fbpx
ANADOLUİÇ ANADOLU

Eskişehir’de Gezilecek Yerler
Eskişehir yurt içindeki en gözde gezi rotalarından biri olmaya başladı son zamanlarda. Eskişehir’de gezilecek yerlerin çok olması, kentin modern görüntüsü, kolay ulaşılabilirliği, şehri ikiye bölüp küçük bir Venedik havası estiren Porsuk Çayı ile gözde olmayı fazla fazla hak eden Avrupai bir şehir bize göre burası. Gecesi ayrı gündüzü ayrı güzel, her köşesi tertemiz ve ışıl ışıl olan bu şehre neredeyse içinde yaşayan herkes hayran. Eskişehir’e gezmek için gelip beğenmeden dönen seyahat sever de yok denecek kadar az diyebiliriz.

Biz üniversite yıllarımızı Eskişehir’e çok yakın bir mesafede bulunan Bilecik’te geçirdiğimiz için aslında birçok kez ziyaret etme şansı bulmuştuk bu güzel kenti. Tabi bir de başka dünyalar kafası ile her köşesini karış karış gezmek için ayrıca gitmek istedik ve düştük yola.

Eskişehir'de gezilecek görülecek yerler

Burası gerçekten de öyle güzel bir şehir ki insanın bir yerde yaşarken isteyebileceği her şey var neredeyse ve bunların hepsi bir düzen içerisinde. Böyle bir yaşam alanının oluşmasına öncülük eden Eskişehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’i biz de  buradan hem tebrik ediyoruz hem de kendisine teşekkür ediyoruz.

Neyse efendim, Eskişehir öyle kutu gibi hemen her yerini tabanvay ile keşfedebileceğiniz bir yer. Fakat farklı bir alternatif ve güzel bir deneyim arayanlar için şehri bisikletle gezmek de bir seçenek. Biz pedallayarak kentin her yerini gezdik, sizler için de harika bir Eskişehir’de gezilecek yerler listesi çıkarttık. Yapışın ekrana! Bol eğlenceli, görsel şölenli Eskişehir turumuz başlıyooor. 🙂


Eskişehir’de Gezilecek Yerler Haritası 🗺️

Eskişehir kutu gibi, ulaşımı kolay bir şehir olmasına rağmen gezilecek turistik ve tarihi yerleri çok fazla olduğundan gitmeden önce elinizin altında tüm bunları gösteren bir harita olması hiç de fena olmuyor aslında. Eskişehir’e gitmeyi bir kaç kere tecrübe ettiğimizden bu durumu biliyorduk ve bu sefer çok daha hazırlıklıydık.

Gitmeden önce kendimize bir Eskişehir’de gezilecek yerler haritası hazırladık. Tabi bunu alıp mezara götürecek değiliz, size de kolaylık olsun diye buradan da paylaşıyoruz. Yazıda aktardığımız gezilecek, görülecek yerlerin hepsi Eskişehir’de gezilecek yerler haritasında işaretli. Resmin altındaki linke tıklayarak Google Haritalar’da daha detaylı versiyonunu açabilirsiniz.

Eskişehir'de gezilecek yerler haritası
Google Haritalar’da Açmak İçin Tıklayın!

Eskişehir’de Gezilecek Turistik Yerler 🚶‍♀️

Eskişehir, müze, park ve tarihi yer zengini bir şehir olduğu için gezilecek, görülecek yerleri de kendi içerisinde ayrılıyor aslında. Biz de gittiğinizde kafanız karışmasın, herkes kendi istediği tarzda gezebilsin diye Eskişehir’de gezilecek yerleri turistik, tarihi ve doğal güzellikler olarak 3 bölüme ayırdık İlk olarak şehrin merkezinde olan daha turistik noktalardan başlıyoruz.

Baştan uyarmakta fayda var; çeşit çeşit müzeyi, modern ve geniş parkları içinde barındırırken insanın gönlüne de burada yaşama isteğini sokuveriyor Eskişehir. Yani baya baya kendinizi kaptırmış olarak evinize geri dönüp Eskişehir’de Eskişehir diye bir kaç hafta sayıklamanız mümkün seyahatten sonra. 🙂

Neyse, yıllar öncesinden kalma eski Osmanlı evlerini içinde barındıran ve 2012 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası Geçici Listesi’ne girmeyi başarmış Odunpazarı ilçesi, şehre bambaşka bir hava katan ve Venedik havası estiren Porsuk Çayı ve Adalar Bölgesi, Disneyland’a benzerliği ve çeşitli etkinlikleri ile çocukları kendine hayran bırakırken büyükleri fotoğraf çekinme yarışına sokan Sazova Parkı Eskişehir’de gezilecek turistik yerler arasından bir nefeste sayabildiklerimiz. Tabi biz daha fazlasını yazdık aşağıda merak etmeyin. 🙂 Gezi için çok doğru bir şehir seçtiniz, başlıyoruz anlatmaya.

➼ Odunpazarı

Odunpazarı Eskişehir gezilecek yerler
Fotoğraf Kaynak: Filckr-Yılmaz Şengün

Eskilerden kalma, renkli mi renkli, sevimli bir semt olan Odunpazarı, Eskişehir’de gezilecek yerler listesinin her zaman en başında bulunan destinasyonlardan biri. Yukarıda da belirttiğimiz gibi, 2012 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası Geçici Listesi’ne alınan ve geleneksel Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerini yansıtan Odunpazarı Evleri, aslına uygun olarak restore edilmiş ve günümüze kazandırılmış.

Günümüzde Odunpazarı’nda bulunan tarihi evlerin bazıları hediyelik eşya satan dükkan, bazıları kafe, bazıları da butik otel ya da müze olarak hizmet veriyor. Rengarenk sokaklarda gezerken adeta insanın içi şenleniyor ancak her turistik yerde olduğu gibi burada da bir kalabalık dezavantajı var. Odunpazarı çevresinde gezilecek o kadar çok yer var ki bu yüzden genelde çok yoğun oluyor.

Sırası geldikçe bahsedeceğimiz Balmumu Heykeller Müzesi, Cam Sanatları Müzesi ve tarihi çarşılar gibi görülecek bir çok noktayı rahat rahat gezebilmeniz için tavsiyemiz sabah erken saatlerde gitmeniz. Böylece buraları daha tenha yakalayabilir, rahatça gezebilir ve fotoğraf çekebilirsiniz. Odunpazarı’nın detaylı rehberi için aşağıdaki yazımıza göz atmayı ihmal etmeyin.

Odunpazarı Evleri – Eskişehir’in En renkli Noktası

➼ Eskişehir Hayvanat Bahçesi

Eskişehir hayvanat bahçesi

Eskişehir’in en eğlenceli noktalarından biri olan Sazova Parkı’nın içerisinde bulunan Eskişehir Hayvanat Bahçesi, 2017 yılının mayıs ayında ziyaretçilerine kapılarını açmış. Oldukça büyük bir alana sahip olan hayvanat bahçesi tam 58 bin metrekare alan üzerine kurulu. İçerisinde Eti Sualtı Dünyası’nı da barındıran bahçede 123 tür sualtı canlısı ve 120 tür kara canlısı olmak üzere toplam 243 çeşit hayvan bulunuyor.


Eskişehir Hayvanat Bahçesi’ne gelip yaşamlarına şahit olabileceğiniz hayvanların arasında penguen, lama, antilop gibi belki de daha önce hiç görmedikleriniz de var. Yani hem çocukların hem de büyüklerin ilgisini çekebilecek bir nokta. Hayvan dostlarımızın doğal yaşamlarından koparılıp demir parmaklıklar arkasına hapsedilmesi bizi fazlasıyla üzdüğü için pek girmeyi tercih etmiyoruz böyle yerlere ancak buranın konsepti biraz farklı. Nedenini Sazova Parkı’nda gezilecek yerleri detaylarıyla anlattığımız yazımızda paylaştık.

Sazova Parkı

Eskişehir Hayvanat Bahçesi giriş ücreti: Yetişkinler için bilet fiyatı 10 TL, öğrenci ve 65 yaş üzerindeki ziyaretçiler için 5 TL.

Ziyaret saatleri: 10:00-18:00

Adres: Sazova Mh. Ulusal Egemenlik Bulvarı No:209/F Tepebaşı

Konum 📌

Telefon: 0222 300 00 66

➼ Şelalepark

Şelale Park Eskişehir'de gezilecek yerler
Fotoğraf Kaynak: Filckr-Serdar Tüzün

Odunpazarı bölgesinin yukarı kısımlarında yer alan, geniş ve yeşil bir alana kurulu olan Şelale Park, şehir manzarasını ayaklarınızın altına serdiği için Eskişehir gezilecek yerler listesinde güzel bir mola noktası olarak bulunmayı hak ediyor.

Park adını içinde bulunan yapay şelaleden alıyor. Ayrıca burada Don Kişot heykeli, yel değirmeni, yürüyüş parkurları, çocuklar için oyun alanları ve bir kafe yer alıyor. Kafede manzara keyfiyle kahvaltı yapabilir, yemek yiyebilir veya gezinize kısa bir çay arası verebilirsiniz.

Adres: Çankaya Mahallesi Şehit Mustafa Yıldız Sokak No:2/1 Eskişehir

Konum 📌

➼ İki Eylül Caddesi

Eskişehir İki Eylül Caddesi

İki Eylül Caddesi, Eskişehir’in kalbinin attığı en hareketli, en önemli noktalardan biri. Şehirde hayat burada başlıyor desek yanılmayız. İlk bakışta sağlı sollu kendisini çevreleyen mağazalar nedeniyle şöyle bir İstiklal Caddesi’ni andırsa da daha sonradan oradan çok daha farklı olduğunu anlıyorsunuz.

Şimdi belki bazılarınız kızacak ama burası bizce İstiklal’den çok daha güzel. Çünkü Eskişehir’in her noktasında bulunan tertip düzen, temizlik İki Eylül Caddesi’nde de kendini hissettiriyor. Ayrıca cadde çok daha geniş ve ferah. Son dönemlerde İstiklal Caddesi’nin durumunu düşünürsek ne yazık ki aynı övgüleri orası için sıralayamayacağız.

Neyse efendim, biz konumuza dönelim. Adının İki Eylül Caddesi olmasının nedeni Eskişehir’in bu tarihte Yunan işgalinden kurtulmuş olması. Önemli bir kısmı trafiğe kapalı olan caddede birçok mağaza ve restoran bulunuyor. Eskişehir’in hemen her noktasına ulaşımı sağlayan meşhur tramvay ise ortasından tam ortasından geçiyor.

Caddenin başında Tepebaşı Çarşısı, sonunda ise gondol seferlerinin yapıldığı Köprübaşı bulunuyor. Uzun lafın kısası bir Eskişehir gezisi sırasında İki Eylül Caddesi’ni turlamak burada yapılması gereken etkinliklerin başında geliyor. İhmal etmeyin. 🙂

Konum 📌

➼ Porsuk Çayı ve Adalar Bölgesi

Porsuk Çayı ve Adalar Bölgesi Eskişehir

Yazının başından beri şehirde Venedik havası esiyor derken tam olarak kastettiğim Porsuk Çayı ve Adalar Bölgesi’ydi. Eskişehir’in ortasından geçen ve gerçekten de şehre bambaşka bir hava katan Porsuk Çayı, Sakarya Nehri’nin kollarından biri. Porsuk Çayı’nı çerçeve içine alan Atatürk Caddesi ve Köprübaşı Köprüleri arasında kalan kısma da Adalar Bölgesi deniyor.

Bu iki noktanın bir araya gelmesiyle ortaya çıkan Porsuk Çayı ve Adalar Bölgesi Eskişehir’in en güzel noktalarından biri bize göre. Etrafta bolca kafe ve restoran bulunuyor. Hepimizin bildiği gibi burası tam bir öğrenci şehri o yüzden buralarda genellikle genç nüfus zaman geçiriyor. Böylece Porsuk Çayı ve Adalar Bölgesi şehrin en hareketli ve en keyifli noktalarından biri haline geliyor.

E Tabi ruhu her zaman genç olan başka dünyalılar için de Eskişehir’de gezilecek yerler listesinin vazgeçilmezlerinden bu çevre. Porsuk Çayı’nın etrafında yürüyüş yapmak, manzaraya karşı bir şeyler yiyip içmek Eskişehir’in olmazsa olmazlarından. Bu arada isterseniz gondol ile turistik bir gezi de yapabilirsiniz. Sonrasında bir de bisiklet kiraladınız mı, ver elini Sazova Parkı. 🙂

Konum 📌

➼ Sazova Parkı (Bilim, Sanat ve Kültür Parkı)

Sazova Parkı Sazova Bilim Sanat ve Kültür Parkı

Eskişehir’in simgelerinden biri haline gelmiş olan Sazova Bilim, Sanat ve Kültür Parkı, aynı zamanda ülkemizin de en geniş, en yeşil ve en özgün parklarından biri. Hem çocuklu ailelerin hem de her yaştan insanın çok güzel zaman geçirebileceği bir yer olan Sazova Parkı tam 400.000 metrekare üzerine kurulmuş bir harikalar diyarı.

İçerisinde yer alan ilginç yapıları, müzeleri, deney alanları ve parklarıyla hem şehrin yerlisini hem de Eskişehir’i ziyarete gelmiş gezginleri kendine çekmeyi başarıyor Sazova. Masallardan kalma bir şatosu, romanlardan kalma bir Korsan Gemisi var Sazova Parkı’nın. Hayvanat Bahçesi, Sualtı Dünyası, Gölet, Bilim-Deney Merkezi gibi birçok ilgi çeken bölümü de diğer güzellikleri.

Uzun lafın kısası Sazova Parkı’nın her yerini tam anlamıyla gezebilmeniz ve her bir bölümde biraz da olsa zaman geçirebilmeniz için buraya neredeyse tam 1 gün ayırmanız gerekiyor. O kadar vaktim yok diyorsanız  Sazova Parkı için hazırladığımız yazıyı inceleyebilir ve en çok beğendiğiniz noktaları gezebilirsiniz.

Sazova Parkı (Bilim, Sanat ve Kültür Parkı)

Sazova Parkı’nın giriş ücreti bulunmuyor ancak her bir bölüm için ayrı giriş ücretleri var. Detayları yine yukarıda paylaştığımız yazımızdan bulabilirsiniz.

Adres: Sazova Mahallesi, Sazova Çiftlik Yolu, 26150 Tepebaşı/Eskişehir

Konum 📌

➼ Eskişehir Kent Park

Eskişehir kent park
Fotoğraf Kaynak: Picasa

Şehirlerarası Otobüs Terminali’nin hemen karşısında bulunan Kent Park, Eskişehir’in meşhur geniş parklarından bir diğeri. 300.000 metrekarelik bir alana kurulmuş olan park Türkiye’nin ilk yapay plajına da ev sahipliği yapıyor.

Kent Park’ın içerisinde yapay plaj dışında açık yüzme havuzları, büfeler, kafeler, at binme alanları, yapay gölet ve çocuklar için oyun parkları da bulunuyor. Bu arada yapay plaj, gerçek deniz kumu kullanılarak oluşturulmuş ve bir tek denizi eksik olan Eskişehir’e bir artı daha katmış. Plaj yaz aylarında saat 10:00 ile 18:00 arasında hizmete açık.

Adres: Şeker Mahallesi Sivrihisar 2 Caddesi Tepebaşı-Eskişehir

Konum 📌

➼ Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi

Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi Eskişehir gezilecek yerler
Fotoğraf Kaynak: Filckr-selimozgun

Balmumu Heykeller Müzesi Türkiye’de Madame Tussauds’a benzeyen ilk müze. Müzede sergilenen heykeller, Eskişehir’in bugünkü modern görüntüsünü kazanmasında büyük katkıları olan Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen tarafından yapılmış.


Yerli ve yabancı 160 ünlü simanın heykellerinin bulunduğu müze 2013 yılında hizmete açılmış. Odunpazarı’nda gezilecek yerler arasında bulunan müze, Eskişehir gezinize farklı bir deneyim katacak noktalardan biri. Daha detaylı bilgi edinmek isteyenleri aşağıdaki yazımıza alalım.

Odunpazarı Evleri – Eskişehir’in En Renkli Noktası

Müze Pazartesi hariç tüm günlerde 10.00-17.00 saatleri arasında açık.

Giriş ücretleri: Tam bilet 12 TL indirimli bilet 6 TL.

Adres: Şarkiye Mahallesi, Atatürk Blv. No:43, 26010 Odunpazarı

Konum 📌

➼ Lületaşı Müzesi

Lületaşı Müzesi Eskişehir Gezilecek Yerler
Fotoğraf Kaynak: Filckr-Banu Kayadelen

Eskişehir’in simgesi haline gelen Lületaşı, çeşitli sanatçılar tarafından işlendikten sonra şehrin turistik açıdan büyük önem taşıyan yapısı olan Kurşunlu Külliyesi içinde sergileniyor. Lületaşı Müzesi küçük ancak içinde yer alan eserlerin sanatsal önemi oldukça büyük. Odunpazarı’nda gezilecek yerler listesinde bulunan ve eşsiz çalışmaların sergilendiği bu müzeye giriş ücretsiz. Detaylı bilgi için:

Odunpazarı Evleri – Eskişehir’in En Renkli Noktası

Adres: Deliklitaş Mahallesi, Alaeddin Cd., 26090 Odunpazarı

Konum 📌

➼ Atlıhan El Sanatları Çarşısı

Atlıhan El Sanatları Çarşısı Eskişehir'de gezilecek yerler
Fotoğraf Kaynak: Filckr-Ayşegül Köse

Atlıhan, 1850’li yıllarda bölgenin ileri gelenlerinden olan Takattin Bey tarafından han olarak kullanılması amacıyla inşa ettirilmiş. Yani bakıldığında 160 yıllık bir tarih yatıyor burada. Geçmiş zamanlarda Eskişehir’e gelen yolcuların konakladığı kervansaray görevi gören yapı şimdilerde el sanatları çarşısı olarak hizmet veriyor.

2006 yılında aslına uygun olarak yenilenen Atlıhan, Eskişehir’in en önemli turistik yerlerinden biri ve burası da Odunpazarı’nda gezilecek yerlerden bir diğeri. 2 katlı olarak inşa edilmiş ve güzel bir avluya sahip olan yapının içinde bulunan küçük dükkanlarda Eskişehir’e özgü yöresel hediyelikler satılıyor. Detaylı bilgi için:

Odunpazarı Evleri – Eskişehir’in En Renkli Noktası

Adres: Paşa Mahallesi, Pazaroğlu Sok. Odunpazarı

Konum 📌

➼ Eskişehir Havacılık Müzesi

Eskişehir Havacılık Müzesi
Fotoğraf Kaynak: Eskişehir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Eskişehir 1. Hava İkmal ve Bakım Komutanlığı tarafından oluşturulan Eskişehir Havacılık Müzesi, Anadolu Üniversitesi Yunus Emre Kampüsü’nün karşısında yer alıyor. 1998 yılında ziyarete açılan Eskişehir Havacılık Müzesi’nin açık alanarında çeşitli tip ve modellerde hem sivil hem de savaş uçakları sergileniyor. Müzenin kapalı alanında ise maket uçaklar, pilot giysileri, rozetler, ve uçak motorları yer alıyor.

Özellikle havacılığa ilgisi olanların Eskişehir’de gezilecek yerler listelerine mutlaka eklemeleri gereken bir nokta burası. Tramvaya binip  Hava Müzesi durağında inerek müzeye kolayca ulaşabilirsiniz. Pazartesi ve Salı günleri dışında tüm günler 09:00-17:00 arasında ziyarete açık.

Adres: Yenibağlar Mahallesi, Uludağ Sk. No:10, 26170 Tepebaşı

Konum 📌

➼ Çağdaş Cam Sanatları Müzesi

Eskişehir Çağdaş Cam Sanatları Müzesi Eskişehir gezilecek yerler
Fotoğraf Kaynak: Filckr-Setanay Suzer

Çağdaş Cam Sanatları Müzesi, Odunpazarı bölgesinde yer alan birçok müzeden bir diğeri. Balmumu Heykeller Müzesi’nin hemen yanında yer alan yapı 2007 yılında hizmete açılmış. Türkiye’nin ilk cam müzesi olarak kayıtlara geçen bu yerde 100 civarı cam eser sergileniyor.

Cam sanatının en güzel örneklerinin gözlere bayram ettirdiği Çağdaş Cam Sanatları Müzesi, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ve Cam Dostları Grubu’nun ortak çalışmalarıyla yata geçirilmiş bir proje. Pazartesi ve Salı günü dışında tüm günler 09:00-17:00 arasında ziyarete açık.

Giriş ücretleri: Tam bilet 5 TL indirimli bilet 2 TL.

Adres: Akarbaşı Mahallesi, T. Türkmen Sk. No:45, 26010 Odunpazarı

Konum 📌

➼ Haller Gençlik Merkezi

Haller Gençlik Merkezi Eskişehir
Fotoğraf Kaynak: Filckr-elif_selin

Eskiden sebze-meyve hali olarak kullanılan bu yapı, restore edilerek günümüzde Haller Gençlik Merkezi olarak hizmet vermeye başlamış. İki katlı olarak inşa edilmiş olan Haller Gençlik Merkezi’nde hediyelik eşya satan dükkanlar, cafe-bar mekanları ve büfeler yer alıyor.

Aynı zamanda bazı günler belediye tarafından canlı müzik saatleri düzenleniyor. Bunlar dışında Şehir Tiyatrosu Tepebaşı Sahnesi de burada gösteriliyor. Sergi salonu, kitapevi ile çeşitli kültür sanat etkinlikleri de yine Haller Gençlik Merkezi’nde yapılıyor. Anlayacağınız Eskişehir gibi modern bir kente yakışacak yerlerden biri burası.

Geziniz sırasında güzel bir dinlenme noktası olarak listenize ekleyebilirsiniz. Tramvay ile İsmet İnönü veya Bağlar duraklarından birinde indikten sonra kısa bir süre yürüyerek Haller Gençlik Merkezi’ne ulaşabiliyorsunuz.

Adres: Yenibağlar Mahallesi, Üniversite Caddesi No:2, 26010 Tepebaşı

Konum 📌

Eskişehir’de Gezilecek Tarihi Yerler 🏛️

Karakurt Eskişehir Tülomsaş Müzesi

Gezilecek birçok turistik noktayı arkanızda bıraktıktan sonra sıra geldi Eskişehir’de gezilecek tarihi yerler arasından en beğendiklerimizi anlatmaya. Gittiği destinasyonlarda sadece trustik noktaları değil, şehrin geçmişini yansıtan yerleri de görmek ve keşfetmek isteyen başka dünyalılar için kısa ama öz bir liste çıkardık.

Aşağıdaki noktaları gezerek Eskişehir’in tarihin en tozlu sayfalarından günümüze kadar gelişimini görebileceğinizi düşünüyoruz. Listede atladığımız bir yer varsa yazının en altındaki yorum kısmına bırakabilirsiniz. Lafı fazla dolandırmadan başlıyoruz.

➼ Eti Arkeoloji Müzesi

Eskişehir Eti Arkeoloji Müzesi
Fotoğraf Kaynak: Filckr-Oya Kanar

Eskişehir’in en işlek noktalarından biri olanAtatürk Bulvarı üzerinde yer alan Eti Arkeloji Müzesi, ülkemizde özel sektör destekli hayata geçirilen ilk müze olma özelliğini taşıyor. Müzenin içerisinde kalkolitik, neolitik ve tunç çağlarının yanı sıra, Hitit, Frig, Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinden kalan yaklaşık 22.500 eser yer bulunuyor. Ancak çeşitli sebeplerden ötürü bu eserlerin sadece 2.000 tanesi sergileniyor. Geriye kalan 20.500 eser ise depoda tutuluyor.


Eti Arkeoloji Müzesi haftanın her günü ziyarete açık. 15 Nisan-2 Ekim arası 08:00-19:00 arasında 3 Ekim-14 Nisan arasında 08:00-17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Müzeye gitmek için Odunpazarı’dan kalkan ve Atatürk Bulvarı’na giden otobüsleri tercih edebilirsiniz. Bir başka alternatifte Odunpazarı’ndan yürüyerek 15 dakika gibi bir zamanda da müzeye ulaşmak.

Adres: Akarbaşı Mahallesi, Atatürk Blv., 26020 Odunpazarı

Konum 📌

➼ Eskişehir Kurtuluş Müzesi

Eskişehir Kurtuluş Müzesi
Fotoğraf Kaynak: Eskişehir Kurtuluş Müzesi

Eskişehir’in bu yönü pek bilinmiyor belki ama burası bağımsızlık mücadelesine ilk el veren, ilk destekleyen şehirlerden biri. 29 Ekim 2016 tarihinde hizmete açılan müzenin ilk katında çocuklara çizgi filmlerle kurtuluş mücadelesi anlatılıyor.

Kurtuluş Müzesi’nde ayrıca Gösterim Odası, Karikatürler Odası, Gazeteler Odası, Strateji Odası ve Fotoğraf Arşivi Odası gibi bölümler de bulunuyor. Hatta bir Selfie Odası bile var. Ziyarete gelenler sistemden seçtikleri arka plan önünde resim çekinebiliyorlar.

Müze Pazartesi günleri hariç her gün saat 10:00 ile 17:00 arasında açık.

Adres: Şarkiye Mahallesi, Arif Bey Sk. No:171, 26030 Odunpazarı

Konum 📌

➼ Kurşunlu Camii ve Külliyesi

Eskişehir Kurşunlu Camii
Fotoğraf Kaynak: Filckr-Galpay

Odunpazarı Evleri’nin bulunduğu bölgede yer alan tarihi eserlerden biri Kurşunlu Camii ve Külliyesi. Kanuni Sultan Süleyman’ın veziri Çoban Mustafa Paşa tarafından 1525 yılında inşa ettirilen yapının mimarı ise Acem Ali.

Kurşunlu Camii ve Külliyesi, şehirde yer alan en önemli dini ve tarihi yapılardan. Bölümleri, külliye, aşevi, imaret, kervansaray, cami, şadırvan, mektep, medrese ve tabhaneden oluşuyor. Camii olarak kullanılan kısım günümüzde ibadete açık.

İbadethane olarak kullanılan alan dışında kalan bölümler ise günümüzde turistik amaçlı hizmet veriyor. Tabhane olan kısım El Sanatları Müzesi, külliye içinde yer alan diğer bölümler ise Lületaşı Müzesi, Cam Sanatları Müzesi ve nikah salonu olarak kullanılıyor.

Adres: Paşa Mahallesi, Mücellit Sk., 26030 Odunpazarı

Konum 📌

➼ Devrim Arabası ve Karakurt

Devrim Arabası Eskişehir

Kısaca Tülomsaş Müzesi diye adlandırılan bu müzede 1961 yılında üretilen ve ilk yerli üretim otomobil olan Devrim ile ilk yerli üretim lokomotif olan Karakurt sergileniyor. Özellikle Devrim arabasını bilmeyen yoktur diye düşünüyoruz. Çünkü günümüzde bile hala filmlere, haberlere konu olan bir hikayesi var.

O dönemde 4 adet yerli otomobil Devrim üretilmiş ancak günümüze sadece 1 tanesi kalabilmiş. Cam bir vitrinin içinde sergilenen bu araba hala çalışır durumda. Karakurt ise saatte 70 KM hız yapabilen ilk buharlı Türk lokomotifi. Bizce ikisi de çok güzel ve görülmeye değer.

Tülomsaş otogara yürüme mesafesinde. Toplu taşıma kullanmak isterseniz şehir merkezinden 19 ya da 23 numaralı otobüse binebilirsiniz. Bu iki araç müzenin önünden geçiyor.

Adres: Hoşnudiye Mahallesi, TÜLOMSAŞ Genel Müdürlüğü Yerleşkesi, Ahmet Kanatlı Caddesi, 26130 Tepebaşı

Konum 📌

➼ Frig Vadisi

Frig Vadisi Eskişehir
Fotoğraf Kaynak: Filckr-Emrah Öz

Geçmişi çoook çok uzun yıllar öncesine, günümüzden tam 3000 yıl eskiye dayanan Frig Vadisi, Eskişehir, Kütahya ve Afyon’un kesişim bölgesinde yer alan bir tarih mirası. Böylesine önemli bir nokta olmasına rağmen (son dönemlerde instagram paylaşımlarıyla popülerliği artmış olsa da) Frig Vadisi henüz tam olarak keşfedilmemiş bakir bir destinasyon.

Biraz önce de belirttiğimiz gibi Frig Vadisi’nde yaşam 3000 yıl önce başlamış. Yani binlerce yıllık bir tarih öyküsünün yansıması burası. Bölgeye ismini veren Frigliler tarafından kayalar üzerine kurulan bir medeniyetin izlerine ev sahipliği yapıyor. Çevrede kayalara oyulmuş anıtlar, taştan merdivenlerle inilen tüneller, anıtsal kaya sarnıçları ve kabartmalar gibi özellikle arkeoloji meraklarının dikkatini fazlasıyla çekecek birçok tarihi eser var.

Bu arada bu eşsiz bölgenin nasıl hakkını vererek gezebileceğinizi öğrenmek isterseniz size Biz Evde Yokuz’un detaylı Frig Vadisi rehberini tavsiye ederiz. 👌

Eskişehir’e 75 km uzaklıkta bulunan Frig Vadisi’ne özel aracınızla gitmeniz daha isabetli bir seçenek. Navigasyonu kurarak bölgeye kolayca ulaşabilirsiniz. Özel aracınız yoksa Eskişehir’den Seyitgazi’ye otobüsle gelip, kalan yolu da taksi tutarak gidebilirsiniz.

Konum 📌

Eskişehir’de Gezilecek Doğal Güzellikler 🌲

Eskişehir gezilecek yerler Porsuk Çayı

Aslında Eskişehir tam anlamıyla kent kaçamağı yapılacak bir yer bize göre. Yani şehir o kadar güzel ve nefes alabileceğiniz alanları o kadar çok ki doğal güzellik kovalamak pek aklınıza gelmiyor burada. O park benim bu müze senin derken bir bakmışsınız gezinin sonu geliveriyor.

Yine de ben dağa bayıra çıkmadan yapamam, göl şelale görmeden edemem diyenler için Eskişehir’de gezilecek doğal güzellikler de var elbette. Tıpkı Eskişehir’de gezilecek tarihi yerler de yaptığımız gibi görülecek doğal güzellikler için de az ama öz bir liste hazırladık.

➼ Sakarılıca Kaplıcaları

Sakarılıca Kaplıcaları keyfine ve sağlığına düşkün başka dünya kaşifleri için güzel bir keşif noktası olabilir. Hem Eskişehir’de hem de bu çevreye yakın yerlerde tanınmış kaplıcaların başında gelen, etrafı ormanlarla çevrili Sakarılıca Kaplıcaları, şehir merkezinin yaklaşık 35 kilometre uzağında bulunuyor.

Buradan çıkan doğal kaynak sularının mide hastalıkları, romatizmal hastalıklar, kemik hastalıkları, sindirim sistemi hastalıkları, kadın hastalıkları ve daha birçok hastalığa iyi geldiği belirtiliyor. Özel aracınız ve biraz da geniş zamanınız varsa tercih edilebilir.

Adres: Sakarıılıca Mahallesi, 75. Yıl Cd., 26880 Mihalgazi

Konum 📌

➼ Gürleyik Şelalesi

Gürleyik Şelalesi Eskişehir’in en önemli turizm merkezlerinden biri. Mihalıççık ilçesine bağlı olan Gürleyik Köyü’nde bulunan bu doğal cennet hem yerli halkın hem de bölgeye gelen seyahat severlerin uğrak noktası.

Gürleyik Şelalesi, genel olarak yaz aylarında serinlemek isteyenlerin ilk adresi oluyor ancak sadece yaz ile sınırlı kalmadan dört mevsim ziyaret edilebilir bir destinasyon. Çünkü burası doğa yürüyüşü yapmak, kamp atmak ve piknik yapmak gibi aktiviteler için de birebir.

Eskişehir’e 120 kilometre uzaklıkta bulunması biraz içimizi burksa da yine geniş vakti ve özel aracı olanların Eskişehir’de gezilecek yerler listelerine ekleyebilecekleri bir doğal güzellik olduğunu düşünüyoruz.

Adres: Gürleyik Mahallesi, 26900 Mihalıcçık

Konum 📌

➼ Kalabak Şelalesi

Gürleyik Şelalesi çok uzakmış oraya kadar gidemem ama biraz daha yakın bir şelale olsaydı kesin giderdim diyenler için de bir önerimiz var. 🙂 Eskişehir’in il merkezine yaklaşık 42 kilometre uzaklıkta olan Kalabak Şelalesi, ismini aldığı Kalabak Köyü’nün yakınlarında, Orman İçi Dinlenme Yerinde bulunuyor.

Etrafı karaçam, ardıç, çınar, akça ağaç, fındık, söğüt ağaçları ile kaplı olan şelale, zengin floryasıyla güzel bir doğal görünüme sahip. Yaklaşık 10 hektar büyüklüğünde bir alan olan Kalabak Şelalesi, 1988 yılından beri mesire yeri olarak kullanılıyor.

Adres: Kalabak Köyü, 26004 Odunpazarı

Konum 📌


Bu Yazılarımız da İlginizi Çekebilir

🌍 Ayder Yaylası Gezi Rehberi – 7 Maddede Ayder Gezisi

🌍 Batum Turu – 10 Maddede Batum Rehberi

🌍 Ünye’de Gezilecek Yerler

🌍 Safranbolu Gezi Rehberi


Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı