fbpx
PASAPORTSEYAHAT REHBERİ

Gri Pasaport Nedir, Nasıl Başvurulur, Kimlere Verilir (Hizmet Pasaportu)
Gri Pasaport ile ilgili bilgileri derlediğimiz bu yazımızda; Gri Pasaport nedir, kimlere verilir, Gri Pasaport başvurusu nasıl yapılır ve gerekli evraklar nelerdir gibi bilgileri derledik. Bir çok yönüyle Yeşil Pasaport ile benzerlikler taşısa da aslında daha farklı bir pasaport türü.

ÖNEMLİ UYARI: 2 Nisan 2018’den itibaren pasaport başvuru işlermlerinin Emniyet Müdürlüğü’nden alınıp Nüfus Müdürlüğü’ne verilmesi süreci tamamlandı. Bundan böyle internet üzerinden pasaport randevu işlemleri Nüfus Müdürlüğü’nün “randevu.nvi.gov.tr” sitesinden yapılacak.

 Gri Pasaport Nedir? 🤔

Gri Pasaport, Hizmet Pasaportu olarak da biliniyor. Bu pasaport türü, devlete hizmet amaçlı yurt dışına gidenlerin sahip olabildiği, sadece görev süresini kapsayan sürelerde, birçok ülkeye vizesiz giriş imkanı sağlıyor. Yani bu pasaport türüyle, öyle yok vizeymiş yok başvuruymuş yok aracıymış uğraştırmadan, vize almaya gerek kalmadan ülkelere giriş izni veren çok afilli bir pasaporttur.

Yani Gri Pasaport, üst düzey devlet memurlarına verilen bir görev pasaportu. Bu yüzden hizmet pasaportu sahibi olanlar şahsi işleri ya da tatilleri için bu pasaport türünü kullanamıyorlar. Eğer bu tarz durumlar için kullanılırsa, sahibini veya çalıştığı kurumu sıkıntıya sokabilir. Bizden bilgilendirmesi.

 Gri Pasaport Kimlere Verilir? 👨‍💼

Yukarda da bahsettiğimiz üzere devlet işi için yurt dışına çıkacak ancak, yeşil ya da siyah pasaporta sahip olmayan devlet çalışanlarına Gri Pasaport verilir. Genel olarak durum böyle. Detaylarıyla hizmet pasaportu kimlere verilir aşağıda maddeler halinde paylaştık.

 • Hükümet tarafından, hususi idarelerce veya belediyelerce, resmi vazife için yurtdışına gönderilen veya yurtdışında vazifeye alınan memur statüsündeki çalışanlara verilir.
 • Türkiye Cumhuriyetinin üyesi bulunduğu milletler arası kuruluşlarda memur statüsünde çalışanlara verilir.
 • Türk Hava Kurumu ve Türkiye Kızılay Cemiyeti tarafından görevlendirilenlere verilir.
 • Aynı zamanda, bu görevlerde olanların eşleri, yanlarında yaşayıp reşit olmayan erkek çocukları ile yine yanlarında ikamet eden, gelir getiren bir işte çalışmayan ve evli olmayan kız çocuklarına verilir. Aile Sebebiyle Hizmet Pasaportu Alabilir miyim? 👪

Hemen yukarıda bahsettik ama biraz daha detaylı ve maddeler halinde burada da anlatalım. Gri Pasaport sahipleri, bazı aile bireylerine de kendisi sayesinde bu pasaport türünden çıkarttırabiliyor. Peki kim bu bireyler?

 • Pasaport sahibi olan kişinin eşi.
 • Henüz 18 yaşını geçmemiş yani reşit olmayan çocuklar.
 • Ebeveyn ile ikamet eden, bekar, işsiz ya da öğrenci olan 25 yaş altı çocuklar
 • Yaş sınırı olmaksızın zihinsel, ruhsal, bedensel engelli çocuklar eğer pasaport sahibi ile ikamet ediyor ise aynı pasaport türünden çıkarttırabilir. (Devlet hastanesinden engellerine dair rapor alınması şartı ile).
gri pasaport hakkında bilgiler
Fotoğraf Kaynak: Pixabay-Stokpic

 Gri Pasaport Başvurusu – Nasıl Çıkartılır? 👩‍💻

Gri pasaport çıkartmak için ilk iş size en yakın il nüfus müdürlüğünden pasaport başvurusu için randevu almak. Sonrasında pasaport başvuru randevu gününüze kadar pasaport çıkarmak için gerekli olan evraklarınızı tamamlamalı ve Gri Pasaport çıkarmak için gerekli olan ücreti ödemeniz gerekiyor.

Bu noktada ek bir bilgi verelim. Gri Pasaport çıkarttıracak olanlar pasaport harç ücreti ödemek ile yükümlü değiller. Sadece defter bedeli olan 108 TL ödenmeli ve dekontta ‘’tahsil edilmiştir’’ yazmalıdır. Ayrıca tahsilatı yapan memurun ıslak imzası da dekontun üzerinde bulunmalı. Bu konuya fazlasıyla dikkat ediliyor.

Hizmet pasaportu başvurusu için gerekli evraklar için bir alt başlığa göz atın. 👇

Son olarak bu pasaport türüne başvurmak için randevu alınırken dikkat edilmesi gereken 2 husus daha var:

 • Gideceğiniz ülke hizmet pasaportundan vize istemiyor ise gidiş tarihinizden 15 gün öncesine başvuru için randevu almanız yeterli.
 • Gideceğiniz ülke bu pasaport türünden vize istiyor ise gidiş tarihinizden 25 gün önce başvuru yapmalısınız.

Öncesinde gelen başvurular değerlendirmeye alınmıyor.

 Gri Pasaport Başvurusu İçin Gereken Evraklar 📝

 • Talep edenin mensubu bulunduğu kurumdan onaylanmış pasaport talep formu (2 sayfalık formu önlü arkalı aynı kağıda basılmış olmalı).
 • Nüfus cüzdanı aslı (Yanında bir de fotokopisini bulundurmakta fayda var).
 • 2 adet biometrik fotoğraf.
 • Maliye Bakanlığınca her yıl belirlenen “Pasaport defter bedeli” dekontu (2018 için 108 TL).
 • Daha önce herhangi bir pasaport almış iseniz onu da yanınızda götürmeniz gerekiyor.

Hizmet Pasaportu Alınırken Dikkat Edilmesi Gereken Diğer Konular

Pasaport çocuklar ya da engelli bireyler için çıkartılacaksa;

 • Reşit olmayan veya engelli vatandaşların kanuni temsilcilerinden muvafakatname (Noterlerde ya da İl Nüfus Müdürlükleri’ndeki pasaport bürolarında düzenletebilirsiniz) Eşler evli ise ikisinin de muvafakatnamesi, ayrı ise velayet sahibinin muvafakatnamesi. (Velayet kararı da yanınızda bulundurulmalıdır.)
 • Öğrenciler için öğrenim belgesinin aslı.
 • Engelli bireyler için sağlık kurulu raporu ve vasi kararı aslı.
gri pasaport
Fotoğraf Kaynak: Pixabay-JESHOOTScom

Gri Pasaport Çıkartma Süresi ⏲

Bu pasaport türü diğer pasaport türlerine göre daha hızlı teslim ediliyor. Örneğin Bordo Pasaportun size gelmesi 15 gün sürebiliyorken, Gri Ğasaport 2 gün içerisinde elinize geçmiş oluyor.

Gri Pasaport Süresi Ne Kadardır? 

Genelde 5 yıllık verilmekle beraber görev süresinin bitişiyle beraber hizmet pasaportunun çalıştığınız kuruma teslim edilmesi gerekir. Kurum tarafından da ilgili il nüfus müdürlüğüne teslim edilir.

Gri Pasaport Yenileme 

Pasaportunuzun kullanım süresi bitti ise diğer pasaport türlerinde olduğu gibi tarihini uzatmak ve yurt dışı çıkışlarında kullanabilmek için yeni bir pasaport başvurusu yapmanız gerekmektedir.


Bu Yazılarımız da İlginizi Çekebilir

🌍 Pasaport Nasıl Alınır

🌍 Yeşil Pasaport Nedir?

🌍 Vizesiz Ülkeler

🌍 Tatile Giderken Alınması Gerekenler


Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı