fbpx
ANADOLUİÇ ANADOLU

Kapadokya Otelleri – Kapadokya’da Nerede Kalınır?
Kapadokya’da nerede kalınır, güzel atlar diyarı Kapadokya için gezi hazırlıklarına başlayan hemen herkesin aklına ilk düşen soru. Çünkü buraya gelmeden önce kalacağınız yeri ayarlarken aklınızı kurcalayan birçok şey oluyor.

Öncelikle şunu bi’ itiraf edelim. Hepimiz Kapadokya gezimizin herhangi bir yere yaptığımız seyahatten çok daha özel olmasını istiyoruz. E nasıl istemeyelim? Bunun balon izlemesi var, peri bacası manzarası var, mağara oteli var. Hatta evlendikten sonraki ilk günlerini burada geçirmek isteyenler için balayı oteli araştırması bile var.

O yüzden, Kapadokya ve çevresindeki otelleri yazarken ilk önce olayı konseptlere ayırmak istedik. Avanos, Göreme ve Ürgüp için de ayrı ayrı yazılar kaleme alacağız ama bu yazıda farklı bir amacımız var. Kapadokya’ya gittiğinizde nasıl bir otelde kalmak istediğiniz konusunda size yardımcı olmayı amaçlıyoruz.

Yani bu satırları okurken, Kapadokya’da nasıl bir otelde kalırsanız daha mutlu olursunuz konusunda fikir vermeye çalışıp, bu konseptler için konaklama önerilerini paylaşacağız. Diğer yazılarımızda da burada aktardığımız otellerin hem nerede olduğunu söyleyip hem de detaylarını vermeye çalışacağız.

Sitenin içerisinde aranırken Kapadokya ile ilgili birçok otel yazısı gördüğünüzde kafanız karışmasın diye bu ilk yazıdan belirtmek istedik. Neyse, siz okumak için sabırsızlanıyor musunuz bilinmez ama biz anlatmak için kendimizi zor tutuyoruz. 🙂

O yüzden lafı fazla dolandırmadan başlayalım. Yazının içeriği şu şekilde:


En İyi Kapadokya Otelleri

Grand Cave Suites

En iyi Kapadokya otelleri derken kastettiğimiz aslında 4 ve 5 yıldızlı Kapadokya otelleri. Tamam bazen işletmenin birden fazla yıldıza sahip olması hizmetin de mükemmel olacağı anlamına gelmiyor ancak burada durum biraz farklı.

Yılın her anında Kapadokya’ya yerli-yabancı turist akını oluyor ve bu yüzden oteller arasında da kıyasıya bir rekabet var. Hal böyle olunca işletmeler de (hele ki adında bolca yıldız olduğunu iddia ediyorsa) gelen turistleri kapabilmek için hizmet konusunda birbirleriyle yarışıyorlar.

Özellikle konfor açısından paraya kıyarım ben diyenler için gelecek bu liste. Çünkü 5 yıldızlı Kapadokya otellerinde, yukarıda bahsettiğimiz nedenlerden ötürü rahat etmeniz için her şey düşünülüyor. Taş süitler, hamamlar, saunalar, yöresel kahvaltılar, dünya mutfaklarından lezzetler ve peri bacası manzaralı açık yüzme havuzları. E daha ne olsun. 🙂
Uçhisar, Göreme, Ürgüp ve Kapadokya’nın daha birçok noktasında hizmet veren lüks otellerden bazıları şu şekilde:

Grand Cave Suites
Double Tree By Hilton Avanos
Perrisia Hotel
Kapadokya Lodge Otel

En Güzel Manzaralı Kapadokya Otelleri

Cappadocia Cave Resort

Aslında Kapadokya’da kalacağınız herhangi bir otelde manzaraya karşı kahvaltı yapmanız çok yüksek bir ihtimal. Çünkü kafanızı nereye çevirirseniz çevirin bir peri bacası, efendime söyleyeyim bir vadi ya da uçan bir balon görmeniz kuvvetle muhtemel.

Ancak yine de, ben azıyla yetinmem bana en güzel manzaralı Kapadokya otelleri lazım, çıkıcam terasa vurucam manzaranın dibine dibine, diyenlerdenseniz elbette otel sahipleri sizleri de düşünmüş. Şöyle Kapadokya’ya hakim bir tepe de ya da balonların güzel izlenebileceği noktalardan birinde konaklamak isterseniz eğer bu alternatiflere göz atabilirsiniz.

Uçhisar, Göreme, Ürgüp ve Kapadokya’nın daha birçok noktasında hizmet veren en güzel manzaraya sahip oteller şu şekilde:

Museum Hotel
Cappadocia Cave Resort & Spa
Tekkaya Cave Hotel


Uygun Fiyatlı Kapadokya Otelleri

Grand Cappadocia Hotel

Bir de en iyi ve en güzel manzaralı Kapadokya otelleri başlıklarında anlattıklarımızın hepsini isteyen fakat bunlar için de mümkün olduğunca az para harcasak ne güzel olur diyenler var. Hemen kendinizi yalnız hissetmeyin öyle, aslında biz çok büyük ve güzel bir topluluğuz :). Uygun fiyatlarla güzel manzaralara karşı kahvaltı yapmak, konforlu yataklarda uyumak bizim de hakkımız.

Neyse efendim, uzatırsak bunun goygoyunu birkaç paragraf daha yapabiliriz. O yüzden hemen Kapadokya’da bulunan hem uygun fiyatlı hem peri bacası ve balon manzaralı hem de hizmetiyle, nereye geldik yahu biz, dedirtmeyen, seyahatinizi burnunuzdan getirmeyecek düzeyde olan otelleri paylaşalım.

Uçhisar, Göreme, Ürgüp ve Kapadokya’nın daha birçok noktasında hizmet veren uygun fiyatlı oteller şu şekilde:

Grand Cappadocia Hotel
Kapadokya Taş Otel
Alexsander CaveCappadocia Inn

Kapadokya Balayı Otelleri

Taşkonaklar

Şimdi bu konu biraz hassas. Her ne kadar buraya gelen her seyahat sever Kapadokya gezisinin diğerlerinden farklı olmasını istiyor olsa da konu balayına geldiğinde işler biraz değişir. Çünkü Kapadokya’ya gelirsiniz, şartlar elvermez ve seyahatiniz kötü geçebilir. Olsun bir daha tekrar gelirsiniz. Ancak balayı gerçekten çok özel bir zaman dilimi olduğu için dikkatli olmak lazım.

O yüzden, Kapadokya balayı otelleri için aşağıda paylaştığımız alternatiflerden başka yerler de araştırmanızı, yani ince eleyip sık dokumanızı tavsiye ederiz. Ayrıca rezervasyonunuzu yaparken balayı çifti olduğunuzu söyleyip, özel hizmetleri var mı sormayı da unutmayın.

Peki onu anladık da, insanın kendini kızgın kumlardan serin sulara atmadığı balayı mı olur derseniz eğer, size cevabımız şöyle: Olur olur, bal gibi olur. Hele ki alternatif balayı rotaları arayan, gezgin ruhlu çiftlerdenseniz ve yurt içinde bir yer arıyorsanız, Kapadokya’yı gözünüz kapalı seçin deriz.

Bol bol manzara, gezilecek birçok nokta, yapılacak sayısız aktivite, eğlenceli Türk Geceleri, balon turları, ATV ile safari yapma imkanı ya da Kapadokya’nın güzel atları ile vadilerinde dolaşma keyfi. Şöyle güzel de bir balayı oteli ayarladınız mı daha ne olsun? değmeyin keyfinize.

Uçhisar, Göreme, Ürgüp ve Kapadokya’nın daha birçok noktasında hizmet veren balayı konseptli oteller şu şekilde:

Dream Of Cappadocia
Mahzen Cave Hotel
Taşkonaklar

Not: Sadece bu otelleri değil, en iyi Kapadokya otelleri (link) ve en güzel manzaralı Kapadokya otelleri (link) bölümlerinden de balayı otelinizi tercih edebilirsiniz.

Kapadokya Pansiyonları

Travelleres Cave Pension

Eğer Kapadokya’ya gittiğinizde pansiyonda kalmayı düşünüyorsanız, çok dikkatli olmanızda fayda var. Neden mi? Siz bizim yazdıklarımızı hiç okumuyor musunuz? 🙂 Kaç kere demedik mi, insan daha buralara gelmeden önce Kapadokya’nın büyüsüne kapılıp orada kalacağı yerin hayalini kurmaya başlıyor diye?

O yüzden seçiminizi iyi yapın ki uygun fiyatlı Kapadokya otelleri (link) bölümünde bahsettiğimiz gibi tatilinizi burnunuzdan getirecek talihsiz durumlar yaşanmasın.

Ha tabi bu demek değil ki Kapadokya’da bulunan pansiyonların hepsi kalite açısından yerlerde. Elbette içlerinde fazla konforlu olmasa da temiz, başınızı güvenle yastığa koyup uyuyabileceğiniz işletmeler de var.

Uçhisar, Göreme, Ürgüp ve Kapadokya’nın daha birçok noktasında hizmet veren Kapadokya pansiyonları şu şekilde:

Eco Life The Dorm Pansiyon
Ayhan Pansiyon
Travellers Cave Pansiyon

Kapadokya Butik Otelleri

Akman Butik Hotel

Şu konuda baştan bir anlaşalım. Adında butik otel gördüğünüz her yer sizin kafanızdaki konsepte uymayabilir. Sıradan bir otelden tutun lüks işletmelere kadar isminde butik geçen yerler bulabilirsiniz. Yani her butik otel aslında sizin hayalinizde canlanan şekilde olmayabiliyor.

Mesela bizim gözümüzün önüne gelen, tarihi bir konak (tabi bu söz konusu Kapadokya olunca kayalara oyulan evlere evriliyor), eski eşyalar, ev kahvaltısı ve güler yüzlü, sıcakkanlı işletme sahipleri oluyor.

Neyse ki Kapadokya butik otelleri bu konuda imdadımıza yetişiyor. Çünkü her tarzdan insana hitap edecek konaklama seçenekleri mevcut. Geleneksel tarza sahip olanlardan jakuzili banyoya sahip butik otellere kadar birçok alternatif var.

Uçhisar, Göreme, Ürgüp ve Kapadokya’nın daha birçok noktasında hizmet veren Kapadokya butik otelleri şu şekilde:

Akman Butik Otel
Hanımkız Konağı Cave Butik Otel
SOS Cave Hotel


Kapadokya Mağara Otelleri

Cappadocia Cave Suites

Kapadokya mağara otelleri denildiğinde aklınıza iki farklı tarz gelmeli. Birincisi, gerçekten kayalara oyulan mağaraların otele çevrilmiş hali olanlar. İkincisi ise mağara oda akımına kendini kaptıran oteller. Aşağıda paylaştığımız oteller arasında her ikisinden de var.

Kapadokya’ya gelmeden önce hemen herkesin aklında ve hayalinde, gerçekten kayaların içinde bulunan mağara otellerden birinde kalmak vardır elbette. Ancak rezervasyonunuzu yapmadan önce dikkat etmeniz gereken bir faktör var o da soğuk.

Özellikle kışın gidecekseniz bu konuyu kalacağınız otel ile iyice bir konuşmanızı tavsiye ediyoruz. Isıtma sisteminin yeterli olması çok önemli. Hatta hiç risk almayayım ben derseniz, kayaların içine oyulmamış ama mağara oda konseptine sahip olan otellerden birini de tercih edebilirsiniz.

Uçhisar, Göreme, Ürgüp ve Kapadokya’nın daha birçok noktasında hizmet veren Kapadokya mağara otelleri şu şekilde:

Azure Cave Suites
Cappadocia Cave Suites
Aren Cave Hotel

Kapadokya’da Kamp

Her gittikleri yerde doğa ile iç içe olmayı isteyen macera sever başka dünyalıları da unutmadık elbette (bu konsepti biz de seviyoruz ama her zaman değil 🙂 ). Çadırınızdan çıktığınızda havada süzülen balon manzarasıyla karşılaşabileceğiniz ya da peri bacaları ile komşu olabileceğiniz bir kamp yapmanız mümkün.

Tabi bunu Kapadokya’da beğendiğiniz herhangi bir köşeye çadır kurarak yapabilirsiniz. Ancak aradığım kamp alanının temiz bir duşu olsun, efendime söyleyeyim elektrik istediğimde rahatça bulabileyim falan derseniz bizim araştırıp bulduğumuz Kapadokya kamp alanları şu şekilde:

Kaya Camping
Panaroma Camping

Son olarak şunu tekrar belirtmek istiyoruz. Bize göre Kapadokya Bölgesi’ne yapılacak bir gezinin, hiçbir aksiliğe yer vermeyecek şekilde dikkatlice planlanması gerekiyor. Çünkü hem Türkiye’de hem de dünyanın hiçbir yerinde Kapadokya’ya benzeyen bir yer yok.

O yüzden, otel seçimini de dikkatli bir şekilde yapmak çok önemli. Sadece bizim yazdıklarımızla da sınırlı kalmadan farklı alternatifleri de değerlendirin ve tatilinizin keyfini çıkarın! 🙂


👇  Bu Yazılarımız da İlginizi Çekebilir 👇

🌍 Kaymaklı Yeraltı Şehri

🌍 Uçhisar Kalesi-Kapadokya’nın Zirvesi

🌍 Ihlara Vadisi-Kapadokya’nın Eşsiz Güzelliği

🌍 Göreme Açık Hava Müzesi


Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı