fbpx
ANADOLUDOĞU ANADOLU

Halfeti Nerede? Halfeti’ye Nasıl Gidilir?

Halfeti Nerede yazısında, başka dünyalıların ülkemizin Güneydoğu Anadolu bölgesinde en çok merak ettiği, gidip görmek istediği yerlerden biri olan Halfeti’nin nerede olduğundan, Halfeti’ye ulaşım alternatiflerinden bahsettik. Siz de Mezopotamya topraklarının en hüzünlü yerlerinden biri olan Halfeti’ye gitme hazırlıkları yapıyorsanız eğer, doğru yerdesiniz.

Bir yandan yolculuk hazırlıklarını tamamlarken bir yandan da Halfeti’nin tarihi ve hikayesi hakkında bilgiler edinmek isterseniz eğer sizi aşağıdaki linke alalım:

Halfeti’nin Tarihi ve Hikayesi – Siyah Gül’ün Memleketi Halfeti


Halfeti Nerede? 📌

Halfeti, ülkemizin Güneydoğu Anadolu bölgesinde, Fırat ve Dicle Nehirlerinin arasında yani Mezopotamya denilen toprakların bağrında bulunan bir ilçemiz. Kanunen Şanlıurfa’nın bir ilçesi olsa da coğrafi olarak Gaziantep’e de oldukça yakın. Neden Şanlıurfa’nı bir ilçesi olarak karar verilmiş bilmiyoruz ve çok da ilgilenmiyoruz. Çünkü biz ona görür görmez aşık olduk, gönülden bağlandık. 🙂

Şanlıurfa’nın Birecik ilçesine oldukça yakın konumda bulunan Halfeti’ye ulaşım alternatiflerini “Halfeti’ye Nasıl Gidilir?” bölümünde detaylarıyla paylaştık.

➼ Halfeti Harita

halfeti harita

Halfeti’ye Nasıl Gidilir? 🛣

2000 yılında GAP (Güneydoğu Anadolu Projesi) kapsamında yapılan barajın getirdiği etki ile sular altında kalan bölge artık Eski Halfeti olarak anılıyor. Yeni Halfeti ise bu bölgenin 15 kilometre ötesine kurulan bir yerleşim yeri. İlçe merkezine ulaşım için birkaç farklı seçenek var. Biz Halfeti’ye nasıl gidilir sorusunu şehirlere göre yanıtladık. Aynı zamanda uçak ve karayolu ile ulaşımın detaylarını da aşağıda bulabilirsiniz.


➼ Gaziantep’ten Halfeti’ye Nasıl Gidilir?

Gaziantep’ten Halfeti’ye gitmenin en kısa ve kolay yolu özel araç. Navigasyonu kuruyorsunuz ve ortalama 1.5 saatlik bir yolculuk sonrasında Eski Halfeti’ye varıyorsunuz. Yollar biraz yorucu ama yolculuğun sonuna yaklaştığınızda, Halfeti’ye iniş sırasında gördüğünüz manzara tüm yorgunluğunuzu almaya yetiyor. Karşınızdaki resmin verdiği huzur ise paha biçilemez. Zaten ilk işiniz sağa çekip Rumkale’yi ve Fırat Nehri’ni arkanıza alıp fotoğraf çekinmek olacak. Sonrasında ise ver elini tekne gezisi.

Özel aracınız yok ise; Gaziantep merkezden kalkan otobüslere ya da minibüslere binmeniz gerekiyor. Otobüsün Antep’ten kalkış saati gün ortası olduğu tüm vaktinizi çalacak. O yüzden minibüsle gitmenizi öneririz ancak bu tercih maalesef biraz meşakkatli.

Önce Binevler minibüsüne binerek Birecik araçlarının geçtiği yerde inmeniz, oradan da Birecik minibüsüne binmeniz gerekiyor. Birecik otogarına vardıktan sonra Eski Halfeti’ye giden bir minibüse daha binmeniz gerekiyor. Dönüşünüzde sıkıntı yaşamamak için sizi oraya getiren araç sahibinin telefonunu mutlaka bir yere not edin deriz.

halfeti sokakları

➼ Şanlıurfa’dan Halfeti’ye Nasıl Gidilir ?

Şanlıurfa’dan Halfeti’ye özel araçla giderseniz eğer yaklaşık olarak 125 km yani 1 saat 50 dakika kadar yolculuk yapmanız gerekiyor.

Özel aracınız yok ise, Şanlıurfa otogarının alt katında bulunan ilçelere giden araçların kalktığı yere gitmeniz gerekiyor. Buradan 72 numaraya binebilirsiniz ya da Yaylak- Halfeti minibüsünü tercih edebilirsiniz. Yaklaşık olarak 2.5 saat yolculuk yapmanız gerekecek. Dönüş yolunda ise mutlaka sizi oraya getiren araç sahibinin telefonunu not edin siz aramazsanız müşteri yok diye düşünerek uğramıyorlarmış.

Not: Dönüşünüzü saat 18:00 öncesi yapmaya çalışın. Sonrasında araç bulmanız sıkıntı olabiliyormuş.

➼ Uçak ile Ulaşım ✈

Halfeti’ye geliş yolculuğunuzu uçak ile yapacaksanız eğer Şanlıurfa veya Gaziantep’e uçmanız gerekiyor. Sonrasında yukarıda verdiğimiz detaylar ile araç kiralayarak veya toplu taşımayı tercih ederek Halfeti yolculuğunuza devam edebilirsiniz.

➼ Şehirler Arası Mesafeler

☞ Urfa – Halfeti arası kaç km? 🚗 122 km – Yaklaşık olarak 1 saat 50 dakika ⏱
☞ Gaziantep – Halfeti arası kaç km? 🚗 100 km  –  Yaklaşık olarak 1 saat 20 dakika ⏱
☞ Diyarbakır – Halfeti arası kaç km? 🚗 283 km – Yaklaşık olarak 3 saat 25 dakika ⏱
☞ Adana – Halfeti arası kaç km? 🚗 316 km – Yaklaşık olarak 3 saat 30 dakika ⏱
☞ Adıyaman – Halfeti arası kaç km? 🚗 120 km – Yaklaşık olarak 2 saat ⏱Bu Yazılarımız da İlginizi Çekebilir

🌍 Halfeti’nin Tarihi ve Hikayesi – Siyah Gül’ün Memleketi Halfeti

🌍 Kayseri Gezilecek Yerler

🌍 Erciyes Kayak Merkezi

🌍 Yedigöller Gezi Rehberi


Etiketler

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. Halfeti ulasim icin guncel bilgi; minibusle ulasim icin otogara gitmeniz gerekmiyor, minibusler toplama merkezi adi verilen toplu otobus duraklarindan merkezde olana ugruyor. Havas otobus duraklarinin ordaki toplama merkezinden yolcu aliyorlar.

  2. Güncel bilgi: Halfeti (Rumkale) ye Gaziantep den gar durağından ya da gaziantep form durağından B70 numaralı otobüse binerek gidebilirsiniz.
    saatleri : gaziantep kalkış 7:00 / 13:30
    rumkale son kalkış :16:30

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı