fbpx
ANADOLUDOĞU ANADOLU

Gaziantep Kalesi Nerede, Nasıl Gidilir, Giriş Ücreti Nedir
İnsanlık tarihinin en eski yerleşim yerlerinden biri olan Antep, gazi ünvanını alırken gösterdiği kahramanlıklar ve gurmelere layık mutfağıyla ülkemizin göz bebeği. Bunların yanında Güneydoğu Anadolu bölgesinin en büyük şehirlerinden olan Gaziantep, geçmişten günümüze gelen tarihi eserleri ile de Türkiye’nin en önemli turizm kentlerinden biri. Kentin şanlı geçmişine yakışan heybetiyle şehir merkezinde yer alan Gaziantep Kalesi de bu eserlerden biri.

Gaziantep kalesi hakkında tüm bilgileri derledik. Gaziantep Kalesi’nin hikayesini, tarihini ve giriş ücreti ile ulaşımı nasıl sağlayacağınızı yazımızda bulabileceksiniz. Anlatmaya Antep Kalesi’nin hikayesi ile başlamak istiyoruz.

Gaziantep Kalesi Hakkında Bilgiler 📝

Gaziantep Kalesinin Hikayesi
Gaziantep Kalesi’nin Tarihi
Gaziantep Kalesi Nerede, Nasıl Gidilir?
 Gaziantep Kalesi Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Gaziantep Kalesinin Hikayesi 📚

antep kalesi
Kaynak: Filckr-M1t0k0ndr1

Aslında Gaziantep Kalesi’nin Hikayesi değil de hikayeleri desek daha doğru bir tabir olacak. Çünkü günümüzde Gaziantep Kalesi için iki tane hikaye dolaşır dillerden dillere. Ne derece doğrudurlar bilinmez ama ikisi de birbirinden ilginç.

Birincisi kalenin ilk yapıldığı dönemlerde yarım kalmasıyla ilgili. Rivayete göre Gaziantep Kalesi’ni zengin mi zengin bir kadın yaptırıyormuş. Kadın bir gün dışarı çıkmış ve cenaze taşıyan bir kalabalık görmüş. Yanında onunla yürüyen uşağına dönerek bu insanların ne yaptığını sormuş. Uşak; “Efendim tüm insanlar bir gün gelir ölürler, ölenler ise böyle tabut içinde taşınarak mezarlığa götürülürler ve orada toprağa gömülürler. İşte bu tabutun içinde de dün bizim gibi canlı olan bir insanın ölü bedeni var.” şeklinde cevap vermiş. Bu cevaptan çok etkilenen kadın kaleye dönmüş ve kaleyi yapmakta olan ustalara demiş ki; “Bırakın kale yarım kalsın, ben ölümü hiç düşünmezdim”. Böylelikle kalenin yapımı yarım kalmış.

İkinci bir rivayet de Antep Kalesi’nin adıyla ilgili. Rivayete göre kaleyi genç bir kız yaptırıyormuş. Masrafları karşılayabilmek için çok değerli bir taşa sahip olan yüzüğünü satmış ve kaleyi bu şekilde tamamlatabilmiş. İşte bu yüzdendir ki kale bundan böyle “Yüzük Kalesi” diğer bir adıyla “Kala-i Füsus” olarak anılmaya başlanmış.

Gaziantep Kalesi’nin Tarihi 🏰

Efsanelerden de anlaşıldığı gibi kalenin kim tarafından ne zaman yaptırıldığı hala kesinleşmiş değil.  Ancak ilk inşasının günümüzden 6000 yıl önce olduğu ve bir höyük üzerinde kurulduğu belirtiliyor. Milattan sonra 2. ve 3. yüzyıllarda kale çevresinde “Theban” isimli küçük bir kentin olduğu da tespit edilmiş. Yapısı daire şeklinde olan kalenin çapı yaklaşık 1200 metre ve aynı zamanda 12 adet kulesi ile birlikte burçları var. Roma zamanında gözlem amaçlı kullanılan yapı bugünkü görnümüne Bizans döneminde kavuşmuş.

Gaziantep Kalesi günümüzde ise “Gaziantep Savunması ve Kahramanlık Panoraması Müzesi” olarak kullanılıyor. Kalenin içinde yapının iç tarafına ve üstüne giden iki adet yol bulunuyor. Sol taraftan giderseniz kalenin üst kısımlarına, diğer yolu tercih ederseniz dehliz ve kale odalarına gidiyorsunuz. Müzenin diğer bölümlerinde ise Gaziantep’in Kurtuluş Savaşı’nda sergilediği kahramanca duruş, sunum ve heykellerle anlatılıyor.

Gaziantep Kalesi bu şehrin tarihine dokunmak için en ideal yerlerden biri. Özellikle tarih severlerin Gaziantep Kalesi’ni gezilecek yerler listelerine eklemelerini tavsiye ediyoruz.


Gaziantep Kalesi Nerede, Nasıl Gidilir? 🚏

antep kalesi gece
Kaynak: Filckr-Nefer Seti

Gaziantep Kalesi, şehrinin merkezi olarak kabul edilen Şahinbey ilçesinde bölgeye hakim bir tepede yer alıyor. Yapı, ihtişamı ve heybetiyle göze çarpmayacak gibi değil, oradan geçen hemen hemen herkesin dikkatini kendi üzerine çekmeyi başarıyor.

Yani “Gaziantep Kalesi nerede?” diye kimseye sormanıza gerek kalmıyor. Zaten merkeze gelir gelmez kale sizi selamlıyor. Hiçbir vasıtaya ihtiyaç duymadan yürüyerek kaleye ulaşabilirsiniz.

 Gaziantep Kalesi Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri 🕑

Gaziantep Kalesi’ne giriş ücreti bulunmuyor. Ücretsiz ziyaret edebiliyorsunuz. Ziyaret saatleri ise yaz ve kış mevsimine göre farklılık gösteriyor. Yaz aylarında (15 Nisan-2 Ekim) 09:00 – 19:00, kış aylarında (3 Ekim-14 Nisan) ise 08:00 17:00 arasında açık.

Konum 📌


Bu Yazılarımız da İlginizi Çekebilir

🌍 Kayseri Nasıl Bir Yer?

🌍 Kayseri Gezilecek Yerler

🌍 Kayseri Yemekleri

🌍 Erciyes Dağı Kayak Rehberi


Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı