fbpx
ANADOLUDOĞU ANADOLU

Gaziantep Oyun ve Oyuncak Müzesi
Gaziantep Oyun ve Oyuncak Müzesi, Gaziantep gezilecek yerler listesinin en eğlenceli noktalarından. Bize göre yediden yetmişe herkesin görmesi gereken bir yer. Çocuk olmak güzel şey, büyümek ise zor zanaat. Galiba bu noktada önemli olan, içindeki çocuğu öldürmeden yaş alabilmek.

Size müzeyi ballandıra ballandıra anlatmaya başlamadan önce, neden burası için ayrı bir yazı yazmaya karar verdiğimizden bahsedelim kısaca. Teknolojinin her geçen gün gelişmesi ile tablet, telefon ve bilgisayar oyunlarına esir oldu çocuklar. Saklambaçtan, körebeden, oyuncak bebeklerden ve arabalardan bihaber büyüyorlar. Bu güzellikleri yakalayan son nesillerden biri olduğumuzu düşünerek, Antep’e gelipte burayı görmeden kimsenin dönmemesini bir görev edindik kendimize. 🙂

Gerçekten de minik bünyelere ilaç gibi gelecek bir yer oyuncak müzesi. Eğer varsa çocuğunuzu, yoksa içinizdeki çocuğu alıp gidin Gaziantep Oyun ve Oyuncak Müzesi’ne. Hem kendinizi hem de ufaklıkları mutlu edin. Hayattan 2 eğlenceli saat çalıverin. Her bünyeye olduğu gibi size de iyi gelecek.


Gaziantep Oyun ve Oyuncak Müzesi Hakkında Bilgiler 📝

Dünyanın dört bir yanından gelen oyuncaklara, 30’lu yaşlarına yaklaşmış koca birer dana olarak hayretle ve iç geçirerek baktık biz müzeyi gezerken. Hayatımızda ilk kez bu kadar farklı oyuncağı bir arada gördük diyebiliriz. Bir an hiç çocuk olmamış gibi “şu robotu gördün mü, aaa bebeğin güzelliğine bakar mısın’’ gibi tepkiler vermedik desek yalan söylemiş oluruz. Almanya’dan, Amerika’dan, Çin’den ve dünyanın dört bir yanından gelen oyuncakları ve üretildiği yılları görünce şaşkınlığımızı gizleyemedik.

1700 ve 1970 yılları arasında üretilmiş 591 oyuncağın sergilendiği bu müze, şehrin en eski yerleşim yerlerinden biri olan Bey Mahallesi’nde bulunuyor. Gaziantep Oyun ve Oyuncak Müzesi ile birlikte Bey Mahallesi de, konakları ve arnavut kaldırımlı sokaklarıyla ilginizi çekip, kalbinize taht kurabilecek güzellikte.

Müze yapılan tarihi bina 3 katlı. İçerisinde 9 ayrı temadan oluşan bölümler bulunuyor. Gezinirken kendinizi kaybediyor, her yeni bölüme heyecanla ve hızlıca geçiş yapmak istiyorsunuz ancak bu sefer de geride bıraktıklarınızda kalıyor aklınız. Böyle bir döngü içinde bitiriyorsunuz geziyi ve kesinlikle mutlu ayrılıyorsunuz buradan.

gaziantep oyun ve oyuncak müzesi

 Gaziantep Oyun ve Oyuncak Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir? 🚶

Gaziantep Oyuncak Müzesi, Şahinbey ilçesine bağlı tarihi özelliklere sahip bir yerleşim yeri olan Bey Mahallesi’nde bulunuyor.  Özel aracınız ile gidecekseniz eğer öncelikle Şahinbey ilçesine gelip aracınızı yakın bir otoparka bırakıp yürümeniz gerekiyor. Toplu taşıma ile gelenlerin ise Şahinbey dolmuşlarına binmesi gerekiyor. Üniversiteden kalkan Yeşil Karataş 1 dolmuşları ile müzeye rahatça ulaşabilirsiniz.

Konum 📌

Gaziantep Oyun ve Oyuncak Müzesi Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri 🕑

Gaziantep Oyun ve Oyuncak Müzesi’nin açılış ve kapanış saatleri yazın 09:00-18:00, kışın ise 08:30-17:30. Pazartesi günleri müze kapalı, diğer tüm günler ziyarete açık. Giriş ücreti tam 2 TL, çocuklar ve 65 yaş üstü misafirler için ise müze ücretsiz.


Bu Yazılarımız da İlginizi Çekebilir

🌍 Kayseri Nasıl Bir Yer?

🌍 Kayseri Gezilecek Yerler

🌍 Kayseri Yemekleri

🌍 Erciyes Dağı Kayak Rehberi


Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı