fbpx
ANADOLUİÇ ANADOLU

Güvercinlik Vadisi
Güvercinlik Vadisi, Kapadokya’ya gelen yerli ve yabancı turistlerin en çok ziyaret ettiği noktalardan. Bunun en önemli nedenlerinden biri hiç şüphesiz burada kendinizi doğal yaşamın içine atıyor olmanız. Uçhisar ile Göreme arasında yaklaşık 4 kilometrelik bir alana yayılan vadide, insan yapımı kuş yuvalarından şelalelere, derelerden bol oksijene kadar bir doğal yaşam ortamında olmasını isteyeceğiniz her şeyden var.

Yazının devamında Güvercinlik Vadisi’ni daha detaylı bir şekilde anlatacağız ama başlamadan önce kendi yorumumuzu da katmak isteriz. Açıkçası biz Ihlara Vadisi’ni daha çok sevdik. Bu yüzden bize göre, Güvercinlik Vadisi bir Ihlara Vadisi değil. Fakat Ihlara biraz uzak olduğundan, özellikle Kapadokya’ya özel araçla gelmeyenler için gitmesi biraz sıkıntılı bir hal alabiliyor.

Güvercinlik Vadisi ise hem merkeze yakın olması (burada merkezden kasıt Göreme ve çevresi elbette) hem de doğal ortamının güzelliği ile kesinlikle Kapadokya’ya geldiğinizde görülecek yerler listenizde olmayı hak eden yerlerden biri.

Neyse efendim, lafı daha fazla uzatmadan başlayalım. Önce biraz Güvercinlik Vadisi hakkında bilgi verip daha sonra bir başka dünyalı olarak, adeta cennetten bir köşe olan bu yerde neler yapabilirsiniz ona göz atalım.


Güvercinlik Vadisi Nasıl Bir Yer?

Güvercinlik Vadisi güvercin yuvası

Yazının başında da ipin ucunu biraz vermiştik aslında. Güvercinlik Vadisi’nde insanın ruhunu dinlendirmek için aradığı bir ortamdan beklediği her şey var. İnsanların kayalara oyarak yaptığı güvercin yuvalarından kuytu köşelere saklanmış şelalelere, kuş seslerinden enfes manzaralara kadar her şey. Tabi Kapadokya’da olduğunuzu da unutmadan tüm bunların yanında bol bol peri bacasının da bonus olarak geldiğini söyleyelim. 🙂

Günümüzde sayıları artık iyice azalsa da vadiye adını veren güvercinler de hala buranın güzelliğine güzellik katıyor. Toplu halde havada hareket ettikleri bir anı yakalayabilirseniz eğer işte o an içinizi tarif edemediğiniz bir mutluluk kaplıyor.

Vakti zamanında insanların yumuşak tüf kayaları oyarak güvercinlere yuva yapması ve onları buraya çekmesinin bir sebebi var elbette. O da Kapadokya’da peri bacaları ve çömlekten sonra en meşhur şey olan üzüm bağları. Bu durum yüzlerce yıl önce insanların güvercin gübresinin üzümlerine çok faydalı olduğunu fark etmesiyle başlamış ve bu uzun yıllar boyunca böyle devam etmiş.

Şimdilerde ne üzüm bağları var ne de sürüler halinde kuşlar. Güvercinlik Vadisi’nin bugünkü işlevi, Kapadokya’ya gelen gezginlere enfes manzaralar sunmak ve sıkı bir doğa yürüyüşü yapmaları sağlamak.

Güvercinlik Vadisinde Ne Yapılır?

Güvercinlik Vadisi Uçhisar Kalesi manzarası

Evet, işte Güvercinlik Vadisi böyle bir yer. Kapadokya’da gezilecek yerler listenize eklemenizi tavsiye ediyoruz. Zaten Uçhisar Kalesi ve Göreme arasında geniş bir alanı kapladığı için siz, yok ben gitmem, deseniz bile ucundan kıyısından görüyorsunuz burayı. O yüzden bizce esas soru Güvercinlik Vadisi’ne gidelim mi değil, oraya gittiğimizde ne yapalım olmalı.

Nazar boncuklu ağaçların önünde resim çektirmekten bol bol yürüyüş yapmaya, o ağacın altında vakit geçirmekten Uçhisar Kalesi’ne çıkıp gün batımı manzarasını izlemeye kadar içerisinde Güvercinlik Vadisi’ni mutlaka barındıran aktiviteleri aşağıda sıraladık.

Vadiye Girmeden Nazar Boncuklu Ağaçta Resim Çekinin

Şimdi bu konuda kafalar biraz karışık diye tahmin ediyoruz. Çünkü burada nazar boncuklu ağaç çok. En meşhuru zaten o ağacın altı biliyoruz ama Güvercinlik Vadisi’ne gidene kadar 3-5 tane daha bu tarz ağaçlardan görüyorsunuz. Arabayla giderken, tüh bu ağacı da geçtik, ya burada bari dursaydık, diye diye vadinin girişine kadar gelmiştik biz.

Şimdi size bir sır veriyoruz. O resim çekinmeyi çok istediğiniz nazar boncuklu ağaçtan vadinin girişinde de var. Yani kendinizi oraya kadar atın bir önce. Sonra ağacın altında resim çekinmek için istediğiniz kadar fırsatınız olacak.


Bol Bol Yürüyüş Yapın

Güvercinlik Vadisi’nin içerisinde, Göreme Açık Hava Müzesi veya Ihlara Vadisi’ndeki gibi tarihi kiliseler yok. Sadece insanların tüf kayalıkları oyarak yaptığı güvercin yuvaları var. O yüzden vadinin esas olayı yürüyüş. Buraya kadar gelip en azından şöyle yarım saatlik bir doğa yürüyüşü yapmadan geri dönmek olmaz. Hatta iyi bir gezgin olursanız biraz ilerlerdeki şelaleyi bile görebiliyorsunuz. 🙂

Ayrıca Güvercinlik Vadisi son yıllarda trekking tutkunlarının da gözde mekanı olmaya başlamış. Sizin de fazladan vaktiniz varsa eğer gönlünüzü bu sevdaya kaptırabilirsiniz. Fakat minik birkaç uyarı da eklemden geçmeyelim.

Birincisi öyle gözükmese de parkur biraz zorlu. Uzun yürüyüş yapacaklara yardımcı olması için yönlendirme okları koymuşlar. Kaybolmamak adına onları takip etmeniz tavsiye ediliyor. Ayrıca vadinin içerisinde herhangi bir işletme olmadığından yanınıza bol bol su ve atıştırmalık almayı da ihmal etmeyin.

Akşam karanlığına kalmamak ve yaz aylarında öğlen saatlerinde yürümemekte dikkat edilmesi gerekenlerden. Son olarak ayağınıza rahat bir ayakkabı da giyerseniz yürüyüşe hazırsınız demektir.

Güvercinlik Vadisi güvercinleri

Uçhisar Kalesi’nden Gün Batımı Manzarasının Tadını Çıkarın

Nasıl Güvercinlik Vadisi’ne girip yürüyüş yapmak buranın en birinci olayıysa, Uçhisar Kalesi’ne çıkıp Göreme’ye kadar uzanan bu güzelliğin manzarasını izlemekte bir o kadar önemli. Hatta mümkünse bunu gün batımına yakın saatlerde yapmak gerekiyor.

Kalenin en tepesine tırmanmak biraz zahmetli olsa da şahit olduğunuz manzara ve anılarınızın arasına kattığınız fotoğraflar bu zorluğa değiyor açıkçası. Uçhisar Kalesi hakkında bilgileri ayrı bir yazıda ele almıştık. Aşağıdaki linkten göz atabilirsiniz.

Uçhisar Kalesi

O Ağacın Altında Manzaraya Karşı Bir Şeyler Yiyip, İçin

Nazar boncuklu dilek ağaçlarından Kapadokya’da çok var yeaaa diyerek yukarıda biraz gömmüştük burayı. Fakat siz yine de, ben ille de o ağacın altına gitmek isterim, derseniz eğer enfes manzaraya karşı burada da bir şeyler yiyip içmenin kimseye bir zararı dokunmaz tabi.

Ayrıca Kapadokya seyahatinizde, o ağacın altında fotoğraf çektirip “görev tamamlandı” diyeceğiniz anlardan bir diğerini yaşamanızın getireceği mutluluk ve huzur da cabası.

Konum

Güvercinlik Vadisi Nerede, Nasıl Gidilir?

Güvercinlik Vadisi

Güvercinlik Vadisi, her ne kadar Göreme’ye kadar uzansa da yürüyüş için girişler Uçhisar tarafından yapılıyor. Bunun sebebi de Göreme tarafından yapılacak olan yürüyüşün fazlasıyla zor olması. Uçhisar’dan ise daha çok yokuş aşağı yürüyorsunuz.

Vadi, Uçhisar Kalesi’ne çok yakın bir konumda bulunuyor. Aşağıdaki linke tıklayarak konumu Google Haritalar’da açabilirsiniz.

Konum

Güvercinlik Vadisi Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Güvercinlik Vadisi için herhangi bir giriş ücreti veya ziyaret saati uygulaması bulunmuyor. Ancak uzun bir yürüyüş yapacaksanız çok fazla akşam vaktine kalmamanız gerekiyor. Çok az yürürüm sonra da kaleden manzaranın tadını çıkarırım diyorsanız, bu sefer de Uçhisar Kalesi’nin ziyaret saatlerini kaçırmamanız gerekiyor. O yüzden biraz erken gidip, Kapadokya gezinizden en az bir saati Güvercinlik Vadisi’ne ayırmanızda fayda var.


👇  Bu Yazılarımız da İlginizi Çekebilir 👇

🌍 Kaymaklı Yeraltı Şehri

🌍 Uçhisar Kalesi-Kapadokya’nın Zirvesi

🌍 Ihlara Vadisi-Kapadokya’nın Eşsiz Güzelliği

🌍 Peri Bacaları – Oluşumu, Özellikleri, Efsaneleri


Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı