fbpx
ANADOLUİÇ ANADOLU

Göreme Açık Hava Müzesi
Göreme Açık Hava Müzesi, Kapadokya’ya gelen hemen hemen bütün seyahat severlerin gezilecek yerler listelerine mutlaka ama mutlaka eklediği bir nokta. Bunun sebebi sadece müzenin çok popüler olması değil. Göreme Açık Hava Müzesi, bu çevredeki en özel yerlerden biri. İçerisinde bulunan yaşama alanları ve kiliseler ile geçmiş zamanlarda Kapadokya Bölgesi’nde nasıl bir hayat sürüldüğüne ışık tutan bir yerden daha azını da bekleyemezdik zaten. Uzun lafın kısası, burası bölgedeki yaşamın izlerini takip etmemizi sağlayan bambaşka bir dünya.

Özellikle MS 4. yüzyıl ile 13. yüzyıl arasında yoğun bir şekilde kullanılan ve Hristiyanlığın en önemli merkezlerinden biri haline gelen bu yerleşim yeri, günümüzde ise Kapadokya’da hem yerli hem de yabancı gezginler tarafından en çok ziyaret edilen yerlerden.

Hal böyle olunca biz de boş durmadık elbette. Kapadokya gezimiz sırasında Göreme Açık Hava Müzesine de gittik, gördük ve yerinde inceledik. Bu yazımızda da hem izlenimlerimizi hem de müze hakkında bilgileri derledik.

Göreme Açık Hava Müzesi Hakkında Bilgiler

Göreme Açık Hava Müzesi Kapadokya

Göreme Açık Hava Müzesi’ne geldiğiniz ilk anda aklınızdan, ee buranın peri bacası gördüğümüz diğer yerlerden pek farkı yok ki, düşüncesi geçebilir. Fakat siz gitmeden biz baştan söyleyelim durum hiç de öyle göründüğü gibi değil. Her ne kadar gördüğünüz yapılar, kayalara oyulmuş standart peri bacalarından birer örnek gibi dursa da koskoca coğrafyanın içerisinden özellikle bu çevrenin müze olarak belirlenmesinin bir amacı var elbette. 🙂

Göreme Açık Hava Müzesi’nin kapsadığı alanın içerisinde çok fazla dini yapı ve bu yapıların içerisinde günümüze kadar gelmeyi başarabilmiş birbirinden göz alıcı freskler var. Bu durumun ortaya çıkmasını sağlayan kişi, M.S. 4. yüzyılda bölgeye gelen Aziz Basil. O dönem için Hristiyanlık aleminin en önemli isimlerinden biri olan Aziz Basil, bugün müzenin bulunduğu alanda bir dini eğitim merkezi kurma amacıyla yıllarca uğraşmış.

Aziz Basil’in çabaları ve halkın da katılımıyla bölgede başlayan manastır hayatı, 4. ve 13. yüzyıllar arasında yoğun bir şekilde devam etmiş. Bu süreç içerisinde de birçok kilise ile yaşam alanları ve bu yapıların içerisinde bulunan ve bugün hayranlıkla izlediğimiz rengarenk freskler insan eliyle ortaya çıkarılmış.

Her seyahat sever için ilgi çekici bir alan olmayı başaran alanın, Hristiyanlık alemi için ayrı bir önemi olduğunu söylemek de pek şaşırtıcı olmayacaktır sanırım. 1985 yılından bu yana doğal ve kültürel varlık olarak UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan Göreme Açık Hava Müzesi, tüm bu özellikleri ile Kapadokya’da gezilecek yerler listesinde olmayı fazlasıyla hak ediyor bizce.


Göreme Açık Hava Müzesi’nde Gezilecek Yerler

Kapadokya Göreme Açık Hava Müzesi

O kadar ballandıra ballandıra anlattıktan sonra, müzenin içerisinde gezilecek yerlere de kısaca değinmeden olmaz elbette. Göreme Açık Hava Müzesi’nin içerisinde gezebileceğiniz irili ufaklı birçok yapı var. Ancak bazıları gerçekten çok daha fazla görülmeye değer. O yüzden gezerken bizim hafızalarımızda yer eden kilise ve yaşama alanlarını aşağıda paylaştık. Özellikle kısa vakti olup, hızlı bir müze turu yapmak isteyenler için aşağıdaki listenin fazlasıyla işe yarayacağını düşünüyoruz.

Karanlık Kilise

Karanlık Kilise, hem Göreme Açık Hava Müzesi’nin hem de Kapadokya Bölgesi’nin en dikkat çekici dini yapılarından biri. Neden böyle olduğunu Karanlık Kilise’ye girebilmek için ayrı bir ücret ödediğinizde ve içeriye adım attığınız anda sizi karşılayan dar bir tünelden geçtiğinizde anlıyorsunuz.

Adını, yapıya sadece küçük bir noktadan ışık girmesi nedeniyle içerisinin gerçekten de karanlık olmasından alan kilise, bu sayede neredeyse geçmişten günümüze tüm özelliklerini taşımayı başarmış. Yapının duvarlarında bulunan fresklerin canlılığını hala yeni boyanmış gibi korumasının sebebi de bu.

Karanlık Kilise’nin keşfedilmesi ve koruma altına alınması 1950 yılında gerçekleşmiş. O zamana kadar bölge halkı tarafından güvercin beslemek için kullanılan kilisenin duvarlarındaki kuş pisliklerini temizlemek tam 14 yıl sürmüş. Daha sonrasında sıkı bir korumaya alınan yapı, ziyaret sayısını azaltmak ve bu yolla olası zararları önlemek adına yukarıda bahsettiğimiz gibi girişi ayrı ücretlendiriliyor ve burada müze kart geçmiyor.

Elmalı Kilise

Göreme Açık Hava Müzesi’nin girişinde bulunan Elmalı Kilise, Karanlık Kilise kadar esrarengiz değil. Ancak Elmalı Kilise de buranın en görkemli dini yapılarından biri. Yapının, günümüz kiliselerinde sıklıkla görülen haç planı ile 11. yüzyılın sonlarında inşa edildiği tahmin ediliyor.

İçeri girip kafanızı kaldırdığınız anda gördüğünüz 9 kubbenin her birinde, Hz. İsa’nın doğuşundan çarmıha gerilmesine kadar ayrı bir dini öğreti resmedilmiş. Karanlık Kilise kadar korunaklı bir yapıya sahip olmaması ve ne yazık ki bununla birlikte insan tahribatının da fazlasıyla gerçekleşmesi nedeniyle kilise yaklaşık 25 yıl önce restore edilmiş. Bu restorasyon ile birlikte duvarlardaki tasvirler aslına uygun olarak tekrar boyanmış.

Elmalı Kilise ismini içeride bulunan Mikail tasvirinin elinde tuttuğu kürenin elmaya benzetilmesi nedeniyle alan yapı, Kapadokya’da gezilecek en güzel kiliselerden biri.

Göreme Açık Hava Müzesi Kilise

Kızlar ve Erkekler Manastırı

Göreme Açık Hava Müzesi Hakkında Bilgiler kısmında geçmiş dönemlerde bu çevrenin Aziz Basil tarafından bir dini eğitim merkezi haline getirildiğinden bahsetmiştik. İşte burada bulunan Kızlar ve Erkekler Manastırı da bugün Göreme Açık Hava Müzesi’nin bulunduğu yere gelen insanların eğitim alırken yaşadıkları yer.

Rahipler ve rahibeler için ayrı birer kompleks olarak inşa edilen bu yapıların sadece giriş kısımları ziyarete açık. İçerisinde mutfaktan yemekhaneye, şapelden kiliseye kadar birçok bölüm bulunan manastırlarda bu odaların arasından geçişler tüneller ile sağlanmış.

Yılanlı Kilise

Göreme Açık Hava Müzesi’nde bulunan ilgi çekici dini yapılardan bir diğeri Yılanlı Kilise. 11. yüzyılda yapıldığı düşünülen ve adını tıpkı Elmalı Kilise gibi duvarında bulunan bir tasvirden alan kilise, yapımı sırasında bir din adamının ölmesi nedeniyle tamamlanmadan bırakılmış.

Yılanlı Kilise’nin duvarlarında da diğer dini yapılarda olduğu gibi birçok tasvir bulunuyor. Bu fresklerin en ünlüsü ise Aziz Onuphrus’un resmedildiği bir boyama. Yüzü ve uzun sakalı ile bir erkek olarak resmedilen Aziz Onuphrus, vücudu ve göğüsleri ile de bir kadın olarak tasvir edilmiş.

Azize Catherine Şapeli

11. yüzyılda inşa edildiği düşünülen bir diğer ibadethane olan Aziz Cathrine Şapeli’nin içerisinde bulunan figürler, diğer kiliselerdeki freskler kadar renkli olmasa da görülmeye değer. Bu yapının duvarlarında bulunan resimler haricinde bir diğer ilginç özelliği ise içerisinde 11 tane mezarın bulunması.

Son olarak söylenenlere göre burayı Anna isminde bir Hristiyan bağışçı, Hz. İsa’nın yüzüğünü parmağında taşıyan Mısırlı bir keşiş olan Azize Catherine’e olan saygısından dolayı yaptırmış olduğunu da belirtelim.

Göreme Açık Hava Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Göreme Açık Hava Müzesi Kapadokya Türkiye

Kapadokya’nın en önemli ilçelerinden biri olan Göreme’ye yaklaşık 2 kilometre mesafede bulunan Göreme Açık Hava Müzesi, Nevşehir’e 13, Ürgüp’e ise 7 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Bölgede her yer az çok birbirine benzediği için yol tarifini navigasyondan almak daha mantıklı. Zaten tabelalar da doğru bir şekilde yönlendiriyor.

Göreme Açık Hava Müzesi Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Göreme Açık Hava Müzesi, yaz aylarında (15 Nisan-2 Ekim) 08.00-19.00, kış aylarında ise (3 Ekim-14 Nisan) 08.00-17.00 saatleri arasında haftanın her günü ziyarete açık. Sadece dini bayramların 1.günlerinde saat 13.00’a kadar kapalı.

Giriş ücreti ise 45 TL ve müze kart geçerli. Öğrenciler için müze kartın indirimli olarak 30 TL’ye satıldığını da ufak bir not olarak belirtelim.


👇  Bu Yazılarımız da İlginizi Çekebilir 👇

🌍 Kaymaklı Yeraltı Şehri

🌍 Uçhisar Kalesi-Kapadokya’nın Zirvesi

🌍 Ihlara Vadisi-Kapadokya’nın Eşsiz Güzelliği

🌍 Peri Bacaları – Oluşumu, Özellikleri, Efsaneleri


Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı