fbpx
ANADOLUEGE

Denizli Gezilecek Yerler 2
Denizli’de gezilecek yerler listesini didik didik etmek isteyenler, gitmedik antik kent, girmedik şifalı su, görmedik mağara, huzur bulmadık şelale bırakmak istemeyenler için Denizli gezi rehberi yazı serisinin ikincisi olan Denizli gezilecek yerler 2 yayında! 🙌

Seyahat yazılarımızı hazırlarken, bizim de çokça muzdarip olduğumuz “kısıtlı zaman” konusunu göz önünde bulundurarak hareket ediyoruz. Bu yüzden Pamukkale de gezilecek yerler olan Pamukkale Travertenleri ve Hierapolis Antik Kenti ile ilgili bilgileri de içeren ilk yazımız Denizli’de Gezilecek Yerler daha kısa vakitleri olanlar için biçilmiş kaftan.

 

Denizli Gezilecek Yerler 2” yazımızda ise Denizli gezi rehberi biraz daha uzun, bu güzel ege ilinin çevresinde bulunan güzellikleri de işin içine kattık. Baştan uyarmakta fayda var; Denizli’nin ilçeleri ile arasında olan mesafeler biraz uzun. Bu yüzden Denizli  rehberi içerisinde bulunan Denizli gezilecek noktaların hepsine aynı zaman dilimi içinde gitmek isterseniz en az 3-4 güne ihtiyacınız olacaktır.🤔

Denizli Gezilecek Yerler 2” de her şeyi kolayca bulun diye Denizli çevresinde gezilecek yerleri liste halinde aşağıda paylaştık.👇 Başlıklara tıklayarak Denizli gezi rehberi içerisinde istediğiniz bölümüne kolayca ulaşabilir, sonrasında sağ tarafta bulunan ⬆ simgesine tıklayarak yazının başına tekrar dönebilirsiniz. Denizli’yi gezerken merak ettiklerinize kolayca ulaşabilin diye “Denizli Gezilecek Yerler 2” yi sık kullanılanlarınıza eklemeyi unutmayın! ⭐ Ayrıca Facebook 🔗hesabımızdan da yazılarımıza kolayca ulaşabilirsiniz!denizli gezilecek yerler ferahlık üçgeni

 Denizli Gezisi Ferahlık Üçgeni 🌍

➽ Karahayıt Kaplıcaları 🛀

Stresli bünyelerin rahatlama merkezi kaplıcalar, kış aylarının vazgeçilmez tatili olması ile meşhurdur. Karahayıt Kaplıcaları da binbir derde deva şifalı suları, bu suların yaz kış demeden 60 derece sıcaklıkta yeryüzüne ulaşması ve kendine has kırmızı rengi ile şifalı termal sulara sahip kaplıcalar arasında önemli bir yere sahip. Tabi bu özellikleri ile Denizli Karahayıt gezilecek yerler listesinin olmazsa olmazlarından oluyor.

Bizim ne yazık ki termal sulara girip keyif çatacak kadar vaktimiz yoktu ama buralara kadar gelmişken Karahayıt’ta kısa bir tur atmayı da ihmal etmedik ellbette. 😏 Şunu söylemeden geçemeyeceğiz, Denizli için böylesine önemli bir yeri biraz düzensiz ve bakımsız bulduk açıkçası. Bunda Denizli insanının Karahayıt Termal otel ve pansiyonlarındaki yüksek fiyatlara tepkili olmasının yanında Denizlispor’un süper ligden düşmesi ile futbol takımlarının burada kamp yapmayı artık bırakmasının da etkisi varmış. Açıkçası Denizlililer Karahayıt’a biraz küsmüş. 🙁 Neyse biz yine de termal tatil yapmak isteyenlerin Karahayıt Kaplıcaları’nı Denizli gezi rehberine eklemelerini tavsiye ediyoruz.

Adres 📍 20190 Pamukkale/Denizli
Konum 📌

tripolis antik kenti

➽ Tripolis Antik Kenti 🏛

Denizli gezilecek yerler listesinin antik kentleri Hierapolis ve Laodikeia ile sınırlı zannediyorsanız, bizim düştüğümüz hataya düşüp, fena halde yanılıyorsunuz demektir. 🙂 Denizli merkeze 40 kilometre uzaklıkta bulunan Tripolis Antik Kenti Denizli’de fazladan vakit geçirecek olan bizlere başka dünyalar vaadeden bir diğer antik şehir.

Tripolis’in Lidyalılar zamanında kurulduğu ilk isminin Apollonia olduğu yazılıp çizilse de geçmişi ile ilgili net bilgilere bugüne kadar ulaşılamamış. İmparator Augustus dönemi ile birlikte Tripolis (üç küçük kentin oluşturduğu topluluk) adını aldığı kayıtlara geçen kent yine bu belgelerden anlaşıldığı kadarı ile o dönem için stratejik ve jeopolitik olarak önemli bir noktada bulunuyormuş.

Adres 📍 Yenicekent Mahallesi, 20400 Yenicekent /Buldan/ Denizli
Konum 📌denizli gezilecek yerler babadağ

➽ Babadağ 🏡

Denizli’de gezilecek yerler için yazdığımız ilk yazıda bahsettiğimiz Babadağlılar Çarşısı’nı hatırladınız mı? Şimdi Denizli Babadağ gezilecek yerlerden biraz bahsedelim. İşte Babadağ o meşhur esnafların ana vatanı. Denizli’nin dokumacılığı ile ünlü ilçesi Babadağ’da elle dokuma yapılan tezgahların sesi eksik olmazmış. Geçmişi 1200’lü yıllara kadar dayanan tekstilciliği, Türkiye’de bu alanda ihtiyaç duyulan üretimin yarısına yakınını karşılıyormuş.

Tüm bunlar yetmezmiş gibi bir de üstüne rengarenk kiremit çatılı evleri meşhurmuş Babadağ’ın. Yani sizin anlayacağınız Denizli Babadağ gezilecek yerler listesinin önemli keşif noktalarından biri. Denizli’ye 36 kilometre mesafede olan ve ballandıra ballandıra anlatılan bu kenti biz de henüz gidip görmedik ama ikinci Denizli gezisi seferimiz için gezilecek yerler listemizin ilk sıralarına Babadağ’ı aldık bile. ✌

Adres 📍 20480 Babadağ/Denizli
Konum 📌

 denizli gezilecek yerler haritası

Denizli’nin Doğa Harikaları

➽ Güney Şelalesi

Denizli gezilecek yerler listesinde doğal oluşumları kontenjanından kendisine yer bulan Güney Şelalesi Denizli’nin Güney İlçesi’ne bağlı Cindere Köyü’nde bulunan bir doğa harikası. Şelale, Cindere Dağı’ndan çıkan suların yaklaşık 20 metre yükseklikten Menderes Nehri’ne dökülmesiyle oluşmuş.

Güney Şelalesi’nin bir doğa harikası olmasına en büyük katkıyı akan suyun içinde bulunan yüksek miktarda kireç sağlıyormuş. Bu kireç sayesinde yukarıdaki resimde gördüğünüz harika görüntü zamanla ortaya çıkmış. Güney Şelalesi birinci dereceden sit alanı ve Türkiye’nin 23. doğa harikası olarak kabul ediliyor. Bu özellikleriyle de Denizli gezi rehberi içerisinde kendine yer bulmayı fazlasıyla hakedeiyor elbette. 🙂

Adres 📍 20460 Cindere Mahallesi/Güney/Denizli
Konum 📌

ağlayan kaya şelalesi

➽ Ağlayan Kaya Şelalesi

Ağlayan Kaya Şelalesi, engin dağların arasında saklanan ufak bir cennet gibi durmuyor mu sizce de? ☝ Vallahi anlatılanlar, okuduklarımız ve resimlerden gördüğümüz kadarıyla bize öyle geldi. Bir gezgin için böyle yerler, daha fazla başka dünyalar keşfetme arzusunu harekete geçirmek adına çok önemlidir. Bu yüzden Güney Şelalesi Denizli gezilecek yerler listemizin ikinci bölümünde yer almayı fazlasıyla hakediyor gibi geldi bize.

Şelalenin çevresinde yemek yeme yerleri var, buralarda taze alabalığın alasını yiyebiliyormuşsunuz. Yalnız bir negatif noktası var, ulaşım biraz sıkıntılıymış. Biz aşağıda Ağlayan Kaya Şelalesi için adrestir konumdur paylaştık ama navigasyona göre gelirseniz dağın başında kalma ihtimalinizin olduğuna dair çeşit çeşit söylenti duyduk. 🤔 O yüzden tabelaları takip edip arada sırada yolda rastladıklarınıza sormakta fayda varmış, bizden söylemesi.

Adres 📍 Sakızcılar Mahallesi, 20700 Çal/Denizli
Konum 📌

kaklık mağarası

➽ Kaklık Mağarası

Denizli gezilecek yerler listesi doğa harikaları etabının bir diğer durağı Kaklık Mağarası. Bu bölgede bolca yer alan termal sular ve bu suların oluşturduğu doğa harikaları ile güzelliklerden bolca içeren bir yer Kaklık Mağarası. Açıkçası biz Pamukkale Travertenleri’nde gördüğümüz manzarayı bir de yer altında göreceğimizi öğrendiğimiz andan itibaren bayağı bir heyecanlandık. Zaten buraya yer altındaki Pamukkale’de deniyormuş.

Kaklık Mağarası gündüz adeta bir renk cümbüşü oluyormuş. Yeşilin, mavinin ve toprak renginin her tonunu görebiliyormuşsunuz. Ayrıca mağraların olmazsa olmazı sarkıtlara Kaklık Mağarası’nda yosunlar ve küçük sarmaşıklar da eşlik ediyormuş.  Mağaranın yakınında ziyaretçiler için yapılmış bir yüzme havuzu, seyir alanları ve kafeteryalar mevcut ayrıca bir de küçük bir amfi-tiyatro bulunuyor.

Adres 📍 Kaklık Mahallesi, Haydar Baba Caddesi, 20240 Honaz/Denizli
Konum 📌

 

➽ Keloğlan Mağarası

Keloğlan mağarası, 1990 senesine kadar keşfedilememiş, keşfedildikten sonra da fazla turist çekmediği için doğal güzelliklerini korumayı başarmış. Bölgenin bol şifa dağıtma özelliğinden burası da nasibini almış elbette. Keloğlan Mağarası içerisinde bulunan yüksek miktarda kireç sayesinde astım hastalarının derdine deva oluyormuş.

Adres 📍 Bahcelievler Mahallesi, 15500 Acıpayam/Denizli
Konum 📌
👇  Göz Atın 👇

🌍 Pamukkale Travertenleri
🌍
Hierapolis Antik Kenti
🌍 Denizli Nasıl Bir Yer?
🌍 Denizli Gezilecek Yerler 1Etiketler

İlgili Makaleler

2 Yorum

    1. Rica ederiz, biz teşekkür ederiz beğenip yorumladığınız için. 🙂 Denizli harika bir yer, güzel anılar biriktireceğinizi düşünüyoruz. Şimdiden iyi yolculuklar. ✌️🌍

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı