fbpx
ANADOLUMARMARA

Cumalıkızık Köyü, Cumalıkızık Nerede?
Cumalıkızık, Türkiye’nin en büyük 4. şehri Bursa‘nın 🔗 hemen yanıbaşında bulunan şirin mi şirin eski bir Osmanlı köyü. 2014 yılında Bursa ile birlikte UNESCO Dünya Mirası Listesine adını yazdırmış. Özellikle hafta sonu kaçamakları için oldukça popüler bir yer. Fırsat bulunan ilk anda Cumalıkızık Köyü‘ne gelip, eski taş evlerin arasında bir tur atmak ve meşhur köy kahvaltısını mideye indirmek ölmeden önce yapılacaklar listesinde mutlaka olması gerekenlerden bizce.

Aşırı derecede mutluluk aşılayan Cumalıkızık Köyü için ücretsiz gezi rehberi ayağınıza kadar geldi! 🙂 Cumalıkızık nerede, nasıl gidilir, Cumalıkızık’ta gezilecek yerler nerelerdir gibi soruların cevabını ve bu “geçmiş zamanları dibine kadar yaşatan köy” hakkında daha çok bilgiyi yazımızın içerisinde bulabileceksiniz.

Yazıyı okurken ne nerede diye aramamanız için içeriği liste olarak aşağıda paylaştık.👇Başlıklara tıklayarak yazının ilgili bölümüne kolayca ulaşabilir, sonrasında sağ tarafta bulunan ⬆ simgesine tıklayarak yazının başına dönebilirsiniz. Köyde turlarken kafanızdaki deli soruların yanıtlarına kolayca ulaşabilmeniz için rehberinizi sık kullanılanlarınıza eklemeyi unutmayın.⭐ Ayrıca Facebook 🔗 hesabımızdan da yazılarımıza kolayca ulaşabilirsiniz!

 Cumalıkızık Nerede? 📌

cumalıkızık köyü

Cumalıkızık Köyü, Uludağ’ın kuzey eteklerine kurulmuş, Bursa’nın Yıldırım ilçesine bağlı bir mahalle.  Bursa’da bir zamanlar 10’dan fazla bulunan kızık köylerinden geriye yegane kalanı. Köyün Bursa şehir merkezine uzaklığı 12 kilometre ve şehir merkezinden araba ile yaklaşık 20 dakikalık bir yolculuk sonrası ulaşabiliyorsunuz.


➽ Şehirlere Uzaklığı

Bursa ile arası kaç km? 🚗  12 kilometre  kaç saat? ⏱ Yaklaşık olarak 20 dakika
İstanbul ile arası kaç km? 🚗  168 kilometre  kaç saat? ⏱ Yaklaşık olarak 2.5 saat
 Eskişehir ile arası kaç km? 🚗  150 kilometre  kaç saat? ⏱ Yaklaşık olarak 2 saat

➽ Cumalıkızık Haritası

cumalıkızık harita

 Cumalıkızık’a Nasıl Gidilir? 📍

➽ Deniz Otobüsü ile Ulaşım 🛳

Cumalıkızık’a İstanbul’dan gidecekseniz, İDO 🔗 veya BUDO‘nun 🔗  Tarifeli seferleri ile Mudanya’ya geçebilirsiniz. Mudanya’dan Bursa şehir merkezine ulaşımı sağlayan otobüs ve minübüsler mevcut. Toplu taşıma araçları ile kent meydanına ulaştıktan sonra da buradan çok sık aralıklarla kalkan minübüslere atlamanız yeterli. Mudanya’dan yapacağınız bu yolculuk yaklaşık 1.5 saat sürecektir.

➽ Otobüs 🚍 veya Araba 🚗 ile Ulaşım

İstanbul’dan özel araç ile gelecekseniz Bursa tabelalarını takip etmeniz yeterli. Şehre ulaştıktan sonra navigasyonun nimetlerinden faydalanmak da akıllıca bir seçim olabilir. Bu yolculuk yaklaşık 2.5 saat sürecektir ama arabalı vapur seferlerini kullanarak yolculuğunuzu biraz daha kısaltabilirsiniz.

Otobüs ile gelecekseniz Bursa otobüs terminalinden 38 numaralı araç ile kent meydanına ulaşıp buradan kalkan minübüsler ile ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Bursa otogardan köye yolculuk yaklaşık olarak 1 saat sürecektir.

 Cumalıkızık Evleri 🏡

cumalıkızık evleri

Cumalıkızık Köyü’nün her yerinde o meşhur eski köy evlerinden var. Moloz taşlar ve kerpiçten yapılmış bu evlerin köyün bu kadar ünlenmesinde önemi büyük. Köyde bulunan toplam 270 adet evden günümüzde 180 tanesi kullanılıyormuş. Yerleşim geçmişinin 1300’lü yıllara kadar uzandığını göz önünde bulundurursak ayakta kalan ev sayısı oldukça iyi. Bu tarz yerleri genelde iyi korunamadığı için üzülerek gezdiğimizden bizim için de biraz sürpriz oldu bu durum. Köye hem yerliler hem de yetkililer tarafından fazlasıyla sahip çıkıldığını bol bol okumuştuk gitmeden önce, yerinde de görmüş olduk.

Evlerin tek özelliği geçen onca yıla meydan okuması değil elbette: Evler genelde üç katlı, dış kısımları moloz taş ve ahşap duvarlarla örülmüş, çatıları kiremitle yapılmış. Evler inşa edilierken içinde yaşayacak ailenin özel hayatının korunmasına fazlasıyla önem verilmiş. Hakikaten de sokakta yürüken evlerin içini görmek pek mümkün olmuyor. Vakti zamanında köy halkı geçimini tarım ürünlerinden sağladığından bu ürünlerin evlerin avlusuna kolayca taşınabilmesi için avlu kapıları genellikle çift kanatlı yapılmış.  Evler, hemen girişte bulunan hayat ve ikinci katta bulunan yazlık kısmı olarak ikiye ayrılıyormuş. Cumalıkızık evleri hakkında daha detalı bilgiye buradan 🔗ulaşabilirsiniz.


 Cumalıkızık’ta Gezilecek Yerler Başka Dünyalar Listesi🚶

cumalıkızık küpeli ev

Cumalıkızık öyle adım adım gezilecek, altı üstüne getirilecek bir yer değil. Zaten adı üstünde köy. 🙂 Buradaki asıl amaç önce kısa bir tur atıp sonra da meşhur köy kahvaltısını mideye indirmek olmalı bizce. Tabi gezilecek yer hiç yok da değil. Aşağıda görülecek yerlerin listesini ve kısa bilgilerini paylaştık. Gezmek taş çatlasın 2 saatinizi alacaktır. Sonra kahvaltıya marş marş! 🙂

➽ Cumalıkızık Etnoğrafya Müzesi

Müzede geçmiş dönemlerde köy halkının kullandığı eşyalar sergileniyor. Daha çok 18. yüzyıldan sonraki döneme ait mutfak eşyaları ve tarım aletlerini görebileceğiniz Etnografya Müzesi dönemim yaşam şartlarını merak eden başka dünyalar kaşiflerinden sadece yarım saatlerini rica ediyor. 🙂

Adres 📍 16365 Yıldırım/Bursa
Konum 📌

➽ Küpeli Ev

Köyün sokaklarında hayran hayran gezerken kapısında sıra olan bir ev görürseniz eğer bilin ki orası Küpeli Ev. UNESCO Derneği tarafından proje uygulama evi olarak belirlenen Küpeli Ev’de köyü korumak ve gelecek nesillere de ulaştırabilmek adına hummalı çalışmalar yürütülüyormuş.

Tabi onca köy evi arasında burayı gezmek için kapısında sıra beklenecek kadar meşhur yapan şey sadece proje evi olması ile alakalı değil. Küpeli Ev yaklaşık 350 yaşında ve evin adı her yerini sarmış olan küpe çiçeğinden geliyor. 2010 yılında restore edilip müze haline getirilmiş olan bu evde bulunan tüm eşyalar Bursa’nın kültürünü yansıtıyor. Küpeli eve giriş kişi başı 2.5 ₺.

Adres 📍 16365 Yıldırım/Bursa
Konum 📌

➽ Cumalıkızık Cami

Caminin ne zaman ve kim tarafından yaptırıldığı hakkında net bilgiler olmasa da yaklaşık 300 yıllık bir geçmişi olduğu söyleniyor.  Osmanlı mimarisinin örneklerini gördüğümüz bu küçük köy camisi vakti zamanında hem mescit hem de medrese olarak kullanılıyormuş.

Adres 📍 16365 Yıldırım/Bursa
Konum 📌

➽ Cumalıkızık Hamamı

Caminin hemen yan tarafında moloz taşla inşa edilmiş olan hamamın da yapılış tarihi belirsiz. 1983 yılında bir restorasyon geçiren hamama orjinal bölümlerinin yanına sonradan başka bölümler de eklenmiş. Camiye kadar gelmişken burayı da görmeden geçmeyin deriz.

Adres 📍16365 Yıldırım/Bursa
Konum 📌

 Cumalıkızık’ın Tarihi 🏛

bursa cumalıkızık köyü

Cumalıkızık daha önce de bahsettiğimiz gibi 1300’lü yıllarda kurulmuş eski bir vakıf köyü. Osmanlı İmparatorluğu’nun kuruluşundan bugüne kadar ayakta kalmayı başaran köyde tarihi dokunun çok iyi korunduğunu görebiliyoruz. Köyün isim hikayesi de en az kendisi kadar geçmiş dönemin izlerini taşıyor.

Oğuz Türkleri olan “kızıklar” savaşlardan kaçarken, göçebe hayattan sıkıldıklarından olsa gerek, Uludağ’ın eteklerini kendilerine yer edinmişler. Bölgede kurdukları köylere kızık adını vermişler. Eskiden bu köylerden 10 taneden fazla varmış. Her köyün kendine has bir ismi de varmış. Bütün kızık köylerinden köylüler Cuma namazı için bu köyde toplandığından burasının adı da Cumalıkızık olmuş. Köyün ismi ile ilgili anlatılan bir diğer hikaye de köy Cuma günü kurulduğu için Osman Bey‘in köye bu ismi verdiği yönünde.

Cumalıkızık’ta Konaklama 🏨

Burası yarım günde gezilebilecek bir yer. O yüzde günübirlik gelmek için ideal. Tabi ben hafta sonu için geleceğim dibine kadar keyfini çıkaracağım derseniz de Bulanlar Konak Pansiyon (www.bulanlarkonak.com) ve Mavi Boncuk Konuk Evi (www.maviboncukkonukevi.com) gibi alternatifler mevcut. Ayrıca Bursa’nın hemen dibinde olduğu için şehir merkezinde kalmak da bir seçenek. Bursa Nasıl Bir Yer 🔗 yazımızdan Bursa’da kalınacak yerlere göz atabilirsiniz.

Cumalıkızık Gezi Rehberi 📝

cumalıkızık gezi rehberi

➽ Ne Zaman Gidilir?

Elbette buralar bahar ve yaz aylarında daha cıvıl cıvıl olacaktır ama büyük şehirlerin hengamesinden kaçıp kafa dinlemeye gelmek için zamanın pek de önemli olduğunu düşünmüyoruz açıkçası. Bize kalsa, maddi manevi fırsat yakalanılan her an böyle yerlere kaçmak lazım. Bunun yanında köy ortamını dibine kadar yaşayabilmek için imkanınız varsa hafta içinden bir gün seçmenizi öneririz. Hafta sonları biraz kalabalık oluyor açıkçası.

➽ Gezmek İçin Ne Kadar Zaman Lazım?

Sadece köye gelip kısa bir tur atarım bir de meşhur kahvaltısından yaparım sonra da geri dönerim derseniz yarım gün fazla fazla yeterli ama Bursa’ya çok yakın olduğu için gezi planınızın içine Bursa’yı da dahil etmenizi öneririz. Aşağıda bütün Bursa yazılarımızın linklerine ulaşabilirsiniz. Sizi güzel bir haftasonu bekliyor olacak.✌


👇  Göz Atın 👇

🌍 Bursa Nasıl Bir Yer

🌍 Bursa’da Gezilecek Yeler

🌍 Bursa Gezi rehberi


Etiketler

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı