fbpx
ANADOLUEGE

Çanakkale Gezilecek Yerler – 12 Saatte Çanakkale’de Gezilecek Yerler
Çanakkale Gezilecek Yerler yazısında, aylar öncesinden hazırlık yapıp büyük bir heyecanla başladığımız Ege gezimizin son durağı olan Çanakkale’deki deneyimlerimizi toparladık. Gezimizin 9. günü olduğu için biraz yorgunduk, tatilimiz bittiği için de biraz üzgün. Buna rağmen buraya kadar gelmişken Çanakkale’ye uğramadan olmazdı elbette. Hem başka dünyalar keşfedebilmek için dönüş yolunu da değerlendirmek gerekiyordu. Böyle olunca da İstanbul’a dönüş rotamızı Çanakkale üzerinden planladık.

İkimiz de daha önce Çanakkale’ye farklı zamanlarda gittiğimiz için bu kez nokta atışı ilerledik. Böylelikle ortaya 1 gün içerisinde Çanakkale gezilecek yerler listesi çıktı. Truva Ören Yeri ile başlayıp 57. Alay şehitliği ile biten bu gezimiz bizce kısıtlı vakti olanlar için bulunmaz nimet. 🙂

Tabi yine de eğri oturup doğru konuşmakta fayda var. Çanakkale’de yakın geçmişimizde yaşananların hepimzin kalbinde ayrı bir yeri var. O yüzden sadece Çanakkale Şehitliği’ne 1 gün ayrılması, oraların gezilmesi, vatan toprağı için can verenlerin  saygıyla anılması bizce Çanakkale’de yapılacak en güzel şeylerden biri.

Yani dememiz o ki; Çanakkale gezisi planlıyorsanız 2 şeyi göz önünde bulundurmanız yararlı olabilir. Birincisi daha önce buraya geldiniz ve şehitliği hakkını vererek gezdiniz mi? İkincisi özel arabanız var mı? Bu ikisi için de cevabınız evet ise aşağıda paylaştığımız listeyi gönül rahatlığı ile uygulayabilirsiniz.

Çanakkale Gezilecek Yerler yazısını okurken istediğiniz bölüme kolayca ulaşabilmeniz için içeriği liste olarak aşağıda paylaştık.👇 Başlıklara tıklayarak yazının ilgili bölümüne kolayca ulaşabilir, sonrasında sağ tarafta bulunan ⬆ simgesine tıklayarak başa dönebilirsiniz. Çanakkale’de turlarken gezilecek yerler ile ilgili aklınıza takılan soruların yanıtlarına kolayca ulaşabilmeniz için yazımızı sık kullanılanlarınıza eklemeyi unutmayın.⭐


Çanakkale Gezilecek Yerler Listesi 🗺

Truva Antik Kenti ve Truva Atı
Çanakkale Deniz Müzesi
Aynalı Çarşı
 Çanakkale Kordon Boyu
Truva Atı 2
Kilitbahir Kalesi
 Çanakkale Şehitler Abidesi
57. Alay Şehitliği

Truva Antik Kenti ve Truva Atı 🏛

truva antik kenti truva atı

Truva Antik Kenti ve Truva Atı, dönüş yolculuğumuzun başlangıcı Assos üzerinden olduğu için, Çanakkale gezilecek yerler listesinde ilk sıramızı aldı. Çanakkale sınırları içerisine iki tane Truva Atı var. Birincisi Truva Ören Yeri’nin içerisinde bulunan ve hepimizin uzun yıllardır tanıyıp benimsediği resimdeki Truva Atı.

İkincisi ise Truva Atı 2 bölümünde bahsettiğimiz, 2004 yapımı Truva filminde kullanıldıktan sonra Çanakkale’ye hediye edilen at. Brad Pitt’in içerisinde bir o yana bir bu yana atladığı at da diyebiliriz buna. 🙂 Neyse bu Truva Atı’nın detaylarına birazdan değineceğiz zaten.

Şimdi biz biraz Truva Antik Kenti’nin özelliklerinden ve tarihinden bahsedelim. Burası açık hava müzesi konseptinde bir ören yeri. Truva veya Troya, Kaz Dağı’nın eteklerine kurulmuş geçmişi binlerce yıl eskiye dayanan bir kent. Homeros’un İlyada Destanı’nda bahsi geçen, günümüzde filmlere konu olan Truva Savaşı‘nın da gerçekleştiği yer aynı zamanda. İlk kez 1868 yılında Heinrich Schliemann tarafından keşfedilen Turva Antik Kenti, 1996 yılından beri de Millî Park statüsünde, 1998 yılından beri de Dünya Miras Listesi’nde bulunuyor ve koruma altında.

Antik kentin içinde gezerken yüzünüze vuran rüzgar sizi geçmiş zamanlara alıp götürüyor. Zaten Ege’nin doğasından mıdır nedir, buralarda antik kent gezmek ayrı bir güzel. Bu duyguları daha önce Hierapolis Antik Kenti ve Bergama Antik Kenti‘nde de hissetmiştik. Çanakkale gezilecek yerler listesine mutlaka alın deriz.

Adres 📍 Tevfikiye Köyü, Çanakkale
Konum📌
Ziyaret Saatleri 🕘 
15 Nisan, 2 Ekim 09.00 – 19.30 // 3 Ekim, 14 Nisan 08.00 – 17.00
Giriş Ücreti 💵 25 ₺ (Müzekart geçerli)
Telefon ☎
 0286 217 23 71


Çanakkale Deniz Müzesi ⚓

çanakkale-deniz-müzesi

Türk denizcilik tarihinin en önemli eserlerinin sergilendiği Çanakkale Deniz Müzesi, kolay ulaşımı ve geniş konseptiyle Çanakkale gezilecek yerler listesine her daim girebilecek yerlerden birisi. Deniz müzesinin bahçesini gezmek ücretsiz ancak içerisinde bulunan Çimenlik Kalesi’ne girmek ve Nusret Mayın Gemisi’ni gezmek 65 yaş üstü olanlar ve öğrenciler hariç ücretli.

Çanakkale Deniz Müzesi hakkında kısa bilgiler verelim: Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın bünyesinde bulunan birinci sınıf  bir askeri müze olan deniz müzesi, Çanakkale Savaşı’nın 67. yılında, 18 Mart 1982 tarihinde bölgede gerçekleşen deniz ve kara savaşlarının anlatımına yönelik bir müze olarak hizmete girmiş. Resimde gördüğünüz Nusret Mayın Gemisi de müzenin içerisinde bulunuyor. Hepimizin bildiği üzere bu gemi savaşın seyrini değiştirmesiyle tarihimizde çok önemli bir yere sahip. Karşı kıyıdaki “Dur Yolcu” yazısı ve onlara eşlik eden bayrağımız bu özel manzarayı tamamlıyor. Bu resim, Gezerken fotoğrafladığımız en anlamlı karelerden biri oldu.

Ayrıca Çanakkale Deniz Müzesi’nde 1463 yılında Çanakkale Boğazı’nın korunması için Kilitbahir Kalesi ile karşılıklı olarak yapılan Çimenlik Kalesi’ni de gezebiliyorsunuz. Bunun yanında Çanakkale Savaşı ile ilgili yüzlerce belge de müzenin içerisinde bulunuyor.

Adres 📍 Fevzipaşa Mahallesi, 17000 Çanakkale
Konum📌
Çanakkale Deniz Müzesi Ziyaret Saatleri 🕘 
Haftaiçi 09.00-17.00 / haftasonu 10.00-18.00 (Pazartesi günleri kapalı)
Çanakkale Deniz Müzesi Giriş Ücreti: 💵 7 ₺ (Müzekart geçerli değil, öğrenciler için ücretsiz)

Aynalı Çarşı 🏛

çanakkale aynalı çarşı

Çanakkel Türküsü’nün meşhur çarşısı Aynalı Çarşı da Çanakkale gezilecek yerler listesinde kendine yer buluyor elbette. Çanakkale’ye gelen yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası burası. Özellikle bizler için, Çanakkale Türküsü’nün en can alıcı mısralarında duyduğumuz Aynalı Çarşı’yı yerinde görmek bir yandan heyecan verici bir yandan da üzücü.

Aynalı Çarşı, Çanakkale Musevi Cemaati’nin ileri gelenlerinden olan Eliyau Hallio tarafından 1890 senesinde yaptırılmış. Çarşının ilk yapıldığı dönemdeki adı Halyo Çarşısı (Passage Hallio) olsa da yapının girişinin her iki trafında bulunan aynalar sebebiyle zamanla adı Aynalı Çarşı olmuş. Gelibolu Savaşı’nda çok fazla tahrip olan çarşının restore edilip günümüzdeki halini alması ise 1967 senesinde gerçekleşmiş.

Adres 📍 Kemalpaşa Mahallesi, 17100 Çanakkale Merkez
Konum📌

 Çanakkale Kordon Boyu 🌊

çanakkale kordon

Çanakkale kordon boyunun Çanakkale gezilecek yerler listesinde dördüncü sırada olduğuna bakmayın siz. Aslında yazın ortasında geldiyseniz bu şehirde uğramanız gereken ilk yer kordon bizce. Boğazın esintili havası emin olun size de çok iyi gelecek. Gezerken çoğu zaman dinlenmek için güzel bir yer arıyor insan. Burası nefes almak için biçilmiş kaftan. Düşünsenize hava sıcak, hafif bir rüzgar, karşıda deniz ve Gelibolu yarımadası… Çanakkale’ye gelen kordona da mutlaka uğramalı.

Konum📌

Truva Atı 2 🏛

truva atı çanakkale merkez

Çanakkale merkezde bulunan Truva Atı’na 2 numarasını vermemiz aslında tamamen bizim rotamızla alakalı. Ne Truva Antik Kenti içerisinde bulunan atın ne de şehir merkezinde bulunanın herhangi bir tarihi değeri yok aslında. Tabi bu yukarıda görmüş olduğunuz Truva Atı’nın dünyanın en çok izlenen filmlerinden birinden başrolde yer aldığını düşünürsek aslında fazlasıyla ünlü olduğunu söyleyebiliriz. Rol arkadaşları arasında Brad Pitt, Orlando Bloom ve Diane Kruger’in olduğunu da söylemeden geçmeyelim. 😀

Neyse efendim, Çanakkale’de kordon boyunda gezerken karşınıza çıkacak olan bu atı film yapımcıları hediye etmiş. Hepimiz atın hediye edilmesindense filmin Çanakkale’de çekişlmesi gerektiğini düşünsekte gelmişken görmeden dönmek olmaz elbette. Yine de zamanınız çok kısıtlıysa Çanakkale gezilecek yerler listenizden çıkarabilirsiniz bizce.

Adres 📍 Cevat Paşa Mahallesi, 17100 Merkez, Çanakkale
Konum📌Kilitbahir Kalesi 🏰

kilitbahir kalesi

Fatih Sultan Mehmet, Bizans İmparatorluğu’na gelecek yardımları engellemek için, tıpkı İstanbul Boğazı’nda olduğu gibi, Çanakkale Boğazı’nda da karşılıklı iki kale yaptırmış. Bunlardan Anadolu Yakası’nda olan, Çanakkale Deniz Müzesi‘ni anlatırken de belirttiğimiz gibi Çimenlik Kalesi iken, Gelibolu Yarımadası’nda bulunan ise Kilitbahir Kalesi.

Kilitbahir Kalesi, boğazın en dar yerine 1462-1463 yılları arasında yapılmış. İsminin anlamı da aslında yapım amacına tam anlamıyla uyuyor diyebiliriz; deniz kilidi. Yukarıdan bakıldığında yonca yaprağına benzediği söylenen kale şu anda restorasyonda olduğu için ziyarete kapalı. Ancak yakın zamanda tekrar açılacakmış. Bizim gibi rotasına şehitliği de alanlar Çanakkale gezilecek yerler arasına Kilitbahir Kalesi’ni de ekleyebilir. Ayrıca Kilitbahir Kalesi’nin çok yakının da Çanakkale Savaşı’nın sayısız kahramanlarından birisi olan ve savaşın seyrini değiştiren Seyit Onbaşı anısına yaptırılan Anıt da var.

Adres 📍 17900 Kilidülbahir Köyü/Eceabat/Çanakkale
Konum📌

 Çanakkale Şehitler Abidesi 🇹🇷

çanakkale şehitler abidesi

 

Çanakkale Boğazı’nın en uç noktalarından birisi olan Morto Koyu’nda, Hisarlık tepe mevkiinde yer alan Çanakkale Şehitler Abidesi, tarihimizin en önemli savaşlarından biri olan Çanakkale Savaşı’nda hayatını kaybedenler anısına yaptırılmış. Bu topraklara kadar gelmişken en azından şehitler abidesine uğramadan dönmek olmuyor elbette.

1960 yılında yapımı tamamlanan abidenin yüksekliği 41.7 metre. Üzerinde 25×25 metre boyutunda bir kaide bulunan anıtın ayaklarının genişliği ise 7.5 metre. Çanakkale Şehitler Abidesi’nin yakınına geldiğinizde heybeti insanı oldukça etkiliyor. Uzaktan baktığınızda ise Mehmetçiğin “M” harfini görebiliyorsunuz. Yapının tavan kısmında mozaik ile oluşturulmuş Türk bayrağı bulunuyor. Ayrıca dört ayağın üzerinde bulunan 8 adet rölyefin denize bakan 4 tanesinde deniz savaşları, karaya bakan 4 tanesinde ise kara savaşları anlatılmış.

Konum📌

57. Alay Şehitliği 🇹🇷

57 alay şehitliği

Tarihimizin en büyük kahramanlıklarına tanıklık etmiş bu bölgenin hepimiz için yeri ayrı. Mustafa Kemal Atatürk’ün de bizzat komuta ettiği 19. tümene bağlı olan 57. Alay’ın anısına yaptırılan bu sembolik şehitliği yeri ise apayrı. Sembolik şehitlik diyoruz çünkü, Çanakkale Savaşı esnasında 628 kişilik mevcudunun tamamı şehit düşen 57. Alay’ın esas şehitliği Çataldere Vadisi’nin içerisinde bulunan toplu mezarda bulunuyor. Mimar Nejat Dinçel tarafından tasarlanan 57. Alay Şehitliği ve Anıtı ise 1992 yılında inşa edilmiş.

Konum📌


Bu Yazılarımız da İlginizi Çekebilir

🌍 Bergama Gezi Rehberi

🌍 Assos Antik Kenti Gezi Rehberi

🌍 Cunda Adası Gezi Rehberi

🌍 Ayvalık Gezi Rehberi


Etiketler

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. Merhaba, Çanakkale’yi tanıtmış olduğunuz için size sonsuz teşekkür ederiz. Tekrar gelecek misiniz? Sizin önerilerine ek olarak bizde Çanakkaleliler olarak öneriler vermek isteriz. Çanakkale gün gün büyüyen bir şehir, her geçen gün kaos ortamı artmakta. Seyahatinizi etkileyebilecek olaylar meydana gelebilir. Bu yüzden Çanakkale haberleri için yerel basını takip etmeniz gerekli. Ulusal basında pek fazla yer almamakta.

    1. Merhaba, güzel yorumun için teşekkür ederiz. 🙂 Elbette tekrar gelmeyi düşünüyoruz, yurdun o köşesi bizim için su yolu haline gelmeye başladı bile. Nasıl desek; hastasıyız. 🙂 Önerilerinizi bekliyoruz!

      1. Merhaba, Troya Müzesi açılıyor. Troya hakkında iki bine yakın eser sergilenecek kesinlikle ziyaret etmelisiniz. Ayrıca bu yıl 2018 Troya Yılı, kültürel sanatsal etkinlikler yıl boyunca devam edecek. Gelecekseniz tam şu sıralar zamanı 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı