fbpx
ANADOLUİÇ ANADOLU

Eskişehir Nerede, Nasıl Gidilir, Nerede Kalınır?
Ülkemizin bir yandan modernleşirken bir yandan da tertipli, düzenli ve yeşil kalmayı başaran nadide illerinden biri olan Eskişehir, bu özellikleri sayseinde son dönemin en gözde gezi rotalarından biri haline geldi. Geniş ve yeşil parkları, tarihi binaları, müzeleri ve buraya bambaşka bir hava katan Porsuk Çayı’yla gerçekten bir farklı bu şehir.

Başka dünya kaşifleri için kaçırılmayacak bir destinasyon olan Eskişehir, konumu itibariyle de İstanbul, Ankara ve Bursa gibi büyükşehirlere yakın olduğundan seyahat severlerin buraya olan rağbeti bir kat daha artıyor. Görülmeye değer birçok noktası olan kentin merkezi bir konumda olması sayesinde şehir dışından ulaşım da çok rahat.

Daha önce Eskişehir’e defalarca gitmiş birer başka dünyalı olarak bu konulara el atmak hep aklımızdaydı. Son Eskişehir gezimizden sonra da artık zamanı geldi diyerek geçtik bilgisayarın başına ve Eskişehir’de gezilecek yerler, Odunpazarı ve Sazova Parkı yazılarımızdan sonra şimdi de burası için hazırladığımız ulaşım ve konaklama rehberi ile karşınızdayız.

Sazova Bilim Sanat Kültür Parkı Eskişehir

Uzun lafın kısası, Eskişehir nerede, nasıl gidilir, trenle, uçakla, otobüsle ya da arabayla ulaşım alternatifleri nelerdir? Eskişehir’de nerede kalınır gibi seyahat planlamanızı yaparken aklınıza takılabilecek tüm soruları bu yazıda cevaplayacağız sevgili gezentiler. 🙂

Yazıya hızlı bir giriş yapmadan önce bir uyarıda bulunmak istiyoruz: Özellikle 29 Ekim, 23 Nisan gibi resmi tatillere denk gelen günlerde bir gezi planlıyorsanız kalacak yerinizi çooook önceden ayarlayın. Mümkünatı yok hiç bir otelde yer bulamıyorsunuz. Bizim gibi ayazda kalmayın sonra. 🙁 Biz otellerde yer bulamayınca ne yaptık ve siz yer bulamazsanız eğer ne yapmalısınız, Eskişehir’de nerede kalınır gibi sorularınızın cevaplarını da yazımızda vereceğiz.

Eskişehir Nerede, Nasıl Gidilir, Nerede Kalınır yazımızın içeriği şu şekilde:

 Eskişehir Nerede
 Eskişehir’e Nasıl Gidilir?
 Eskişehir’de Nerede Kalınır?Eskişehir Nerede 🗺️

Ülkemizin İç Anadolu Bölgesi’nin kuzeybatı kesiminde yer alan Eskişehir, Ankara, Konya, Afyon, Kütahya, Bilecik ve Bolu’ya komşu bir ilimiz.

➼ Eskişehir Haritası

Eskişehir harita

 

 Eskişehir’e Nasıl Gidilir? 🛣️

Eskişehir nerede, nasıl gidilir, nerede kalınır yazısının ilk bölümü ulaşım alternatifleri. Siz yeter ki gitmek isteyin, denizler aşıp gelemezsiniz belki ama onun haricinde her yol Eskişehir’e çıkar. 🙂 Demiryolu, karayolu ya da havayolu ile Eskişehir’e nasıl gidilir, hangisi daha caziptir, hepsini ayrı ayrı anlattık. Biz trenle gitmeyi çok istesek, bunun için aşırı heveslensek de maalesef bu isteğimizi gerçekleştiremedik çünkü hızlı trende yer yoktu.

Biz de şehirlerarası otobüs ile gittik ve tüm şehir içi ulaşımını da bisikletle sağladık. Her ne kadar büyük şehir olarak geçse de hem düzenli hem de kutu gibi bir yer olduğu için gezerken ulaşımı toplu taşımalar ya da bisiklet ile çok rahat gerçekleştirebilirsiniz.

İşin özü; nasıl giderseniz gidin, ister yürüyerek ister bisikletle gezin pek bir önemi yok aslında. Çok yüksek ihtimalle Eskişehir’e hayran kalarak geri döneceksiniz.

➼ Tren ile Ulaşım

Eskişehir Tülomsaş Karakurt

Bir zamanlar Haydarpaşa’dan kalkıp tıngır mıngır, yeşillikler içinden giden trenin yerini şimdilerde hızlı tren (biz henüz deneme fırsatı bulamasak da) denilen bir icat aldı. Tamam deneyenler çok konforlu olduğunu ve hızlı oluşuyla da vakit kazandırdığını söylüyor ama ne bilelim bazen nostalji de lazım hani.

Olsun ben yine de Eskişehir’e tren ile gitmek istiyorum derseniz seferler Ankara, İstanbul ve Konya’dan direk olarak yapılıyor. İstanbul’dan Eskişehir’e trenle gitmenin tek sıkıntılı tarafı, Haydarpaşa’da gerçekleştirilen restorasyon nedeniyle garın Pendik’e taşınmış olması. Anadolu yakasında oturanlar için bu durum çok sıkıntı yaratmasa da Avrupa yakasından gelenler için oldukça çetrefilli Eskişehir’e trenle ulaşım.

Bu arada otobüse göre daha kısa sürdüğü için tren yolu ile ulaşıma rağbet var. Siz de tercihinizi bu yönde kullanırsanız eğer planladığınız tarihin en az 1 ay öncesinde biletlerinizi alın. Son dakikaya bırakmayın, yer bulamazsınız. Bizden söylemesi.

➼ Otobüs ile Ulaşım

Eskişehir’e gitmeye aniden karar verdiğimiz için trende yer bulamamıştık biz. Bu sebepten otobüs ile ulaşımı tercih edip gece yolculuğu yapmıştık.  Tren kadar kısa sürmese de Eskişehir’e otobüs ile ulaşmak da oldukça rahat. Konum olarak büyükşehirlerin ortasında yer alan Eskişehir’e birçok özel firmanın seferleri olduğundan, bilet sıkıntısı yaşamayacağınız bir tercih olması da cabası.

Eskişehir – İstanbul arası otobüs seferleri yaklaşık 4.5-5 saat sürüyor. Bilecik’e uğrayan yani ekspres olmayan seferlere denk gelirseniz yolculuğunuz 45 dakika- 1 saat kadar uzayabilir. Bilet alırken göz önünde bulundurun deriz.


➼ Uçak ile Ulaşım

Uçak seçeneği bizce çok uzaktan gelenler için tercih edilmesi gereken bir ulaşım aracı. Çünkü Eskişehir’e uçak seferleri sürekli yok. Daha doğrusu tarifeli seferler bulunmuyor. Ancak özellikle yaz aylarında charter uçuşları (seyahat firmalarının uçak kiralayarak yaptığı seferler) yoğun olarak yapılıyor.

İstanbul’dan geldiğinizi varsayarsak uçağa binmek için havaalanına erken gitmeniz ve hava alanına gitmek için de azımsanamayacak bir süre harcamanız gerekiyor. Bunun yanına uçuş süresini de eklediğinizde yaklaşık 4-5 saati gözden çıkaracaksınız. Ayrıca charter uçuşu bulup bulamayacağınız hatta nasıl bulacağınız bile kocaman bir soru işareti.

Bu kadar zaman harcayıp strese katlanacağınıza tren ya da otobüs ile çok rahat Eskişehir’e ulaşabilirsiniz.

➼ Özel Araç ile Ulaşım

Eskişehir Tülomsaş Devrim Arabası

Eskişehir’e araba ile ulaşım şüphesiz ki en rahat ve en hızlı ulaşım yollarından biri. Yazının başında da belirttiğimiz gibi merkezi bir konumda olduğundan yollar çok düzgün. Ankara’dan yaklaşık 2.5 saat, Bursa’dan 2 saat, İstanbul’dan Eskişehir’e yolculuk ise yaklaşık 4 saat sürüyor.

Eğer şehir içinde toplu taşıma ya da bisikletle gezemem diyorsanız özel araçla gitmeyi gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz. Trafiğin rahat olduğu bu şehirde pek fazla park sorunu da yaşamayacağınızı düşünüyoruz.

➼ Şehirler Arası Mesafeler

Afyon ile arası kaç kilometre, kaç saat?: 146 kilometre ve yaklaşık 2 saat

Ankara ile arası kaç kilometre, kaç saat?: 230 kilometre ve yaklaşık 2,5 saat

İstanbul ile arası kaç kilometre, kaç saat?: 300 kilometre ve yaklaşık 3,5 saat

Bursa ile arası kaç kilometre, kaç saat?: 152 kilometre ve yaklaşık 2 saat

Bilecik ile arası kaç kilometre, kaç saat?: 81 kilometre ve yaklaşık 1 saat

Konum 📌

 Eskişehir’de Nerede Kalınır? 🛏️

Esminiatürk Eskişehir

Eskişehir nerede, nasıl gidilir, nerede kalınır yazısında son olarak konaklama alternatiflerine değineceğiz. Bilmiyorum kaç kere söyledik ama gerçekten de Eskişehir son zamanların en çok yerli turist çeken şehirlerinden biri. Güzelliklerinin yanında ulaşımın rahat olması ve diğer büyük şehirlere yakın bir konumda yer alması da gözde olmasını tetikleyen en önemli sebeplerden.

Hal böyle olunca hafta sonları ve bayram seyran gibi resmi tatillerde Eskişehir’de kalacak yer bulmak samanlıkta iğne aramaya dönüşüveriyor. Biz bir yere gitmeden birkaç hafta öncesinden yerini ayarlayan tiplerdeniz. Eskişehir için de aynı yolu izledik ve bileti aldıktan hemen sonra kalacak yere sıra gelince Eskişehir’de nerede kalınırmış bir bakalım dedik.

Otel tavsiyelerine baktıktan sonra fiyat araştırması yapmak üzere telefona sarıldık. Hangi oteli arasak daha fiyatı sormaya sıra gelemeden maalesef otelimizde boş odamız kalmadıya bağlandı konu.

Böyle 3 aradık 5 aradık derken baktık olmuyor Bursa’daki arkadaşımıza haber verdik ve dedik ki, Eskişehir’e geçiyoruz. Biraz gezip size yatmaya geleceğiz. İşte durum bizde böyle oldu. Uzun lafın kısası siz başınıza böyle bir olay gelmesini istemiyorsanız ona göre erken davranın ayarlayın otelinizi, Eskişehir’in meşhur ayazında açıkta kalmayın. 🙂

 

 

➼ Yüksek Bütçeli Eskişehir Otelleri

Ben gitmişken keyfime bakayım, o kadar gezip yorulacağım, otelim güzel olsun fiyat çok sorun değil benim için diyorsanız size, ne güzel Allah daha çok versin, deriz. Aşağıdaki oteller tam size göre gözüküyor göz atmanızda fayda var.

Tasigo Hotels, Hilton Garden Inn Eskişehir, Abacı Konak, Park Dedeman Eskişehir.

➼ Orta Bütçeli Eskişehir Otelleri

Eskişehir’de kalınacak yer önerilerimize orta bütçeli otellerle devam ediyoruz. 5 yıldızlı olmasın da efendim, kahvaltısı iyi olsun, temiz olsun yeter diyenlerdenseniz (ki biz de genelde bu gruptan ya da birazdan bahsedeceğimiz uygun fiyatlı oteller kısmından yer ayırtanlardan oluyoruz) bu oteller tam size göre. Biz de ne kadar az para harcarsak bir sonraki seyahat için o kadar bütçemiz artar diye düşünerek ilerliyoruz yolumuzda. Yalnız değilsiniz. 🙂 Seçenekler şu şekilde:

Modernity Otel, Anemon Otel, Arus Otel, Merlot Hotel.

➼ Uygun Fiyatlı Eskişehir Otelleri

Temiz olsun yeter zaten bir uyumaya gireceğim, kahvaltımı da dışarda yaparım paşalar gibi diyorsanız alternatifler şu şekilde:

Büyük Otel Eskişehir, İbis Eskişehir, Castillo Peri 26, Atışkan Otel.

➼ Eskişehir’de Günlük Kiralık Daire

Eskişehir’de fazlasıyla yaygın olan konaklama şekillerinden biri de günlük kiralık daireler. Genelde 1+1 daireler olmakla birlikte daha büyükleri de olabiliyor. Biraz Airbnb kafasında bir konsept. Yatak odası mutfak, banyo ve oturma odasından oluşan bu evleri de konaklamak için tercih edebilirsiniz. Eskişehir’de günlük kiralık dairelerin otellere göre çok daha uygun fiyata denk geldiğini de belirtmek isteriz.Bu Yazılarımız da İlginizi Çekebilir

🌍 Ayder Yaylası Gezi Rehberi – 7 Maddede Ayder Gezisi

🌍 Batum Turu – 10 Maddede Batum Rehberi

🌍 Ünye’de Gezilecek Yerler

🌍 Safranbolu Gezi Rehberi


Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı