fbpx
ANADOLUİÇ ANADOLU

Göreme Gezi Rehberi
Göreme, her ne kadar sahip olduğu isim sebebiyle zaman zaman kötü esprilerin esiri olsa da, Kapadokya’nın en görülesi yerlerinden biri aslında. Hatta tam olarak ifade etmek gerekirse; Kapadokya bir bedense eğer, Göreme onun kalbi bize göre. Kapadokya Bölgesi olarak tanımladığımız alanı kapsayan gezilecek yerlerin tam ortasında yer alan Göreme, avantajlı konumuyla bu büyülü coğrafyanın olmazsa olmazlarından biri.

Tüm bunların üstüne, kendisine doğa ana tarafından emanet edilen mirasları izlemeye doyamadığınız bu toprakların 1985 yılından bu yana Unesco Dünya Mirası Listesi’nde yer alması da Göreme’yi Kapadokya’da görülecek yerler listesinde ilk sıraya koyan en önemli etmenlerden biri.

Kapadokya Göreme gezi rehberi

Uzun lafın kısası, bundan 60 milyon yıl önce ortaya çıkmaya başladığı tahmin edilen bu doğa harikası coğrafyada hala masalsı bir yolculuğa çıkmadıysanız, ilk fırsatta planlayın ve önceliği de Göreme’ye verin deriz.

Neden mi? Çünkü bu topraklara adım attığınız ilk an, kendinizi Güzel Atlar Diyarı’nın başkentine gelmiş gibi hissediyorsunuz. İşte tam da bu noktada Göreme gezi rehberi devreye giriyor.

Bu yazı, konaklama alternatiflerinden Göreme’de gezilecek yerlere, nerede ne yenilebileceğinden balon turuna kadar bir Göreme gezisinde ihtiyacınız olan tüm bilgileri verip, sizi seyahatinizden maksimum zevk almayla baş başa bırakıyor. Haydi başlayalım!

Göreme Otelleri – Göreme’de Nerede Kalınır?

Kapadokya gezisi planlayan başka dünyalıların yola çıkmadan önce kafasını en çok karıştıran şeylerden biridir nerede kalınacağı. Eh, pek de haksız sayılmayız aslına bakarsanız. Çünkü bu özel yerdeki deneyimimizin her anını en güzel şekilde yaşamak isteriz. Neyse ki bu noktada da biz yine devreye işinizi kolaylaştırmak için girmiş bulunuyoruz. ☺️

Kapadokya’da nerede kalınır sorusunun en favori cevaplarından biri bizce Göreme. Çünkü ilçelerin hemen hemen hepsi birbirine oldukça yakın mesafelerde yer alıyor ve tüm bu yerleşim yerlerinin ortasında bulunan Göreme de konaklamak için iyi bir alternatif olarak ön plana çıkıyor. (Laf aramızda biz de bu durumu fırsat bilip Göreme’de kalmıştık)

Kapadokya’nın her köşesinde olduğu gibi Göreme’de de her bütçeye uygun konaklama seçenekleri var. Göreme’de nerede kalır sorusunun cevabını kesenize uyacak bir tanesi ile cevaplamanız için aşağıda seçenekleri paylaştık.

Göreme gezisi

Yüksek Bütçeli Göreme Otelleri

“Kapadokya’ya kadar gitmişken otantik, faklı bir otelde kalayım. Kendimi birkaç günlüğüne de olsa konaklarda yaşıyormuş gibi hissetmek istiyorum” derseniz eğer cave adı verilen mağara otellerde kalmanızı öneririz. Ve tabi madem bütçeyi yüksek tuttunuz, farklı bir deneyim yaşamak sizin en doğal hakkınız2.

Göreme’de bulunan Cappadocia Cave Suites Boutique Hotel, Koza Cave Hotel, Miras Hotel, Anatolian Houses ve Artemis Cave Suites tam da yukarıda bahsettiğimiz konseptte otellerden. Buralarda konaklamayı tercih edenler çok yüksek oranda işletmelerden memnun kalmış.

Ortalama fiyatlar ise yine ilk başta belirttiğimiz gibi biraz yüksek. Gecelik 1.000 TL ile 450 TL arasında değişiyor.

Orta Bütçeli Göreme Otelleri

Bizim en sevdiğimiz otel konseptine geldi sıra. Göreme’de nerede kalınır sorusunun cevabı sizin için “Temiz olsun ama biraz da güzel olsun” ise siz de bizdensiniz. O halde lafı fazla uzatmadan gecelik ortalama fiyatları 200 TL ile 300 TL arasında göreme otellerini paylaşıyoruz sizinle.

Miracle Cave Otel, Empire Cave Otel, Harman Cave Otel, Vezir Cave Suites ve Grand Cappadocia fiyat performans açısından bu bölgede en çok beğenilen oteller arasında yer alıyor.

Biz bu alternatiflerin içinde yer alan Grand Cappadocia Otel’de konakladık. Temiz, rahat, güzel, güler yüzlü personele sahip ve kahvaltısı yeterli bir oteldi. Bir göz atın deriz.

Düşük Bütçeli Göreme Otelleri

“Çok kasmaya gerek yok, alt tarafı yatacağız canım” diyenler! Sizi de unutmadık tabii ki. Gecelik fiyatları 100 TL ile 200 TL arasında olan birkaç otel paylaşıyoruz hemen sizler için de.

Travellers Cave Pension, Roma Cave Suite, Heybe Hotel & Spa ve Safran Cave Hotel yorumların ve verilen puanların iyi olduğu oteller ve pansiyonlar arasında yer alıyor. Ancak bazılarında sadece oda hizmeti verildiğini belirtelim, planınızı ona göre yapın.

Göreme'de gezilecek yerler listesi

Göreme’de Gezilecek Yerler

Konaklama işini hallettiğimize göre sıra geldi Göreme’de gezilecek yerlere. Buranın Kapadokya’nın kalbi olduğundan yazının başında söz etmiştik. Masalsı coğrafyasıyla, yoğun peribacalarıyla, eşsiz gün batımıyla ve insanın ruhuna işleyen o tuhaf enerjisiyle Göreme, gerçekten de Kapadokya Bölgesi’nde görmeden dönmemeniz gereken en önemli nokta.

O yüzden Göreme’de gezilecek yerlerin hepsini bu yazının içerisine sığdırmak pek mümkün olmadı. Biz de oturduk Kapadokya’da gezilecek yerler yazımızın içerisinde Göreme için apayrı bir bölüm oluşturduk.

Dünya’nın en güzel açık hava müzelerinden biri olan Göreme Açık Hava Müzesi’ni, gün ışığının gül rengine dönüştürdüğü tablo güzelliğindeki Güllüdere Vadisi’ni, balonları izleyebileceğiniz en güzel noktalardan biri olan Aşıklar Tepesi’ni, meyve ağaçlarıyla bezeli trekking yoluyla Zemi Vadisi’ni ve daha fazlasını detaylıca anlattığımız yazımıza bir göz atın deriz.


Göreme’de Gezilecek Yerler Haritası

Göreme’de gezilecek yerlerin hepsini haritanın üzerinde görsek ne güzel olur işimiz de kolaylaşır dediğinizi duyar gibi olduk ve haritanın linkini aşağıdaki görselin altına bıraktık. Tıklayıp Google Maps’e uçmanız yeterli.

Göreme gezisi harita
Google Haritalar’da Açmak İçin Tıklayın!

Göreme’de Ne Yenir, Nerede Yenir?

Gezilecek yeri bol olan Göreme’nin mutfağı için aynı şeyi söyleyemiyoruz maalesef. Hatta bu durum Kapadokya’nın geneli için geçerli. 😐 Bölgede meşhur olan tek bir lezzet var; o da Testi Kebabı. Geri kalan tüm yemekler zaten bildiğimiz, ekstra bir esprisi olmayan, sıradan yemekler. O yüzden Göreme’de ne yenir sorusunun olağan cevabı Testi Kebabı.

Toprak bir testi içinde ateşli, göz alıcı bir sunumla getiriliyor önünüze Testi Kebabı. İçinde pişen etler oldukça yumuşak, “lokum gibi” diye tabir edilen şekilde pişmiş oluyor. Fakat itiraf edelim tadı görüntüsü kadar cezbetmedi bizi. Tabi yine de denemenizi öneririz. Et sevenlerin hoşuna gidecektir.

Buraların en meşhur yemeği olduğu için de hemen hemen tüm restoranlarda bulabilirsiniz Testi Kebabını. Göreme yetmez Kapadokya’nın tamamına açılırız biz diyenler için de Kapadokya’da Ne Yenir yazımızın linkini aşağıya bırakalım.

Kapadokya’da Ne Yenir, Nerede Yenir?

Göreme'de balon turu
Fotoğraf Kaynak: Filckr-Dave

Göreme’de Balon Turu

Göreme denildiğinde akla ilk gelen şeylerden biri balon turu olur. Balon turu denildiğinde de Euro kuru sayın okurlar. 😔 Neyse, bu yarayı çok deşmeden Göreme’de balon turu nasıl yapılırdan azıcık bahsedip hemen konuyu kapatacağız 😃

Buraya kadar gelmişken birazcık paraya kıyıp balon turu yapmak eşsiz bir deneyim olacaktır. Kapadokya’nın her köşesinde olduğu gibi Göreme’den kalkan balonlar ile de bu hayal ile gerçek arasında gidip gelen eşsiz coğrafyayı kuş bakışı seyretmek mümkün. Size bu imkanı sunan birçok işletme var.

Bu arada, Kapadokya’da balon turu ile alakalı tüm detayları içeren ayrı bir yazı yazdık. Balon turlarının fiyatlarından bizim bu konudaki isyanımıza, balon turu yapıp yapmama konusunu nasıl karara bağlayabileceğiniz hakkında tavsiyelerden balon turu hakkında sıkça sorulan soruların cevaplarına kadar bütün konulara değindik.

Ayrıca yazının içeriğinde gökyüzünde süzülen rengarenk balonları en güzel nerelerden izleyebileceğiniz ile ilgili tüyolar da var. Bu işe ciddi ciddi kafayı taktıysanız eğer, aşağıdaki linke tıklayıp uçuşa geçmeniz yeterli.

Kapadokya Balon Turu

Göreme Nerede?

Kapadokya Bölgesi’nin tam orta yerinde yer alan Göreme, Ürgüp’ün 5 kilometre batısında Nevşehir’in 12 kilometre doğusunda konumlanmış durumda. Merkeze 15 kilometre uzaklıkta bulunan Göreme’ye şehir merkezinden yaklaşık 20 dakika süren bir yolculuk sonrasında varabiliyorsunuz.

Göreme’ye Nasıl Gidilir?

Uçak ya da karayolu ile ulaşım tercihinize göre değişkenlik gösterse de Göreme’ye genelde ya Kayseri ya da Nevşehir üzerinden ulaşım sağlanıyor. Eğer Nevşehir üzerinden geliyorsanız, yukarıda bahsettik, 15 kilometre yani yaklaşık 20 dakika süren bir yolculuk ile Göreme’ye varabilirsiniz.

Fakat yolunuz Kayseri’den geçiyorsa yaklaşık 72 kilometre kadar yol kat etmeniz gerekiyor. Bu da hemen hemen 1 saat demek oluyor. Yoğun olarak turist ağırlayan bir bölge olduğu için navigasyon sizi hiç uğraştırmadan istediğiniz noktaya götürüyor.

Kapadokya’ya ulaşım hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz eğer, aşağıda linkini paylaştığımız yazımıza göz atmanız yeterli.👇  Bu Yazılarımız da İlginizi Çekebilir 👇

🌍 Kapadokya Otelleri – Kapadokya’da Nerede Kalınır?

🌍 Uçhisar Kalesi-Kapadokya’nın Zirvesi

🌍 Ihlara Vadisi-Kapadokya’nın Eşsiz Güzelliği

🌍 Göreme Açık Hava Müzesi


Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı