fbpx
ANADOLUDOĞU ANADOLU

Gaziantep Savaş Müzesi – Bir Şehrin Özgürlük Tutkusu
Gaziantep’in yemekleri ve tatlıları ne kadar meşhursa tarihi yerleri de bir o kadar görülmeye değer sevgili başka dünyalılar. 🙂 Şehrin Kurtuluş Savaşı sırasında gösterdiği mücadeleyi anlatırken bölge insanlarının kültürel yapısını ve yaşam şekillerini de aynı anda gözler önüne seren Gaziantep Savaş Müzesi diğer adıyla Şahinbey Savaş Müzesi de Gaziantep’te gezilecek yerler arasında en önemli noktalardan.

Kurtuluş savaşı sonrasında “gazi” ünvanını alan Antep’in bu ismi nasıl elde ettiğini en ince ayrıntısına kadar anlatan, savaşın her anında bölge halkının ne gibi kahramanlıklar göstererek kurtuluş mücadelesi verdiğini ziyaretçilerine aktaran bir müze burası. Gaziantep’in merkezinde, Şahinbey ilçesinde yer alan ve 2008 yılında yapılmış olan Şahinbey Savaş Müzesi, hem ulaşımının kolaylığı hem de güzelliği ile Gaziantep’e gelen gezginlerin uğradığı ilk yerlerden biri.

Bizim önerimizde bu yönde olacak; Gaziantep’e geldiğinizde sabah ilk işiniz beyran çorbası ile kahvaltınızı etmek olsun. Sonrasında ise kendinizi bu müzeye atın ve Antep ile tanışmaya buradan başlayın.


Gaziantep Savaş Müzesi Hakkında Bilgiler 📝

Dışardan baktığınızda tarihi bir Antep evi olan müzeye girdiğinizde içeride sizi başka dünyalar karşılıyor. Çünkü eserlerin önemli bir kısmı ve savaşın anlatıldığı bölümler Gaziantep’in meşhur yer altı mağaralarında bulunuyor. Eski dönemlerde şehirdeki insanların yaşamında önemli bir yer tutan yer altı mağaraları ve geçitleri Kurtuluş Savaşı’nda da Antep halkının en büyük yardımcılarından olmuş ve düşmandan gizlenmeyi başarmışlar.

Gaziantep Savaş Müzesi’nde savaşa ait anılar, silahlar, o zamanın yaşam şartları gibi birçok bilgi unutamayacağınız bir şekilde karşınıza çıkıyor. Bilindiği üzere Gaziantep, Kurtuluş Savaşı döneminde eşine az rastlanır nitelikte kahramanca bir kurtuluş mücadelesi sergiledi. Nice canlar yanmış, analar ağlamış ve çocuklar işkence görmüş bu topraklarda. Görüntüler ve döneme ait seslendirmeler eşliğinde aklınıza kazınıyor savaş yılları. Tüyler diken diken oluyor, boğazlar düğümleniyor. Şahinbey Savaş Müzesi’ne girip de etkilenmemek pek mümkün değil açıkçası.

gaziantep savaş müzesi yer altı mağaraları

➼ Tarihi Konak ve Mağaralar

Müzenin tarihi konak kısmında savaşa ait silahlar ve malzemeler sergileniyor. Duvarlarda ise yaşanan kahramanlıklarla ilgili fotoğraflar ve bilgiler asılı. Yaşananları okumakla kalmıyor adeta kendinizi o yıllarda gibi hissediyorsunuz. Bir de yer altı mağaraları bölümü mevcut. İşte orası en can alıcı kısım diyebiliriz. Zaten Müzeye girdiğiniz yerden çıkmıyorsunuz geziniz bittiğinde. Mağarayı da dolaştığınız için karşı taraftan bulunan kapıdan çıkıyorsunuz.

Mağara bölümünde kadın, erkek, çocuk ayırt etmeden, iş bölümü yapılarak herkesin çalıştığını anlatan hareketli heykeller ve yaşam alanları görsel olarak önünüze sunuluyor. O kadar güzel o kadar etkileyici ki gerçekten tarifi zor duygular yaşıyor insan.

Salıncakta sallanan bir bebek, yemek yapan bir kadın, mermi yapan adam, yaralıları taşıyan erkekler, bacağı ya da kolu kopmuş yaralılar. Hüznünü yaşarken şansını fark ediyor insan… Böyle zamanlara tanık olmamanın şansı ve minnet duyuyor geçmişine, geçmiştekilere.

Kısacası Gaziantep’e gelirseniz eğer Gaziantep Savaş Müzesi görülecek yerler listenizde ilk sıralarda olsun. Şehre gazi unvanının neden verildiğini anlayacak ve bu şehirden sadece midenizi değil kalbinizi de dolduran güzel duygularla ayrılacaksınız.

şahinbey savaş müzesi

 Gaziantep Savaş Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir? 🚶

Gaziantep’e ilk geldiğinizde muhtemelen Eski Antep’in merkezinde, Bakırcılar Çarşısı’nın bulunduğu kısımda olacaksınız. Buradan Şahinbey semtine yürüyerek 20 dakikada, araçla ise 5 dakika gibi bir sürede ulaşabiliyorsunuz müzeye. Her yerde müzenin tabelalarını göreceksiniz zaten onları takip ederek kolayca gidebilirsiniz. Tavsiyemiz yürüyerek gitmeniz. Araba hem trafik hem de park yeri açısından biraz sıkıntılı olabiliyor.

Konum 📌

Gaziantep Savaş Müzesi Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri 🕑

Müze haftanın her günü 09.00 – 18.00 saatleri arasında açık ve giriş ücretsiz. Unutmadan, burayı detaylı bir şekilde gezmeyi planlıyorsanız -ki hakkını verebilmek için bunu yapmanız gerekecek- seyahat planınıza en az 2 saat vakit alacak şeklinde not edin.


Bu Yazılarımız da İlginizi Çekebilir

🌍 Kayseri Nasıl Bir Yer?

🌍 Kayseri Gezilecek Yerler

🌍 Kayseri Yemekleri

🌍 Erciyes Dağı Kayak Rehberi


Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı