Gaziantep’in UNESCO listesine girmiş zengin mutfağı adeta bir mıknatıs gibi ülkemizin her yerinden insanı kendine çekmeyi başarıyor. Tatlısını, kebaplarını, lahmacununu, içli köftesini ve tabi ki meşhur Beyran Çorbasını yiyenin tadı damağında kaldığından kendini tekrar tekrar Antep’e ışınlamak istiyor insan.

Hem tarihiyle hem de kültürüyle benliğimizde güzel izler bırakan bu şehir hakkında birçok rehber hazırladık, hazırlamaya devam ediyoruz. Bu yazımızda da çorba anlayışımızı bütünüyle değiştiren hatta aslında bir yemek sayılan Beyran’ı anlatacağız. Beyran Çorbası nedir, nasıl yapılır, Gaziantep’te Beyran Çorbası nerede içilir gibi tüm soruların yanıtlarını verecek ve kendi deneyimimizi anlatacağız.

Seyahat Blog’unda bir çorba için bu kadar bilgi verilir mi demeyin. İş Gaziantep ile ilgili gezi rehberleri hazırlamaya geldiğinde konu dönüp dolaşıp boğaz düşkünlüğüne geliyor. 🙂 O yüzden lafı fazla dolandırmadan Beyran Çorbası’nı anlatmaya başlayalım.

 

  Sosyal Medya Hesaplarımızı Takip Edin! 

 

Gaziantep’te Beyran Çorbası Nerede İçilir? 🤔

Gaziantep’e Özgü Bir Çorba Çeşidi, Beyran
Gaziantep’te Beyran Çorbası Nerede İçilir?

 

Gaziantep’e Özgü Bir Çorba Çeşidi, Beyran 🥣

Beyran Çorbası, kuzu etli, pirinçli, baharatlı, bol şifalı, içenin hasta olmadığı çok eski bir Türk Mutfağı harikası. Çorbanın kerameti ise içindeki kuzu etinde, sarımsakta ve onu pişiren harlı odun ateşinde.

Biz Gaziantep’e ilk gidişimizde kebap, lahmacun ve tatlı tabaklarından kafamızı çıkaramadığımız için bu çorbayı deneyememiştik. Aklımızda duracağına midemizde dursun dedik ve kalktık ikinci kez Antep’e gittik. Ne yani Gaziantep’in meşhur Beyran Çorbası’nı biz de içmese miydik? 🙂

Dediler ki “Beyran kahvaltıda yenir. Sabah kalkıp erkenden acılı bir Beyran içecek üstüne de 1-2 saat sonra kaymaklı bir katmer patlatacaksın.’’ Bu fikir başka dünyalı obur Furkan’ın çok hoşuna gitse de eti çok sevmeyen naif mi naif biricik başka dünyalı ben yani Merve’nin çok hoşuna gitmemişti ama madem gelmiştik, ölmek var dönmek yoktu. O Beyran Çorbası sabah kahvaltı niyetine içilecekti. Gelmeden internetten tüm araştırmalar yapılmış, Antep’te yaşayan arkadaşımıza o kritik soru sorulmuştu: Beyran çorbası nerede içilir?

gaziantep metanet lokantası

Fotoğraf Kaynak: Filckr-İboman

Gaziantep’te Beyran Çorbası Nerede İçilir? 🥄

Aldığımız cevap net ve tekti; Gaziantep’te Beyran Çorbası, Metanet Lokantası’nda içilir. Gittik, gerçekten de sabahın köründe içerisi Beyran içen beyefendiler ve hanımefendiler ile doluydu. Biz de kendimize birer çorba söyledik. İsterseniz acısız söyleyebiliyor ve masadaki pul biber ile acısını kendiniz ayarlayabiliyorsunuz. Çok sıcak bakır tabaklarda servis ediliyor ve yanında bol acılı sivri biber ikram ediliyor. Tabii ki Antepliler acıyı çok seviyor. Sıla’ya uydum ve dedim ki Furkan’a “doldur biberi, ACISA DA ÖLDÜRMEZ” Evet öldürmüyor ancak şarkı sözlerinin devamındaki gibi cehenneme döndürüyor ona göre. 🙂

İşin şakası bir yana Beyran Çorbası eti pek sevmeyen beni bile kalbimden vurdu. Gerçekten çok lezzetli. Antep’e giderseniz bu efsane lezzeti denemeden dönmeyin. Sonra özlüyorsunuz bu lezzeti, onu da söylemeden geçmeyelim.

 

➼ Beyran Çorbası İçilebilecek Diğer Alternatifler

Eğer Metanet Lokantası’na gidemezseniz, size aşağıda birkaç alternatif daha sıralıyoruz. Ancak biz buralarda içmedik, yorumlardan derleyerek öneriyoruz, bilmenizi isteriz.

*Kelebek Paça, Beyran ve Kebap Salonu

*Beyoğlu Paça, Kebap ve Beyran

*Dukat Beyran

*Yesemek Restaurant

 

  Sosyal Medya Hesaplarımızı Takip Edin! 

 

Bu Yazılarımız da İlginizi Çekebilir

🌍 Kayseri Nasıl Bir Yer?

🌍 Kayseri Gezilecek Yerler

🌍 Kayseri Yemekleri

🌍 Erciyes Dağı Kayak Rehberi

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.