fbpx
ANADOLUDOĞU ANADOLU

Gaziantep Bakırcılar Çarşısı – 400 Yıllık Geleneğin İzleri
Birileri bize Gaziantep’te gezilecek yerler için önerilerimizi sorduğunda Gaziantep Bakırcılar Çarşısı mutlaka tavsiyelerimiz arasında oluyor. Hatta benim ısrarla “Bakırcılar Çarşısııı” diye parmak kaldırıp bağırasım geliyor. Tabi benim bu kadar heyecanlanmamı sağlayan şey; alışveriş. Bu sırada Furkan’ın yüzüne yerleşen “vurur yüze ifadesi korkuyorum bitanesi” bakışının nedenini ise az çok tahmin ediyorsunuzdur.

Şimdiden uyaralım, deli gibi alışveriş yapmak isteyecek ve kendinizi kaybedeceksiniz. Bakır taslar, cezveler, tencereler, objeler, dökümden yapılmış at arabaları, hayvan figürleri, rengarenk deri çarıklar derken tabii ki kendinizi kaybedersiniz, bunda sizin bir suçunuz yok.

Burada iki kritik nokta var.

1- Hanımlar, eşlerinizi, sevgililerinizi çok üzmeden bu işi halletmeye çalışın.

2- Beyler, siz yine de şimdiden kendinizi bu çarşıdan züğürt ağa olarak çıkacak olmaya alıştırsanız iyi olur. 🙂

İşin şakası bir yana, bir Gaziantep gezisi sırasında mutlaka görülmesi, duyulması ve hissedilmesi gereken yerlerden burası. Tıkır tıkır bakıra vuran çekiç sesleriyle, paket taş döşeli yollarıyla, rengarenk bakırları, oyuncakları, hediyelik eşyaları, deri çarıkları ve ahşap kaplamalı dükkanları ile Antep Bakırcılar Çarşısı insanı içine alıveriyor.

O zaman fazla vakit kaybetmeden yazımızın detaylarına geçelim. Aşağıda Gaziantep’te Bakırcılar Çarşısı’nı gezerken bir yandan buranın neden bu kadar değerli bir yer olduğunu hatırlamanıza yetecek kadar bilgi ve çarşıya gittiğinizde neler alabileceğinizi öğrenebileceğiniz kadar tavsiyeyi bir arada bulabilirsiniz.


Gaziantep Bakırcılar Çarşısını’nın Tarihi 🏛️

Bakırcılar Çarşısı Gaziantep’in geçmişinde önemli bir yer tutuyor. Bunun sebebi de bakır işçiliğinin Gaziantep’te 400 yıldır süregelen önemli el sanatı geleneklerinden biri olması. Gerçekten bakırdan yapılmış eşyaların güzelliğini ve estetiğini görüp, çekicin bakıra vurduğunda çıkardığı tınıyı duydukça sanatın ne demek olduğunu hissedebiliyorsunuz. Ve elbette Bakırcılar Çarşısı adını da kökleri oldukça eskiye dayanan bu gelenekten almış.

Gaziantep Bakırcılar Çarşısı Osmanlı Devleti için de ayrı bir öneme sahip. Dönemin en önemli ticaret merkezlerinden biri olan bu çarşının içerisinde yer alan dükkanların yapım tarihi net olarak belirlenemese de 19. yy’dan itibaren çarşının oluşmaya başladığı düşünülüyor.

Hanlar bölgesi içerisinde yer alan çarşıda bulunan sıra sıra dizili tek katlı dükkanlardan zarar görmüş olanları -yani neredeyse tamamı- yakın geçmişte “Bakırcılar Çarşısı Sokak Sağlamlaştırma Projesi” kapsamında restore edilmiş ve harika bir görüntüye sahip.

Son olarak; Gaziantep Bakırcılar Çarşısı, Tarihi Kentler Birliği’nin Başarı Ödülü’ne de layık görülmüş ve bu ödülü bizce de fazlası ile hak ediyor.

gaziantep bakırcılar çarşısı antikacılar

 Gaziantep Bakırcılar Çarşısı’ndan Ne Alınır? 🛍️

Adı Bakırcılar Çarşısı olsa da bu şirin yerde sadece bakır ürünler satılmıyor. Antep Bakırcılar Çarşısı’nın içinde demirciler, 5 farklı hayvanın derisinden sadece el işçiliği ile üretilen deri çarık bir diğer adıyla yemeni satanlar, cam sanatı zanaatkarları gibi unutulmaya yüz tutmuş birçok mesleği ve birbirinden güzel ürünlerini bir arada bulabilirsiniz. Ayrıca Elmacı Pazarı kadar yoğun olmasa da yer yer aktarlar da var.

Bakırcılar Çarşısı’nda fiyatlar dükkandan dükkana farklılık gösteriyor. O yüzden pazarlık yeteneğiniz iyiyse yaşadınız, değilse biraz geliştirerek bu çarşıya gitmenizi tavsiye ediyoruz. Böylelikle daha hesaplı alışveriş yaparsınız ve Antep’e kadar gelip yemeden içmeden kesmenize gerek kalmaz. 😉

Gaziantep Bakırcılar Çarşısı Nerede, Nasıl Gidilir? 🚶

Bakırcılar Çarşısı, Gaziantep’in merkez semtlerinden biri olan ve Antep’te gezeceğiniz birçok noktaya ev sahipliği yapan Şahinbey ilçesinin Eski Saray Caddesi üzerinde yer alıyor.

Özel araçla gidecekseniz eğer Şahinbey Eski Saray Caddesi yakınlarında bir otoparka aracınızı bırakıp yolun kalan kısmını yürüyerek gidin çünkü çevrede araç park edecek yer yok. Toplu taşıma ile gelecek olanlar ise Şahinbey’e gelen ya da Çarşı yazan dolmuşları kullanabilirler. Şehirde gezilecek yerlerin çoğu birbirine yakın olduğundan biz yürüyerek gezmeyi tercih etmiştik.

Konum 📌Bu Yazılarımız da İlginizi Çekebilir

🌍 Kayseri Nasıl Bir Yer?

🌍 Kayseri Gezilecek Yerler

🌍 Kayseri Yemekleri

🌍 Erciyes Dağı Kayak Rehberi


Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı