fbpx
ANADOLUEGE

Hierapolis Antik Kenti
Hierapolis Antik Kenti için ayrı bir yazı yazacağımızın sözünü Denizli’de Gezilecek Yerler için yazdığımız ilk yazıda vermiştik. Adım attığınız her yerde antik eserlerin olduğu, gözünüzün gördüğü her alanda dönemin estetik şaheserlerinin hafızanıza kazındığı Hierapolis Antik Kenti hakkında kısa bilgileri ve bu eski şehirde hissettiğimiz onca güzel şeyi sizlerle paylaşmasaydık olmazdı.❤

Hierapolis Antik Havuz‘dan (Kleopatra Havuzu) tutun Hierapolis Apollon Tapınağı‘na, oradan alın Antik Tiyatro‘ya, Hierapolis Arkeoloji Müzesi‘ne kadar elimizden geldiğince buraları anlatmaya ve Hierapolis Antik Kenti ile ilgili aklınızı kurcalayan sorulara yanıt vermeye çalıştık. Yazının içeriğinde bir tane de Hierapolis Antik Kenti Haritası ekledik ki gezebileceğiniz yerleri kolayca bulun.

Aslında Hierapolis Antik Kenti pek öyle anlatılacak cinsten bir yer değil. Gelmeniz, görmeniz, hissetmeniz, başka dünyalar keşfetmeniz lazım. Şunu da eklemeden geçmeyelim; Hierapolis Antik Kenti size beklentilerinizin çok çok üstüne çıkan bir geçmişe yolculuk deneyimi yaşatacak.✌

Antik Kent’in büyüsü sizi alıp başka diyarlara götürürken aradığınız her şeyi elinizin altında bulmanız için yazı içeriğini aşağıda paylaştık.👇Başlıklara tıklayarak yazının ilgili bölümüne kolayca ulaşabilir, sonrasında sağ tarafta bulunan ⬆ simgesine tıklayarak yazının başına tekrar dönebilirsiniz. Hierapolis Antik Kenti nerede diye soranlar için konumu buraya bırakıyoruz. Hierapolis Antik Kenti’ni gezerken merak ettiklerinize kolayca ulaşabilin diye Hierapolis gezi rehberinizi sık kullanılanlarınıza eklemeyi unutmayın! ⭐ Ayrıca Facebook 🔗 hesabımızdan da yazılarımıza kolayca ulaşabilirsiniz!


hierapolis antik kenti st philippus martyrion'u

⒈ Hierapolis Antik Kenti Hakkında Kısa Bilgiler 🏛

Hierapolis Antik Kenti, Denizli’nin 18 kilometre güneyinde, Pamukkale Travertenleri’nin hemen yanı başında bulunuyor. Arkeoloji ile daha içli dışlı olanların Holy City (Kutsal Kent) olarak adlandırdığı antik kent, bu ünvanını şehirde bulunan önemli tapınaklar ve dinsel yapılardan alıyormuş.

Hierapolis Antik Kenti’nin kuruluşu hakkında sınırlı bilgilere ulaşılabildiği yazılıp çizilmiş hep; Bergama kralı II. Eumenes tarafından MÖ II. yy’da kurulduğu tahmin edilen kentin ismini Bergama’nın efsanevi kurucusu Telephos’un karısı Amazonlar kraliçesi Hiera’dan aldığı tahmin ediliyormuş.

Şehir, İmparator Neron döneminde MS 60 yıllarında meydana gelen büyük depremden ne yazık ki önemli hasarlar alarak çıkmış ve kent tamamen yenilenmiş. Bu yüzden Helenistik eserlerin çoğunun günümüze ulaşma şansı kalmamış. 🙁  Yine de günümüzde Hierapolis Antik Kenti içerisinde gezerken adım attığınız her noktada görebileceğiniz Roma Dönemi eserleri sizi başka dünyalara götürmeye fazlasıyla yetiyor. 🌍

Ayrıca Hierapolis Antik Kenti Hristiyanlık alemi için ayrı bir öneme sahip. MS 80’li yıllarda İsa’nın 12 havarisinden St. Filipus’un (Philip) bu şehirde öldürülmüş olması burayı Hristiyanlar için hac ibadetinin yapıldığı bir merkez haline getiriyor. Tüm şehir 1988 yılından beri UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde.🏛

Aşağıda Hierapolis Antik Kenti nerede, giriş ücreti, ziyaret saatleri ve nasıl gidileceği ile ilgili bilgileri bulabilirsiniz.👇

Adres 📍 20280 Pamukkale/Denizli
Konum 📌
Giriş Ücreti 💵 35 ₺, müzekart geçerli (Pamukkale Travetenleri dahil).
Ziyaret Saatleri 🕘 Nisan-Ekim: 08.00-21.00 // Kasım-Mart: 08.00-17.00 (Her gün açık)
Nasıl Gidilir? 🚍  Özel aracınızla Denizli’den çıkıp D585 karayolundan kuzeye 15 dakikalık mesafede. Toplu taşıma ile her 20 dakikada bir dolmuş seferleri mevcut, ücreti 3.5 ₺

Hierapolis Antik Kenti Gezilecek Yerler 📍

hierapolis antik kenti arkeoloji müzesi

➽ Hierapolis Arkeoloji Müzesi 🏛

1 Şubat 1984 tarihinde ziyarete açılan Hierapolis Arkeoloji Müzesi ören yerinden çıkarılan önemli eserlere ev sahipliği yapıyor. Müze, Hierapolis Antik Kenti içerisinde 14.000 metrekarelik bir alan üzerinde bulunuyor ve Antik Roma Hamamı, Gymnasiumu ve kütüphane olarak günümüze kalmış üç farklı yapının içerisinde bulunan eserlerden oluşuyor.

Aşağıda Hierapolis Arkeoloji Müzesi nerede, giriş ücreti, ziyaret saatleri ve nasıl gidileceği ile ilgili bilgileri bulabilirsiniz.👇

Adres 📍 20190 Pamukkale/Denizli
Konum 📌
Giriş Ücreti 💵
 5 ₺, müzekart geçerli.
Ziyaret Saatleri 🕘 Nisan-Ekim: 08.30-19.00 // Kasım-Mart: 08.30-16.45 (Her gün açık)
Nasıl Gidilir? 🚍 Arkeoloji Müzesi, Pamukkale Travertenleri’nden çıktıktan hemen sonra sizi karşılıyor olacak (Yazımızın sonundaki haritadan konumunu bulabilirisiniz).

➽ Hierapolis Antik Havuz-Kleopatra Havuzu 🏛

hierapolis antik kenti antik havuz kleopatra havuzu

Hierapolis Antik Havuz nam-ı diğer Kleopatra Havuzu; antik kentin sütunlarının arasında, bol şifalı ve 36 derece sıcaklıkta yüzdüğünüz, yüzyıllar öncesinden günümüze kadar ayakta kalmayı başarabilmiş eserler eşliğinde size bir daha eşini benzerini kolay kolay bulamayacağınız bir deneyim vaadeden fantastik bir yer.

Bu eşsiz deneyimi yaşayabilmek için neler yapmanız gerektiğine geçmeden önce Hierapolis’te bulunan Antik Havuz’un nasıl oluştuğu hakkında kısaca bilgi vermeyi de ihmal etmeyelim: Hierapolis Antik Kenti’nde MS 7. yüzyılda meydana gelen büyük depremin sonucunda şehir yerlebir olmakla kalmamış ortasında da büyük bir çukur oluşmuş. Hepimizin malumu üzerine bölgede bolca termal su bulunuyor. İşte bu suların büyük deprem nedeniyle açılan çukura dolması sonucunda da ortaya Hierapolis Antik Havuz çıkmış.

Zamanla suyun şifasını ve havuzun estetik yapısını duyan kalkıp Hierapolis’e gelmiş ve Antik Havuz’un popülerliği günden güne artmış. Öyle ki Mısır Kraliçesi Kleopatra bu havuza girmek, güneşlenmek, keyif yapmak ve güzelliğine güzellik katmak için onca yolu tepip buralara kadar gelmiş. Bu yüzdendir ki Antik Havuz Kleopatra Havuzu olarak da anılmaya başlanmış.🏖

Aşağıda Pamukkale Antik Havuz nerede, giriş ücreti, ziyaret saatleri ve nasıl gidileceği ile ilgili bilgileri bulabilirsiniz.👇

Adres 📍 Kale Mahallesi, 20190 Pamukkale/Denizli
Konum 📌
Hierapolis Antik Havuz Giriş Ücreti 💵
 35 ₺ Hierapolis giriş ücreti + 32 ₺ Antik Havuz’da yüzme bedeli = 67 ₺. Ayrıca 0-6 yaş arası ücretsiz ve 7-12 yaş arası için ücret 13 ₺, müzekart maalesef Antik Havuz’da geçmiyor. Havuzu görmek ve fotoğraflamak ise ücretsiz.
Ziyaret Saatleri 🕘 Nisan-Ekim: 08.00-21.00 // Kasım-Mart: 08.00-17.00
Nasıl Gidilir? 🚍 Antik Havuz, Hierapolis Antik Kenti içerisinde, Arkeoloji müzesini geçtikten hemen sonra Antik Tiyatro’ya çıkmadan hemen önce konumlanıyor (Yazımızın sonundaki haritadan konumunu bulabilirisiniz).

Önemli Not: yaz kış demeden bu muhteşem deneyimi yaşayabileceğinizi aklınızın bir kenarına not edin!  Siz siz olun, bizim düştüğümüz hataya sakın ama sakın düşmeyin ve Denizli’ye yolunuz hangi mevsimde düşerse düşsün eğer Hierapolis Antik Kenti’ne gelecekseniz yanınıza mayolarınızı ve havlularınızı almayı unutmayın.


hierapolis antik kenti apollon tapınağı

Apollon Tapınağı 🛐

Apollon Tapınağı vakti zamanında Hierapolis Antik Kenti içerisinde yaşayan halkın dini merkeziymiş. Tapınağı ta o zamanlardan beri bu kadar önemli yapan olay ise mitolojik hikayelere göre Apollon’un bölgenin ana Tanrıçası Kybele ile tapınakta buluşmuş olmasıymış. Ayrıca eski kaynaklardan anlaşıldığı kadarıyla Ana Tanrıça Kybele’nin rahibi, Apollo Tapınağı’nın üzerine kurulduğu Plutonion’a iner ama buradan çıkan zehirli gazdan etkilenmez. Böylelikle Apollon Tapınağı Hierapolis Antik Kenti’nin en önemli yerlerinden biri haline gelir.

Tapınaktan bugüne kalanlar; Antik Tiyatro’ya çıkmadan önce oturup nefeslenebileceğiniz merdivenler, sütun gövdeler ve IV. yüzyıl sanatını yansıtan bir kadın heykeli.

Aşağıda Pamukkale Apollon Tapınağı nerede, giriş ücreti, ziyaret saatleri ve nasıl gidileceği ile ilgili bilgileri bulabilirsiniz.👇

Adres 📍 20150 Pamukkale/Denizli
Konum 📌
Giriş Ücreti 💵
 Ücret yok, Antik Kente girişte verdiğiniz 35₺ Apollon Tapınağı’nı da kapsıyor.
Ziyaret Saatleri 🕘 Nisan-Ekim: 08.00-21.00 // Kasım-Mart: 08.00-17.00 (Her gün açık)
Nasıl Gidilir? 🚍 Apollon Tapınağı, Hierapolis Antik Kenti içerisinde, Arkeoloji müzesini gezip Antik Havuz’da (Kleopatra Havuzu) eşsiz bir deneyim yaşadıktan hemen sonra Antik Tiyatroya çıkan yokuşun hemen sağ tarafında kalıyor (Yazımızın sonundaki haritadan konumunu bulabilirisiniz).

hierapolis antik kenti antik tiyatro

➽ Antik Tiyatro 🎭

Hierapolis Antik Kenti içerisinde bulunan bir diğer önemli yapı Hierapolis Antik Tiyatro. Yukarıda bolca bahsettiğimiz MS 60 yılında meydana gelen büyük depremden sonra MS 62 yılında yapımına başlanan tiyatronun inşası MS 206 yılında tamamlanmış.

Hierapolis Antik Tiyatro’da bulunan sütunların arasında dönemin estetiğini yansıtan heykeller var.  Tiyatro sahnesinde ve çevresinde bulunan kabartma frizlerde ise Apollon ve Artemis’in doğuşundan tutun, tanrılar ve devler arasındaki savaşlara kadar bir çok mitolojik olayın tasviri yer alıyor.

Grek tarzında yapılan Hierapolis Antik Tiyatro’nun manzarası da en az Antik Havuz’un hissettirdikleri kadar eşsiz ve güzel. Pamukkale’ye ve Hierapolis Antik Kenti’ne hakim bir tepeye yapılan tiyatronun basamaklarında otururken bir yandan manzarayı izleyip bir yandan da o dönemlerde burada ne tür etkinlikler yapıldığını hayal etmek gizli bir hazine bulmak gibi.

Aşağıda Pamukkale Antik Tiyatro nerede, giriş ücreti, ziyaret saatleri ve nasıl gidileceği ile ilgili bilgileri bulabilirsiniz.👇

Adres 📍 20150 Pamukkale/Denizli
Konum 📌
Giriş Ücreti 💵
 Ücret yok, Antik Kent giriş ücreti Antik Tiyatroyu da kapsıyor.
Ziyaret Saatleri 🕘 Nisan-Ekim: 08.00-21.00 // Kasım-Mart: 08.00-17.00 (Her gün açık)
Nasıl Gidilir? 🚍 Antik Tiyatro bölgeye hakim bir yerde bulunduğu için Pamukkale Travertenleri’nden çıkar çıkmaz gözünüze ilk çarpan yerlerden biri olacak. Antik Havuz’un hemen arka tarafında bulunan tepede konumlanıyor (Haritadan konumunu bulabilirisiniz).

hierapolis antik kenti st philippus martyrionu 2

➽ St. Philippe Martyrion Kilisesi 🛐

Hierapolis Antik Tiyatro’da manzara keyfi yapıp eski dönemlerden bir kaç tiyatro sahnesini gözünüzün önünde canlandırdıktan sonra yönünüzü kuzeye doğru çevirirseniz kısa bir tırmanışın ardından St. Philippe Martyrion Kilisesi‘ne ulaşacaksınız. Burası bölgenin Hıristiyanlar tarafından bir hac mekanı olarak kabul edilmesini sağlayan en önemli yerlerden biri.

İsa’nın 12 havarisi arasında yer alan St. Philippe M.S. 80 yılında Hristiyanlığı yaymak için Hierapolis’e gelmiş ancak amacına ulaşamadan öldürülmüş. Martyrion’un 5. yy’da amacına ulaşamadan ölen Aziz Philippe’in anısına yapıldığı tahmin ediliyormuş. Ayrıca son dönemlerde yapılan kazılarda St. Philippe’in mezarının da burada olduğu keşfedilmiş.

Aşağıda St. Philippe Martyrion Kilisesi nerede, giriş ücreti, ziyaret saatleri ve nasıl gidileceği ile ilgili bilgileri bulabilirsiniz.👇

Adres 📍 20150 Pamukkale/Denizli
Konum 📌
Giriş Ücreti 💵
Ücret yok, Antik Kent giriş ücreti St. Philippe Martyrion Kilisesi’ni de kapsıyor.
Ziyaret Saatleri 🕘 Nisan-Ekim: 08.00-21.00 // Kasım-Mart: 08.00-17.00 (Her gün açık)
Nasıl Gidilir? 🚍 St. Philippe Martyrion Kilisesi’ni, Antik Tiyatro’dan çıkıp yönünüzü kuzeye çevirdikten sonra tabelaları takip ederek bulabilirsiniz (Haritadan konumunu bulabilirisiniz).

hierapolis antik kenti 2

➽ Caddeler, Kapılar ve Hamamlar 🏛

Hierapolis Antik Kenti gezinizi yaparken görmeniz gereken en önemli yerleri elimizden geldiğince anlatmaya çalıştık.👆 Bu başlık altında ise Antik Kent içerisinde bulunan diğer yapıları paylaşacağız.

İşte size Hierapolis’te görebileceğiniz yapıların sıralı tam listesi🙌: Güney Roma Kapısı, Güney Frontinus Kapısı, Gymnasium, Sütunlu Kilise, Büyük Hamam, Nymphaeum Su Deposu, Katedral, Bizans Hamamları, Triton Nymphaeumu, Kuzey Bizans Kapısı, Frontinus Yolu, Agora, Latrina, Zeus Tapınağı, Antik Taş Değirmeni, Frontinus Kapısı, Hamam-Kilise, Eski Tiyatro, Kuzey Nekropolü, Orta Çağ Selçuklu Kalesi (Aşağıda tüm bu yapıları gösteren Hierapolis Haritası’nı bulabilirsiniz👇).

➽ Hierapolis Antik Kenti Haritası 🗺

Aşağıda gördüğünüz Hierapolis Antik Kenti Haritası, Hierapolis Antik Kenti içerisinde gezebileceğiniz yerler işaretlenmiş durumda. Bizim favorilerimiz 9, 24 ve A, B bölümleri.

hierapolis antik kenti haritası

  Hierapolis Gezi Rehberi 📝

➽ Ne Zaman Gidilir? 🕘

Denizli’nin yaz aylarında bunaltıcı derecede sıcak olduğunu Denizlililer’den bolca dinledik. Hierapolis Antik Kenti ile Pamukkale Travertenleri’nin de geniş bir alana yayıldığını göz önünde bulundurursak; Hierapolis Antik Kenti’ni gezmek için en ideal zamanların Nisan-Mayıs veya Eylül-Ekim ayları olduğunu düşünüyoruz. Bizim yolumuz Şubat ayında düştü gerçi buralara. Antik Havuz’a girememenin getirdiği pişmanlık hariç fazlasıyla memnun kaldık.👌

➽ Nasıl Gezilir? 🚶

Bizim Denizli’deki başka dünyalar keşfimiz yaya yolundan başlayarak (Hierapolis Haritası’nda 2 numara) Pamukkale’ye tırmanmayı, ardından Hierapolis Arkeoloji Müzesi’ni gezmeyi, Antik Havuz’da ahlar vahlar arasında resim çekinmeyi, Antik Tiyatro’da enfes manzarayı izlemeyi, St. Philippe Martyrion Kilisesi’ne tırmanmayı  ve ardından dağ tepe aşarak Kuzey Kapısı’nı (Haritada 3 numara) son durak yapmayı içerdi.

Bizce yaya olarak gelidiyseniz yukarıdaki plan oldukça ideal. Özel aracı ile gelenlerin ise Kuzey veya Güney Kapısı’ndan giriş yaparak gezilerini gerçekleştirmeleri daha mantıklı bir seçenek gibi duruyor.

➽ Gezmek İçin Ne Kadar Zaman Lazım? 🕘

Denizli’de ister 1 gününüz olsun ister 5 gününüz, Hierapolis Antik Kenti’ne 2-3 saat ayırmazsanız fazlasıyla pişman olacağınız kesin. Özellikle kısa zamanı olanlar için tavsiyemiz planlarını Hierapolis Antik Kenti ve Pamukkale Travertenleri üzerine yapmaları.

➽ Nerede Kalınır? 🏨

Denizli gezisi için alternatif konaklama seçeneklerini Denizli Nasıl Bir Yer yazımızda bulabilirsiniz.


👇  Göz Atın 👇

🌍 Pamukkale Travertenleri
🌍 Denizli Nasıl Bir Yer?
🌍 Denizli’de Gezilecek Yerler 1
🌍 Denizli’de Gezilecek Yerler 2


Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı