fbpx
ANADOLUDOĞU ANADOLU

Gaziantep’te Ne Yenir, Nerede Yenir?
Gaziantep’e adım atar atmaz insanın bütün hücreleri, kebap, tatlı, çiğ köfte, içli köfte diye bağırmaya başlıyor. Adım attığınız her yerde, kafanızı çevirdiğiniz her noktada ayrı bir lezzet karşılıyor sizi. Tabi Antep’te yaşamadığımız ve bu güzelliklere hayatımız boyunca belki de yalnızca birkaç sefer erişebileceğimiz için biz seyahat severler olarak kısa bir zaman dilimi içerisinde bütün tatları denemek istiyoruz. Başka Dünyalar ekibi olarak tam da burada olaya el atıyoruz. “Gaziantep’te Ne Yenir, Nerede Yenir” nokta atışı önerilerle karşınızdayız. 🙂

Başlamadan önce tavsiyeler:

1- Eğer 1 gününüz var ise sayacaklarımızın hepsinden yemeye çalışmayın ya da en azından azar azar deneyin. Evet, haklısınız insan bir şey kaçırmama telaşı ile hepsini tatmak istiyor ancak mide fesadı geçirmemeniz için en çok merak ettiklerinizi yemenizi öneriyoruz. En az 2 gününüz varsa eğer affetmeyin yiyin hepsini. 🙂

2- Buradayken en kritik soru Gaziantep’te ne yenir, buraya gelmeden önce en kritik konu ise Gaziantep’te ne giyilir. Bizden tavsiye, sakın dar pantolonlar, tişörtler giymeyin. Mümkünse lastik belli pantolon, bol elbise, tişört varsa onu giyin. Aksi halde göbeğinizin önlemez yükselişi, içinde bulunduğunuz kıyafetler nedeniyle sizi fazlasıyla yorar. 🙂

3- Gaziantep yemeklerini sevseniz de sevmeseniz de Antep’ten dönerken en az 2 kilo fazla ile döneceksiniz. Buna kendinizi alıştırın. Çünkü bir şey kaçırmamak adına hepsinin tadına bakmak isteyeceksiniz. Bunu size getirisi ise birkaç küçük kilocuk olacak. 🙂

4- Porsiyonların küçük tutun ki, diğerlerine de yer kalsın diyerek en güzel yemekleri, tatlıları ve bunları nerede yiyebileceğinizi anlatmaya başlıyoruz.


Gaziantep Mutfağı

gaziantep mutfağı

Dillere destan, dertlere derman olan, insana durduk yerde kilolar aldıran, iştahımıza ‘’dur!’’ deme gücünü elimizden alan Gaziantep Mutfağı’nın Gastronomi dalında UNESCO listesinde olduğunu biliyor muydunuz? Buna pek de şaşırmamak gerek aslında, o çiğ köfteler, içli köfteler, lahmacunlar, kebaplar, tatlılarla Gaziantep girmesin de kim girsin listeye? Bize göre UNESCO az gelir, dünyanın 8.harikası Gaziantep Mutfağı.

“İyi hoş diyorsunuz da Gaziantep’te ne yenir, nerede yenir anlatmıyorsunuz bir türlü” demeyin. Hemen başlıyoruz ve size Antep’in yöresel yemeklerinden tutun, meşhur tatlılarına ve bunların en lezzetlilerinin nerelerde yendiğine kadar hepsini detaylıca anlatıyoruz.  Yazı biraz uzun. Bir çay alın ve okumadan sakın Gaziantep’e gitmeyin. Çayınız hazırsa başlıyoruz. 🙂

Beyran Çorbası

beyran çorbası gaziantep
Fotoğraf Kaynak: Filckr-Santa Chino

Listemize Gaziantepliler’in kahvaltı olarak tükettiği meşhur çorbaları Beyran ile başlıyoruz. Sabahın erken saatlerinde tüketilen Beyran Çorbası’nı öğleden sonra bulmak biraz zor. Özellikle de en meşhur yerinde tatmak istiyorsanız. Bu yüzden Gaziantep gezinizde güne Beyran ile başlayın deriz.

Beyran Çorbası, bol kuzu etli, iç yağlı, pirinçli bir çorba. Evet sabah sabah içmek bana yani et sevmeyen Merve’ye de çok ters gelmişti ancak ben bile çok beğendim. Beyran Çorbası’na karşı hislerimizi ve ayrıldığımızdan beri çığ gibi büyüyen özlemimizi anlattığımız ayrı bir yazımız var.

Kentteki en ünlü çorbacılardan olan Metanet Lokantası’nı ve bu işin adabını anlattık. 👇

Gaziantep’te Beyran Çorbası Nerede İçilir?

Lahmacun

antep lahmacun
Fotoğraf Kaynak: Filckr-Robyn Lee

Gaziantep’in lahmacunu muhtemelen bugüne kadar yediklerinizden biraz farklı olacak. Bizce bu farkı getiren bol bol sarımsaklı olması. Bu özelliği onu bambaşka yapıyor, çok lezzetli hale getiriyor. Buraya kadar gelip Antep Lahmacun’u denemeden dönmek olmak elbette.

Gaziantep’te en iyi lahmacun nerede yenir diye sorulduğunda cevap genellikle Üçler Kebap oluyor. Ancak biz orada yaşayan arkadaşımızın yönlendirmesi ile Küşleme Kebaphan’da yedik. Çok da başarılı bulduk. Tavsiye ediyoruz.

Ayrıca kebap yemeye gittiğiniz Çulcuoğlu, İmam Çağdaş gibi restoranlarda da ikram olarak fındık lahmacun verebiliyorlar.


İçli Köfte

içli köfte

İçli köftenin en iyisinin kendinde olduğunu iddia eden birçok ilimiz var güzel ülkemizde. Bir gastronomi cenneti olan Gaziantep’te bunlardan biri elbette. 🙂 Gaziantep’teki içli köftenin özelliği, kuyruk yağında kızartılmasından geliyor. Bizim kebap için tercih ettiğimiz Çulcuoğlu Restaurant’a giderseniz bir de içli köfte siparişi verin. Gerçekten güzel yapıyorlar.

Küşleme

antep küşleme

Küşleme, az bulunan, sinirsiz, yumuşacık inanılmaz lezzetli bir et. Bu yüzden diğer kebap türlerine göre biraz daha pahalı. Tabi bunların size geri dönüşü de muhteşem bir doyum noktasına ulaşmak oluyor. Ayrıca küşleme yedikten sonra bütün sinirleriniz alınmış şekilde lokum gibi yumuş bir insan oluyorsunuz. 🙂

Küşlemeyi nerede yiyelim derseniz Gaziantepliler size tek bir cevap verir; Küşlemeci Halil Usta.

Konum 📌

Patlıcan Kebabı

patlıcan kebabı
Fotoğraf Kaynak: Filckr-Blio Bu

Patlıcan Kebabı’nın benim için yeri apayrı. Çünkü ben patlıcandan yapılan her yemeğin aşığıyım. Tamam et yemekleri konusunda Gaziantep’in eline kimse su dökemez orası aşikar ama o kadar et yemeğinin arasında patlıcanı nasıl bu kadar lezzetli yapabiliyorlar, insan gerçekten hayret ediyor. Boşuna UNESCO’nun listesine alınmamış Gaziantep’in gurme mutfağı.

Biz Patlıcan kebabını da (diğer tüm tüm kebap çeşitleri ile birlikte) Çulcuoğlu’nda yedik. Çok da beğendik. İmam Çağdaş’ı da tercih edebilirsiniz.

Kıyma Kebabı

kıyma kebabı gaziantep
Fotoğraf Kaynak: Foursquare-Mehmet Gürunlu

Bizim Adana-Urfa kebabı olarak bildiğimiz kebaplar, burada karşımıza kıyma kebabı olarak çıkıyor. Et ile haşır neşir olan tüm yemeklerde olduğu gibi kıyma kebabını da Gaziantepliler oldukça iyi yapıyor.

Kıyma kebabını Kebapçı Ömer’de yiyin deriz. Oranın eti bir başka pişiyor oranın eti ayrı bir lezzetli. Yalnız biraz erken davranmanız gerekiyor. Kebapçı Ömer’de sabah erken saatlerde başlayan kebap trafiği öğleden sonra 1’e kadar bilemediniz 2’ye kadar devam ediyor, sonrasında ise hiç bir şey kalmıyor ete dair, silinip süpürülüyor. Fiyatlar oldukça makul seviyede. Hem mideyi hem cebi bayram ettiriyor. 🙂

Konum 📌


Simit Kebabı

simit kebabı
Fotoğraf Kaynak: Filckr-Ekin Arabacıoğlu

Simit Kebabı tip olarak Adana-Urfa kebabına benziyor ancak aradaki fark etinin bulgur ile yoğrulması. Ayrıca Simit Kebabı’nın üzerine fıstık ve tarçın da serpiliyor.  Şahsi fikrimiz diğer kebapların lezzetine göre bir tık altta kaldığı yönünde. Biz tarçın tadını sevmediğimiz için böyle düşünüyor olma ihtimalimiz de yüksek tabi. Farklı bir tat denemek lazım. Simit Kebabı’nı da Çulcuoğlu’nda yiyebilirsiniz.

 Antep Dolması

Gaziantep’te ne yenir diye sorulduğunuzda aklınıza ilk olarak sebzeli bir yemek çeşidi gelmez doğal olarak. Ancak ekşili Antep Dolması dünya gözüyle yiyip yiyebileceğiniz en güzel lezzetlerden biri. Kullanılan bol sumak ve kırmızı biberin verdiği acı ekşilik inanılmaz bir lezzet katıyor dolmaya. Antep’te çok meşhur olan bu dolmayı biz evinde misafir olduğumuz arkadaşımızda tatmıştık.

Şehirdeki restoranlar genel olarak et yemeklerine odaklandığından bu tarz yöresel lezzetleri bulabileceğiniz yerler sınırlı. Bunlardan biri Aşina Restoran. Ayrıca Gaziantep’ten alacağınız kuru biber ve patlıcanlarla belki kendiniz evde yapmayı da deneyebilirsiniz.

 Baklava

antep baklavası
Fotoğraf Kaynak: Filckr-TC Moore

Gaziantep’te ne yenir sorusunun olağan şüphelilerinden biri baklava. Yani Antep Fıstığı ile incecik, çıtır çıtır yufkanın buluşması sonucu ortaya çıkan fıstık gibi bir tatlı olan baklavayı Gaziantep’te yemediyseniz eğer baklava yedim demeyin. 🙂 Bu şehir için çok ciddi ve kritik bir konu olan baklavanın en iyileri nereler, Gaziantep’te baklava nerede yenir gibi sorularınızın cevaplarını yazımızdan detaylıca alabilirsiniz. 👇

Gaziantep’te Baklava Nerede Yenir?

 Katmer

Antep katmer

Gaziantep’e özgü şahane lezzetlerden biri olan, yufka, kaymak, fıstık üçlüsünün bir araya gelerek ortaya çıkardığı Katmer’i sakın ama sakın yemeden geri dönmeyin. Bizim tavsiyemiz Gaziantepliler gibi ikinci bir kahvaltı olarak Katmer’i sabah saatlerinde yemeniz. Şerbetli tatlılar kadar ağır olmasa da yine de çok hafif bir tatlı değil ancak güzelliğini de inkar edemiyoruz.

Gaziantep katmer nerede yenir derseniz; cevabımız Zekeriya Usta. Yapılışını izlemeniz, bu sanata şahit olmanız da tavsiyemizdir. 🙂

Konum 📌

 Künefe

antep künefe
Fotoğraf Kaynak-Filckr-ribonka 78

Künefenin ana vatanı Hatay olsa da Gaziantepliler de kendisini çok başarılı ve lezzetli olarak icra etmiş diyebiliriz. Şehirde bu konuda en başarılı yer Cumba bizce. Künefenin birçok çeşidini burada bulabilirsiniz. Bol fıstıklı olanı da var bol kaymaklı olanı da.

Ek Bilgi: Sıcak süt ve kaymak ile birlikte ikram ediliyor burada tatlılar.

Konum 📌

 Menengiç Kahvesi

Tam olarak Gaziantep’te ne yenir değil de ne içilir sorusuna cevap aslında Menengiç Kahvesi. Tat olarak bize çok uymasa da Gaziantep’te meşhur ve tercih edilen bir kahve türü. Buraların meşhur kahvecisi olan ve tam 400 yıl önce yapılmış Tahmis Kahve’de yorgunluk kahvenizi içip yola çıkabilirsiniz.

Konum 📌


Bu Yazılarımız da İlginizi Çekebilir

🌍 Kayseri Nasıl Bir Yer?

🌍 Kayseri Gezilecek Yerler

🌍 Kayseri Yemekleri

🌍 Erciyes Dağı Kayak Rehberi


Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı