fbpx
PASAPORTSEYAHAT REHBERİ

Harçsız Öğrenci Pasaportu – En Güncel Bilgilerle Öğrenci Pasaportu
Öğrenci pasaportu bir seyahat severin başına gelebilecek en güzel şeylerden birisi belki de. İstanbul’da yaşayanlar bilir; işe giderken öğrenci akbili basanlara her zaman çaktırmadan özenilerek bakılır. İşte bu konuda da aynı durum geçerli. Pasaport çıkarma veya yenileme işlemleri geldiğinde öğrenci pasaportu için başvuru yapanlara içten içe özenerek bakıyoruz. 🙃

Bu yetmezmiş gibi bazı öğrenci arkadaşlarımızın hala daha harçsız pasaport almanın getirdiği nimetlerden faydalanmadığını görüyor, onların adına üzülüyor, kahroluyoruz. İşin şakası bir tarafa 25 yaşınız dolmadan, ister tatil, ister eğitim hangi amaçla olursa olsun öğrenci pasaportu almanın artılarından faydalanın istiyoruz. Bu yüzden sizin için öğrenci pasaportu nedir, ücretleri nelerdir, öğrenci pasaportu çıkartmak için toparlamanız gereken belgeler nelerdir konularında tüm bilgileri toparladığımız bu yazıyı hazırladık.

ÖNEMLİ UYARI: 2 Nisan 2018’den itibaren pasaport başvuru işlermlerinin Emniyet Müdürlüğü’nden alınıp Nüfus Müdürlüğü’ne verilmesi süreci tamamlandı. Bundan böyle internet üzerinden pasaport randevu işlemleri Nüfus Müdürlüğü’nün “randevu.nvi.gov.tr” sitesinden yapılacak.

Başka Dünyalar aramaya erken yaşta girişen seyahat severler, hazırsanız başlıyoruz! 🙂


Öğrenci Pasaportu Nedir? 🤔

Öğrenci pasaportu özetle; albenisi çok olan, akarı kokarı olmayan, ‘’ahh be keşke öğrenci olsam’’ dedirten, kesinlikle alıp dünyayı keşfe çıkmalık pasaport türüdür. 💓 Ayrıca bu nimetten faydalanmak için öyle çok fazla para ödemenize de gerek yoktur. Öğrencilik nedir biz iyi biliriz, devletimiz de biliyor olacak ki 25 yaşın altındaki tüm öğrencilerin bordo pasaport başvurularından harç ücretini talep etmiyor. Yani sadece defter bedelini ödeyerek harçsız öğrenci pasaportu alabilirsiniz.

Son olarak, siz 25 yaşın altında ve öğrenci iseniz, değişen kanun sayesinde “canım pizza çekti” bahanesini öne sürerek bile İtalya’ya gitmek üzere harçsız pasaportunuzu çıkartabilirsiniz. Yani okul ile ilgili herhangi bir sebep gösterme şartı artık yok! Keyfini çıkarın. 🙂 Bu konuda biraz bilgi kirliliği mevcut olduğu için eklemeden geçmeyelim dedik.

öğrenci pasaportu hakkında bilgiler
Fotoğraf Kaynak: Pixabay-Free Photos

Öğrenci Pasaport Ücretleri Ne Kadar? 💵

Yukarıda bahsettiğimiz üzere 25 yaş altında ve öğrenci olanlar, ister tatil ister eğitimli amaçlı olsun harç ödemesi yapmadan bordo pasaport çıkartabiliyor. Yani, sadece pasaport defter bedelini (link) ödeyerek öğrenci pasaportu sahibi olabiliyorsunuz. Bu bedel de 2018 yılı için 108 TL.

Evet gençler, bu haberle birlikte tatil planlarınızı yapmaya başlayabilirsiniz. Vizesiz gidilebilen ülkeler bize göre tam öğrenci işi, patatesli yumurta tadında. 🙂 Tabi siz şimdiden hangi ülkelere gidebiliriz acaba diye düşünmeye başladınız bile. Hiç dert etmeyin, Avrupa ülkelerinin bir çoğu hala Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize istese bile, vizesiz gezebileceğiniz harika başka dünyalar var. Tam listeye vizesiz gidilen ülkeler yazımızdan göz atabilirsiniz.


Açık Öğretimde Okuyanlar İçin Öğrenci Pasaportu 👩‍🎓

Öğrenci pasaportu konusunda bizim de karşılaştığımız en çok sorulan sorulardan birisi de açık öğretim konusu. Sevinerek belirtiyoruz ki açık öğretim okuyan 25 yaş altı arkadaşlar bu güzel hizmetten faydalanabiliyorlar. Yani aynı şartlar onlar için de geçerli. Öğrenci belgenizi aldığınız an harçsız pasaportunuzu alabilmeniz için önünüzde hiçbir engel kalmıyor.

öğrenci pasaportu nasıl alınır
Fotoğraf Kaynak: Pixabay-Pexels

18 Yaşından Küçük Olanlar İçin Öğrenci Pasaportu ⚠️

18 yaşından küçük olanlar da bu hak tanınmış. Ancak henüz reşit olmadıkları için bazı şartları var. Öncelikle 18 yaşını doldurmamış olanların öğrenci pasaportu çıkarmak için başvuru yaparken yanlarında ebeveynlerinin bulunması gerekiyor. Evet, her ikisinin de.

İkinci olarak, 18 yaşından küçükler için pasaport en fazla 5 yıllık süreyle çıkartılabiliyor. 10 yıllık olmamasının sebebi hem 25 yaş sınırının bulunması hem de bu yaşlarda insan görünümündeki değişimin çok hızlı olması.

Üçüncü ve son olarak, başvuru yapacak olanların yanlarında mutlaka okullarından aldıkları veya e-devletten çıkarttıkları öğrenci belgesinin bulunması gerekiyor.

18 Yaşından Büyük Olanlar İçin Öğrenci Pasaportu ✔️

18 yaşından büyük öğrenciler için pasaport çıkarma işlemleri biraz daha kolay. En azından kendi başlarına gidip başvurularını yapabiliyorlar. Bu konuda esas olay 25 yaş sınırı. Yaşınızı doldurmanıza kaç sene kaldıysa öğrenci pasaportunuzu o zaman dilimi için çıkartabiliyorsunuz. Yani, 19 yaşındaysanız 6 yıllık, 24 yaşında iseniz 1 senelik pasaporta başvurabiliyorsunuz.

Öğrenci Pasaportu İçin Gerekli Belgeler 📝

Biliyoruz evrak işleri hep sıkıcı, hele öğrenciyken bunları toparlamak çok çok daha sıkıcı bir hal alıyor ama güzel şeylere ulaşmak için hep bir emek sarf etmek gerekiyor. Neyse ki pasaport çıkarma işlemleri ülkemizde sorunsuz bir şekilde ilerliyor. Yani, öğrenci pasaportu için gerekli belgeler ile birlikte tam zamanında başvuru yerinde olmanız yeterli. Peki nelerdir bu evraklar;

Nüfus cüzdanı aslı: Üstünde TC Kimlik numaranız ve eğer 15 yaşından büyükseniz fotoğrafınız mutlaka bulunmalı.

2 adet biometrik fotoğraf: Gülümsemeden çekilmesi gereken, yüzünüzün daha net görülebildiği yani aslında vesikalık fotoğrafın somurtuk kız kardeşi biometrik fotoğraf. 🙂

Varsa eğer eski pasaportunuz: Onu sizden alıp bir güzel delgeçle kullanılmaz hale getirdikten sonra tekrar size geri veriyorlar.

Defter bedeli dekontu: Hadi yine iyisiniz harç bedelinden muafsınız ya, sadece 108 TL olan defter bedelini ödediğinize dair dekontu götürmeniz yeterli. 🙂

Öğrenci Belgesi: Öğrenci belgesini okuldan aldıysanız mutlaka ıslak imzalı, e devletten aldıysanız son 60 gün içinde alınmış olmalı.

Öğrenci Pasaportu Nasıl Alınır? 👨‍💻

Evraklar tamamsa artık öğrenci pasaportu için randevu alma işlemine geçebilirsiniz. İnternet üzerinden randevu almak için bu adrese giriş yapmanız yeterli.

Randevu alırken Bordo pasaportu seçeceksiniz. Randevunuz sırasında öğrenci pasaportu olduğunu belirterek işleminize devam edebilirsiniz.  Sonrasında artık sizin yapacaklarınız bitiyor ve verdiğiniz adrese pasaportunuzun gelmesini bekleyeceksiniz. Ortalama olarak pasaport teslim süresi 3-4 gün. şimdiden hayırlı olsun. 🙂


Bu Yazılarımız da İlginizi Çekebilir

🌍 Pasaport Nasıl Alınır

🌍 Yeşil Pasaport Nedir?

🌍 Vizesiz Ülkeler

🌍 Tatile Giderken Alınması Gerekenler


Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı