fbpx
ANADOLUİÇ ANADOLU

Ihlara Vadisi – Kapadokya’nın Eşsiz Güzelliği
Ihlara Vadisi, insanın başını döndüren gizemli güzelliğiyle Aksaray iline bağlı bir doğa harikası. Burası Nevşehir’e de oldukça yakın. Bu sayede Ihlara Vadisi, Kapadokya turlarının da vazgeçilmez rotalarından biri. Bu eşsiz vadinin adı şimdiye kadar ülkemizde çok duyulmamış olsa da aslında tam 18 kilometrelik uzunluğu ile dünyanın en büyük kanyonları arasında yer alıyor.

Biz de Kapadokya gezimiz sırasında gitmiştik Ihlara Vadisi’ne. Periler diyarında olmanın verdiği gazla o kadar çok gezilecek yer eklemiştik ki listemize, buraya ancak akşamüstü gidebilmiştik. Fakat bu tarz yerlere sabah erkenden veya akşamüstü saatlerinde gitmenin etrafta sizden başka kimseciklerin olmaması gibi bir avantajı oluyor.

Yazının içerisindeki fotoğraflara bakın ve artık siz düşünün nasıl bir dinginlik, nasıl farklı bir enerji ile gezdiğimizi Ihlara Vadisi’ni. Öyle sessizdi ki etraf. Daha Ihlara Vadisi’ne uzanan merdivenlerini inerken sarmaya başlamıştı bizi içine çeken bu enerji. Neyse efendim, aşağıda bizi neyin karşılayacağını merak ederek adımlamaya başlamıştık vadiye inen merdivenleri.

Ihlara Vadisi Kapadokya

İçimizden acaba burayı nasıl geri çıkacağız düşünerek tam 394 basamak inmiş, nihayet Ihlara Vadisi’ne ulaşmayı başarmıştık. Aşağı indikçe vadinin ortasından geçen Melendiz Çayı’nın benliğimizi sarmaya başlayan şırıl şırıl sesi, bizi güzel şeylerin beklediğinin habercisiydi adeta.

İndikçe mevsim değişiyordu sanki. Yukarıda esen hırçın rüzgardan eser kalmamıştı. Artık daha uysal, daha sıcak bir hava vardı burada. Böylece bizim de ruhumuzda ılık meltemler esmeye başlamış ve bin bir huzurla gezmiştik Ihlara Vadisi’ni. Hatta keşke biraz daha fazla zamanımız olsaydı diye de üzülmüştük ayrılırken.

Yazının içerisinde vadinin tüm özelliklerinden detaylarıyla bahsedeceğiz fakat, öncesinde Ihlara Vadisi’nde gezerken neler hissettiğimizi anlatarak giriş yapmak istedik. Çünkü bizce Ihlara Vadisi Türkiye’de mutlaka bir şans vermeniz gereken seyahat destinasyonlarından biri. O yüzden, bu çevreye gelmeyi düşünenler için dört dörtlük bir Ihlara Vadisi gezi rehberi hazırladık. Daha fazla uzatmadan başlayalım.

Ha unutmadan, merdivenleri nasıl çıktığımıza gelecek olursak. O kadar korkmasın gözünüz. Basamaklar arası mesafe kısa, merdiven dik değil. Dolayısı ile çıkışta ekstra bir zorluk yaşamıyorsunuz.


Ihlara Vadisi Nerede, Nasıl Gidilir?

Ihlara Vadisi Aksaray

Birbirinden farklı nice güzelliklere ev sahipliği yapan ülkemizin İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan Ihlara Vadisi, Aksaray ilinin Güzelyurt ilçesine bağlı bulunuyor. Ihlara Kasabası olarak isimlendirilen vadinin bulunduğu bölgeye gelebilmek Aksaray il merkezinden yaklaşık olarak 45 kilometre mesafe kat etmeniz gerekiyor

Özel Araç ile Ulaşım

Özel aracınız ile Aksaray-Nevşehir otobanı üzerinde ilerlerken 11. kilometreden saptığınızda Ihlara Vadisi’ne ulaşabiliyorsunuz. Navigasyon doğru yönlendiriyor. Bunun haricinde ikinci bir alternatif ise Niğde üzerinden gelmek. Eğer bu yolu kullanarak gelirseniz şirin Anadolu köylerinden geçiyor ve çok daha keyifli bir yolculuk yapabiliyormuşsunuz.

Siz de bizim gibi Ihlara Vadisi’ni Kapadokya gezisi planlarınızın arasına eklemek istiyorsanız, Nevşehir ile Ihlara Vadisi arasındaki mesafenin yaklaşık 100 kilometre olduğunu belirtelim. Burada da navigasyon imdadınıza yetişiyor. Yol üzerinde gezilecek bir yer olarak Kaymaklı Yeraltı Şehri (link) de gezilecek yerler listenize almaya değer bir yer

Otobüs ile Ulaşım

Ihlara Vadisi’ne otobüs ile gidecekseniz eğer, Aksaray’dan Ihlara kasabasına yapılan otobüs seferlerini kullanabilirsiniz. Otobüs hareket ettikten sonra kat edeceğiniz mesafe yaklaşık 45 kilometre ve Aksaray’dan sadece belli saatlerde sefer var. Otobüsler saat 11:00, 15:00 ve 17:30’da kalkış yapıyor. Planınızı buna göre yapmanızı öneririz.

Ihlara Vadisi’nin Oluşumu

Kapadokya Ihlara Vadisi

Ihlara Vadisi, bundan yüzlerce yıl önce aktif bir yanardağ olan ve Kapadokya gibi eşsiz bir coğrafyanın ortaya çıkmasını sağlayan Hasan Dağı’nın lavlarını püskürtmesiyle oluşmaya başlayan doğal güzelliklerden biri. İlk önce yanardağdan çıkan lavlar volkanik bir katman oluşturmuş. Ardından vadide meydana gelen sel ve rüzgar gibi bir çok doğa olayı bölgedeki hareketliliği hızlandırmış.

Şimdilerde vadinin tam ortasından geçen Melendiz Çayı’nın biraz önce bahsettiğimiz volkanik katmanı aşındırma konusunda büyük katkıları olmuş. Bölgenin tabanı çok derin bir şekilde oyulmaya başlamış. Hatta öyle derin oyulmuş ki bugün Ihlara Vadisi’nde derinlik yer yer 120 metreyi buluyor.

İşte tüm bu doğa olaylar sonucunda ortaya çıkan ve doğa ananın bizlere emanet olarak bahşettiği Ihlara Vadisi, 120 metre derinliği, 18 kilometre uzunluğu, ortasından geçen Melendiz Çayı ve insanı içine çeken tuhaf enerjisi ile Aksaray’da öylece misafirlerini bekliyor.

Ihlara Vadisi’nde Gezilecek Yerler

Ihlara Vadisi Hatırası

Güzel Atlar Diyarı Kapadokya’nın uğramadan geçilemeyecek büyülü noktası Ihlara Vadisi. Biraz doğa, biraz dağ taş gördükten sonra kolay kolay “bitti, hadi gidelim artık” diyemeyeceğiniz, farklı bir atmosfere sahip burası. Tıpkı bizim gibi siz de daha vadiye uzanan merdivenleri inerken içinizi saracak olan o tuhaf huzuru fark edince ne demek istediğimizi daha iyi anlayacaksınız.

Ihlara Vadisi’nin doğallığı ile ilgili tüm güzellemelerimiz bir yana, buranın insanlık tarihi açısından da önemli bir yer olduğunu belirtmekte fayda var. Hristiyanlığın yayılmaya başladığı ilk dönemlerde, din adamları Ihlara Vadisi’ne yerleşmiş ve tıpkı komşusu Kapadokya’da olduğu gibi kayaları oyarak kiliseler, manastırlar inşa etmeye başlamışlar. Bu yapıların duvarlarına çizdikleri resimlerle de Hristiyanlığı yaymak için çalışmalar yürütmüşler.

Dolayısı ile Ihlara Vadisi’nde gezilecek birçok tarihi yapı bulunuyor. Yapılan çalışmalarla burada 100’den fazla dini yapı olduğu belirlenmiş. Ancak günümüzde bunların arasından sadece 14 tanesi gezilebilir durumda. Biz aklımızda en çok kalanları aşağıda paylaştık.

Bu arada Ihlara Vadisi’nde gezilecek yerlere nasıl ulaşırım diye düşünmeyin hiç. Çünkü vadiye indikten sonra karşınıza çıkan köprüyü geçip biraz daha ilerleyince sizi yönlendiren tabelaları göreceksiniz zaten. Tabelalar sayesinde dilediğiniz kiliseye doğru yol alabilirsiniz.


Ağaçaltı Kilisesi

Ihlara Vadisi’ne indiğiniz ilk anda, hemen sağ tarafınızda yer alan Ağaçaltı Kilisesi’ni görebilirsiniz. Konumunun girişe çok yakın olması sebebiyle vadide en çok ziyaret edilen kilise burası. Yapının duvarlarında yüzlerce yıl önce resmedilmiş renkli tasvirler yer alıyor. İnsan o figürlere baktıkça o zamandan bu zamana o resimlerin nasıl gelebildiğine hayret ediyor.

Kilise, duvarlarından birinde bulunan ve Danyal peygamberi iki aslan arasında betimleyen resim nedeniyle Daniel Pantanossa Kilisesi olarak da biliniyormuş. Ağaçaltı Kilisesi’nin ilginç bir özelliği daha var. Buranın girişi aslında ikinci katında. Asıl giriş olan kısım ise toprak altında kalmış.

Sümbüllü Kilise

Sümbüllü Manastırı olarak da anılan bu kilise adını bölgede yetişen sümbül çiçeğinden alıyormuş. 2 kattan oluşan yapıya giriş dar bir pencereden sağlanıyor. Kilisenin duvarlarında Hz. Meryem ve O’nun Ölümü, Hz. İsa’nın doğumunun müjdesi gibi birçok tasvir yer alıyor.

Ayrıca kilisenin freskleri arasında Selçuklu Sultanı 2. Mesut’un portresi de bulunuyor. Bu resim bir dönem bölgeye Türklerin hakim olduğunun ve Ihlara Vadisindeki manastırların Türkler döneminde de faaliyetini sürdürdüğünün bir göstergesi. Dış cephesi de oyularak şekillendirilen kiliseye uzaktan baktığınızda gördüğünüz manzara gerçekten şahane.

Ihlara Vadisi Kilise

Yılanlı Kilise

Yılanlı Kilise, Sümbüllü Kilise’nin hemen karşısındaki yamaçta yer alıyor. Adını, duvarında yer alan bir freskten alan Yılanlı Kilise, Ihlara Vadisi’nin girişine olan sayesinde en çok ziyaret edilen kiliselerden biri. Adını aldığı frekste yılanların saldırısına uğrayan çıplak ve günahkar dört kadının resmedildiği Yılanlı Kilise’nin duvarlarında diğer yapılarda olduğu gibi İncil’den bölümler yok. Burada daha çok öteki dünya ile ilgili betimlemeler yer alıyor.

Kokar Kilise

Ihlara Vadisi’nin en eski kiliselerinden biri olduğu düşünülen ve yapımı 9. yüzyıl olarak tarihlendirilen Kokar Kilisesi’nde bulunan freskler de tıpkı diğer kiliseler de olduğu gibi günümüze kadar gelmeyi başarabilmiş. Duvarlarında bulunan birçok tasvirin yanı sıra burada iki adet mezar odası da bulunuyor.

Diğer yapılardan farklı olarak mezar odaları kırmızı renk kullanılarak süslenmiş olan Kokar Kilisesi’nin fresklerinde ise ağırlıklı olarak gri renk kullanılmış. Betimlemelerde Hz. İsa’nın çarmıha gerilmesinden, göğe yükselmesine ve tüm insanlığın hesaba çekileceği gün olarak bilinen mahşer gününe kadar birçok olay resmedilmiş.

Pürenli Seki Kilisesi

Pürenli Seki Kilisesi adını Ihlara Vadisi’nde yetişen püren otundan alıyor. Buranın duvarlarında da tıpkı diğer kiliselerde olduğu gibi birçok betimleme yer alıyor. 10. ve 12. yüzyıllar arasında yapıldığı düşünülen bu freskler daha çok Sivaslı kırk şehitler, Peygamberlerin kehanesi, son mahkeme, doğum ve vaftiz, Hz. Meryem ve piskoposlar, son akşam yemeği, Hz. İsa’nın cehenneme inmesi gibi tasvirlerden oluşuyor.

Ihlara Vadisi’nde Ne Yapılır?

Ihlara Valley Cappadocia Turkey

Efendim, Ihlara Vadisi’ne geldiyseniz eğer yapılacak ilk şey 400’e yakın basamağı inmek ve iner inmez de etrafa şöyle bir bakmak, tertemiz havayı ciğerlere doldurmak. Çünkü burası bulunduğu coğrafyadan bağımsız bambaşka bir iklime, bambaşka bir dinginliğe sahip. Ihlara Vadisi’nin kapladığı 10 küsür kilometrelik alan farklı bir dünya sanki.

Dolayısıyla Ihlara Vadisi’nde yapılabilecek en güzel şey bizce bol bol doğa yürüyüşü. Fakat hemen öyle yürüdük bitti diye de düşünmeyin. Burada sizi bekleyen farklı etkinlikler de var. Aşağıda Ihlara Vadisi’nde yapabileceklerinize ayrı ayrı değindik.

Ihlara Vadisi’nde Kamp

Nerede sessiz sedasız yeşil bir alan görse hemen çadır atmak ister kamp sevdalıları. Ihlara Vadisi de bunun için oldukça elverişli bir mekan. Fazlasıyla geniş bir alana sahip olan vadinin bir ucu Ihlara Köyü’nde diğer ucu ise Selime Köyü’nde. Vadinin orta kısımlarında ise Belisırma Köyü yer alıyor. İşte bu Belisırma Köyü’nde kamp alanları mevcut. Kamp alanında misafirlere wifi, wc, duş, yiyecek, içecek, aydınlatma gibi olanaklar da sunuluyor.

Ihlara Vadisi’nde Rafting

Ihlara Vadisi’nin tam ortasından Melendiz Çayı’nın geçtiğinden bahsetmiştik yukarıda. Bu yıl (2018), 42. Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında Melendiz Çayı’nın üzerinde ilk kez rafting yapılmış. Ihlara Vadisi’ne gelen yerli ve yabancı turist sayısını arttırabilmek ve gelenlerin farklı etkinlikler ile daha keyifli zaman geçirebilmesini sağlayabilmek için Ihlara Vadisi’nde rafting etkinliğinin devamı olacakmış. İlgilenenlere duyurulur.

Aksaray Ihlara Vadisi

Ihlara Vadisi’nde Doğa Yürüyüşü

Ihlara Vadisi’nde en çok yapılan ve çok da keyifli olan etkinlik şüphesiz ki doğa yürüyüşü. Toplam uzunluğu 14 kilometre olan vadi, Ihlara Köyü’nden başlayıp Selime Köyü’nde sona eriyor. Standart yürüyüş rotasında Selime’ye gelmeden Belisırma Köyü’ne varılıyor. Buraya kadar yürüyüp bitirmek isterseniz yaklaşık 6 kilometre yürümüş oluyorsunuz.

Melendiz Çayı’nın her iki tarafından da yürüyüş yapılabiliyor, dolayısı ile dilerseniz başladığınız noktaya karşı tarafta yürüyerek geri dönebiliyorsunuz. Eğer yürüyüşü Belisırma Köyü’nde bitirmek istemezseniz vadi içinden, bitiş noktası olan Selime’ye kadar gidilebiliyor. Vadinin tamamını yürümek ise yaklaşık 5 saatinizi alıyor.

Ihlara Vadisi Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Ihlara Vadisi’ne giriş ücreti kişi başı 30 TL. Müze kartınız var ise ücretsiz ziyaret edebilirsiniz. Biz gittiğimizde akşam olmak üzereydi, kapılar kapanmıştı ama hemen yanından geçiş yapmamıza izin verdiler. Hatta para vermenize gerek yok girebilirsiniz dediler. Biz de böylece Ihlara Vadisi’ni ücretsiz gezmiş olduk.

Ihlara Vadisi’nin ziyaret saatleri ise aşağıdaki şu şekilde:

15 Nisan – 2 Ekim tarihleri arasında sabah 08.00 akşam 19.00
3 Ekim – 14 nisan tarihleri arasında sabah 08.00 akşam 17.00


👇  Bu Yazılarımız da İlginizi Çekebilir 👇

🌍 Kaymaklı Yeraltı Şehri

🌍 Uçhisar Kalesi-Kapadokya’nın Zirvesi

🌍 Konya’da Gezilecek Yerler

🌍 Sille Köyü Gezi Rehberi


Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı