fbpx
ANADOLUİÇ ANADOLU

Eskişehir’de Ne Yenir, Nerede Yenir?

Eskişehir’in kendi kadar mutfağı da meşhurmuş meğer. Öğrencilik yıllarımızdan sonra başka dünyalar kafasıyla tekrar gitmeye karar verdiğimizde fark ettik bunu. Biliyorsunuz seyahatlerin en güzel ve keyifli bölümlerinden biri hiç şüphesiz yemek molaları. Hele de mutfağı meşhur olan bir yerdeyseniz. “Onu da mı yesek bunu da mı yesek” derken bir bakmışsınız hepsi mideye inivermiş. 🙂

İşte bu yüzden Eskişehir’e gitmeden önce de aklımıza ilk düşen şeylerden biri elbette yemek oldu ve Eskişehir’de ne yenir diye aramaya başlayınca bu şehirde nasıl güzel lezzetler olduğunu daha iyi anladık.

Sizin de Eskişehir gezinizde bu güzel lezzetleri en iyi yerlerinde tadabilmeniz için Eskişehir’de ne yenir, nerede yenir sorusunun cevabını aşağıda elimizden geldiğince vermeye çalıştık. Gerisi sizin takdiriniz artık.

Bu arada, bizce seyahatin tadını çıkarmanın en püf noktalarından biri yemeği sağlam yiyip bünyeyi kuvvetli tutmak. Hele ki Eskişehir gibi tabanvay ile keşfedilebilecek bir şehirdeyseniz. O yüzden “yine çok yedim” diye dövünmeye gerek yok, olur öyle arada çok da şey yapmayın yani. 🙂 Eskişehir’de gezilecek yerler yazımızdaki bisiklet önerimize uyarsanız ortada sorun falan kalmaz. Keyifli okumalar.

Eskişehir’de ne yenir, nerede yenir yazımızda aradığınızı kolayca bulabilmeniz için aşağıdaki içerik listesini oluşturduk. Başlıklara tıklayarak istediğiniz bölüme gidebilirsiniz.


Eskişehir’in Yöresel Yemekleri

Eskişehir'de ne yenir çibörek
Fotoğraf Kaynak: Filckr-Galpay

İç Anadolu Bölgesi olur da yöresel yemek olmaz mı hiç? Gaziantep, Urfa, Adana gibi ülkemizin önde gelen gurme mutfakları kadar adı duyulmamış olsa da eti de, tatlıyı da, hamur işini de içinde bulabildiğiniz Eskişehir mutfağı da oldukça leziz. İşte size kısa ama öz Eskişehir yöresel yemekleri listesi.

Balaban Köfte

Yufkalı Büryan

Çibörek

Met Helvası

Yukarıdaki liste Eskişehir’in en meşhur yemeklerini kapsıyor. Yani oraya kadar gitmişken neleri mutlaka tadalım diye yüz kişiye sorsanız doksan dokuzunun cevabı bu dört yemekten en az ikisi olur.

Bunların dışında Eskişehir’de ne yenir derseniz, pişinin bir başka çeşidi olan kıygaşa, kıymalı ve pirinçli iç ile yapılan kavurma börek favorilerden. Daha daha ne var derseniz yeşil mercimek, nohut ve yoğurt gibi faydalı malzemelerden yapılan göceli tarhana ve son olarak haşhaşlı gözleme de Eskişehir’in meşhur lezzetlerinden.

Aşağıya yemeklerin detaylı açkılamalarını ve bu yemekleri tadabileceğiniz mekan önerilerini bırakıyoruz.

Eskişehir’de Kahvaltı

eskişehir kahvaltı mekanları

O kadar yöresel yemek saydınız, Eskişehir’de ne yenir sorusunun ilk cevabı kahvaltı mı yani şimdi demeyin hemen. Bana yani başka dünyalı Merve’ye göre sağlam bir kahvaltı, güzel bir güne başlamanın en kritik gereği. Hatta biraz da abartarak söyleyeyim; bana göre tadına doya doya yapılmış bir kahvaltı tam anlamıyla bir mutluluk sebebi.

Mesela Eskişehir’e giderken gece yolculuğu yaptığımız için sabah ilk aradığımız şey bol kepçe bir kahvaltı mekanıydı. Neyse ki Eskişehir, yukarıda saydığımız yöresel yemeklerinin dışında öğrenci kahvaltısıyla da meşhur. Yani hem ucuz hem de bol malzemeli. 🙂

Eskişehir’de kahvaltı işinin ana noktalarından biri olan Porsuk Çayı kenarındaki kafelerden birinde kahvaltımızı ettik. Çok lezzetli, çok doyurucu ve İstanbul’a kıyasla oldukça uygun fiyatlı bir kahvaltı ile güne başladık. Kişi başı 20 TL ödedik ve gayet doyurucu, menemenli, kızartmalı, sınırsız çaylı bir kahvaltıydı. Porsuk çayı manzarası da cabası.

Neyse uzun lafın kısası; kahvaltı önemli. Eskişehir gezisine sağlam bir kahvaltı ile başlamak isteyenler için önerilerimizi aşağıda sıraladık.

Eskişehir’de Kahvaltı Mekanları

eskişehir kahvaltı mekanları dante cafe2

Her büyük şehirde olduğu gibi Eskişehir’de de çok fazla kahvaltı mekanı var elbette ama bize göre buradaki en güzel ve en özel yerler Porsuk Çayı kenarındaki mekanlar. Neden derseniz; bir kere Porsuk Çayı’nın kenarına sıra sıra dizilmiş kafelerin hepsi birbirinden güzel, hepsi birbirinden şirin. Ayrıca öğrencinin çok fazla bulunduğu bir şehir olması sebebiyle mekanlar pahalı da değil. Tamam öyle 40 çeşit açık büfeli lüks bir kahvaltı sizi beklemiyor belki ama yine de bizim önerimiz Porsuk manzarası ile kahvaltı etmeniz.

Porsuk Çayı dışında da özellikle Doyuran Kahvaltı Salonu uygun fiyata sağlam kahvaltı yapabileceğiniz yerlerden. İşte Eskişehir’de kahvaltı mekanları için önerilerimiz 👇🏻


➼ Doyuran Kahvaltı Salonu

Küçük, salaş ve uygun fiyatlı bir mekan olan Doyuran Kahvaltı Salonu oldukça fazla rağbet görüyor. Çünkü adı üstünde, burası insanı doyuran bir kahvaltı salonu. Ev tadında lezzetler sunan mekanda öyle fix menü 2 kişilik serpme kahvaltı mantığı yok. İstediklerinizi sipariş ediyorsunuz hop önünüze geliveriyor.

Bu şekilde çok pahalıya patlar diye düşünmeyin hemen. Çünkü biraz önce de belirttiğimiz gibi fiyatlar oldukça uygun olduğu için standart menülerden çok daha uyguna dilediğinizi yiyerek güne başlayabiliyorsunuz. Bu arada en çok pastırmalı yumurtası beğeniliyor.

Son olarak, özellikle tatil günlerinde aşırı yoğun olduğu için erkenden gitmekte fayda var ya da muhtemelen sıra bekleyeceksiniz.

Adres: İstiklal Mah. Mustafa Kemal Atatürk Cad. Demirciler Sok. No:7/C Eskişehir

Telefon: 0 222 230 51 64

Konum 📌

➼ Acıktım Kafedeyiz

Servis ve lezzet konusunda herkesin harika yorumlar yağdırdığı bir mekan olan Acıktım Kafedeyiz, yine fiyatlarının çok uygun olması sayesinde Eskişehir’de kahvaltı için en çok tercih edilen mekanlardan. Özellikle serpme kahvaltısı arşa değecek kadar göklere çıkarılmış. Biz denemedik ama siz denerseniz ya da denediyseniz eğer yorumlarınızı bu yazının altına eklerseniz çok mutlu oluruz. 🙂

Adres: Hoşnudiye Mah. İsmet İnönü Cad. Güneş Apt. No:61 Tepebaşı-Eskişehir

Telefon: 0 222 231 99 33

Konum 📌

➼ Dante Cafe

Dante Cafe Porsuk nehri kenarında bulunan kahvaltı mekanlarından. Ayrıca son Eskişehir gezimizde bizim de güne başladığımız yer. Fiyatlar gayet uygun, yiyecek yelpazesi geniş ve servis hızı da o kadar kalabalığa rağmen fena değildi.

2 kişilik serpme kahvaltı için 30 TL ödedik. Çay sınırsız ve ücretsizdi (Furkan için çok önemli bir konu :)). Ayrıca manzara da bedava. Son olarak personelin güleryüzlü ve yiyeceklerin lezzetli olduğunu da belirtelim. Yani biz memnun ayrıldık. Tabi aynı sırada tercih edebileceğiniz farklı mekanlar da bulunuyor.

Adres: Hoşnudiye Mah. İsmet İnönü Cad. Güneş Apt. No:61 Tepebaşı-Eskişehir

Telefon: 0 222 231 99 33

Konum 📌

Çibörek

Buraların en meşhur lezzeti ve Eskişehir’de ne yenir sorusunun olağan şüphelisi çibörek. Tabi böyle yazılınca ilk bakışta insanın aklına doğrusu çibörek mi yoksa çiğbörek mi diye bir gelmiyor değil. İşin özü şu: Çiböreği doğru bir şekilde seslendirmek çok önemli bir konuymuş burada. Eskişehir halkı bu hamur işini nasıl sahiplendiyse artık Antep’te baklavaya karşı hassasiyet neyse burda da çibörek için aynısı var. Yani sonuç olarak doğrusu Çiğbörek değilmiş efendim, çibörekmiş. 🙂

Bu kadar önem verilmesi de boşa değil tabi. Kökleri Tatar mutfağına kadar dayanıyor çiğböreğin. Yani oldukça eski ve aslında sadece Eskişehir’e özgü bir tat değil. Fakat en güzeli burada yapıldığı için şehirle fazlasıyla özdeşleşmiş. Kimine göre adının çibörek olması Kıpçak lehçesindeki lezzetli anlamına gelen kelimeden, kimine göre de kıymanın hamurun içine çiğ konmasından geliyor.

Peki nasıl yapılıyor bu güzel lezzet? Soğan, kıyma ve çeşitli baharatların bir araya gelmesiyle hazırlanmış karışımın hamurla buluşması sonucu ortaya çıkıyor çiğbörek.  Sadece kıymalı da olmuyor bu arada, farklı malzemelerden de yapılabiliyor. Eskişehir’de de farklı hallerini servis eden yerlere rastlamanız mümkün. Neli isterseniz yiyin ama Eskişehir’de mutlaka yenmesi gerekenler listesinde bulunan bu lezzeti teğet geçmeyin. 🙂

Çibörek neden bu kadar meşhur anlattık ama tabi bir de bu işin Eskişehir’de çibörek nerede yenir kısmı var. Onun için alternatifleri de aşağıda paylaştık.

➼ Papağan Çibörek

Lezzeti ve servis hızı konusunda Papağan Çibörek’in açık ara önde gittiğini söyleyen Eskişehir’lilerin vazgeçilmez mekanı burası. Ara sıra lezzeti konusunda olumsuz yorumlar yapanlar olsa da Papağan Çibörek Eskişehir’in en meşhur çibörek yeme noktası. Tek 3 TL, porsiyon olarak ise 15 TL fiyatı var.

Adres: Arifiye, Köprübaşı Cad. Yalbı Sk. No:5, 26010 Odunpazarı

Telefon: 0 222 231 43 62

Konum 📌

➼ Tatar Evi Çibörek

Özellikle ilk kez çibörek yiyecek olan kişilere önerilen bir mekan Tatar Çibörek Evi. Çünkü yağı çok hafif ve bu sayede pek rahatsız etmiyor mideleri. Odunpazarı’nın içinde olması da ayrı bir güzellik. Daha turistik ve bahçeli bir mekan olan Tatar Çibörek Evi’nin fiyatları makul, personel de çok güler yüzlü. Porsiyonun da 5 adet var ve yanında ikram olarak kırmızı biber turşusu veriyorlar.

Adres: Orta Mah. Şeyh Şemsettin Sok. No:15 D:1 26030 Odunpazarı/Eskişehir

Telefon:  0 222 220 65 10

Konum 📌

➼ Eskişehir Çibörek Evi

2001 yılında kurulan Eskişehir Mutfağı Çibörek Evi’nin Eskişehir’deki en yağsız çiböreği yaptığı iddia ediliyor. Buraya geldiyseniz eğer önden bir Sorpa çorbası (Kırım Mutfağı’nın yöresel lezzeti olan etli ve yoğurtlu bir çorba) içmeniz ardından da çibörek yemeniz öneriliyor. Burası da Eskişehir’de çibörek için en çok tavsiye edilen yerlerden.

Adres: Akarbaşı Mah. Atatürk Blv. No:97 Eskişehir

Telefon: 0 222 233 16 16

Konum 📌


 Balaban Köfte

balaban köfte fahrettin usta kepab salonu

Eskişehir’de birçok yerde Balaban köftenin adına rastlayacağınız kesin. Size önerimiz, bu tabelalardan biri aklınızı çelsin ve çok meşhur olduğu kadar çok da lezzetli olan Balaban köfteyi yemeden sakın buradan dönmemeniz.

Küçük kareler halinde kesilmiş pidelerin et suyu ile ıslatılması, ardından domates sos, yoğurt ve tereyağı dökülmesi ve en üst kısma da ızgara köftelerin eklenmesi ile oluşan bir lezzet patlaması Balaban köfte. Aslında Bursa İskender kebabın köfteli hali de diyebiliriz.

Adını Tatarca’dan alan bu yemeğin malzemesi çok bol ve kesinlikle çok leziz. Balaban köfte nerede yenir sorusunun cevabı için bizim yediğimiz mekanı ve Eskişehirliler’in önerilerini aşağıda paylaşıyoruz.

➼ Fahrettin Usta Kebap Salonu

Fahrettin Usta Kebap Salonu, Balaban köfte için bizim tercih ettiğimiz yerdi. Dışarıdan baktığınızda esnaf lokantası görünümlü ama lezzetiyle çıtayı arşa çıkaran bir mekan burası. Zaten genelde böyle beklenmedik yerlerden böyle efsane lezzetler çıkar.

Yaşlı, beli bükülmüş ama hala çalışmaya devam eden Fahrettin Amca, kebabın son aşamasında etleri nostaljik bir ütü ile ütüleyerek tabağa koyuyor. Lezzetini zaten anlatmaya gerek yok. Bizce Balaban köfte için burayı tercih edebilirsiniz. Ancak Pazar günleri kapalı olduğunu belirtelim, planınızı ona göre yapın.

Adres: Kurtuluş Mah. Ziyapaşa Cad. Yolveren Sk. No:46 Odunpazarı / Eskişehir

Telefon: 0 222 220 27 99

Konum 📌

➼ Abdüsselam Balaban Kebap

Abdüsselam Balaban Kebap, 70 seneden daha fazla bir süredir hizmet veren bir mekan. Balaban kebap için Eskişehir’de adını duyurmuş ve lezzetini kanıtlamış olan bu mekanı da tercih edebilirsiniz. Burası da aynı Fahrettin Usta gibi Pazar günleri kapalı. Planlarınızı yaparken göz önünde bulundurun.

Adres: Arifiye Mahallesi Belediye Sokak No:11 Odunpazarı / Eskişehir

Telefon: 0 222 231 14 44

Konum 📌

Met Helvası

Ana malzemeleri şeker, yağ, un ve limon olan Met helvası, söylenenlere göre yapılışı biraz zor bir tatlı. Tabi tadı da bir o kadar lezzetli. Yani kendisine katılan emeğin hakkını kesinlikle veriyor. Genel olarak sade olarak tercih edilese de İçine kuruyemiş ya da kakao eklenmiş halleri de var.

Bu arada yapılışı bu kadar zahmetli olmasından dolayı Met helvasını tam tadıyla yiyebilmeniz için iyi yapılan bir yere gitmeniz gerekiyor. Bunun için de Eskişehir’de popüler olan tek bir mekan var. Aşağıda Eskişehir’in en tanınmış Met helvacısını sizinle paylaşıyoruz.

➼ Tanınmış Helvacı

Evet evet, yanlış okumadınız, Tanınmış Helvacı. Dükkanın asıl adı Sefiller olsa da günden güne şöhretini arttırmasından olsa gerek artık Tanınmış Helvacı olarak biliniyormuş. 🙂

Tabi dükkan bu kadar popüler olmanın hakkını verircesine kalabalık. Helva almak istiyorsanız akşam saatlerine kalmamanızı tavsiye ederiz hem helva kalmıyor hem de zaten dükkan çok geçe kalmadan kapanıyor. Akşama helva kalmayışı zaten lezzetinin kanıtı. Bu arada çeşit bol, met helvasının her türlüsünü burada bulabilirsiniz.

Adres: Deliklitaş Mah. Değirmen Sok. No:34/B Odunpazarı / Eskişehir

Telefon: 0 222 231 14 13

Konum 📌

➼ İncir Waffle

Eskişehir’de ne yenir yazısında sonra olarak İncir Waffle’dan bahsetmesek aklımız kalırdı. Waffle çok bilinen ve gidip Belçika’da yemediğiniz sürece en meşhuru şuradaymış diyeceğiniz bir lezzet değil aslında. O yüzden yazının neresine koysak bilemedik ama yazmadan da edemedik. 🙂

Eskişehir’in en meşhur tatlısı met helvası tamam ama İncir Waffle’ı öyle bir övdüler ki denemeden edemedik. Biz de gittik Eskişehir’deki tatlı ihtiyacımızı ve bisiklet sürebilmek için almamız gereken eneriyi waffle ile karşıladık.

Bir kere İncir Waffle’ın dekorasyonu aşırı güzel, hep kalabalık olması ve oturacak masa bulmakta zorluk çekilmesi de lezzetinin kanıtı. Birçok çeşit waffle bulunuyor, biz hangisini yemiştik tam anımsayamadık ama çok beğendiğimiz aklımızda çok net kaldı. Yöresel tatlardan farklı bir lezzet ararsanız eğer tavsiye ederiz. 🙂

Adres: Yenibağlar Mah. Üniversite Cad. No:130 Eskişehir

Telefon: 0 222 220 01 12

Konum 📌


Bu Yazılarımız da İlginizi Çekebilir

🌍 Ayder Yaylası Gezi Rehberi – 7 Maddede Ayder Gezisi

🌍 Batum Turu – 10 Maddede Batum Rehberi

🌍 Ünye’de Gezilecek Yerler

🌍 Safranbolu Gezi Rehberi


Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı