fbpx
ANADOLUDOĞU ANADOLU

Halfeti’de Gezilecek Yerler

Halfeti’de Gezilecek Yerler yazımızda bir gün yolunuz Şanlıurfa’nın hüzünlü kenti Halfeti’ye düşerse eğer bu çevrede nereler gezilir, nereler görülür onları paylaştık.

Halfeti, taş evleri ile birlikte toprak rengine bürünmüş hali, sadeliği, esrarengizliği ve tüm çekiciliği ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ne gezi planlayan seyahat tutkunlarının en çok merak ettiği noktalardan biri. Batık şehir olarak da bilinen Halfeti, hikayesi ile onun şimdiki halini görenleri de hüzne batıran bir şehir bize göre. Ayak basar basmaz renksizliği, üşümüşlüğü ve sessizliği yüreğinizin ortasına hop diye bir hüzün topu bırakıveriyor. Neden bu kadar olumsuz konuştuğumuzu ve Halfeti’nin hikayesini merak ediyorsanız sizi şöyle alalım. “Halfeti tarihi’’

Ayrıca gezi planınızı yaparken yararlanabileceğiniz birkaç yazımız daha var, onlara da aşağıdaki linklere tıklayarak ulaşabilirsiniz. Gezmeden önce bu yazılarımızı mutlaka okumanızı tavsiye ederiz.

Halfeti Nerede, Halfeti’ye Nasıl Gidilir?

Halfeti’de Nerede Kalınır?

Halfeti’nin Tarihi ve Hikayesi – Siyah Gül’ün Memeleketi Halfeti

Şimdi gelelim Halfeti’de gezilecek yerler yazımızın ana konusunsa. “Halfeti’ye gidince nereler gezilmeli, nereler görülmeli? Fırat Nehri üzerinde tekne turu nasıl yaparız?” gibi aklınıza takılan ve size gerekli olan tüm bilgilerin cevaplarını vermeye başlıyoruz.


Rumkale 🏰

rumkale halfeti

Halfeti’de gezilecek yerler listesinin ilk sırasında Rumkale var. Merzimen Çayı ile Fırat Nehri’nin birleştiği yerde, kayalar üzerine oyulmuş bir yarım ada şeklinde olan Rumkale güzelliği ile gözleri kamaştırıyor. Kaya nerede bitiyor ve insan emeği nerede işin içine giriyor anlaması çok güç. Pencere oyukları olmasa, ilk bakışta kale olduğunu anlamanız bile biraz zor.

Eğer Gaziantep tarafından Halfeti’ye geliyorsanız, yoldan aşağıya Fırat Nehri’nin kenarına inerken karşınıza çıkıyor ilk olarak Rumkale. İşte bu noktada harika bir görsel şölen ile karşılaşıyorsunuz. Bu durumda ilk yapacağınız iş arabayı kenara çekip bu güzelliği fotoğraflamak oluyor.

Kalenin önünden tekne turu yaparken geçiyorsunuz ancak Rumkale’nin de önemli bir kısmı Birecik Barajı’nın suları altında kaldığı için maalesef karadan kaleye giriş bulunmuyor. Teknelerle geçebiliyorsunuz ancak son dönemde Rumkale’deki restorasyon çalışmaları hızlandığından biz gittiğimizde ziyarete kapalıydı.

 Kantarma Mezrası 🏛️

Kalkan Köyü’nde bulunan Kantarma Mezrası ortaçağdan kaldığı düşünülen yıkıntılar şeklinde. Günümüze ulaşan kemerler üzengi seviyesine kadar toprak altındaymış. Eserin kimin yaptırdığı ya da kimin eserin olduğu hakkında bir bilgi bulunmuyor.

Aziz Nerses Kilisesi 🛐

rumkale halfeti tekne turu

Halfeti’de gezilecek yerler listesinin üçüncü sırasında Aziz Nerses Kilisesi var. Rumkale’nin güney kısmında kalan bu kilise 1173 yılında Şair Aziz Nerses tarafından yaptırılmıştır. İlk başlarda Ermeniler tarafından kullanılan kilise 17. yy’da Türkler’in eline geçmiş. Bunun ardından kilise camii olarak kullanılmaya başlanmış. . Günümüzde bir kısmı yıkık durumda. Yukarıda da belirttiğimiz gibi Rumkale ziyarete kapalı olduğu için burayı da göremedik.

 Barşavma Kilisesi 🛐

Rumkale içinde yer alan bir diğer kilise Yakubi Azizi Barşavma’nın kendi adına yaptırdığı Barşavma Kilisesi. Kalenin Kuzey kısmında bulunan Barşavma Kilisesi’nin yapım tarihi 13. yy’a tarihlenmekteymiş. Yapının bir kısmı günümüze kadar gelmeyi başarmış.

Asma Köprü 🌉

Halfeti’de gezilecek yerler arasında sıra Eski Halfeti sokaklarını adımlarken karşınıza çıkacak olan Asma Köprü‘de. Özellikle geceleri, ışıklandırma sistemi ile Halfeti’nin güzelliğine farklılık katan ve Halfeti’nin Gerdanlığı olarak bilinen Asma Köprü, buraya gelip de görmeden gitmemeniz ve bir de üstünde fotoğraf çekinmeden dönmemeniz gereken en önemli noktalardan. Yalnız burada uyarımızı yapmadan geçmeyelim. Biz gittiğimizde köprüyü kullanıma kapatmışlardı yıkılma tehlikesi olduğu için. Eğer güçlendirme çalışması yapılmadıysa ve hala kapalıysa üzerinde değil yanında falan resim çekinmenizi tavsiye ederiz. 🙂


Eski Halfeti Sokakları 🏡

eski halfeti sokakları

Halfeti’de gezilecek yerlerin belki de en güzeli Eski Halfeti’nin anılarla dolu sokakları.  Arnavut kaldırımlı bu yollarda yürümek ruhunuzu dinlendirecek, kalbinize tatlı bir esinti gönderecek ve içinize değişik bir huzur çöküverecek. Zaman ağır aksak geçerken, tam bir günü doya doya yaşamanın tadına Halfeti’de varacaksınız. Huzur ve hüzün ikilisi yan yana bize çok iyi gelmişti. Hepsi hemen hemen aynı renk olan evler ve onlarla aynı renkteki sokaklar size harika fotoğraflar çekebilmeniz için gerekli tüm ortamı sağlıyor. Tadını çıkarın. 🙂

 Halfeti Ulu Cami 🛐

halfeti ulu cami

Tam 209 yıllık olan Ulu Camii, Halfeti’nin simgelerinden biri diyebiliriz. Fırat Nehri’nin sularından kıl payı kurtulmuş, gösterişsiz, naif ve renksiz hali ile sizi kendisine karşı konulamaz bir kuvvetle çekiyor bu yapı. Camiinin ışıklandırılması ile birlikte görüntü akşamları daha da eşsiz hale gelmiş. Işığın, suyun ve tarihin buluşması ortaya masal gibi bir görüntü çıkıyor.

Halfeti Tekne Turu 🛥️

halfeti tekne turu

Halfeti’de gezilecek yerler ile bunun ne alakası var demeyin hemen. Çünkü burada gezilecek, görülecek yerlerin hepsini tekne turu ile aradan çıkarabiliyorsunuz. O yüzden, Halfeti’ye geldiyseniz eğer sakın ama sakın tekne turu yapmadan dönmeyin çünkü zaten buranın asıl olayı tekne turu. Zaman zaman Urfa müzikleri eşliğinde zaman zaman önünden geçtiğiniz eserlerin anlatılması ile tamamlıyorsunuz Fırat Nehri üzerindeki tekne turunuzu. Yaklaşık 60-90 dakika arasında süren turda 20 dakikalık bir mola veriliyor Eski Halfeti’de. İşte bu süre içerisinde yukarıda bahsettiğimiz Halfeti’de gezilecek yerlerin hepsine uğrayabilir, sokakları turlayabilir, harika fotoğraflar çekebilirsiniz. Tekne turu fiyatı ise mevsimsel olarak farklılık gösterebiliyor. Biz şubat ayında gitmiş ve 6 kişi 100 TL ödemiştik. Ancak yaz aylarında fiyatlar biraz daha artıyormuş.


Bu Yazılarımız da İlginizi Çekebilir

🌍 Halfeti’nin Tarihi ve Hikayesi – Siyah Gül’ün Memleketi Halfeti

🌍 Halfeti Nerede, Halfeti’ye Nasıl Gidilir?

🌍 Kayseri Gezilecek Yerler

🌍 Erciyes Kayak Merkezi


Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı