fbpx
ANADOLUKARADENİZ

Erfelek Tatlıca Şelaleleri Tabiat Parkı-Sinop
Erfelek Tatlıca Şelaleleri, ülkemiz sınırları içerisinde “cennetten bir köşe” tanımına en çok uyan seyahat destinasyonlarından biri. Eşsiz doğasıyla ve egzotik havasıyla insana kendini bambaşka bir dünyada hissettiren enfes bir doğa harikası burası. İnternette resmini gördüğüm ilk anda aşık olduğum, bir an önce gitmenin yollarını aradığım, parkurunda yürümenin hayalini kurduğum Erfelek Şelaleleri’ne biz de gittik nihayet.

Resimlere kıyasla fazlası var eksiği yok Erfelek Şelaleleri’nin. Hemen her köşe başında kartpostaldan fırlamış gibi manzaralarla bezeli burası. Baktıkça bakası geliyor insanın, inanamıyor böyle bir güzelliğin dünya üzerinde var olduğuna. Masmavi suyun içerisinde ilerlerken, dört bir yanınızı çevreleyen ormanın yeşilliği ile büyülüyor ziyaretçilerini biryandan…

Erfelek Takım Şelaleleri

Belki de bizim doğaya olan düşkünlüğümüz nedeniyle biraz abartıyoruz yaşadığımız deneyimi ama Erfelek Tatlıca Şelaleleri’nin gerçekten farklı bir havası vardı. Hatta biraz daha iddialı konuşmak gerekirse, Karadeniz’de gezilecek 5 yer söyle deseniz Erfelek Şelaleleri ilk üç içerisinde banko yer alır.

Siz de Erfelek Şelaleleri’nin güzelliğine vurulup bir gezi ayarlamak için planlar yapmaya başladıysanız, doğru yerdesiniz demektir. Doğa ananın bizlere bir hediyesi olan bu güzel yer hakkında aklınıza takılan tüm soruların cevaplarını yazımızın içerisinde bulabileceksiniz. Erfelek Tatlıca Şelaleleri hakkında bilgilerden parkurları nasıl gezebileceğinize, ulaşım alternatiflerinden giriş ücretlerine kadar tüm detayları aşağıda paylaştık. Haydi başlayalım!


Erfelek Tatlıca Şelaleleri Hakkında Bilgiler

Karadeniz Bölgesi’nin en güzel illerinden biri olan Sinop’un Erfelek ilçesinde bulunan Erfelek Tatlıca Şelaleleri, görenleri büyüleyen güzelliğiyle bölgenin en çok tercih edilen gezi destinasyonlarından biri. Masmavi sularını çevreleyen yemyeşil doğası, göğe uzanan yüksek kayaları ve onları saran egzotik sarmaşıkları insanın bu manzaraya baktıkça bakma arzusunu tetikliyor.

Adeta cennetten bir köşe olan bu özel yerin keşfedilmesi, tamamen tatlı bir tesadüf üzerine gerçekleşmiş. 1997 yılında Erfelek barajının yapımı sırasında Devlet Su İşleri (DSİ) çalışanları tarafından keşfedilen bu takım şelaleler, 2011 yılında milli park ilan edilerek koruma altına alınmış.

Sinop Erfelek Şelaleleri

Erfelek Şelaleleri Kaç Tane?

Tatlıca takım şelaleleri olarak da bilinen Erfelek Şelaleleri, birbirine bağlı tam 28 adet şelaleden oluşuyor. Boyutları farklılık gösteren şelalelerin kimi oldukça küçük, bazıları ise fazlasıyla yüksek. Mesela takım şelalelerden en büyüğü olan girişte yer alan şelalenin suları yaklaşık 20 metre yükseklikten yere dökülüyor.

Nasıl Gezilir?

İşte burası Erfelek Şelaleleri’ne gitmenin en güzel yanı. Şöyle ki; şelaleleri gezmek için 2 farklı seçeneğiniz bulunuyor sayın gezelek başka dünyalılar. Birinci seçeneğiniz, rahat rahat yürüyerek gezebilmeniz için yapılmış olan ahşap platform. Ancak bu rahatlığın bir bedeli var elbette.

Platformdan yürümeyi tercih ederseniz eğer manzaradan biraz yoksun kalıyorsunuz. Ağaçlar öyle büyük ve sık ki tüm şelale manzarasını kapatıyor, hemen hemen hiçbir şey göremiyorsunuz. Neyse ki yer yer şelalelere inen merdivenler var. Buralardan manzaranın keyfini doya doya çıkarabilir ve fotoğraf çekebilirsiniz.

İkinci seçeneğiniz ise direk şelalelerin içinden geçerek, tüm manzarayı yakından görerek parkuru tamamlamak. Tabi ki biz 2. seçeneği tercih ettik. Size tavsiyemiz de bu yönde. Serin suların içinden yürüyerek, bazen bağlanmış halatlara tutunup tırmanarak, bazen hoplayarak zıplayarak tıngır mıngır ilerledik.

Ağaçlar şelaleleri tamamen kaplamış durumda dolayısı ile parkura hiç güneş ışığı girmiyor ve yaz sıcağında bile terlemeden rahatlıkla ilerliyorsunuz. Harika manzaralara şahit oluyor ve enfes fotoğraflar çekebiliyorsunuz. Parkur öyle zor falan da değil. Fakat tabi çocuklar ve çocuklu aileler için pek uygun olmadığını da belirtelim.

Eğer şelalelerin içinden yürüyerek gitmeyi tercih ederseniz dönüşünü ahşap platformdan yapabileceğinizi de belirtelim. Bitiş noktasında gözleme ayran keyfi yapabileceğiniz bir mekan da var. Yaklaşık 2 saat süren parkurun yorgunluğunun üstüne de gözleme – ayran ikilisi pek iyi gidiyor. 😃

Sinop Erfelek Takım Şelaleleri Tabiat Parkı

Yanımızda Ne Götürelim?

Erfelek Şelaleleri’ni az önce bahsettiğimiz parkuru geçerek gezmek istiyorsanız eğer, mutlaka üstünüze rahat bir şeyler giyin. Ayrıca ayağınızda suyun içinde kaymayacak bir ayakkabı olmasını da şiddetle tavsiye ediyoruz. Bol bol ıslanacağınız için, Islandı diye üzülmeyeceğiniz bir ayakkabı olsun. Sakın ha terlikle yürümek gibi bir hataya düşmeyin. Her yer kayalık. Yani düşerseniz, kötü düşersiniz bizden söylemesi.

Erfelek Şelalelerinde Kamp Yapılır mı?

Erfelek Şelaleleri’nin içinde kamp yapılmasına izin verilmiyor. Daha önce yapılıyormuş ancak yaşanan bazı tatsız olaylar sebebiyle artık kamp yapmak yasaklanmış. Şelaleye pek yakın olmayan bir bölgede kamp yapılmasına izin veriliyormuş ancak oranın da şelaleyle pek bir ilgisi olmadığı için herhangi bir ormandan farksız.

Yine yol kenarında kamp yapacak düzlük alanlar bulabilirsiniz ama bir kamp alanı olmadığı için sizi tatmin eder mi bilemeyiz. Tabi ki tercih sizin. Bununla birlikte, şelalelerin bulunduğu alanda tahta masalar var. Yani burada piknik ya da mangal yapabilirsiniz. Etrafı kirletmemeniz şartıyla!


Erfelek Şelaleleri’nde Konaklama

Erfelek Tatlıca Şelaleleri’nin içinde konaklama yapacak bir yer maalesef bulunmuyor. Tesisin içinde sadece otopark ve yeme içme – piknik alanları mevcut. Konaklama için ayrılmış özel bir bölüm yok. Buraya kadar gelmişken yakın bir yerlerde kalmak isterseniz eğer bir üst başlıkta belirttiğimiz şartlar dahilinde kamp yapabilir veya yakın çevrede bulunan otel ya da pansiyonlardan faydalanabilirsiniz. Ancak şelalelere karşı konaklayayım, su sesinde huzur bulayım derseniz maalesef bu konuda elimiz boş. 😶

Erfelek Şelaleleri

Erfelek Şelaleleri’nde Kahvaltı

Erfelek Tatlıca Şelaleleri’nin içinde kahvaltı yapabileceğiniz bir mekan ne yazık ki bulunmuyor. Ancak şöyle bir alternatifleriniz olabilir. Yanınıza bir sandviç alıp şelalenin içinde ayaklarınız şıpır şıpır sudayken afiyetle ve huzurla yiyebilirsiniz. Başka bir seçenek ise önce şelaleleri gezip, zirveye ulaşıp sonra zirvedeki gözlemecide gözleme yemek olabilir.

Bu köy kafesinin farklı bir kahvaltı seçeneği var mı bilemiyoruz açıkçası. Hatırladığımız kadarıyla tost da yapıyorlardı. O yüzden siz de Furkan gibi “açken ben ben değilim, parmağımı bile kıpırdatamam” diyorsanız eğer Erfelek Şelaleleri yolu üzerinde bulunan mekanlarda kahvaltınızı yaptıktan sonra buraya gelmeniz daha mantıklı olur.

Erfelek Şelaleleri Nerede?

Erfelek Şelaleleri, Sinop’un Erfelek ilçesinde, Tatlıca Köyü yakınlarında yer alıyor. Sinop Merkeze yaklaşık 48 kilometre, Erfelek ilçesine 10 kilometre uzaklıkta yer alan şelalelere merkezden gelmek hemen hemen 1 saat kadar sürüyor. Yollar virajlı dolayısı ile yavaş yavaş gitmekte fayda var. Ama her yer yemyeşil, yol boyunca yeşile doyacak ve huzur bulacaksınız. Yani keyifli bir yolculuk olacak.

Erfelek Şelaleleri Haritası

Erfelek Şelaleleri harita

Erfelek Şelalaleri’ne Nasıl Gidilir?

Öncelikle özel araç olmadan Erfelek Şelaleleri’ne gitmek isteyenlerin nasıl gideceklerini tarif edelim. Araçsız gelen başka dünyalılar Sinop Otogar’dan 30 dakikada bir hareket eden ve Erfelek ilçesine gelen otobüslere binecekler. Yine Erfelek’ten de şelalelere gelen minibüsler bulunuyor. Bu minibüsler ile kısa süren bir yolculuk sonrasında şelalelere ulaşmış olacaklar.

Özel aracı ile gelen başka dünyalılar da zaten navigasyonu kurup, zorlanmadan en fazla bir saatte şelalelere ulaşabilir. Ancak dediğimiz gibi, yollar virajlı ve dar. Dikkatli olmanızı öneririz.

Erfelek Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Erfelek Şelaleleri giriş ücreti 2019 yılı için kişi başı 5 TL, araç başı ise 15 TL olarak belirlenmiş durumda. Daha çok bahar ve az aylarında ziyaret edilen Şelaleler 09:00 ile 19:00 arası ziyarete açık. Biz hava kararmasına yakın saatlerde gelmemenizi öneririz çünkü şelaleleri gezebilmek için en az 2 saatlik bir zaman dilimi gerekiyor.


Bu Yazılarımız da İlginizi Çekebilir

🌍 Ayder Yaylası Gezi Rehberi – 7 Maddede Ayder Gezisi

🌍 Batum Turu – 10 Maddede Batum Rehberi

🌍 Ünye’de Gezilecek Yerler

🌍 Safranbolu Gezi Rehberi


Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı