fbpx
ANADOLUİÇ ANADOLU

Kapadokya Gezi Rehberi
Kapadokya, peri bacaları ve bu peri bacalarına insan elinin değmesi ile ortaya çıkan evleri, kiliseleri, yer altı şehirleri ve daha nice güzelliğiyle ülkemizin en dikkat çekici seyahat destinasyonlarından biri… Bu satırları Kapadokya Bölgesi’ni metheden daha fazla kelime ile doldurabilirdik. Fakat siz de takdir edersiniz ki Kapadokya’nın büyüleyici atmosferi, sadece bir kaç cümleyle anlatılabilecek, okuyana aktarılabilecek gibi değil.

Hani derler ya, kelimelerle tarifi mümkün değil diye. İşte bu Kapadokya için yapılmış bir betimleme galiba. O yüzden, her yanı ayrı güzellikler ile dolu olan bu eşsiz yerde yaşanan benzersiz duyguları, gerçekten de gidip yerinde deneyimlemek gerekiyor.

Tam da bu yüzden Kapadokya, Türkiye’nin en çok tercih edilen seyahat destinasyonlarından biri. Üstelik Kapadokya’nın büyüleyici atmosferi sadece bizleri değil, dünyanın dört bir yanından gelen gezginleri de kendisine bir mıknatıs gibi çekiyor.

Gezi listesi Kapadokya

Nasıl çekmesin? Adı bile Güzel Atlar Ülkesi (Farsça) anlamına gelen bu eşsiz diyarın 1985 yılından beri UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunması ve dünyanın sayılı harikaları arasında gösterilmesi bile her yıl yerli yabancı milyonlarca turistin buraya akın etmesi için başlı başına sebepler.

Peki madem Kapadokya kelimelerle anlatılamayacak bir yer ne diye Kapadokya Gezi Rehberi yazdık? Efendim biliyorsunuz elçiye zeval olmaz. Bizim amacımız size mümkün mertebe buraların güzelliğini aktarmak ve Kapadokya gezinize hazırlanırken aklınıza takılabilecek sorulara cevap vermeye çalışmak.

O yüzden ulaşımdan konaklamaya, gezilecek yerlerden yapabileceğiniz aktivitelere kadar detaylı bir Kapadokya gezi rehberi hazırladık. Başlıkların altına da o konu hakkında daha detaylı bilgileri bulabileceğiniz yazılarımızın linklerini ekledik.

Daha fazla vakit kaybetmeden başlayalım. Kapadokya Gezi Rehberi içerisinde istediğiniz bölüme hızlıca ulaşmak isterseniz aşağıdaki başlıklara tıklayabilirsiniz 👇🏻.


Kapadokya Nerede?

Aslında Kapadokya Bölgesi olarak adlandırılan yer Kayseri, Kırşehir, Niğde ve Aksaray şehirlerini kapsayan oldukça geniş bir alan. Ancak hepimizin gördüğü anda aşık olduğu, peri bacalarının bolca bulunduğu yer daha sınırlı bir bölgeyi kapsıyor. Orası da ülkemizin İç Anadolu Bölgesi’nde bulunan Nevşehir iline bağlı Ürgüp, Göreme ve Avanos üçgeni.

Kapadokya Haritası

Kapadokya haritası
Google Haritalar’da Açmak İçin Tıklayın!

Kapadokya’ya Nasıl Gidilir?

Yılın her anı ayrı bir güzelliğe bürünen Kapadokya, dört mevsim hem yerli hem de yabancı turistlerin akınına uğrayan bir turizm cenneti. Bu yüzden Kapadokya’ya ulaşım imkanları da bol çeşitli. Karayolu, demiryolu ve hava yolu ile Kapadokya’ya ulaşım sağlayabiliyorsunuz.

Bununla birlikte Kapadokya, Kayseri gibi büyük bir şehre de yakın. Yani önce buraya gidip daha sonra Kapadokya’ya geçebilir ya da tam tersini yapabilirsiniz. Böylelikle vaktiniz varsa bir taşla iki kuş vurmuş olursunuz.

Neyse efendim, aşağıda otobüs, özel araç, uçak ve tren ile Kapadokya’ya ulaşım nasıl sağlanır detaylarıyla anlattık.

Kapadokya gezi listesi

Otobüs veya Özel Araç ile Ulaşım

Kapadokya’ya özel araçla gitme gibi bir planı olanlar için fazladan yol tarifine gerek yok aslında. Navigasyonun nimetlerinden faydalanmanız yeterli. Bu konuda asıl mesele yolda geçireceğiniz zaman. Örneğin, İstanbul’dan Kapadokya’ya gideceğinizi varsayarsak yaklaşık 9 saatlik bir yolculuk sizi bekliyor demektir.

Her ne kadar uzun bir yolculuk olarak gözükse de Kapadokya’ya özel araç ile gitmenin farklı avantajları var. Özellikle Kapadokya’da gezilecek yerlerin geniş bir alana yayılmasından kaynaklanan şehir içi ulaşım sorunsalını direk ortadan kaldırmış oluyorsunuz. Araba ile gelemeyecek olanlar da hemen karalar bağlamasın. Toplu taşıma ile de istediğiniz yere gidebiliyorsunuz. Tabi biraz daha zahmetli. Onları da aşağıda anlattık.

Kapadokya gezisini otobüs ile yapmak isteyenler için de seçenek çok. Farklı firmaların günlük düzenli olarak Nevşehir’e yaptığı seferler var. Buradaki en büyük handikap yine uzun bir otobüs yolculuğu yapacak olmanız. Mesela İstanbul Nevşehir arası yaklaşık 11 saat sürüyor. Bunun üzerine şehir içi ulaşımı toplu taşıma ile sağlayacak olmanız da cabası. Bu konuda bir diğer alternatif, kalabalık gezmek sizin için sorun olmayacaksa eğer tur düzenleyen firmaları tercih etmek.

Uzun lafın kısası, Kapadokya’ya karayolu ile gitmeyi düşünüyorsanız özel araç alternatifini iyice bir değerlendirin deriz. Aksi taktirde uzaktan gelecek olanlar için uçak ile ulaşım en mantıklısı.

Kapadokya gezi rehberi blog
Fotoğraf Kaynak: Filckr-Brendan Aanes

Uçak ile Ulaşım

Kapadokya’ya uçak ile ulaşım kesinlikle karayolundan daha az yorucu bir seçenek. Ancak özellikle Nevşehir’e direk uçmak isteyenler için daha maliyetli olacağı da aşikar. Çünkü kent merkezine 30 kilometre mesafede bulunan Nevşehir Kapadokya Havalimanı’na direk uçuş sadece THY’de var.

Önceleri Pegasus’un da vardı ancak yakın geçmişte seferlerini durdurdular. Hatta bizim de başımıza geldi. Pegasus’tan iptal edilen bir Nevşehir biletimiz olmuştu. Tam anlamıyla hayal kırıklığıydı…

Neyse efendim fazla dağıtmadan konumuza dönelim. Dediğimiz gibi direk Nevşehir’e uçmak isterseniz tek alternatifiniz THY. Malum onun da fiyatları, kampanya dönemi olsa dahi, biraz tuzlu olabiliyor.

Kapadokya’ya uçak ile ulaşım konusunda diğer seçenek ise ilk durak olarak Kayseri’yi belirlemek. Kayseri ile Kapadokya arasındaki mesafe yaklaşık olarak 1 saat. Otellerin buradan ücretli veya ücretsiz servislerinin olduğunu da eklemeden geçmeyelim. Tabi ulaşım konusunda kafayı tertemiz yapmak istiyorsanız, araç kiralamak en mantıklısı.

Bu arada, uçağınızı Kayseri’ye almaya karar verdiyseniz ve ekstra vaktiniz de varsa Kayseri’yi de gezi planlarınıza dahil edebilirsiniz. Eğer böyle bir karar alırsanız, aşağıdaki yazılarımıza da göz atmayı ihmal etmeyin👇🏻.


Kayseri Gezi Rehberi

Kayseri’de Gezilecek Yerler

Kayseri Yemekleri

Tren ile Ulaşım

Kapadokya’ya Ankara ve İstanbul’dan gelecek olanlar için demiryolu alternatifi de mevcut. Tıpkı uçak ile ulaşımda olduğu gibi Kapadokya’ya demiryolu ile ulaşım için de ilk durağınız Kayseri. Sonrasında ise yaklaşık 1 saat otobüs yolculuğu ve ardından ver elini Kapadokya. 🙂

Gezi rehberi Kapadokya

Kapadokya’da Şehir İçi Ulaşım

Peşin peşin söyleyelim. Kapadokya’da şehir içi ulaşım biraz zor. Tabi şehir içi ulaşımdan kastımız Avanos, Göreme, Ürgüp, Uçhisar gibi gezilecek yerler arasındaki mesafeler. Aslında yazımızın bu bölümünün başından beri özel araçla ya da uçaktan sonra araba kiralayarak gezmenin kolaylığının üzerine basa basa söylememizin sebebi biraz da bu.

Kapadokya gezilecek yerler haritasına baktığınızda noktalar her ne kadar birbirine yakın gözükse de aslında durum pek öyle değil. Ayrıca her yıl binlerce turistin buraya akın etmesi çok önemli bir şey değilmiş gibi, bölgeler arasında toplu taşıma ile ulaşım sağlamak da kolay değil. Tamam hemen hemen hepsine giden bir minibüs ya da otobüs var ama ya çok sık değil ya da sizi tam olarak gitmek istediğiniz yere bırakmıyor. Taksi kullanmak da bir seçenek tabi ama ona harcayacağınız parayla araba kiralarsınız daha iyi.

Ben öyle her yere gitmek istemiyorum. Kapadokya’nın eşsiz havasını ruhuma işler, toplu taşımanın gittiği yere kadar gider, olmadı bir de safari yapar sonra da giderim otelime yatar uyurum derseniz o sizin bileceğiniz iş tabi. Fakat Kapadokya’da Yapılacaklar listemize baktığınızda fikriniz biraz değişebilir. 🙂

Uzun lafın kısası, karar elbette sizin. Bize kalırsa, imkanınız varsa eğer, ya Kapadokya’ya arabayla gidin ya da gittiğinizde araç kiralayın.

Blog gezi rehberi Kapadokya

Kapadokya’da Gezilecek Yerler

Biraz önce Kapadokya’da gezilecek, görülecek, keşfedilecek noktaların ne kadar çok olduğundan bahsettik. Avanos’tan Ürgüp’e, Göreme’den Uçhisar’a hiç sonu gelmeyecekmiş gibi uzayıp giden bir gezilecek yerler listesi var Kapadokya’nın. Tabi bu noktaların hepsi Güvercinlik Vadisi, Kaymaklı Yer Altı Şehri, Uçhisar Kalesi veya Ihlara Vadisi gibi birbirinden güzel ve hiçbiri listeden elenemeyecek kadar değerli olunca kafalar biraz karışıyor.

Önce bi’ sakin olun. 🙂 Takdir edersiniz ki bu kadar çok yeri birkaç gün içerisine sığdırmak pek de mümkün değil. O yüzden, özellikle vaktiniz sınırlıysa, Kapadokya gezi planınızı itinayla yapmalısınız. Hem gezilecek önemli noktaları görmeli hem de buranın insanın içine anlamsız bir mutluluk katan atmosferini doyasıya tatmalısınız.

Bunu göz önünde bulundurarak, gerekirse Kapadokya’ya birkaç kere gelecekmiş gibi düşünüp her şeyi bir araya sıkıştırmamaya özen gösterin deriz. Hatta Kapadokya’nın her bir noktasına ayrı geziler planlamak da alternatiflerden biri.

Kapadokya'da gezilecek yerler gezi rehberi
Fotoğraf Kaynak: Filckr-Emre Erşahin

Peki bu planı nasıl yapacağız derseniz, biz sizin içinizi hemen rahatlatalım efendim. bütün ilçeler için ayrı ayrı görülecek noktaları bulabileceğiniz Kapadokya’da Gezilecek Yerler yazımıza göz atmanız yeterli. Bu yazımızda kendi deneyimlerimizden yola çıkarak mümkün mertebe seçimlerinizi kolaylaştırmaya çalıştık.

O kadar uzun uğraşamam ben derseniz bizce Kapadokya’da gezilecek en iyi 10 noktayı buradan da paylaşalım.👇🏻

1-Güvercinlik Vadisi
2-Ihlara Vadisi
3-Göreme Açık Hava Müzesi
4-Kaymaklı Yer Altı Şehri
5-Kızılçukur Vadisi
6-Zelve Açık Hava Müzesi
7-Paşabağ Vadisi
8-Avanos ve Çömlekçiler
9-Uçhisar Kalesi
10-Aşıklar Tepesi

Bu arada unutmadan şunu da ekleyelim. Kapadokya sadece gezilecek yerleri ile değil, deneyimlenecek aktiviteleriyle de ünlü bir seyahat destinasyonu. Planlarınıza bu tarz etkinlikleri eklemeyi de ihmal etmeyin deriz. O yüzden, Kapadokya’da yapılacaklar için hazırladığımız 18 maddelik listemize de bir göz atın. 👇🏻

Kapadokya’da Yapılacak 18 Aktivite ve Deneyim


Kapadokya'da nerede kalınır gezi rehberi

Kapadokya’da Nerede Kalınır?

O kadar şey konuştuk. Şimdi sıra geldi belki de Kapadokya gezisinin en can alıcı konusuna. Düşünsenize, gittiğimiz hemen her destinasyonda, akşam kafamızı koyacak temiz bir yastık olsun yeter, diyen biz bile söz konusu Kapadokya olunca kalınacak yer konusunda kılı kırk yardık resmen.

Evet efendim, gerçekten de Kapadokya’da nerede kalınır sorusu biraz önemli. Nasıl olmasın? Bunun balon manzaralısı var, cave (mağara) oteli var, en güzel Kapadokya manzarasına sahip olan otelleri var. Yani anlayacağınız var oğlu var. E tabi tüm bunları mümkün olduğunca uygun fiyatlı bulmak, bunu yaparken sonunda hayal kırıklığına uğramamayı sağlamak da var. Anlayacağınız Kapadokya otelleri arasında isteklerinize uygun düzgün bir seçim yapabilmek tam anlamıyla çok bilinmeyenli bir denklem. 🤔

Tabi hemen karalar bağlamayın. Çünkü ailenizin başka dünyalıları bir seyahat probleminin daha üstesinden gelmek için burada. 💪🏻 Tamam belki Kapadokya’nın en güzel otellerinin hepsinde birer gece kalmadık ama sıkı bir araştırma ile işinize gerçekten yarayacağını düşündüğümüz bir liste çıkardık. Uzun lafın kısası, Kapadokya’da nerede kalınır sorunuzun cevabı için aşağıdaki yazımıza göz atmadan karar vermeyin 👇🏻.

Kapadokya Otelleri – Kapadokya’da Nerede Kalınır?

Kapadokya'da ne yenir nerede yenir gezi rehberi

Kapadokya’da Ne Yenir, Nerede Yenir?

Kapadokya’nın güzelliğinden aldığınız gazla mutfağının da tadı damağınızda kalacak yemeklerle dolu olduğunu düşünebilirsiniz. Tabi buranın, Kayseri gibi ülkemizin en meşhur mutfaklarından birine çok yakın olması da bunda bir etken. Fakat durum pek de beklenildiği gibi değil.

Balon turundan, vadilerde safari yapmaktan ya da bölgenin bitmek bilmeyen güzelliklerini keşfetmekten vakit kalmadığından olsa gerek, Kapadokya mutfağı pek gelişememiş. 😌 Tabi bu işin şakası. Bir Gaziantep Mutfağı kadar olmasa da buranın da kendine özgü yemekleri var.

Kapadokya yöresine özgü en dikkat çekici yemek testi kebabı. O da tadından daha çok sunumuyla ön plana çıkıyor. Hatta testi kebabı tam olarak Kapadokya’ya ait bir tat bile değil aslında. Avanos çömlekleri sayesinde zaman geçtikçe buraya adapte olmuş diyebiliriz.

Testi kebabı haricinde, çömlek fasülyesi, nohutlu yahni ve Nevşehir tavasını Kapadokya’nın yöresel yemekleri arasında sayabiliriz. Hangisini nerede yerim, en güzel Kapadokya restoranları hangileri diye merak ederseniz eğer, yazımıza göz atabilirsiniz 👇🏻.

Kapadokya’da Ne Yenir, Nerede Yenir?

Kapadokya'da ne yapılır gezi rehberi

Kapadokya’da Ne Yapılır?

Kapadokya için, aktivite ve etkinlik konusunda ülkemizin en zengin seyahat destinasyonu desek yanlış olmaz. Yani burası sadece gezilecek noktalarıyla meşhur olan bir yer değil. Kapadokya, her biri birbirinden farklı ve özel deneyimlere gebe olan aktiviteleriyle içinizdeki güzellikleri de yeniden keşfedeceğiniz bir seyahat destinasyonu. Sizin anlayacağınız Kapadokya, başka dünyalılar için tam anlamıyla bambaşka bir dünya! 🌍

Kapadokya’da, her bir köşesinden ayrı güzellikler fışkıran vadilerinde doğa yürüyüşleri yapmaktan, gün batımına karşı kahve içmeye, Avanos’ta çömlek yapmaktan Zelve’de bölgenin yüzyıllardır süregelen oluşumunu peri bacalarının üzerinde izlemeye varana kadar her biri birbirinden çekici deneyimler var.

Elbette kısacık bir zaman diliminin içerisine Kapadokya’da yapılacaklar listesinin tamamını sığdırabilmek mümkün değil. Hatta şimdi düşünüyoruz da 1 haftanız olsa bile zor. O yüzden iyice bir araştırıp, hangilerini daha çok istediğinize karar verip, kalanları başka bir bahara bırakmanız daha mantıklı. Üstelik yapılacaklar listesinde olanların bazıları Kapadokya’da gezilecek yerleri de kapsadığı için ikisi bir arada yapma imkanınız da olacak.

Kapadokya’da ne yapılır sorusunun cevaplarını ele aldığımız ayrıca bir yazı hazırladık, aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz 👇🏻

Kapadokya’da Yapılacak 18 Aktivite ve Deneyim

Hiç bunlarla uğraşmadan bizim Kapadokya’da yapılacak aktiviteler arasından top 5 listemizi merak ederseniz eğer onu da buraya bırakalım.


1-Balon turu yapın veya onları kalktığı yerden izleyin.
2-Ihlara Vadisi’nde zaman geçirin.
3-Avanos’ta çömlek yapın.
4-Sırf sunumunu izlemek için olsa bile testi kebabı yiyin.
5-Kapadokya’nın yer altı yaşamını keşfedin.

Kapadokya'da balon turu

Kapadokya’da Balon Turu

Yukarıya yapılacaklar listesi için detaylı yazımızın linkini bıraktık ama en özel Kapadokya deneyimlerinden biri olan balon turu hakkında ayrıca bir iki kelam etmesek vallahi içimizde kalırdı. Hem belki diğer yazılarımıza göz atmak için vaktiniz falan yoktur, neyimize lazım. Biz deneyimlerimizi buradan da kısaca aktaralım. Günah bizden gitsin. 🙂

Evet, biz yapmasak da itiraf ediyoruz, balon turu Kapadokya’nın en özel deneyimlerinden biri. Zaten kim istemez ki metrelerce yüksekteyken ayaklarının altına serilmiş enfes Kapadokya manzarasını izlemeyi? Hem de etrafında uçuşan rengarenk balonlarla birlikte. Öyle değil mi?

Aslına bakarsanız bazıları için hiçte öyle olmayabilir. Kapadokya’da balon turu yapmayı herkes ister elbette fakat bunu hayata geçirip geçirmemek konusunda bizce ince eleyip sık dokumak gerekiyor. Üstelik bunda balon turu fiyatlarının kur artışıyla arşa değmesinin payı sanıldığı kadar çok değil.

Neyse efendim, karar verme konusunda yardım isterseniz eğer, burada bir şeyler karaladık. Yok ben karar verdim zaten kesin yapacağım diyorsanız Kapadokya’da balon turu için detayları da burada paylaştık.

Kapadokya festivalleri
Fotoğraf Kaynak: Filckr-Ender Kuşbaşı

Kapadokya Festivalleri

Türkiye’de, dünyanın başka hiçbir yerinde görülemeyecek güzelliklere sahip bir cennet olacak, bu cennet her yıl kendine yerli yabancı binlerce turist çekecek ve orada festival eksik olacak, öyle mi? Tabi ki öyle değil! Yahu ülkede otundan böceğine her şeyin festivali yapılıyor, Kapadokya eksik kalır mı sandınız? 🙂

Bölgede her yıl düzenlenen Renkli Çadır, Cappadox, Bisiklet, Bağ Bozumu ve Yemek festivalleri var. Bu etkinlikler bir yandan Kapadokya’nın turizm konusundaki gelişmişliğine önemli katkılar yaparken bir yandan da buraya gelen seyahat severlerin anıları arasına farklı bir tat katmalarını sağlıyor.

Eğer sizin Kapadokya geziniz de bu festivallerin herhangi birinin olduğu tarihe denk gelirse, yapılacaklar listenize eklemeyi bir düşünün deriz.

Kapadokya’dan Ne Alınır?

Günümüz gezginlerinin seyahatleri süresince en kritik sorularından biri “acaba buradan ne alsak da eve götürsek, eşe dosta hediyelik bir şeyler lazım” oluyor. Gerçi son zamanlarda “gittiğim yerlerden magnet alacağıma o parayı başka bir yerde harcarım” mantığı da baya popüler olmaya başladı, yalan değil. Fakat itiraf edelim, hala daha içimizde bir yerlerde gittiğimiz, gördüğümüz hemen her destinasyondan hatıra alıp yanımızda götürme isteği var. Hele ki bu yer bizim için özel bir destinasyonsa.

Güzel atlar diyarı Kapadokya’nın da yediden yetmişe herkes için özel bir seyahat destinasyonu olduğunu göz önünde bulundurursak, buradan ufakta olsa bir hatıra almadan dönmenin imkansıza yakın olduğunu söylemek çok da abartı olmaz herhalde. 🙂 İşte tam da bu yüzden Kapadokya’dan ne alınır sorusunun cevabı bir kat daha önem kazanıyor.

Kapadokya'dan ne alınır gezi rehberi

Neyse ki Kapadokya, cömertliğini sadece yeryüzündeki görsel şöleniyle sınırlamamış. Burada hem kendiniz hem de sevdikleriniz için alabileceğiniz birçok şey var. Üstelik bunlar sadece hediyelik eşyalarla da sınırlı değil. Avanos’un çömleklerinden Kapadokya’nın şaraplarına varana kadar birçok alternatif bulabiliyorsunuz. Hepsini ayrı ayrı yazmaya çalışsak vakit yetmez ama aşağıda Kapadokya’dan ne alınır sorusunun cevabı olacağını düşündüğümüz kısa bir liste paylaşıyoruz 👇🏻.

1- Avanos’tan çömlek
2-Şarap
3-Dokuma halı
4-Minyatür peri bacaları
5-Oniks taşı

Kapadokya Gezisi Hakkında Önemli Bilgiler

Şöyle bir yukarıya doğru bakınca, Kapadokya Gezi Rehberinin baya kapsamlı ve uzun bir yazı olduğunu söyleyebiliriz. Vallahi buraya kadar okuduysanız size helal olsun. 💪🏻 Jüri özel ödülümüzü hak ettiniz. 😊

Biliyoruz, yoruldunuz. Fakat biraz daha sıkın dişinizi. Zira işin en çetrefilli kısmını sona bıraktık efendim. Yazının bu bölümünde Kapadokya gezi planlaması için oldukça önemli olduğunu düşündüğümüz bilgileri paylaşıyoruz. Kapadokya’ya ne zaman gidilir, buraya kaç gün ayırmak gerekir, neresi nasıl gezilir, gezinin sonunda cebimizden ne kadar para çıkar hepsini ayrı ayrı ele aldık.

Bu arada, sizin planlama konusunda önerileriniz varsa onları da yazının sonundaki yorum kısmına bırakmayı unutmayın.

Kapadokya'da ne zaman gidilir
Fotoğraf Kaynak: Filckr-Guillén Pérez

Kapadokya’ya Ne Zaman Gidilir?

Ne yalan söyleyelim, biz dört mevsimin dördünü de yaşamadık henüz Kapadokya’da. Fakat, nasıl desek? Birçok giden, memnun ki yerinden, hiç kötü anlatanı görmedik dönenlerden. (:

Kendi deneyimimizden bahsetmek gerekirse; biz sonbaharda gitmiştik. Sabahı ayaz, öğleni sıcak, akşamı soğuktu. Biraz klişe olacak belki ama Kapadokya, çok güzeldi sonbaharda. Yani, Eylül-Ekim-Kasım aylarında Kapadokya’ya gidilir. Farklı bir kaynaktan aldığımız bilgilere göre kışın, beyazların altında da ayrı bir güzelmiş buralar. E o zaman, Aralık-Ocak-Şubat aylarında da gidilir.


Efendime söyleyeyim, geçen yaz bizim bir arkadaş gitmişti, hava sıcakmış falan ama çok güzelmiş be Kapadokya! Hay hay, Haziran-Temmuz-Ağustos da tamam. Amcamın oğlu da ilkbaharda gitmiş, neymiş efendim Kapadokya esas baharda gezilirmiş. Emmioğlu kırılır mı hiç? Mart-Nisan-Mayıs da girdi listeye.

Biraz uzattık ama sonuç olarak, Kapadokya’ya yılın 365 gününde de gidilir bizce. O yüzden, fırsatınız varsa eğer Kapadokya’ya ne zaman gidilir sorusunu çok fazla kafanıza takmadan alın biletinizi ve yola çıkın.

Kapadokya nasıl gezilir

Kapadokya’da Nasıl Gezilir?

Yukarıda da anlattık, biliyorsunuz. Kapadokya hem gezilecek yerler hem de yapılacak aktiviteler bakımından oldukça zengin bir seyahat destinasyonu. E bunun yanına, kendinize biraz zaman ayırıp buraların eşsiz atmosferini ruhunuza işlemeniz de gerekiyor. Bir de bunları kısacık bir zaman dilimine sığdırmak isteyince, Kapadokya nasıl gezilir sorusunun cevabı kritik bir hal alıyor.

Evet, özellikle vakti dar olanlar için, her şeyi bir araya sığdırmak oldukça zor, fakat imkansız değil. Yapmanız gereken tek şey öncelikle Kapadokya’nın ruhunuzu doyurmasına izin vermeniz. Sonrasında da gezilecek yerler ve yapılacak aktiviteler listelerinden size en çekici gelenleri, fazla abartmadan seçmeniz.

Tabi bunu yaparken, gezinizin can sıkıcı bir hale gelmesini istemiyorsanız eğer, ulaşım konusunu ayrıca göz önünde bulundurmanızda fayda var. Özel aracınız varsa veya araba kiralayacaksanız, Kapadokya’nın her bölgesinden bir yer seçmek mantıklı olabilir. Eğer aracınız olmayacaksa Avanos, Ürgüp, Göreme, Uçhisar gibi yerlerden bir, bilemediniz birbirine yakın iki yer seçip gezmek daha mantıklı gözüküyor.

Kapadokya’da Ne Giyilir, Yanıma Ne Almam Gerekir?

Kapadokya, karasal ilklime sahip bir bölge. Yani kışlar soğuk ve karlı, yazlar ise sıcak ve kurak geçiyor. Ayrıca yılın her anında sabah ayazı denen bir gerçek var. Erkenden kalkıp balon turu yapacağınızı veya izleyeceğinizi düşünürsek, hangi mevsimde giderseniz gidin, yanınızda hem kalın hem de ince kıyafetler bulundurmanızda fayda var.

Ayrıca, Kapadokya’da yapılacaklar listesinde bahsettiğimiz, yürüyüş rotalarını planınıza almayı kafaya koyduysanız, bu işe uygun rahat ayakkabıları yanınıza almayı da unutmayın. Son olarak, eğer safari yapacaksanız, ağzınızı yüzünüzü tozdan koruyacak bir maske de iyi olacaktır.

Kapadokya'da kaç gün kalınır

Kapadokya’da Kaç Gün Kalınır?

Şimdi bu çok kritik bir soru ve cevabı da bir o kadar zor. Çünkü bize sorsanız, Kapadokya’ya önümüzdeki 10 sene boyunca her yıl bir kez gitsek bile yetmeyecekmiş gibi geliyor. Bunun gezilecek yerleri var, deneyimleri var, dört mevsiminin ayrı güzel olması var… Anlayacağınız var oğlu var.

Nasıl gezilir bölümünde de değindiğimiz gibi, eğer kısa vaktiniz varsa ve arabanız olmayacaksa, Kapadokya’nın farklı farklı noktalarını gezmek biraz sıkıntılı olabilir. Tabi bu demek değil ki 2-3 gün için buraya gidilmez. Bal gibi de gidilir, çok da mutlu olunarak dönülür. Tek yapmanız gereken verdiğimiz tavsiyelere göz atıp, biraz da yüreğinizin sesini dinlemek.

Zaman konusunda sıkıntısı olmayanlar içinse, Kapadokya’yı doya doya yaşayabilmeleri için en az 4 gün öneriyoruz. Eğer o aktiviteden bu deneyime koşmam diyorsanız, bizce bu süre yeterli. Yok full paket lazım bana derseniz 1 haftayı gözden çıkartın deriz.

Kapadokya seyahatinin maliyeti

Kapadokya Seyahatinin Maliyeti Ne Olur?

Elbette bu durum tamamen sizin kişisel tercihlerinize kalmış bir şey. Yani bir yere gittiğinizde keyfinizden ödün vermez ve her şeyi yapmak isterseniz çok harcarsınız. Belli şeylerden feragat edebilirim derseniz bütçenizi dengede tutarsınız. Bu Kapadokya için de geçerli. Böyle göreceli bir konuya dalmamızın sebebi ise size az da olsa Kapadokya’da cebinizden ne kadar para çıkabileceğine dair fikir verebilmek.

Mesela şunu rahatlıkla söyleyebiliriz, Kapadokya ucuz bir yer değil arkadaşlar. Ne yazık ki özellikle de yerli turistler için. Bunun temel sebebi de yabancı turistlerin bölgeye yoğun ilgi göstermesi ve esnafın genel olarak fiyatlarını bu duruma göre şekillendirmesi. Mesela İstanbul’da yaşıyorsanız, Anadolu’da bir şehre gelmiş gibi hissetmiyorsunuz kendinizi. Fiyatların aşağı kalır yanı yok.

Kapadokya’ya gelip minimum para harcamaya çalışmak… Yani nasıl desek, pek tat vermeyecektir. En azından ortalama bir şeyler yapmanız lazım. İşin ucuna balon turunu falan da katarsanız, konsept lükse ilerleyip harcamalar da arşa doğru çıkıyor.

İkinci dediğin en iyisi, ortalama bir şeyler ver sen bize derseniz eğer Kapadokya’da 3 gün geçeribilmek için kenara ayırmanız gereken tutar kişi başı yaklaşık 1000 ₺ civarında olacaktır. Buna bakıp artık kendi keyfinize göre bütçenizi oluşturursunuz. Şimdiden keyifli tatiller! 🙋‍♂️🙋‍♀️


👇  Bu Yazılarımız da İlginizi Çekebilir 👇

🌍 Kapadokya Otelleri – Kapadokya’da Nerede Kalınır?

🌍 Uçhisar Kalesi-Kapadokya’nın Zirvesi

🌍 Ihlara Vadisi-Kapadokya’nın Eşsiz Güzelliği

🌍 Göreme Açık Hava Müzesi


Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı