fbpx
ANADOLUİÇ ANADOLU

Kapadokya Balon Turu

Gezi dergilerinde, televizyonlarda ya da blog sitelerinde sıklıkla karşımıza çıkan masallar diyarı Kapadokya’da, peri bacaları kadar ünlü olan bir şey daha var. Evet evet, doğru tahmin ettiniz! İnsanı gerçek olamayacak kadar güzel bir rüyanın içerisinde bir masal kahramanı gibi hissettiren, rengarenk ve kocaman balonlar!

Hiç şüphe yok ki, Türkiye’nin en özel coğrafyalarından birine ev sahipliği yapan Kapadokya’yı ve peri bacalarını gökyüzünde uçan bir balonun içerisinden izleyebilmek de, havada asılı duran o balonları yerden takip etmek de herkesin birgün mutlaka yapmak istediği paha biçilemez bir deneyim.

Kapadokya'da balon turu

Öyle ki, Kapadokya’da balon turu için daha gün ışımadan başlıyor hazırlıklar. Eh gün doğumunu yakalamak gerek elbette. Balonlar, kalkış yapacakları bölgede alevli bir alet yardımıyla ateşleniyor, içlerine sıcak hava dolduruluyor. Daha o anlardan itibaren başlıyor göz alıcı güzellikler. Alacakaranlıkta bir yanıp bir sönen alevler eşsiz bir manzara sunuyor heyecanla ve merakla bekleyenlere.

Hazırlığı biten bir bir havalanıyor yeni yeni ağarmaya başlayan gök yüzünün kucağına doğru. Ve hemen ardından güneşin doğuşu, ona kızıllaşarak eşlik eden peri bacaları ve o eşsiz vadiler.


Parası olan uçuyor elbette balonların içerisinde. Olmayan da aşağıdan izliyor uçanları, bizim gibi. Fakat sanmayın ki gökyüzündekilerden aşağıda kalıyorsunuz yeryüzünde, siz de bedavaya eşsiz bir deneyim yaşıyorsunuz Kapadokya’nın vadilerinde. Gözlerinizin önünden gitmeyecek, silinmeyecek bir manzara kazıyorsunuz aklınıza. Yani yelkenleri suya indirmeyin hemen. Çünkü bu sefer parayı vermeyen de düdüğü çalıyor. 🙂

Kapadokya'da balon turu fiyatları

İşte böyle bir şey Kapadokya’da balon turu. Bilmiyoruz okurken ne kadar geçti bizdeki hissiyat size ancak bu konu ile ilgili garanti edebileceğimiz bir şey var. O da Kapadokya geziniz sırasında balon ile ilgili herhangi bir şey deneyimleme şansı bulursanız yüzde 100 mutlu olacağınız.

O yüzden bu yazımızda Kapadokya’da balon turu yapmak ya da Kapadokya’da balon manzarası izlemek isteyenler için, Kapadokya’ya gelmeden önce aklınıza takılabilecek bütün soruları detaylarıyla cevapladık. Gözlerinizi dört açın ve okumaya devam edin!

Kapadokya’da Balon Turu Fiyatları-Kaç Para Ulan Bi’ Balon

Kapadokya'da balon

Kapadokya’ya seyahat eden her başka dünyalı gibi, gitmeden önce biz de balona binip o eşsiz manzarayı ayaklarımızın altına sereceğimiz anları hayal etmiştik bol bol. En azından kendi adıma çok net bu şekilde olduğunu söyleyebilirim. Çünkü Furkan’ın yükseklik korkusu var. Yani o benim kadar hevesli değildi bu duruma.

Neyse efendim, balon fiyatlarının pahalı olduğunu duymuştum gitmeden önce. Hatta Furkan’a da söyledim, fiyatlar aşırı olabilir diye. O da “kaç para ulan bi’balon, bindiremeyecek miyim ben karımı” dedi. 😎

Dedi ama balon turu fiyatlarının kişi başı 100-150 euro aralığında olduğunu duyunca “Sen bin madem. Hem çok istiyorsun, benim zaten yükseklik korkum var.’’ diye işin içinden sıyrılmaya başladı. Onsuz binmeyi zaten istemezdim ki bir de fiyatı duyunca ben de vazgeçtim bu hayalden.


Biz yapmadık diye sizi Kapadokya’da yaşayabileceğiniz en özel deneyimlerden birinden vazgeçirmek gibi bir planımız yok, yanlış anlamayın. Fakat şimdi şöyle düşünün. Şu anki döviz kuruna göre, en iyi ihtimalle iki kişi balona binme maliyeti 1300 TL eder. Bu yurt içinde yepyeni 2 şehir görebileceğimiz bir bütçe bizim için. Kaldı ki, 20 kişi aynı anda hiç tanımadığın insanlar ile aynı balona biniyorsun, bunlar zaten genelde turistler oluyor. Yani onca parayı balon turuna bayılıp kendinize özel bir an yaşamış olmuyorsunuz.

Kapadokya balon

Buraya kısa ama öz bir şikayet de eklemek istiyoruz. Kapadokya’da balon turizmi ne yazık ki tamamıyla yabancı turistlere göre yönetildiğini düşünüyoruz. Türkiye’de yaşıyoruz, neden Euro üstünden fiyatlandırıldığına anlam zaten anlam veremedik. Bunun haricinde, en azından yerli turistler için ayrı bir uygulama yapılmalı diye düşünüyoruz. Kendi ülkemizde turist gibi Euro üzerinden aşırı fiyatlar ödemek istemiyoruz. Buradan ilgililere duyurulur! İşin ucunda daha çok para kazanmak varken söylediklerimizin çok faydalı olacağını düşünmesek de biz derdimizi duyurmuş olalım.

Tüm bunlara ek olarak, biz gerçekten de hem maddi hem de manevi aşırıya kaçan hiçbir şeyi sevmiyoruz. O kadar parayı verip, bir de üzerine yanımızda 20 tane yabancı ve Furkan’ın yükseklik korkusunun getirdiği sonsuz uyarıları alacaktık. O yüzden yapmadık. İleride daha rahat bir bütçemiz olursa yapar mıyız, kesinlikle yaparız. Size de bu yazdıklarımıza göre iyi ölçüp biçip öyle karar vermenizi tavsiye ederiz.

Kapadokya Balon Firmaları

Kapadokya'da balon turu firmaları

Kapadokya’da balon turu yapan birden fazla firma bulunuyor bulunmasına ama sanmayın ki biri diğerinden daha ucuz durumda. Eğer daha uygun fiyata balon turu bulmaya çalışıyorsanız hiç uğraşmayın deriz. Hepsi neredeyse tek fiyat üzerinden hizmet veriyor. Hatta kaldığımız oteldeki görevli, bir tanesi dışındaki tüm firmaların bir kişi tarafından satın alındığını söyledi. Ne kadar doğrudur bilemeyiz ama mümkün olduğunca birbirlerine yakın fiyatlar üzerinden ilerledikleri kesin.

O yüzden, Kapadokya’da balon turu yapmaya karar verdiyseniz eğer, yapmanız gereken araştırma hangi balon firmasının en güvenli olduğu konusunda. Evet, göz korkutmak gibi olmasın ama balon işi biraz riskli. Tabi tüm firmalarda ona göre önlemini alıyor. Zaten uçuş izni alabilmek için öncelikle Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün yayınladığı yönergelere uymak ve  bir sürü testi başarıyla geçmiş olmaları gerekiyor. Bu konuda Kapadokya’da ön plana çıkan birkaç balon firmasını aşağıda paylaştık.

Kapadokya Balloons
Butterfly Balloons
Royal Balloon

Kapadokya Balon Manzarası Nereden İzlenir?

Kapadokya balon izleme yerleri

Kapadokya’da balona binmek bizim için hayal olarak kalınca, en iyi balon manzarası nereden izlenir diye araştırmaya koyulduk haliyle. Her ne kadar Kapadokya’da bulunan hemen her otelden balon manzarası izlenebilse de, havada asılı duran o rengarenk bonibonları kalkış yaptıkları alana gidip oradan izlemenin keyfi bir başkaymış.

Kendi deneyimimizden yola çıkarak oradaki atmosferi anlatmaya çalışalım biraz:

Kapadokya’ya vardığımız ilk gece geç yatmamız ve yorgun olmamız sebebi ile kendimizde balonların kalktığı yere gidecek enerjiyi bulamadık maalesef. Erkenden uyanıp otelin terasından izledik o enfes manzarayı. Fakat ertesi gün, Avanos yolu üzerinde bulunan kalkış noktasına gittik. Bu arada Kapadokya’nın dört bir yanından balon kalkıyor ancak en çok bu noktadan uçuş var.

İyi ki de gitmişiz. O ne eşsiz o ne güzel bir manzara, tarif etmesi gerçekten çok zor. Bir kere o balonlar hayal ettiğinizden çok daha büyük, çok daha güzel. İnsanı görür görmez etkiliyor. Karanlıkta ateşlenerek ve içine sıcak hava doldurularak şişirilen balonlar ışıl ışıl bir manzara sunuyor.

Derken hazırlıklarını tamamlayanlar birer birer, döne döne havalanmaya başlıyorlar gökyüzüne. Bir anda dört bir yanınızdan geçip gitmeye başlayan balonların hangisine bakacağınızı şaşırıyorsunuz. Güneş ışıklarını iyice göstermeye başladıkça gösteri daha da bir şenleniyor. Size de anın tadını çıkarmak ve bir yandan da deklanşöre abanmak kalıyor.

Kapadokya balon uçuşu hazırlıkları

Uzun lafın kısası, Kapadokya’da balon turu yapamayacak olsanız bile, bu eşsiz manzarayı kesinlikle izleyin. Ve bunu balonların kalkış yaptığı noktalardan birinde yapın. Bunun için de sabah 5 gibi kalkıp Göreme’den Avanos’a doğru yola çıkmanız ve kalabalığın olduğu noktaya kadar durmamanız yeterli.

Bu arada, Kapadokya’da balon izlemek için bize önerilen diğer noktalar Kızılçukur Vadisi ve Aşıklar Tepesi olmuştu. Oraları da tercih edebilirsiniz elbette. Ancak biz, bu atmosferi balonların kalkış yaptığı noktada tatmanız gerektiği konusunda ısrarcıyız.

Balon Manzaralı Kapadokya Otelleri

Kapadokya'da en güzel balon manzarası

Bir üst başlıkta da söz ettiğim gibi, Kapadokya’da birçok otelden balon manzarası izleyebiliyorsunuz. Kimi ucundan görüyor balonları, kimi panaromik enfes bir manzara sunuyor misafirlerine. Güzel balon manzaralı bir otelde kalabilmenin yolu, biraz bütçenizin esnek olmasından, biraz da özellikle yoğun dönemlerde rezervasyon için erken davranmaktan geçiyor.

Kapadokya hem yerli hem de yabancı turistler tarafından yılın her mevsiminde fazlasıyla ilgi gören bir turizm cenneti olduğu için birçok otelde, özellikle de balon manzaralı otellerde, yer bulmak pek mümkün olmuyor. Nasıl bu kadar ahkam kesebiliyorsunuz demeyin hemen. Başımıza geldi de oradan biliyoruz. Ah ah dostlar, bu üzüntüyü yaşayan bilir. 😔

Neyse efendim, en güzel balon manzaralı Kapadokya otellerinden, Kapadokya Otelleri – Kapadokya’da Nerede Kalınır yazımızda bahsettik. Detaylı bilgiler için linke tıklayıp oraya ışınlanmanız yeterli.


Kapadokya’da Balon Turu Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Kapadokya balon izleme

Balona binmek her ne kadar Kapadokya’nın en özel deneyimlerinden biri olsa da, canımızı emanet edeceğimiz bir etkinlik olacağı için akılda bol bol soru işaretleri uyandırıyor. Bu yüzden biz de özellikle Furkan gibi yükseklik korkusu olanlar ve aslında balona binmeye niyeti olan herkesin aklına takılan soruların cevapları için bir bölüm hazırlamak istedik sizlere. Lafı fazla uzatmadan Kapadokya’da balon turu hakkında sıkça sorulan soruların cevaplarına başlıyoruz.

Balon Güvenli mi, Kazalar oluyor mu?

Balon turuna katılmak isteyen hemen herkesin aklına gelen ilk soru hiç şüphesiz güvenlik ile ilgili. İçine hava doldurulmuş bir balonun ucuna halatlarla bağlanmış bir sepette metrelerce yükseğe çıkmak ne kadar güvenli?

Zaten birçoğunuz bu konuda araştırma yaparken eski haberleri göreceksiniz. Evet, çok sık olmamakla birlikte arada bir meydana gelen kazalar maalesef akıllarda soru işaretleri uyandırıyor ve tedirgin ediyor binmek isteyenleri.

Her şeyde olduğu gibi, hatta her gün binip bir yerlere gittiğimiz kara taşıtlarında girdiğimiz risk gibi balonun da bir kaza ihtimali var. Tabi ki çok talihsiz olaylar meydana gelmedikçe (yüksek gerilim tellerine çarpmak, beklenmeyen bir hava muhalefetine yakalanmak vs. ) herhangi bir sorun yaşanmıyor.

Bu tip aksiliklerin olmaması için de gerekli tüm önlemler alınıyor elbette. Özellikle hava muhalefeti konusunda fazlasıyla hassaslar. Yani akşamdan rezervasyon yaptırıp sabahın köründe kalktığınızda uçuşunuzun iptal olduğunu öğrenirseniz şaşırmayın.

Kapadokya balon turu nerede yapılır

Balon Turu Ne Zaman Hangi Mevsimde Yapılır?

Güzel atlar diyarı Kapadokya’da balon keyfi sürmek isteyenler için yılın 12 ayı boyunca uçuş düzenleniyor. Tabi ki biraz önce de bahsettiğimiz gibi balonun havalanabilmesi için bazı gerekli hava koşullarının olması gerekiyor. En basitinden havanın çok rüzgarlı olmaması oldukça önemli. Çünkü balonun sarsılmaması gerekiyor.

Kapadokya’nın karasal iklime sahip olduğunu göz önünde bulundurursak eğer, balon turu için en uygun hava koşullarının ilkbahar aylarında olacağını söyleyebiliriz. Diğer aylar ya çok sıcak ya da çok soğuk oluyor.

Uzun lafın kısası, Kapadokya gezisi için planınızı yaparken, önce hangi ayda gitmek istediğinizi iyi belirleyin. Sonrasında da mutlaka ama mutlaka balon turu rezervasyonunuzu, hava durumunu ve rüzgarın şiddetini göz önünde bulundurarak yaptırın.

Balonlar Hangi Saatlerde Kalkar?

Kapadokya’da balon turu yapmak isteyenler için farklı saatlerde yapılan iki uçuş alternatifi bulunuyor. Bunlardan birincisi gün doğumu sırasında yapılan, gökyüzünün tüm güzelliğiyle önünüze serildiği sabah uçuşu. Sabah uçuşu kış aylarında genelde 05:00 – 05:30 sularında, yaz aylarında ise 06:30 civarında yapılıyor.

İkincisi ise geç uçuş denilen, yani güneş doğduktan sonra yapılan uçuşlar oluyor. Bu uçuşlarda aslında gün doğumunun tüm güzelliğini kaçırmış oluyorsunuz. Zaten seyahat severler tarafından genellikle sabah uçuşları tercih ediliyor.

Kapadokya balon izleme yerleri

Özel Balon Turu Var mı?

Özellikle evlilik teklifi, sürpriz doğum günü kutlaması gibi özel anlarını balonda yaşamak isteyenlerin en merak ettiği soru bu; Kapadokya’da kişiye özel balon turu var mı? Elbette ki ister 2 kişilik ister daha fazla katılımcı ile özel bir balon turu ayarlayabilirsiniz. Unutulmayacak romantik anlar yaşamak isteyenler genelde bu özel turları tercih ediyor. Özel balon turlarının ücretlendirmesi de tabi ki özel oluyor. Fiyatlar için balon firmaları ile iletişime geçebilirsiniz.

Balonlar Nasıl Uçuyor?

Aslında adı sıcak hava balonu olan ancak bizim hafızalarımıza Kapadokya balonları olarak kazınan bu hava araçları, yanmaz kumaştan üretiliyor. Uçması ise içine oldurulan sıcak hava ile sağlanıyor. Yani aslında ısınan havanın yükselmesiyle balon da havalanmaya başlamış oluyor.

Balona bağlı olan sepetin tepesinde bu sistemi ateşleyen bir alet bulunuyor. Kalkış zamanı geldiğinde ateşleyici ile sıcak hava sağlanıyor ve balon yükseliyor. Alçalması istendiğinde ise balonun içindeki sıcak hava boşaltılıyor. Uçuş rotasına ise tamamen rüzgar karar veriyor.

Balonlar Ne Kadar Yükseliyor?

Kapadokya’da uçurulan balonların pilotları, yolcularının yeryüzünde bulunan dillere destan güzellikteki peri bacalarını ve vadinin diğer detaylarını rahatça görebilmesini sağlamak, panoramik manzarayı en güzel şekilde gösterebilmek için genelde alçaktan uçmak isterler. Balonların maksimumda ne kadar yüksekliğe çıkabildiğinin cevabı ise maksimum 900-1000 metre kadar.

Balona Binebilmek İçin Yaş Sınırı Ne?

Kapadokya’da balon turuna katılarak keyif yapmak istiyorsanız eğer öncelikle 6 yaşınıza erişmiş olmanız gerekiyor. 6 – 90 yaş aralığındaki hemen hemen tüm misafirler uçuşa katılım sağlayabiliyor. 6 yaş sınırı da uçuşa katılan kişinin uçuş süresince ayakta kalabilecek güçte olması, sepete tırmanarak binip inebilmesi ve uçuş kurallarını anlayarak uygulayabilmesi gerektiğinden getirilmiş.

Kapadokya'da balon manzarası izleme

Balon Turunda Ne Giyilir?

Balon turlarında genellikle erken uçuşlar tercih ediliyor ve sabah gün doğmadan önce harekete geçiliyor. Malum Kapadokya karasal iklime sahip bir bölge. Yani, yazın bile o saatlerde hava serin olabiliyor. Bu yüzden kıyafetlerinizi mevsime göre tercih etmeniz gerekiyor.

Mesela kışın olabildiğince sıkı giyinin ama ayaklarınızda mutlaka rahat bir spor ayakkabı olsun. Ayrıca hangi mevsimde gelmiş olursanız olun balon firmaları tarafından uzun kollu giyecekler giymeniz öneriliyor ve şort, etek gibi kıyafetler rahatsız edebileceğinden önerilmiyor.

Balon Festivali Ne Zaman?

Biz Kapadokya’ya gittiğimizde böyle bir etkinlik yoktu ancak yazı için araştırma yaparken bir de ne görelim! Kapadokya’da 2019 yılından itibaren balon festivali düzenlenecekmiş. İlki 3-8 Temmuz 2019 tarihleri arasında yapılması planlanan bu festivalin devamı da gelecekmiş.

Vallahi kıskandık. Çünkü, festival kapsamında farklı farklı ülkelerden birçok değişik balon süzülecekmiş Kapadokya’nın semalarında. Orada olmayı çok isterdik ancak artık gelecekteki festivallere diyelim. Siz de Kapadokya gezisini böyle özel bir ana denk getirmek isterseniz eğer, 2020 için planlanan takvime göre planınızı yapmanız yeterli.👇  Bu Yazılarımız da İlginizi Çekebilir 👇

🌍 Kapadokya Otelleri – Kapadokya’da Nerede Kalınır?

🌍 Uçhisar Kalesi-Kapadokya’nın Zirvesi

🌍 Ihlara Vadisi-Kapadokya’nın Eşsiz Güzelliği

🌍 Göreme Açık Hava Müzesi


Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı