fbpx
ANADOLUDOĞU ANADOLU

Halfeti Gezisi İçin 7 Önemli Bilgi – Halfeti Gezi Rehberi

Halfeti gezisi, ülkeminizin Güneydoğu Anadolu bölgesini ziyaret eden herkesin mutlaka planları arasına eklemesi gereken aktivitelerden bize göre. Gaziantep gezimiz sırasında görmeden dönemeyiz diye bayağı diretmiş ve bu ısrarımız sonucunda Antep’in tadına doyum olmaz yemekleriyle geçireceğimiz ikinci günü feda etmiştik. Pişman değiliz, iyi ki de görmeden dönmedik Halfeti’den. Hem gitmeyi gerçekten çok istediğimiz bir yeri dünya gözüyle görmüş olduk hem de buralara gelmek ve feda ettiğimiz günü telafi etmek için bize bahane çıkmış oldu. 😀

Neyse, Halfeti hakkında edindiğimiz bütün tecrübeleri bu gezi rehberi altında toparladık. Detaylara geçmeden önce Halfeti gezisi hakkında kısacık bilgiler verelim ve Güneydoğu’nun bu küçük ilçesini görmeyi neden bu kadar fazla istediğimizden bahsedelim.

Şimdilerde Halfeti cittaslow yani sakin şehir olarak ünlense de onu böylesine zamanın yavaş aktığı bir yer hale gelmesinin ardında hüzünlü bir hikaye yatıyor aslında. 2000 yılında Güneydoğu Anadolu Projesi kapsamında Fırat Nehri üzerine yapılan Birecik Barajı’nın getirdiği suların altında kalan köylerin, evi-ocağı, kabı-kacağı karanlığa gömülen insanların hüznünün anlatıldığı bir kitap gibi burası. Yerlerini-yurtlarını bırakıp başka bir yere gitmek zorunda kalanların hikayesi var burada.

Yani Urfa’nın herhangi bir ilçesinden çok hüzünlü bir türküsü aslında Halfeti… Dinledikçe dinlettiren, sıkmayan, merak uyandıran bir türkü bu… Sular altında saklanmış cennetin yeryüzünde kalan kısmını gezerken bir yandan hüzün bir yandan da batık şehri de görebilme isteği insanı aynı anda esir alıyor. Yani Halfeti’yi gezerken bir yerlerden oksijen tüpü ve gözlük bulup kendini Fırat Nehri’ne bırakası geliyor insanın kendisini. Halfeti gezisi yapmayı çekici kılan şeyler de bu detaylarda gizli aslında.

İşte tüm bunları yani; sular altında kalan köyleri, eski Halfeti’nin sessiz ve sakin sokaklarını, Rumkale’yi ve daha fazlasını görmek için yola düşmeden önce Halfeti gezisi için hazırladığımız rehberimizi ve diğer yazılarımızı okumanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.


Halfeti Nerede? 📌

Halfeti, Güneydoğu Anadolu bölgesinde Gaziantep ile Şanlıurfa illeri arasında, Fırat Nehri’nin kenarında kendine yer edinmiş bir ilçemiz. Fiziki olarak Antep’e daha yakın olsa da Şanlıurfa’ya bağlı. Halfeti’nin nerede olduğuna dair detaylı bilgilerin bulunduğu ayrı bir yazı yazdık. Aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Halfeti Nerede?

halfeti gezisi tekne turu

 Halfeti’ye Nasıl Gidilir? 🛣️

Halfeti’ye Nasıl Gidilir sorusunun cevabını vermeden önce size doğru yanıtı verebilmemiz için bir soru sormamız gerekiyor. Seyahatinize ne ile çıkmayı planlıyorsunuz ve hangi yolla gitmeyi düşünüyorsunuz? Güneydoğu’nun en büyük iki iline de oldukça yakın mesafede bulunduğu için Halfeti’ye birden fazla ulaşım alternatifi mevcut. Bu yüzden Otobüs kamyon taksi jip bibip tüm yollar ile Halfeti’ye nasıl ulaşabileceğinizi anlattığımız ayrı bir yazı yazdık. 🙂 Aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Halfeti’ye Nasıl Gidilir?

Halfeti’nin Tarihi 🏛️

Birçok millete ev sahipliği yapmış olmuş, farklı farklı medeniyetler ve kültürler görmüş Anadolu’nun dillere destan Mezopotamya toprakları. Tabi bu durum kültürel farklılıkların yanında, tarihi zenginlikleri de beraberinde getirmiş. Bölgenin en özel noktalarından biri olan Halfeti de bundan nasibini almış elbette.

Uzun lafın kısasını buradan vermiş olalım. Çünkü Halfeti’nin tarihi bir iki cümle ile anlatılacak gibi değil. Özellikle seyahatlerinde gittiği yerlerin tarihi geçmişleri hakkında bilgi edinmeyi sevenlerin oldukça hoşuna gidecek, az ama öz detaylı Halfeti Tarihi yazımız için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

Halfeti’nin Tarihi

rumkale halfeti gezisi

 Halfeti’nin Hikayesi 📙

2000 yılı ile birlikte Halfeti tarihi değerlerinin yanına bir de kendi hikayesini eklemiş desek yanılmayız sanırım. Yazının başında da okuduğunuz üzere 2000 yılında Birecik Barajı’nın yapılması ile sular altında kalan köylerin, bölgenin geçmişinden bağımsız apayrı bir hikayesi oluşmuş. Fazlasıyla hüzünlü olsa da yine de okuyanı kendine çeken bir yapısı var.

Baraj suları bölgeye ulaşmadan köylerin nasıl boşaltıldığını ve insanların günümüzde yeni Halfeti olarak adlandırılan yerleşim yerine gidişini anlattığımız Halfeti’nin Hikayesi yazımıza aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Halfeti’nin Hikayesi


Halfeti’nin Siyah Gül’ü 🌹

Halfeti’nin kara günlerini unutmayın dercesine sadece Halfeti’de yetişen siyah gülün güzelliği, görenleri kendine hayran bırakıyor. Halfeti dışında hiçbir yerde siyah açmayan bu gülün oldukça ilginç bir efsanesi de var. Siyah Gül’ün masalına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Halfeti’nin Siyah Gül’ü

Halfeti’de Nerede Kalınır? 🏨

Halfeti, son dönemlerde popüler olmaya başlayan, büyük şehirlerden bunalan insanların kaçamak yapmak için can attığı, sakin şehir yani cittaslow diye adlandırılan yerleşim yerlerinden bir tanesi.

Adından da anlaşılacağı üzere burada zaman oldukça yavaş akıyor. Biz gittiğimizde Eski Halfeti’nin sokaklarında geçirdiğimiz yarım saat bize 2-3 saat gibi gelmişti. Çünkü insan burada yaşadığı her bir dakikayı doya doya, telaşsız, acelesiz, tadına vararak geçiriyor.

O yüzden buraya gelip ‘’bir gece de olsa kalmalıyım, bu uzun anların tadını çıkarmalıyım’’ diyenler için konaklayabileceğiniz oteller ve pansiyonları sizin için yazdık. Detaylar linkte.

Halfeti’de Nerede Kalınır?

eski halfeti tekne turu

⒎ Halfeti’de Gezilecek Yerler 🚶

Halfeti’de gezilecek yerler genellikle sular altında kaldığından ya da kara ile bağlantısı kesildiğinden burada tekne turu yapmak gezginler için en popüler aktivitelerden biri. Zaten Eski Halfeti, Rumkale, Savaşan Köyü gibi yerlere de tekne ile ulaşmanız gerekecek. ‘’Halfeti’de nereler gezilir? , Ne kadar süre lazım? , Tekne kiralamak ne kadar tutar? ’’ gibi tüm sorularınızın cevaplarını Halfeti gezilecek yerler yazımızda anlattık.

Halfeti’de Gezilecek Yerler


Bu Yazılarımız da İlginizi Çekebilir

🌍 Kayseri Gezilecek Yerler

🌍 Kayseri Nasıl Bir Yer

🌍 Erciyes Kayak Merkezi

🌍 Tatile Giderken Alınması Gerekenler


Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı