fbpx
ANADOLUDOĞU ANADOLU

Gaziantep’te Baklava Nerede Yenir

İtiraf etmek gerek, Gaziantep’e seyahat edenlerin en az  %70’i yemekleri, tatlıları, kebapları özetle çok lezzetli mutfağı için yollara düşüyor. Siz farkında olmasanız hatta hiç bilmeseniz bile Antep’te dolaşırken eliniz kolunuz mutlaka buraya günübirlik yemek kaçamağı için gelmiş insanlara çarpıyor. Hatta muhtemelen siz de o insanlarla aynı amaç için Gaziantep’e gideceksiniz. Bu yazıyı ziyaretinizden belli, hadi itiraf edin. Bu konuda kimsenin sizi suçlayacak hali yok. Hele ki bir ay içerisinde iki kere ülkemizin gurme mutfağının kapısına dayanmış bizim hiç haddimize değil. 🙂

Gaziantep mutfağı tartışmaya kapalı olarak muazzam bir lezzete sahip fakat bir konuda anlaşmazlık var ki hala çözülebilmiş değil, yakın zamanda çözülecek gibi de durmuyor: En iyi baklava Antep’te yenir onda hemfikiriz fakat Gaziantep’te Baklava Nerede Yenir? İşte burada tatlı bir sıkıntı başlıyor. Dizilere bile konu olmuş (bkz. Yabancı Damat), nice yiğitlere üç beş kilo olarak geri dönmüş, nicelerinin de o baklavacıda da yiyeyim bu baklavacıda da tadına bakayım derken mide spazmları geçirmelerine sebep olmuş bu tartışma.

Baktık olacak gibi değil, biz de bu konuya bir el atmak istedik. Gidip yerinde test etmekle kalmadık, Gaziantep’te baklava nerede yenir orada yaşayanlar sorduk. 👇


Gaziantep’te Baklava Ne Demek Anlamak

Gaziantep'te baklava nerede yenir
Fotoğraf Kaynak: Pixabay-Berladelphia

Yazının girişinden de anlayacağınız üzere baklava ve fıstık birlikteliği bu şehir için çok ciddi bir konu. Öyle ki Gaziantep’te en iyi baklava için yarışlar yapılır, jürilere sunulur, kazanan belirlenir. Çünkü baklava onlar için (ki bizce de öyle) bir sanat işi. İncecik yufkanın çıtır çıtır olabilmesi, fıstığının, şerbetin şekerinin ve sıcaklığının her zaman şaşmadan tam kararında kalabilmesi gerçekten yapılması zor bir zanaat.

İşte tam da bu sebepten Gaziantep baklavasını yerken adabına uygun davranmak, hakkını vermek gerekiyor. Evet buralarda baklava yemenin bir şekli var. Öyle çatalla minik minik parçalar halinde fıstığını ziyan ederek, baklavaya eziyet çektirerek yerseniz asıl lezzetinin tadına varamazmışsınız. O yüzden Gaziantep’te baklava nerede yenir sorusunun cevabından önce nasıl yenilir onu öğrendik.

Sıkı durun, Gaziantep’te baklava nasıl yenilir anlatıyorum: Baklavayı elinizle alın, alt tarafı üst damağınıza gelecek şekilde ağzınıza yerleştirin ve afiyetle mideye indirin. Peki neden bu şekilde yememiz gerekiyor derseniz eğer; baklavanın alt kısmı damağınıza yapışırsa ancak o zaman tam olarak gerçek tadına varabiliyormuşsunuz. Gaziantep’te yaşayan arkadaşımıza bize öğrettiği bu yöntem için teşekkür ederiz, anlattığı kadar etkili. 🙂

Yeme adabını öğrendiysek eğer, Gaziantep’te baklava nerede yenir kısmına geçebiliriz.

 Gaziantep’te Baklava Yenilecek, Alınacak Yerler 👌

Baklava konusunda zirveyi paylaşan 3 büyük firma var. Bunlar; Koçak, Güllüoğlu ve İmam Çağdaş. Fiyatları hemen hemen aynı.  Kilosu ortalama olarak 100-120 TL civarında. Buraların haricinde özellikle yerel halkın da tercih ettiği birkaç yer daha var. Tek tek hepsine bakalım.

➼ Koçak Baklava, Gaziantep

koçak baklava gaziantep

Koçak Baklava hem Gaziantep’te yaşayanlar hem de buraya gelen turistler tarafından en çok tercih edilen baklavacı. Buraya geldiğinizde dört bir yanınızın Koçak poşeti ile gezen insanlarla çevrilmesi kuvvetle muhtemel. İşlerini başarılıyla yaptıkları buradan da belli oluyor. Özellikle yerliler tarafından önerilmesi de ayrı bir başarı göstergesi.

Koçak baklavasının en önemli özelliği fıstığı ve tereyağını acımadan kullanmaları. Bol fıstıklı ve tereyağlı baklava sevenlerin dikkatine! Koçak’ın en çok tercih edilen baklavası ise özel kare baklavası. Gaziantep’te iki tane şubesi var, başka şehirlerde ise henüz şubesi bulunmuyor ancak internet üzerinden sipariş verebiliyorsunuz.

Konum 1 📌

Konum 2 📌

➼ Elmacı Pazarı Güllüoğlu, Gaziantep

elmacı pazarı güllüoğlu baklava

Güllüoğlu zaten herkes tarafından bilinen ülkemizin başarılı tatlıcılarından. Her yerde şubesi var. Ancak burada durum biraz karışık. Bir asırdan daha uzun bir süredir baklavacılık yapan Güllüoğlu ailesi büyüdükçe ortaya anlaşmazlıklar çıkmış, herkes farklı tarif kullanmaya başlamış, ayrışmış, ayrılmış… Günümüze geldiğimizde ortaya 3 farklı Güllüoğlu firması çıkmış. Yani isim aynı olsa da lezzet başka.

İşin özü Gaziantep’e gidince Güllüoğlu’nu görüp “bu baklavayı her yerde buluruz zaten” demeyin. Elmacı Pazarı’nda bulunan Güllüoğlu dükkanı 135 yıldır baklavacılık yapan bir efsane. Mihrimah ve kaymaklı kadayıf en çok tercih edilen tatlılardan.

Konum 📌

➼ İmam Çağdaş Baklava, Gaziantep

imam çağdaş baklava gaziantep

Özellikle turistlerin hem karınlarını doyurmak hem de üstüne güzel bir tatlı yemek için en çok tercih ettiği mekanlardan biri İmam Çağdaş. Şehrin yerlileri tarafından ise son zamanlarda pek tavsiye edilmiyor. Çünkü bazı kesim İmam Çağdaş’ın olayı tamamen ticarete döktüğünü, işin içine fazla fabrikasyonun girmesiyle eski tadının kalmadığını söylüyor. Tabi hala methedenler de yok değil.

Biz İmam Çağdaş’ta yemek olayına girişmedik ama baklavasından tattık. Zaten baklava konusunda çok iddialılar. Tüm tatlıları çok beğeniliyor ancak Gaziantep’te baklavanın çeşidi bol biliyorsunuz. Bunların en meşhurlarından olan havuç dilimi konusunda İmam Çağdaş’ın eline su dökemeyeceklerini söyleyebiliriz.

Konum 📌

 

Gaziantep’te baklava nerede yenir” sorusunun önde gelen cevapları olan üç büyükleri aradan çıkardığımıza göre farklı alternatifler denemek isteyenler için; bunlar dışında Gaziantep’te baklava nerede yenir onları da paylaşalım. Aşağıdaki listede bizim de favorilerimizden olan Cumba Künefe ile birlikte tatlı alabileceğiniz diğer birkaç baklavacıdan daha söz edeceğiz.


➼ Cumba Künefe

Hem tatlıcı hem kafe konseptinde, güzel bir mekan burası. Gaziantep’in yeni diye tabir edilen kısmında bulunduğundan şehre gelen yabancı turistler tarafından pek bilinmiyor. Tabi yerliler de bu durumu oldukça iyi bir şekilde değerlendiriyor. Yani sizin anlayacağınız mekan bir dakika boş kalmıyor.

Cumba Künefe’nin tatlıları şahane. Ancak buranın asıl olayı baklava değil künefe. Adamlar o severek yediğimiz tatlıyı almışlar daha da severek yiyebileceğimiz bir şeyler yapmışlar resmen. Bir de yanında ikram olarak kaymak, süt ve fıstık veriliyor. Yeme de yanında yat resmen!

Cumba’ya giderseniz eğer mutlaka hasır tatlısını deneyin. Bir de bol bol fıstık sevenler için ezmeli özeli öneriyoruz. Dikkat! Görüntüsü bile ağzınızın suyunu akıtabilir.

Konum 📌

➼ Çelebioğulları Baklava, Gaziantep

Yine turistler tarafından daha az bilinen dolayısı ile şehre ilk defa gelenler tarafından daha az tercih edilen ancak tatlılarının başarılı olduğunu duyduğumuz Çelebioğulları Gaziantep’te baklava alırken tercih edebileceğiniz yerlerden biri. Fiyat olarak rakiplerinin çok aşağısında kalmasalar da baklavanın yanında yaptıkları ikramlarla bir adım öndeler.

Konum 📌

➼ Hamido Baklava

Yeminli baklavacı Hamido. Taş fırında pişirdiği baklavalarını yeminiyle imzalıyormuş Hamido Baklava.  Hamido’nun yemininde sevdiklerine ve evlatlarına yedirmeyeceği hiçbir ürünü satmayacağı da geçiyor. Ayrıca tüm baklava ustalarına da yemin ettiriyormuş. Fiyat olarak diğerlerine göre daha makul, ettiği yemin ile içinizi de rahatlatırsa değmeyin keyfinize. Tabi orası sizin bileceğiniz iş. 🙂

Konum 📌

➼ Fıstıkçıoğlu Sini Baklava

Özellikle sini bohça ve şöbiyet tatlısı ile meşhur olan Sini Baklava, daha çok şehir dışından sipariş alıyormuş. Siz de internetten sipariş verebilirsiniz. Fiyat olarak diğerlerinden çok aşağı kaldığını söyleyemeyiz. Ancak lezzeti konusunda kötü bir şey diyen de duymadık.

Konum 📌
Bu Yazılarımız da İlginizi Çekebilir

🌍 Kayseri Nasıl Bir Yer?

🌍 Kayseri Gezilecek Yerler

🌍 Kayseri Yemekleri

🌍 Erciyes Dağı Kayak Rehberi


Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı