fbpx
ANADOLUEGE

Denizli Nasıl Bir Yer? – Denizli Şehir Rehberi

Denizli Nasıl Bir Yer? – Denizli Şehir Rehberi

Denizli şehir rehberi, Pamukkale ve Hierapolis’e gitmeden, Karahayıt’ta termal su keyfi yapmadan hemen önce şehir merkezini gezmek isteyenler, Denizli nasıl bir yer öğrenmek isteyenler için yayında! “Denizli Şehir Rehberi” Yazımızın içeriğinde; adında deniz geçen şehirin neden denize kıyısı olmadığından tutun horozu‘nun neden bu kadar meşhur olduğuna kadar güzel şehir Denizli şehir merkezi hakkında merak ettiğiniz bir çok şeyi bulabilecek ve Denizli nasıl bir şehir öğrenebileceksiniz.

Öncelikle şunu söyleyelim; Denizli şehir rehberini dört dörtlük bir şekilde hazırlayabilmek için şehri yerlisiyle gezdik, bol bol gördük, fazlasıyla bilgiye doyduk. Denizli nasıl bir yer dibine kadar öğrendik. Bunların üstüne Ege insanının misafirperverliğinin nirvanasına ulaştık (iyi ki arkadaşlar var:)). Bu yüzden Denizli hakkında yazdığımız her yazı size sanki 40 yıllık Denizliliymişiz gibi hissettirebilir.✌ (Pamukkale, Hierapolis, Denizli’de gezilecek yerler 1 ve Denizli’de gezilecek yerler 2  yazılarımıza da göz atabilirsiniz.)

Denizli Şehir Rehberi yazımızı okurken ne nerede diye aranmamanız için içeriği aşağıda paylaştık.👇 Başlıklara tıklayarak yazının ilgili bölümüne kolayca ulaşabilir, sonrasında sağ tarafta bulunan ⬆ simgesine tıklayarak yazının başına tekrar gelebilirsiniz. Buraları gezerken merak ettiklerinize kolayca ulaşabilmeniz ve Denizli nasıl bir yer öğrenebilmeniz için Denizli şehir rehberini sık kullanılanlarınıza eklemeyi unutmayın! ⭐

denizli çamlık parkı

⒈ Denizli Nasıl Bir Yer? 🏙
Denizli şehir rehberine standart “Anadolu Şehirleri” güzellememiz ile başlayalım. 🙂 Tıpkı Kayseri gibi Denizli’de süper düzenli bir şehir. Sokaklar geniş, yerlerde çöp yok hatta trafiğe kapalı (sadece otobüsler geçebiliyor) kocaman bir caddesi bile var! Yani uzun lafın kısası iç kesimlerde bulunan şehirlerin ortak özelliği olan “düzen nizam intizam” üçlüsünü burada da iliklerinize kadar hissediyorsunuz. 🙂

Düzenli olmasının yanında, 1 milyona ulaşan nüfusu, dillere destan tekstil ürünleri, her ne kadar eski ihtişamında olmasa da Denizlispor’u, Anadolu üniversiteleri arasında önemli bir yere sahip olan Pamukkale Üniversitesi ve tiyatrodan futbola, basketboldan konserlere kadar her etkinliğe yoğun ilgi gösteren ve haftalar öncesinden biletlerini tüketen insanı ile modern bir Ege şehri Denizli.

Önemli tatil merkezlerine oldukça yakın olması, hem havasının hem de insan sıcaklığı, görünce gerçekten dedikleri kadar varmış diyeceğiniz şehrin sembolü olan horozu ve Pamukkale ile Hierapolis’e ev sahipliği yapması nedeniyle hem yerli hem de yabancı turistlerin uğrak noktası olan Denizli, turistik açıdan da önemli bir şehir.

Tüm bu özellikleri ile “Denizli nasıl bir yer?” sorusuna okkalı bir cevap veren güzelim Ege’nin nadide şehri Denizli bizim de gönlümüzde yer etti açıkçası.😍

Elbette buraya kadar gelmişken en merak edilen soruyu da sorduk soruşturduk. Denizli’de deniz neden yok dedik ve iki farklı hikaye dinledik. Üstüne bir de internetten biraz araştırma yapıp üçüncüsünü de yazımıza ekledik. Size de Denizli Tarihi👇kısmında iddiaları okuyup beğendiğinizi seçtikten sonra ortamlarda anlatmak kaldı.🙌

 

denizli hierapolis antik kenti

⒉ Denizli Tarihi 🏛

MÖ 261-245 yılları arasında Suriye Kralı II. Antiokhos tarafından Eskihisar Köyü civarında kurulan kente ilk olarak kralın karısının ismi olan Laodikeia adı verilmiş. İlk kurulan kent bir deprem sonucunda yıkılınca şehir merkezi bugünkü yerine taşınmış ve Türkler’in ele geçirmesi ile birlikte ismi değişerek Ladik olarak anılmaya başlanmış. Daha fazla bilgi edinmek için tıklayın.

Şimdi gelelim can alıcı soruya; “Denizli’de neden deniz yok?” Hadi tamam yok anladık o zaman “adı neden Denizli?“. Varsayımlara geçmeden belirtmekte fayda var; buranın insanının şehrin ismi ile hiçbir alıp veremedikleri yok onlar hallerinden memnunlar. Yine de bu sorunun geleceğini bildikleri için cevapları hazır bir şekilde bekliyorlar. 🙂

Varan ① Önceden Deniz Olduğunu Reddedenler:

Şehre İbni Batuta’nın seyahatnamesinde Tunguzlu denilmekteymiş. Şehrin kayıtları yapılırken de çeşitli yerlerede ismi Tunguzlu olarak kaydedilmiş. Tabiki Tunguzlu zamanla değişerek günümüzdeki halini almış. Bu varsayımı öne atanlara göre Tengiz bir boy adı olarak Orta Asya’dan Anadolu’ya gelmiş. Başka bir çok yerde Denizli ve benzer türdeki adların kullanıldığı yerleşim yerleri var ve bu durumun şehirde eskiden deniz veya göl bulunması ile uzaktan yakından ilgisi yok.

Varan ② Buralar Önceden Hep Deniz idi Göl idi Diyenler

Yapılan araştırmalar sonucunda Laodikya ovasının ortasında bir göl bulunmuş ve uydu fotoğraflarıyla da varlığı ispat edilmiş. Bu iddiayı savunanlar Türkler’in göle “deniz” dediği için 11. yüzyıldan itibaren bölgeye yerleşmeleriyle şehrin adının bugünkü halini aldığını söylüyorlar.

Varan ③ Dağdan Şehire Domuz İndirenler

Şimdi biraz coğrafya derslerini anımsama vakti.🙇 Ege Bölgesi’nde denize dik uzanan dağların arasında kalan şehirde vakti zamanında bu dağlardan inen çok fazla sayıda domuz varmış. Bu yüzden şehir Domuzlu olarak anılıyormuş. Zamanla isim evrilerek bugünkü haline gelmiş.

denizli 2

⒊ Denizli Nerede? 📌

Denizli Ege Bölgesi’nde bulunan, kendine Ege, İç Anadolu ve Akdeniz bölgeleri arasında bir geçiş yolu olma görevini edinmiş bir ilimiz. Sınır komşuları; Aydın, Manisa, Uşak, Afyonkarahisar, Burdur ve Muğla.

➽ Şehirler Arası Mesafeler

Denizli Antalya arası kaç km? 🚗  225 kilometre  kaç saat? ⏱ Yaklaşık olarak 3 saat
Denizli İzmir arası kaç km? 🚗  257 kilometre  kaç saat? ⏱ Yaklaşık olarak 3 saat
Denizli İstanbul arası kaç km? 🚗  573 kilometre  kaç saat? ⏱ Yaklaşık olarak 7 saat
Denizli Ankara arası kaç km? 🚗  483 kilometre  kaç saat? ⏱ Yaklaşık olarak 6 saat
Denizli Muğla arası kaç km? 🚗  113 kilometre  kaç saat? ⏱ Yaklaşık olarak 1.5 saat
Denizli Afyon arası kaç km? 🚗  218 kilometre  kaç saat? ⏱ Yaklaşık olarak 2.5 saat


➽ Denizli Haritası

denizli haritası

➽ Nasıl Gidilir?

➼ Tren ile Ulaşım 🚆

İstabul, Ankara, Eskişehir, Afyon, İzmir ana merkezlerinden ve yol güzergahı üzerinde bulunan diğer il-ilçelerden tren ile ulaşım mevcut. Nostaljik bir yolculuğa hayır diyemeyenler için güzel bir alternatif. Tren biletleri hakkında detaylı bilgi ve sefer sorgulamak için tıklayın.

➼ Otobüs 🚍 veya Araba 🚗 ile Ulaşım

☞ İstanbul’dan arabayla kaç saat ? 🚗 573 kilometre ve yaklaşık olarak 7 saat
☞ İstanbul’dan otobüsle kaç saat ? 🚍 Yaklaşık olarak 10 saat

☞ Ankara’dan arabayla kaç saat ? 🚗 483 kilometre ve yaklaşık olarak 6 saat
☞ Ankara’dan otobüsle kaç saat ? 🚍 Yaklaşık olarak 6 saat

☞ İzmir’den arabayla kaç saat ? 🚗 257 kilometre ve yaklaşık olarak 3 saat
☞ İzmir’den otobüsle kaç saat ? 🚍 Yaklaşık olarak 3.5 saat

☞ Antalya’dan arabayla kaç saat ? 🚗 225 kilometre ve yaklaşık olarak 3 saat
☞ Antalya’dan otobüsle kaç saat ? 🚍 Yaklaşık olarak 4 saat

☞ Muğla’dan arabayla kaç saat ? 🚗 113 kilometre ve yaklaşık olarak 1.5 saat
☞ Muğla’dan otobüsle kaç saat ? 🚍 Yaklaşık olarak 2.5 saat

☞ Afyon’dan arabayla kaç saat ? 🚗 218 kilometre ve yaklaşık olarak 2.5 saat
☞ Afyon’dan otobüsle kaç saat ? 🚍 Yaklaşık olarak 3.5 saat

➼ Uçak ile Ulaşım ✈

Denizli Çardak Havaalanı şehir merkezine biraz uzak. 70 kilometrelik bir mesafe var. İstanbul ve Ankara’dan haftanın her günü bir çok hava yolu firmasının direkt ve aktarmalı uçuşlarını bulmak mümkün. Direkt uçuşlar yaklaşık olarak 45 dakika sürerken aktarmalı uçuşlar 3-4 saat aralığında sürüyor. Şehir merkezine ücretli servisler var. Servis ücreti  şehir merkezine gidecekseniz 13₺, Pamukkale’ye gidecekseniz 26₺. Taksi ile gitmek isterseniz kapıyı 100₺’den açıyorlar ancak her yerde olduğu gibi burada da mutlaka pazarlık edin. 🙂 kalabalık gitmeniz halinde taksi tutmak rahatlık açısından mantıklı bir seçenek olabilir.

denizli hacı şerif

Denizli Yemekleri 🍴

➽ Başka Dünyalar Menüsü

🍽 Denizli Kebabı
🍽 Tandır
🍽 Keşkek
🍽 Mantı
🍽 Aşure
🍽 Dondurmalı Helva
🍽 Zafer Gazozu

➽ Nerede Yenir ?

🛎 Kebapçı Enver

Kebapçı enver bol yağlı, bol lezzetli Denizli kebabının dibine vurabileceğiniz, dünden gelen elle yeme geleneğinin bugünde sürmesini sağlayan şehrin en meşhur kebapçılarından biri. Bu kadar övülünce fiyatları da biraz tuzlu oluyor tabi ama ısrarla tavsiye edilen, Denizli’de kebap nerede yenir sorusunun ilk cevabı olan bir mekan.

Adres: Saraylar, Eski Sarayköy Cad. No:24
Telefon: 258 261 2394
Konum 📌

🛎 Bizim Ev

Elde açılan ev mantısının yanında şehrin yöresel lezzetleri keşkek ve aşuresi ile meşhur olan mekan gerçekten de bir ev konseptinde. İçeri girdiğinizde sizi 2 oda 1 salon karşılıyor. Hal böyle olunca mutfağa gidip açlıktan kazınan midenizi yatıştırmak için buzdolabına saldırasınız geliyor.:) Böyle sıcak bir ortamda fiyatlar da cüzdan dostu olunca keyfinize diyecek olmuyor.✌

Adres: Altıntop, Lise Cad. No:8 D:2
Telefon: 258 263 9380
Konum 📌

🛎 Wedo Köfte

Sadece köftesi ile değil bütün ızgara çeşitleriyle şehrin en çok tercih edilen restoranlarından biri. Yemekleri lezzetli, hizmet kalitesi yüksek, fiyatları da uygun. Ben hepsinden tatmak isterim derseniz karışık ızgarasını mutlaka deneyin deriz.

Adres: Yunusemre Mah. Süleyman Demirel Cad.
Telefon: 
553 660 12 14
Konum 📌

🛎 Hacı Şerif

Burada bir âdet var; yemek yendikten sonra Hacı Şerif’e gidilir ve dondurmalı irmik helvası mutlaka mideye indirilir. Hacı Şerif, 1938 yılından beri varlığını sürdürüyor. Zafer Gazozu ile birlikte şehrin sembol markalarından. Bu tad damağınızda kalır ille de dondurmalı irmik helvası isterim ben derseniz internet sitesinden Denizli dışındaki şubelerine göz atabilir ya da sipariş verebilirsiniz.

Adres: Saraylar, 466. Sk. 2
Telefon: 444 19 38
Konum 📌

denizli-horozu

⒌ Denizli Horozu 🐓

Denizli Horozu neden meşhur diyenlere bir cevabımız var artık; çünkü arkadaşın bir kişiliği var. Kendine has özelliklerini bir kenara bırakın, fotoğraf çekmek için hareketlendiğinizde poz veriyor eleman! Tabi bunun yanında uzun ve ahenkli ötüşü, siyah renkli gözlerinin çevresinin sürmeli olması, bacak kısımlarının koyu gri renkte, göğüslerinin geniş, boyunlarının uzun yapıda, kuyruklarının dik ve başa doğru meyilli ve heybetli bir görünüme sahip olması ile diğer sıradan horozlardan kolayca ayrılıyor. O kadar övmeleri boşuna değilmiş meğerse.:)

Denizli Gezi Rehberi 📝

➽ Ne Zaman Gidilir?

Buraya asıl geliş sebebimiz Pamukkale ve Hierapolis olsa da merkeze de 1 günümüzü ayırmasaydık olmazdı. İyi ki de ayırmışız, tahmin ettiğimizden fazlasını gördük hatta buraya ikinci bir tur yapmak için listemizi bile oluşturduk.

Buralar her daim ılıman bir havaya sahip olduğu için 4 mevsim gelinip gezilebilecek bir şehir. Tahmin edebileceğiniz gibi şehir yazın diğer mevsimlere göre biraz daha sıcak elbette ama bunaldığınız zaman teleferiğe atlayıp Bağbaşı Yaylası’na çıkmak ve ferahlamak her daim güzel bir alternatif.

➽ Gezmek İçin Ne Kadar Zaman Lazım?

Bu sorunun cevabı yine sizin ne kadar zamanınız olduğuna bağlı. Hafta sonu için buralara kaçacaksanız şehir merkezine 1 gün, Pamukkale ve Hierapolis’e de diğer günü ayırmak oldukça yeterli. Termal tatil yapacaksanız da yine hafta sonu yeterli olacaktır. Listeyi uzatıp çevre illerdeki güzelliklere de göz atacaksanız 3-4 günü gözden çıkarmanız gerekiyor çünkü merkez ile ilçeler arasındaki mesafeler bir hayli uzun.

➽ Denizli Otelleri – Nerede Kalınır?

Şehirde konaklama için her keseye uygun seçenekler mevcut. Pamukkale ve Hierapolis için geldiyseniz Pamukkale’de, Termal suların tadını çıkaracaksanız Karahayıt’ta kalmanız mantıklı seçenekler. Bu iki yer de şehir merkezine oldukça yakın ve sürekli minübüs seferleri var. Aşağıda kesenize uydurabileceğiniz Denizli otellerini paylaştık. 👇

🏨 Yüksek Bütçeli Oteller: Merkezde Anemon, Dedeman Park, North Point, Pamukkale’de Hala-Tur, Tripolis ve Karahayıt’ta Pam Thermal, Doğa Thermal, Richmond gibi seçenekler mevcut. Gecelik fiyatları 130₺ ve 280₺ arasında değişiyor.

🏨 Orta Bütçeli Oteller: Merkezde Grand Keskinkaya, Laodikya, Napa, Pamukkale’de Melrose, Venüs ve Karahayıt’ta Pamukkale Ece, Herakles Thermal gibi seçenekler mevcut. Gecelik fiyatları 80₺ ve 200₺ arasında değişiyor.

🏨 Düşük Bütçeli Oteller: Merkezde Ekinci Hotel, Koşar Hotel, Business Adress Hotel, Pamukkale’de Hotel Göreme, Hotel Dört Mevsim ve Karahayıt’ta Şamdan Hotel, Reis Hotel, Özdemir Thermal gibi seçenekler mevcut. Gecelik fiyatları 50₺ ve 115₺ arasında değişiyor.
👇  Göz Atın 👇

🌍 Pamukkale Travertenleri
🌍 Hierapolis Antik Kenti
🌍 Denizli’de Gezilecek Yerler 1
🌍 Denizli’de Gezilecek Yerler 2Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı