşkü’nün ismi, Atatürk’ün burayı 1922-1935 yılları arasında 4 kez ziyaret etmesi ile Atatürk Köşkü olmuş.

Eğer zamanınız var ise Bursa gezinize güzel bir durak olarak Hünkar Köşkü ziyaretini ve buradaki restoranda Bursa manzarasına karşı kahvaltı yapmayı veya yemek yemeyi ekleyebilirsiniz. Fiyatları da makul seviyede ancak özellikle hafta sonları oldukça kalabalık olduğundan kahvaltı için gidecekseniz erkenden orada olmakta fayda var.

Hünkar Köşkü nerede, nasıl gidilir, adresi nedir sorularınızın yanıtlarını aşağıda bulabilirsiniz. 👇

 

Adres 📍16360 Yıldırım/Bursa
Konum 📌

Nasıl Gidilir? 🚍 Hünkar Köşkü şehir merkezine biraz uzak. Eğer kalabalıksanız taksi tutarak gidebilirsiniz. Toplu taşıma ile en kolay ulaşım ise merkezde bulunan Mahfel’in hemen yakınından kalkan dolmuşlarla oluyormuş.

Bursa Botanik Park 🏞️

bursa botanik park

Bursa Hayvanat Bahçesi ile yan yana olan ve 400 dönümlük bir alana yayılan Bursa Soğanlı Botanik Parkı 1998 yılında açılmış. Özellikle şehirlerin betonlaşmasından sıkılmış bünyelere yemyeşil doğası ile ilaç gibi gelme konusunda oldukça iddialı.

Artık nasıl özlediysek doğayı, Bursa gezilecek yerler listemizde büyük harferle yazılı olan  Soğanlı Botanik Park’ta, bisiklet kiralayarak pedallara abanmak vardı ama ne yazık ki hava muhalefeti nedeniyle sadece Hayvanat Bahçesi’ni koştur koştur gezerek tamamladık turumuzu. Gerçi orada da “bu hayvancağazları neden buralara tıkıyorlar” diye söylene söylene gezdik. Yani kısacası Bursa gezimizin bu bölümü bizim için biraz hayal kırıklığı oldu. 🙁

Siz siz olun, Bursa gezinizi güneşli bir havaya denk getirirseniz Botanik Park’a gelmeyi ihmal etmeyin. Hele bir de hafta içinden bir güne denk getirerseniz yemeyin de yanında yatın ya da yatmayın yatmayın, kalkın bisiklet kiralayın, bol bol pedallayın. Bizim içimizde kaldı çok net ama bir sonraki Bursa seferimizde yine listemizin büyük harflerle yazılmış kısmında Soğanlı Botanik Park var.

Soğanlı Botanik Park nerede, nasıl gidilir, adresi nedir sorularınızın yanıtlarını aşağıda bulabilirsiniz. 👇

 

Adres 📍16190 Osmangazi/Bursa
Konum 📌

Nasıl Gidilir? 🚍 Şehir merkezinden 15-15E otobüsleri ile ve kent meydanından Soğanlı Botanik Park minibüsleri ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

İnkaya Çınarı 🌲

bursa inkaya çınarı

Bursa’nın simgelerinden olan İnkaya Çınarı 600 yaşında ve tamı tamına 35 metre uzunluğunda. Bu ulu çınara ismini Osmanlı’nın ilk köylerinden olan İnkaya Köyü vermiş. 600 yıllık geçmişini göz önünde bulundurunca Çınar, neredeyse Osmanlı’nın bütün geçmişine tanıklık etmiş. Türkiye’nin en yaşlı ağaçlarından biri olan İnkaya Çınarı’nın ünü ülke sınırlarını da aşmış durumda.

İnkaya Çınarı şehir merkezine biraz uzak olsa da ulaşım imkanlarınıza göre Bursa gezilecek yerler listesine eklemenizi tavsiye edeceğimiz yerlerden birisi. Harika bir şehir manzarasının yanında koca çınar altında bir çay molası vermek ve hatta meşhur İnkaya meyve tatlısından denemek de cabası.

İnkaya Çınarı nerede, nasıl gidilir, adresi nedir sorularınızın yanıtlarını aşağıda bulabilirsiniz. 👇

 

Adres 📍16370 Osmangazi/Bursa
Konum 📌

Nasıl Gidilir? 🚍 Şehir merkezinde tophane yolu üzerinden kalkan dolmuşlar ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Kalabalıksanız taksi ile gitmek de iyi bir alternatif olabilir.


👇  Göz Atın 👇

🌍 Bursa Nasıl Bir Yer?

🌍 Bursa’da Gezilecek Yerler 2

🌍 Cumalıkızık KöyüEtiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı