fbpx
ANADOLUDOĞU ANADOLU

Gaziantep Gezilecek Yerler
Gaziantep kelimesini duyduğu anda insanın gözünün önünde fıstıklar, katmerler, kebaplar, içli köfteler uçuşmaya başlıyor. Hatta sadece uçmuyor, geliyor gözünüzün önünde duruveriyor, yemeden de hiçbir yere ayrılmıyor. Bunun akabinde parmaklar Gaziantep için uçak bileti aramaya gidiyor Google’a. 🙂

Yani Gaziantep’e gelen hemen hemen herkes burayı kebaptan, baklavadan ibaret sanıyor. Siz de mi öyle sandınız yoksa? O zaman yanıldınız. Gaziantep gezilecek yerler bakımından da oldukça zengin bir şehir. Bölge, eski bir yerleşim yeri olmasının yanında, ipek yolu üzerinde bulunması ve Kurtuluş Savaşı’nda kahramanca mücadele etmesi de bu şehre güzellik katan, Gaziantep’i görülesi kılan özelliklerden.

Biz de bundan önceki Antep yazılarımızda yemek konusuna bolca değindiğimizden, homini gırtlağa mola verdiğiniz zamanlarda yediklerinizi eritmeniz için enfes bir Gaziantep’te gezilecek yerler listesi çıkardık. Yani bu blog yazımızda Gaziantep’in gezilecek yerleri hakkında bilgiler vereceğiz. O zaman başlıyoruz!

Yazıyı okurken istediğiniz bölüme kolayca ulaşabilmeniz için içeriği liste olarak aşağıda paylaştık.👇 Başlıklara tıklayarak ilgili bölüme kolayca ulaşabilirsiniz.


Gaziantep Gezilecek Yerler Yazı İçeriği Tablosu 🗺

Şahinbey Savaş Müzesi
Bakırcılar Çarşısı
Zincirli Bedeten Çarşısı
Gaziantep Kalesi
 Naib Hamamı

Zeugma Mozaik Müzesi
Rumkale
Halfeti
⒐ Tarihi Bey Mahallesi
 Atatürk Anı Müzesi
 Gaziantep Oyun ve Oyuncak Müzesi
⒓ Almacı (Elmacı) Pazarı

⒔ Pişirici Kasteli
Şehreküstü Konakları

Şahinbey Savaş Müzesi 🏛️

gaziantep şahinbey savaş müzesi

Şahinbey Savaş Müzesi, Gaziantep’in merkezinde, Şahinbey ilçesinde yer alan, insanın yüreğinde çok garip duygular bırakan bir müze. Kurtuluş Savaşı yıllarının yaralarını ve acılarını içinizde hissettirecek bir nokta burası. Sesli anlatımları, bal mumu heykelleri ve iç yakan hikayeleri ile Şahinbey’de sizi bekleyen müze Gaziantep’in Kurtuluş Savaşı yıllarındaki önemini anlayabilmek için harika bir adres. Gaziantep gezilecek yerler listesine mutlaka almalı ve gitmelisiniz Şahinbey Savaş Müzesi’ne.

Şahinbey Savaş Müzesi hakkında daha fazla bilgi edinmek için müzeyi detaylıca anlattığımız yazımıza tılayın.

Şahinbey Savaş Müzesi – Bir Şehrin Özgürlük Tutkusu

Bakırcılar Çarşısı 🛍️

gaziantep bakırcılar çarşısı gaziantep gezilecek yerler

Gaziantep gezilecek yerler denildiğinde akla ilk gelen yerlerden biri elbette ki Bakırcılar Çarşısı. Çekicin bakıra vurma sesleri ve günün her saatindeki kalabalığı ile cıvıl cıvıl olan Gaziantep Bakırcılar Çarşısı insanın içinde çiçekler açtırıyor adeta. Tabi bu çiçekler daha çok bayanların içinde açıyor alışveriş yapacağı için, erkeklerin ise gül yüzü soluveriyor. 🙂 Hanımlar elbette ki bu konuyu burada kapatacak değilim. Bakırcılar Çarşısı’ndan ne alınır, nerelerden alınır gibi birçok sorunun cevabını ayrı bir yazıda detaylarıyla ele aldık.

Bakırcılar Çarşısı – 400 Yıllık Geleneğin İzleri

Zincirli Bedeten Çarşısı 🛍️

zincirli bedesten gaziantep gezilecek yerler

Darendeli Hüseyin Paşa tarafından yaptırılan ve halk arasında Kara Basamaklı Bedesten olarak da bilinen Zincirli Bedesten Çarşısı’nın yapımı 18. Yüzyılda tamamlanmış. İnsanda Bakırcılar Çarşısı kadar güzel hisler uyandırmasa da mini bir Mısır Çarşısı kıvamında diyebiliriz burası için. Çarşının içerisinde baharatçılardan, hediyelik eşya satan dükkanlara alışveriş yapabileceğiniz birçok dükkan var. Bizce Gaziantep’e kadar gitmişken görülmeli.

Konum 📌


Gaziantep Kalesi 🏰

gaziantep kalesi gaziantep gezilecek yerler
Kaynak: Filckr-Yasemin

Şehir merkezinde bulunan Gaziantep Kalesi, şehre girer girmez sizi selamlıyor. Yüksek bir noktada ve heybetli olduğundan hemen dikkatinizi çekiyor. Günümüzde müze olarak kullanılan kalenin ne zaman ve kim tarafından yapıldığı bilinmiyor. Yapılışı hakkında halk arasında yaygın olan efsaneleri Gaziantep Kalesi için hazırladığımız yazıda anlattık. İlginç efsaneleri ve yapı hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayabilirsiniz.

 Naib Hamamı 🛁

Herkesin bildiği ve anımsadığı anda kulağında ritmini duyduğu 2 kelime; “Entep’in hamamları…” 🙂 Gaziantep’te hamam kültürü bambaşka bir öneme sahip. Şehir merkezinde bulunan Naib Hamamı da öyle.

1640 yılında inşa edilen ve Osmanlı geleneğini günümüze taşıyan bu yapı, restore edilerek 2007 yılında tekrar kullanıma açılmış. Geleneksel hamam kültürünü yaşatan Naib Hamamı, Gaziantep Kalesi içinde yer alıyor. Kale’ye gitmişken ziyaret edebilirsiniz.

Hamam, 09:00-17:00 arası kadınlara, 18:00-24:00 arası erkeklere hizmet vermektedir.

Konum 📌

Zeugma Mozaik Müzesi 🏛️

çingene kızı zeugma mozaik müzesi

2011 yılından itibaren ziyaretçilerini ağırlamaya başlayan Zeugma Mozaik Müzesi Gaziantep’in Şehitkamil ilçesinde bulunuyor. İlk açıldığı yıllarda dünyanın en büyük mozaik müzesi iken Hatay’da mozaik müzesinin açılmasıyla birlikte ikinci sıraya gerilese de önemini hala koruyor. Bunun yanında burası mimari ve teknolojik açıdan dünyanın önde gelen müzelerinden biri.

Şehre gelen seyahat severlerin olmazsa olmaz gezi destinasyonlarından biri olan Zeugma Mozaik Müzesi herkesin bildiği dünyanın en meşhur eserlerinden biri olan Çingene Kızı mozaiğine de ev sahipliği yapıyor. Gaziantep gezilecek yerler arasında hep ilk sıralarda olan Zeugma listenizde mutlaka olmalı.

Konum 📌

Rumkale 🏛️

rumkale antep gezilecek yerler

Güneydoğu’nun saklı cenneti Rumkale. Gözlere bayram ettiren, gerçekten görülmeye değer bir manzara. Rumkale’ye bakar bakmaz insan düşünmeden edemiyor; “Bu kale buraya nasıl yapılmış?” diye.

Gaziantep gezisine bir günden fazla zaman ayıracaksanız eğer mutlaka ama mutlaka Rumkale’ye gidin deriz. Ayrıca Rumkale’ye gitmeye karar verirseniz, onun hemen yan komşusu olan Halfeti’yi de ziyaret etme imkanına sahip olursunuz. Gaziantep’ten yaklaşık 2 saat sürüyor ulaşım ancak yolculuğun sonundaki manzara her şeye değiyor.

Konum 📌

Halfeti 🏛️

halfeti antep gezilecek yerler

Siyah güller diyarı Halfeti. Hüznün başkenti, batık bir şehir. Suya gömülen evler, sokaklar, anılar… Suyun üzerinden görünen sadece bir camii minaresi var. Baraj sularının hüküm giydiremediği camii minaresi inatla dimdik ayakta, batan şehri hatırlatmak istercesine…

Rumkale’nin yanında bulunan Halfeti aslında Urfa’ya bağlı ancak Antep’e de oldukça yakın. Biz mutlaka görmenizi tavsiye ediyoruz. Siyah güllerin sadece Halfeti’de yetiştiğini, tohumunu alıp başka yere ekseniz de asla büyümediğini, büyüse bile siyah renkte açmadığını biliyor muydunuz? Siyah gülün hikayesi ve Halfeti’nin hüzünlü yüzü hakkında daha fazla bilgi yazımıza göz atabilirsiniz.

Halfeti Gezisi İçin 7 Önemli Bilgi – Halfeti Gezi Rehberi


 Tarihi Bey Mahallesi 🏛️

tarihi bey mahallesi antep gezilecek yerler

Gaziantep Tarihi Bey Mahallesi, daracık taş sokakları, taş yapıları ve birkaç evi hariç tutarsak bozulmamış dokusuyla Gaziantep gezilecek yerler listesinde mutlaka olması gereken ve Gaziantep’te seveceğinize inandığımız yerlerden biri. Mahalle, adını ev sahipliği yaptığı Bey Camii’nden alıyor. Gaziantep’in geleneksel mimari yapısını yansıtan bu mahallenin içinde bulunan müzeleri gezebilir, harika fotoğraflar çekebilir, farklı konseptteki kafelerde soluklanabilirsiniz.

Konum 📌

 Atatürk Anı Müzesi 🏛️

atatürk anı evi ve müzesi

Gazianteplilerin Kurtuluş Savaşı’nda eşi benzeri görülmeyen bir direniş örneği göstermesi üzerine Mustafa Kemal Atatürk savaş sonrası Gaziantep’e gelmiş ve halk tarafından coşku ile karşılanmış. Dönemin belediye başkanına önerilerde bulunan Atatürk şehrin gelişimine büyük katkı sağlamış. Atatürk’e fahri hemşirelik beratı verilmiş ve Selanik doğumlu olmasına rağmen Bey Mahallesi nüfusuna kaydedilmiş. Tüm bunların üzerine Bey Mahallesi’ndeki eski bir Antep evi Mustafa Kemal Atatürk’ün anısına müzeye çevrilmiş. Müzede Atatürk’ün kullandığı kahve fincanı, okuduğu kitaplar, ve yatak odasında kullandığı eşyaların örnekleri sergileniyor.

Konum 📌

 Gaziantep Oyun ve Oyuncak Müzesi 🔫

gaziantep oyun ve oyuncak müzesi

Gaziantep’te istediğiniz kadar baklava, kebap, katmer yiyin, içinizdeki çocuğun ya da yanınızdaki çocuğun gözünü doyurmak için bu müzeye gitmeniz şart. J Müzede o kadar çok çeşit oyuncak var ki, birine bakarken gözünüz öbüründe kalıyor. 1700’lü yıllardan kalma oyuncaklarını karşısında görünce bir tuhaf oluyor insan. O yıllarda bunlar nasıl yapılmış diye düşünmeden edemiyor. Müzenin bizde uyandırdığı tatlı duygular ve müze hakkında detaylı bilgi için. 👇

Gaziantep Oyun ve Oyuncak Müzesi

 Almacı (Elmacı) Pazarı 🛍️

almacı elmacı pazarı
Kaynak: Filck-Must.

Almacı Pazarı, adını geçmişte az bulunan bir meyve olan alıyormuş. Az bulunduğundan bu pazarda tane ile satılıyormuş elmalar. Günümüzde çeşit çeşit baharatın, Antep fıstığının, kurutulmuş sebzelerin, ev salçalarının ve birçok yiyecek türünün satıldığı tarihi bir pazar olarak yaşamına devam ediyor. Rengarenk görüntüsüyle sizi içine çekiveriyor. Bakırcılar Çarşısı’nın çaprazından bulunan Almacı Pazarı leziz ürünler almak için biçilmiş kaftan.

Konum 📌

 Pişirici Kasteli 🏛️

pişirici kasteli gaziantep gezilecek yerler

Gaziantep’in en çok ilgi çeken yerlerinden biri olan Pişirici Kasteli, 1200’lü yıllarda şehrin su ihtiyacını karşılamak üzere inşa edilmiş. Sular, depolandığı bu kastelden kanallar aracılığı ile Antep’teki evlerin avlularından geçirilirmiş. Yapı yerin altında, oldukça ilginç ve görülesi bir yer. Su depolama dışında abdest alma, yıkanma ve ibadet amaçlı kullanılmış olan bu kastelin tarihini orada bulunan ve herkese aynı sabırla burayı anlatan güvenlikçi abiden dinlemenizi kesinlikle tavsiye ediyoruz.

Konum 📌

Şehreküstü Konakları 🏘️

gaziantep şehreküstü konakları

Şehreküstü Konakları, Şahinbey Belediyesi tarafından sokak sağlıklaştırma çalışmaları kapsamında restore edilerek turizme kazandırılmış şirin bir alan. Konaklar, 1900’lü yılların kent mimarisi özelliklerini görebilmek için en iyi adres. Şahinbey Savaş Müzesi’nin çok yakınında olan bu alan müzeye geçerken oraya da uğrayabileceğiniz yol üstü bir konumda. Gelmişken görmeden gitmeyin deriz.

Konum 📌


Bu Yazılarımız da İlginizi Çekebilir

🌍 Kayseri Nasıl Bir Yer?

🌍 Kayseri Gezilecek Yerler

🌍 Kayseri Yemekleri

🌍 Erciyes Dağı Kayak Rehberi


Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı