fbpx
ANADOLUİÇ ANADOLU

Kapadokya’da Gezilecek Yerler
Her biri yüreğimize ayrı bir mutluluk tohumu eken Kapadokya’nın gezilecek yerleri nasıl ortaya çıktı hepimiz az çok biliyoruz. Bundan yaklaşık 50 milyon yıl önce, pireler daha berber, develer de henüz tellal iken kocaman bir iç denizmiş Kapadokya. Çevresinde bulunan yanardağların patlaması sonucunda ortaya çıkan ısı denizi kurutmuş, denizin yerini soğumuş lavların şekillendirdiği yumuşak dokulu, bol kayalıklı derin bir vadi almış…

Sonrası malum. Dünyanın başka hiçbir yerinde rastlayamayacağınız bir coğrafya haline gelen Kapadokya, gidip gören herkesin kulağına ayrı ayrı hikayeler fısıldayan bir masal diyarı haline gelmiş. Peri bacalarının eşsiz güzelliğiyle nam salmış, sunduğu farklı atmosfer ile insanları kendine çekmiş, her geleni sarıp sarmalamış ve onlara bol bol huzur vermiş.

Kapadokya Aşıklar Tepesi

İşte böyle ballandıra ballandıra anlatılınca insanın sürekli gidesi geliyor Kapadokya’ya. Benim ikinci gidişimdi mesela. İlk kez öğrencilik yıllarında gitmiştim. Kapadokya’da gezilecek yerleri başkalarının yönlendirmesiyle görmüştüm. Bu sefer ise farklı oldu elbette. Tam anlamıyla gezdim Kapadokya’nın her yanını.

Ve şunu anladım ki ben yıllar önce Göreme’ye gitmişim ama pek bir şey görememişim. 🙂 Sadece bakmışım etrafa öylesine. Şimdi her yeri gezmiş, görmüş ve beğenmiş bir Merve olarak aktaracağım size hem gördüklerimi hem de hissettiklerimi. O zaman lafı daha fazla uzatmadan Kapadokya turumuza başlayalım. Malum anlatacak çok şey var!


Kapadokya Neden Ölmeden Önce Görülecek Yerler Listesinde Olmalı?

Kapadokya’da gezilecek yerler listesine geçmeden önce şunu iyice bir açıklığa kavuşturmak istiyoruz. Kapadokya neden ölmeden önce görülecek yerler listenizde olmalı? Bu sorunun birden çok yanıtı var aslında fakat ilk cevap aslında çok basit. Çünkü burası gerçek üstü bir yer. Her insanın ömrü boyunca en az bir kere görmesi gereken bir rüya Kapadokya.

Yani nasıl desek? Kapadokya’da güneş doğarken gökyüzünün büründüğü o muhteşem pembemsi kızıllığı, o kızıllığın peri bacalarını renklendirişini, bir yandan da gökyüzünde süzülen rengarenk balonları bir kez de olsa yakından görmeli insan. Çünkü dedik ya burası gerçek üstü bir yer ve dünyanın başka hiçbir yerinde eşi benzeri yok.

Balon turu öncesi Kapadokya

Eh, böyle bir güzelliğin ülkemizde olması da ayrı bir şans ve hatta büyük bir ayrıcalık bizim için. Gidip görünce bunu daha iyi anlıyor insan. Dünyanın farklı dört bir yanından birçok seyahat sever binlerce kilometre yol tepip Kapadokya’yı görmeye geliyorsa, biz de burnumuzun dibinde yer alan bu masal diyarını ölmeden önce bir kez de olsa görmeliyiz öyle değil mi?

Biliyoruz Kapadokya’ya gitmek için yeterince ikna oldunuz fakat son bir şey daha söylemek istiyoruz. İnanın Kapadokya’yı gezmeye başladıkça, güzelliklerini gördükçe ve keşfettikçe her köşesine ayrı ayrı hayran kalacaksınız ve “iyi ki!” diyeceksiniz.

Kapadokya’da Gezilecek Yerler: Peri Bacaları ve Daha Fazlası

Aşıklar Tepesi Kapadokya

Kapadokya Bölgesi bize göre ülkemizdeki en güzel ve en görülesi açık hava müzesi. Her yanı peri bacalarıyla dolu olan Kapadokya’yı gezerken ne yana bakacağını şaşırıp duruyor insan. Üstelik sadece yeryüzündeki peri bacaları da değil, toprağın altına kat kat oyulmuş yer altı şehirleri ile de oldukça ilgi çekici bir destinasyon burası.

Yani hem yerin altında hem yerin üstünde, hatta balona binerseniz gökyüzünde bile, gezilecek görülecek çok yeri var Kapadokya’nın. Hepsini detaylıca ele aldık. Yazması bizden okuması sizden. 🙂

Minicik bir not: Karışıklık yaşanmaması adına gezilecek yerleri sizlere bağlı olduğu ilçeye göre ayırarak anlatmaya karar verdik. Ürgüp, Göreme, Uçhisar, Ortahisar ve Avanos için gezilecek yerleri ayrı başlıkların altında bulabileceksiniz. Listeye, Kapadokya’nın kalbi Göreme’den başlıyoruz.

Kapadokya’da Gezilecek Yerler Haritası

Seyahatimiz sırasında kullandığımız Kapadokya’da gezilecek yerler haritasını buradan da paylaşıyoruz. Haritanın tamamını görüntülemek için resmin altındaki linke tıklamanız yeterli!

Kapadokya'da gezilecek yerler haritası
Google Haritalar’da Açmak İçin Tıklayın!

Göreme’de Gezilecek Yerler

Göreme. Her ne kadar bir beddua gibi gelse de kulağa, hatta “git ama göreme” diye buz gibi esprisi dilden dile dolaşsa da, Kapadokya’da görebileceğiniz en güzel yerlerden biri bize göre. Hatta çevrede peri bacalarının en yoğun bulunduğu bölge olduğu için Kapadokya’nın kalbi olarak da nitelendirebiliriz Göreme’yi.

Ürgüp’ün 5 kilometre batısında, Nevşehir’in ise 12 kilometre doğusunda yer alan Göreme, gizemli ve mistik bir havaya sahip. Ayrıca Kapadokya’da gezilecek tüm yerlerin tam ortasında yer alması nedeniyle konum olarak da oldukça avantajlı. İşte Göreme’de gezilecek yerler.


Göreme Açık Hava Müzesi

Göreme’yi nasıl ki Kapadokya’nın kalbi olarak nitelendirdiysek, Göreme Açık Hava Müzesi de Göreme’nin kalbi. Dolayısıyla burası Kapadokya’da gezilecek yerler arasında en popüler olanlardan. Sizin de listenize alıp, görmeden asla dönmemeniz gereken bir nokta olarak işaretlemenizi öneririz.

Merkeze yaklaşık 2 kilometre uzaklıkta bulunan Göreme Açık Hava Müzesi, 6 Aralık 1985 yılından beri Unesco Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor. 1950 yılında ziyarete açılan müze, ülkemizin en büyük açık hava müzesi olarak da biliniyor.

İçeri girdiğiniz an tarihin tozlu yapraklarında geziyor gibi hissediyorsunuz kendinizi. Kayalardan oyma evler, mutfaklar, kiliseler ile milattan sonra 4. yüzyıla uzanan bir zaman yolculuğuna çıkıyorsunuz. Böylesine özel bir yer için biz de boş durmadık elbette. Göreme Açık Hava Müzesi’nin gezilecek yerlerini de detaylarıyla anlattığımız ayrı bir blog yazısı hazırladık. Aşağıdaki linke tıklayarak oraya ışınlanabilirsiniz.

Göreme Açık Hava Müzesi

Göreme Açık Hava Müzesi Kapadokya gezisi

Güllüdere Vadisi

Göreme’de gezilecek yerler listesinin ikinci sırasında Güllüdere Vadisi var. Gün ışığının etkisi ile renk değiştiren peribacalarıyla ünlü olan bu vadi, Göreme ile Çavuşin Köyü arasında yer alıyor. Adını, gün ışığıyla gül rengine bürünen kayalardan alan Güllüdere Vadisi de Göreme Açık Hava Müzesi gibi 1985 yılında Unesco Dünya Mirası Listesine girmeyi başarmış özel yerlerden biri.

Bununla birlikte Kapadokya’da trekking yapmak için en çok tercih edilen noktalardan biri de olan Güllüdere Vadisi tam 4 kilometrelik bir uzunluğa sahip. Tüm Kapadokya’da olduğu gibi bu vadide de kayalara oyulmuş kiliselerden, manastırlardan ve barınma alanlarından bolca var.

Zemi Vadisi

Uçhisar ile Göreme Açık Hava Müzesi arasında konumlanmış olan Zemi Vadisi, Kapadokya Bölgesi’nde gezilebilecek en ilginç vadilerden biri. Aynı zamanda bölgenin en verimli vadilerinden de biri. Sulak bir alana yayılan Zemi Vadisi’ndeki yürüyüşünüz boyunca karşınıza erik, kayısı, armut, dut gibi farklı meyve ağaçları çıkabilir. Hatta fındık ağaçlarını bile görmeniz mümkün.

Yani Kapadokya’da gezilecek yerler listenize burayı alırsanız, yürüyüşünüzü lezzetli meyveler ile ödüllendirme şansınız da var. Diğer vadilerde olduğu gibi bu yürüyüş yolu üzerinde de kayalara oyulmuş birçok kilise ve barınak örneği ile karşılaşacaksınız.

Göremede gezilecek yerler

Aşk Vadisi

Kapadokya’da geniş açılı, güzel manzaralı yer denildiğinde akla gelen ilk yerlerden biri Aşk Vadisi. Güzel Atları Diyar’ında gürültüden ve stresten uzak zaman geçiren misafirlerine 360 derecelik muazzam bir panoramik manzara sunan Aşk ya da diğer adıyla Aşıklar Vadisi mutlaka uğramanız gereken bir nokta.

Buraya ulaşım da oldukça kolay. Navigasyona yazmanız yeterli. Araç ile belli bir noktaya kadar geldikten sonra Aşk Vadisi’ne ulaşabilmek için biraz yürümeniz gerekiyor ama yolun sonunda da sizi muhteşem bir manzara bekliyor.

Aşıklar Tepesi

Göreme’de gezilecek yerler listesinin son maddesine ufak bir uyarı ile başlayalım. Aşıklar Tepesi olarak adlandırılan bu yerin gerçek adı aslında Aydın Kırağı. Fakat son zamanlarda Aşıklar Tepesi ya da Sunset Point olarak adlandırılmaya başlanınca eski adını pek bilen de kullanan da kalmamış. Haritada bulamazsanız aklınızda bulunsun.

Göreme Merkez’de yüksekçe bir noktada bulunan Aşıklar Tepesi, “Kapadokya’da balon manzarası nereden izlenmeli” sorunuza alacağınız en popüler cevaplardan biri. Ayrıca arka fonunuza peri bacalarını alıp çekileceğiniz o güzel profil fotoğraflarının da baş aktörü. O yüzden Kapadokya’da gezilecek yerler listenize Aşıklar Tepesi’ni almadan, manzarayı doya doya izlemeden dönmeyin deriz.

Uçhisar’da Gezilecek Yerler

Kapadokya, genel olarak inişi, çıkışı, yokuşu pek olmayan bir bölge. Bunun sebebi de aslında buraların eskiden iç deniz olması. Bu durumun tek istisnası ise Uçhisar. Yani, dümdüz bir vadi üzerine kurulu olan Kapadokya’yı en yüksek noktadan izlemek isteyenlere Kapadokya’nın zirvesi olan Uçhisar’ı tavsiye ediyoruz.

Ayrıca Uçhisar tarih kokan taş evleri, kalesi ve vadileriyle zamanla öyle turistik bir nokta haline gelmiş ki en lüks butik otellerin toplandığı bölge olmuş. Nevşehir’in 6 kilometre doğusunda kalan Uçhisar’da gezilecek yerleri bu başlık altında topladık.

Uçhisar Kalesi Kapadokya Manzarası

Uçhisar Kalesi

Sayamadığımız bilmem kaç basamağı çıkıp, nefes nefese kaldığınız ama zirveye ulaştığınız noktada bulutlarla kavuştuğunuz yer Uçhisar Kalesi. Öyle rüzgarlı ki zirve, hem uçuruyor hem de özgür kılıyor ruhları. Gözünüzü kapattığınız anda bir kuş gibi havalanıp tüm Kapadokya’yı turlayıp geri geliyor gibi hissediyorsunuz.

Böyle hızlı giriş yapmamızın bir sebebi var elbette. Heyecanımızı mazur görün. Çünkü Uçhisar Kalesi Kapadokya’da gezilecek yerler listesinin en nadide parçalarından. Kapadokya’yı 3 boyutlu bir halı gibi ayaklarınızın altında seren bir yerin hak ettiği de bundan daha azı olamazdı elbette.

İki devasa peri bacasının birbirine sokulmasıyla ortaya çıkmış olan Uçhisar Kalesi, Erciyes’ten Hasan Dağı’na kadar bütün alanı gözlemleyebildiğiniz bir nokta olduğu için Kapadokya’nın Gözü unvanını da taşıyor. Yüksekliği 100 metreyi bulan bu iki peri bacasından büyüğü Ağanın Kalesi küçüğü ise Çavuşun Kalesi olarak adlandırılıyor.

Bu arada Kapadokya’nın Gözü unvanının aslında çok eski dönemlere kadar dayandığını da söyleyelim. Kapadokya’da yerleşimin ilk başladığı zamanlardan itibaren gizlenme ve savunma yeri olarak kullanılan kale, Selçuklular Dönemi’nde de gözetleme amaçlı kullanılmış.

Bu özel yer için daha fazla gevezelik etmeden Kapadokya’da gezilecek yerlerin diğer maddelerine geçeceğiz artık. “Aa nasıl oldu da çenenizi tutabildiniz” diye aklınızdan geçtiyse eğer hemen ümitlenmeyin öyle. Çünkü, tıpkı Göreme Açık Hava Müzesi gibi Uçhisar Kalesi hakkında tüm bilgileri de bu yazıya sığdıramadık. Aşağıdaki linke tıklayarak buranın tüm detaylarını anlatığımız yazımıza uçabilirsiniz.

Uçhisar Kalesi – Kapadokya’nın Zirvesi

Kapadokya vadileri

Güvercinlik Vadisi

Güvercinlik Vadisi, Kapadokya’da yer alan en özel vadilerden biri. Üstelik eşsiz rotasıyla harika bir trekking alanı. Nevşehir – Ürgüp yolu üzerinde olması sebebiyle de seyahat severlerin Kapadokya’da gezilecek yerler listelerinde mutlaka bulunan popüler bir yer. Yani öyle popüler dediysek de hemen gözünüz korkmasın. Mesela biz gittiğimizde parkurda kimsecikler yoktu bizden başka. Vadi oldukça büyük bir alana yayıldığından kalabalık olsa bile sizi rahatsız etmeyecektir.


Yürüyüş yaparken dikkatinizi çekecek olan kayalar üzerine insanlar tarafından güvercinlerin yuva yapması için oyulmuş minik delikler, Güvercinlik Vadisi’nin bir diğer alameti farikası. Vakti zamanında güvercin yetiştiriciliği yapan insanların orada yaşayan ve çiftleşerek çoğalan güvercinlerin gübre ve yumurtalarından faydalandığı bu yuvalar şimdilerde vadide çekilen fotoğrafların en estetik objeleri.

Kısacası, 4 kilometre uzunluğundaki bu sessiz, sakin ve güzel parkurda yürümenin Kapadokya gezinize ayrı bir tat katacağı kesin. O yüzden Güvercinlik Vadisi için de ayrı bir yazı hazırladık. Okumak için aşağıdaki linke tıklamanız yeterli.

Güvercinlik Vadisi

Nazar Boncuklu Ağaç Kapadokya

O Ağacın Altı

Uçhisar’da gezilecek yerler listesinde sıra geldi buraların peri bacalarından sonra belki de en meşhur yerine. Kapadokya resimlerinde bolca karşımıza çıkan, en az peri bacaları kadar ilgi gören ve hatta fotoğraf çektirmek için sıra beklenen yer. Daha leb demeden leblebiyi anladınız siz elbette. Tabi ki bu yer O Ağacın Altı. 🙂

Kapadokya’da farklı bölgelerde nazar boncuklarıyla süslenmiş birçok ağaç var aslında. Fakat en meşhuru Uçhisar’ın hemen yanıbaşında konumlanmış bir işletmenin bahçesinde bulunanı. O Ağacın Altı aynı zamanda 360 derecelik Kapadokya manzarasıyla da uğrak noktası.

Cevizli

Uçhisar Kalesi’nin yakınlarında bulunan ve peri bacası deresi olarak da anılan Cevizli, gördüğünüz zaman “bunlar tıpkı eve benziyor” diyeceğiniz peri bacalarıyla nam salmış. Cevizli’de bulunan ev tipi peri bacaları, çok eski zamanlarda sığınak, biraz daha günümüze yaklaştıkça da güvercinlik olarak kullanılmış. İlginizi çekecek olan bu kayadan oyma evcikler, şimdilerde ise cafe, pansiyon ve hediyelik eşya satan dükkanlara dönüşmüş.

Aşıklar Vadisi Kapadokya

Kocabağ Şarapçılık

Kapadokya Bölgesi’ne gelenlerin yaptığı en yaygın aktivitelerden biri de şarap tadımı. Bölgede üzüm bağcılığının yaygın olması şarap yapımını da beraberinde getirmiş. Adını üzün bağlarından alan Yeşilyurt Köyü’nde bulunan Kocabağ Şaraphanesi de buraların en ünlü şarapçılarından. Buraya gelerek istediğiniz şarapları tadabilir ve beğendiklerinizden satın alabilirsiniz. Fiyatlar ise her keseye uydurulabilir düzeyde.

Avanos’ta Gezilecek Yerler

Nevşehir’in doğusunda yer alan Avanos, Kızılırmak’ın iki yakasına kurulmuş bir yerleşim yeri ve aslında bundan çok daha fazlası. Çünkü Avanos, toprağın emek emek sanata dönüştüğü en özel bölgelerinden biri Kapadokya’nın.

Çömlek yapımı ve halıcılık gibi eskimeyen el sanatlarının hala devam ettiği, leziz şarapların özenle üretildiği Avanos gezilecek yerler açısından da Kapadokya’nın diğer noktalarından eksik kalmıyor. Eşsiz güzellikteki peri bacaları, geniş vadileri ve ilgi çekici yeraltı şehirleriyle buraların en önemli turistik yerlerinden biri olarak misafirlerini ağırlıyor.

Siz tüm bunların yanına bir de çömlek yapımını kendiniz deneyimlemeyi eklerseniz eğer, Kapadokya geziniz sırasında en çok eğleneceğiniz yerlerden biri olarak kalbinizde kalacak Avanos.

Kapadokya Paşabağ Vadisi

Paşabağ Vadisi

Avanos merkeze yaklaşık 5 kilometre uzklıkta bulunan Paşabağ Vadisi, (bir diğer adı ile Rahipler Vadisi) Avanos Bölgesi’nde mutlaka ziyaret etmeniz gereken bir nokta. Çünkü, her yerde rastlayamayacağınız o meşhur şapkalı peribacalarını burada bolca görebilirsiniz.

Paşabağ Vadisi, bu karakteristik özelliği dışında tarihi açıdan da önemli bir yere sahip. Burası, Hristiyanlığın ilk dönemlerinde din adamları tarafından inzivaya çekilme, kendilerini dinlerine adama ve korunma amaçlı kullanılmış. Vadinin ortasında bulunan üç şapkalı peri bacasında 15 yıl boyunca inzivaya çekildiğine inanılan Aziz Simeon’a adanmış bir şapel ve karşı tarafında da bir manastır bulunuyor.

Kapadokya’ya gelen hemen hemen her seyahat severin gezilecek yerler listesinde mutlaka bulunan Paşabağ Vadisi’nde develer ile tur atma ya da size hatıra kalacak eğlenceli fotoğraflar çekinme imkanınız da var.

Devrent Vadisi

Devrent Vadisi ya da bir diğer adı ile Hayal Vadisi, Kapadokya’da gezilecek yerler listesinin en ilginç noktalarından. Çünkü burası, yediden yetmişe herkesi çocuklar gibi hayali kahramanlar yaratmaya davet ediyor. Yani Dervent Vadisi, Kapadokya’da gezilecek diğer vadilerden biraz farklılık gösteriyor.

Burada kayadan oyma evler, kiliseler, şapeller yok. Fakat gün batımında pembeleşen, şekilleriyle insanın hayal gücünü zorlayan, hayal kurduran peri bacaları var. En çok deve şeklindeki peribacasıyla ünlenmiş olan Devrent Vadisi’ne gidip dolaşmaya başladığınızda bakalım birbirinden farklı şekillerde olan diğer peri bacaları sizin hayalinizde nasıl canlanacak?

Kapadokya hediyelik eşya dükkanı

Güray Museum

Toprağı şekillendirme sanatı olan çömlekçiliğin Avanos’u turistik olarak ön plana çıkarmasının yanı sıra, burada yaşayan halk için önemli bir gelir kaynağı olma görevi de var. Hal böyle olunca, her ay binlerce turist ağırlayan Avanos’ta, babadan oğula geçen bu sanatın tarihi gelişimini gösteren bir müze açılması planlanmış.

Güray Museum, Kapadokya’nın ruhuna uygun olarak, kayaya oyularak inşa edilmiş. Yerden 20 metre aşağıda, 1600 metrekarelik bir alana, son derece modern bir sanat müzesi olarak ziyarete açılan Güray Museum, mimari yapısı ve konsepti ile dünyanın ilk ve tek yer altı seramik müzesi olma özelliğini taşıyor.

Kapadokya geziniz sırasında çömlek konusuna ayrı bir ilgi duymaya başlarsanız Avanos’ta gezilecek yerler listenize Güray Museum’u da almanızı tavsiye ederiz.

Halı dokuma sanatı Kapadokya

Saç Müzesi

Dışarıdan bakınca hiç de müze gibi durmayan bir çömlek mağazasının iç tarafında yer alıyor Saç Müzesi. Hem hikayesiyle hem de dünya çapında bir eşinin daha olmamasıyla oldukça enteresan bir yer burası. Hatta öyle ki Saç Müzesi, dünyanın en ilginç 15 müzesi arasında 6. sırada kendisine yer bulmuş.

Avanos’a geldiğinizde Chez Galip’in çömlek atölyesine uğrarsanız zaten Saç Müzesi’ni de göreceğiniz için buradan daha fazla detay vermeyeceğiz ama böyle bir müzenin nasıl ortaya çıktığını öğrenmek isterseniz eğer aşağıdaki linke tıklamanız yeterli.

Saç Müzesi ve Hikayesi

Kapadokya çömlek atölyesi çömlek yapımı

Çömlek Yapım Atölyeleri

Avanos merkezde karşınıza çıkacak olan çömlek yapım atölyeleri, kuşaktan kuşağa süregelmiş olan toprağa şekil verme sanatını sizin de denemenize olanak sağlıyor. 18 maddelik Kapadokya’da yapılacak aktiviteler listemizde de bulunan bu deneyimi, zamanınız varsa eğer, mutlaka ama mutlaka listenize almanızı öneriyoruz.

Şahsen ben (Merve), aşırı eğlendim çanak çömlek yapmaya çalışırken. Tabi bunda çömlek yapmayı öğreten hocamızın çok esprili olması en büyük etkenlerden biriydi. Yani genel olarak güzel vakit geçirmenizi sağlayan bir etkinlik bu. Ortaya çıkan eşsiz eserimi eve getirip boyadım tabii ki. Şuan mumluk olarak kullanıyoruz kendisini. O tatlı anımı da mumluğa her baktığımda anımsıyorum.


Unutmadan, bu atölyeler aynı zamanda mağaza olarak da hizmet veriyor. Ben de gitmişken evimize toprak kaseler almayı ihmal etmemiştim tabi ki. Hem de Furkan’ın “nasıl taşıyacağız bunları onca yol” diye vır vır söylenmesine kulak asmadan. Şimdi ben onlarla fırında sütlaç yapıyorum. Furkan da afiyetle yiyor. Yerken de hiç söylenmiyor. Kararı size bırakıyorum. 🤔

Kapadokya Manzarası

Zelve Açık Hava Müzesi

Zelve Açık Hava Müzesi, Kapadokya vadileri arasında insanlar tarafından en uzun süre kullanılan yerleşim yeri olarak biliniyor. Hatta öyle ki Zelve Vadisi, 1950’li yıllara kadar köy olarak kullanılmış. İnsanlar o zamana kadar burada bulunan kaya evlerde yaşıyorlarmış. 1950’li yıllardan sonra ise vadiye 2 kilometre kadar uzakta kurulan yeni Zelve Köyü’ne taşınmışlar.

Hem yakın geçmişe kadar hala insan hayatına ev sahipliği yapmış olması, hem barındırdığı eşsiz tarih, hem de sürprizlerle dolu yürüyüş rotası sayesinde -bize göre- Zelve Vadisi buraların en eşsiz vadilerinden biri. Biz de bu durumun hakkını verdik ve Zelve Açık Hava Müzesi hakkında daha kapsamlı bir yazı hazırladık. Kapadokya’da gezilecek yerler listenize burayı alacaksanız eğer göz atmanızı tavsiye ederiz.

Zelve Açık Hava Müzesi

Kapadokya deve

Çavuşin Köyü

Çavuşin Köyü, Kapadokya’nın kiliseleri ile ünlü bir noktası. Çünkü burada vakti zamanında birçok Hristiyan derviş yaşamış. Roma döneminde gördükleri baskıya rağmen Hristiyanlığı yaymak için çalışmalar yapan dervişler, askerlerden saklanabilmek için Çavuşin bölgesindeki kayaları oyarak kendilerine sığınacak mekanlar ve ibadet yerleri inşa etmişler.

Bunlardan, yapımı 5. yüzyıla tarihlenen ve Kapadokya’nın en eski kilisesi olarak bilinen Vaftizci Yahya Kilisesi ile birlikte Çavuşin Kilisesi, Üç Haçlı Kilise ve Aziz Jean Kilisesi adını bir çırpıda sayabildiklerimizden.

Avanos yolu üzerinde yer alan ve Göreme’ye 2 kilometre uzaklıkta bulunan Çavuşin Köyü, nedendir bilinmez, Kapadokya turuna çıkanların genellikle uğramadan geçtikleri bir nokta. Belki de bu sayede burası Kapadokya’nın az keşfedilen yerlerinden. Tavsiye ederiz.

Ürgüp’te Gezilecek Yerler

Nevşehir il merkezine 20 kilometre uzaklıkta bulunan Ürgüp, Kapadokya Bölgesi’nin en büyük ve en kalabalık yerleşim yeri. Diğer ilçelerden farklı olarak, Ürgüp’ün merkezinde peri bacası bulunmuyor. Burada daha çok kayaların içi oyularak yapılan birbirinden güzel ve özel olan taş konakları göreceksiniz. Ürgüp’te gezilecek yerlere geçmeden önce bu konakların işçiliğini yakından görebilmek adına kendinizi sokaklara bi’ atın deriz.

Oralara kadar gitmişken eğlenmek isteyenler için de Ürgüp’ün gece hayatı bakımından en hareketli ve en kalabalık ilçe olduğunu söylemeden geçmeyelim ve Kapadokya’da gezilecek yerler listemize Ürgüp ve çevresindekilerle son sürat devam edelim.

Üç Güzeller Kapadokya

Üç Güzeller

Üç Güzeller olarak adlandırılan peri bacaları, Kapadokya’nın Unesco Dünya Mirası Listesine giren bir başka eşsiz köşesi. Yerli ve yabancı turistler tarafından büyük ilgi gören Üç Güzeller, ikisi büyük biri küçük olmak üzere, çekirdek bir aile misali misafirlerini karşılıyor.

Geleni gideni hiç eksik olmayan Üç Güzeller ailesi, Kapadokya’da en çok fotoğraf çekilen yerler arasında ilk sıraya yerleşmiş durumda. Tabi Üç Güzeller’in güzel siluetine bir de gün batımının eşsiz kızıllığı eklenince, en amatör çekimlerde bile efsane fotoğraflar ortaya çıkıyor. Girişi ücretli değil, uğrayın deriz.

Asmalı Konak

Bir zamanların reyting rekorları kıran hatta final bölümü sinema filmi olarak çekilen Asmalı Konak dizisi hatırlayanlar parmak kaldırsın bakalım. Tamam, bu kadar mıyız? Hadi o zaman yaşı 30’a bir veya birkaç kalanlar ve 30+’lar olarak birbirimize kocaman bir sarılalım önce. 🙁

Sonra da mutlu haberi verelim. Dizinin çekimlerinin yapıldığı konak Ürgüp’te bulunuyor. Seymen ile Bahar’ın dillere destan aşkını anlatan dizinin hayranlarından biriyseniz eğer Asmalı Konak’ı gezmek için zaman ayırmak isteyebilirsiniz diye düşündük.

Diziyi izlemeyenler için de buranın Ürgüp’ün meşhur taş oyma konaklarının en güzel ve en görkemli örneklerinden biri olduğunu belirtelim. Kapadokya’da yaşayan insanların günlük rutinlerini, yaşadıkları yerleri ve yaşam tarzlarını merak ediyorsanız eğer Asmalı Konak’ı ziyaret etmenizi öneririz.


Temenni Tepesi

Ürgüp’ün hemen her yerinden görülebilen Temenni Tepesi, adını burada bulunan türbeye çaput bağlanıp dilek dilenmesinden almış ama tek özelliği bu değil elbette. Burası 80 metre yüksekliğiyle Ürgüp manzarasını panoramik olarak gözlerinizin önüne sermesiyle meşhur.

Seyir balkonuna çıkmak için kayalara oyularak açılmış yaklaşık 100 metre uzunluğundaki bir tünelden geçtikten sonra enfes bir manzara ile karşılaşıyorsunuz. Hatta hava güzelse Erciyes’in zirvesini bile görebildiğiniz söyleniyor.

Turasan Şarapçılık

Kapadokya’da en çok yapılan aktivitelerden birinin de şarap tadımı olduğunu söylemiştik. Özellikle şarap sevenlerin asla atlamadığı bir etkinlik olan, çeşit çeşit şarapların tadına bakarak beğendiklerinizi satın alabileceğiniz şarap evleri Kapadokya’da birkaç noktada yer alıyor.

Yukarıda Uçhisar’da bulunan Kocabağ Şarapçılık’tan bahsetmiştik. Şimdi sırada Turasan Şarapçılık var. Turasan Şarapçılık Erciyes eteklerinde yer alan ve kendisine ait olan bağlarda üzümlerini yetiştirerek şaraplarını üretmesi ile meşhur. Eğer üretimin nasıl yapıldığını gözlerinizle görmek isterseniz size bu fırsatı da sunuyor. Ancak bunun için hafta içi gitmeniz gerektiğini söylemeden geçmeyelim.

Ortahisar’da Gezilecek Yerler

Ortahisar, Nevşehir’e bağlı çok şirin bir kasaba. Aynı zamanda Kapadokya’nın turizme açılan ilk bölgesi olma özelliğini de taşıyor. Aynı zamanda burası, Kapadokya’nın kendine has yöresel yaşantısını en yakından görebileceğiniz yerlerden de biri.

Tabii turizme açılmasıyla bir takım değişikliklere uğraması da kaçınılmaz olmuş. Neyse ki taş oymacılığının en güzel örnekleri olan ve insanı kendine hayran bırakan taş evlerin dokusuna dokunulmamış. Bu taş evlerin çoğu günümüzde butik otel olarak hizmet veriyor.

Uçhisar Kalesi Güvercinlik Vadisi Kapadokya

Ortahisar Kalesi

Bulunduğu ilçeden adını alan Ortahisar Kalesi, Kapadokya’nın en büyük peribacası olarak da biliniyor. Geçmişte Bizanslılar, Romalılar, Osmanlılar ve daha birçok uygarlık tarafından sığınma ve savunma amaçlı kullanılan bu yapı şimdilerde bölgenin en çok ilgi çeken yerlerinden.

Dünyada oluşturulan ilk çok katlı yerleşimlerin en bilinenlerinden biri de olan Ortahisar Kalesi (evet evet doğru bildiniz ilk gökdelen), haliyle kasabada ilk yerleşimin başladığı yer de olmuş. Kalenin içinde birbiri ile bağlantılı tüneller, odalar ve koridorlar bulunuyor. 86 metre yüksekliği ile Kapadokya’nın en yüksek yerlerinden biri olan kale, günümüzde içinde oturabileceğiniz kafelerle gezilecek yerler listemize giriyor.

Ihlara Vadisi

Ihlara Vadisi

Hasan Dağı’nın lav püskürtmesiyle oluşan Ihlara Vadisi, Kapadokya Bölgesi’nde görmeniz gereken en özel noktalardan. 120 metre derinliği ve 14 kilometre uzunluğu ile dünyanın en büyük kanyonları arasında adından söz ettiren Ihlara Vadisi, bu çevrede görmeye alıştığınız tek renk coğrafyaya yeşille karşılık vermesiyle de dikkat çekiyor.

397 basamak inerek ulaşıp, ortasından geçen Melendiz Çayı’yla, asırlar öncesinden kalan kiliseleriyle ve eşsiz doğasıyla birlikte enfes vakit geçirdiğiniz bir yer burası. Öyle huzurlu, öyle güzel bir destinasyon ki, biraz uzak olmasına rağmen mutlaka ama mutlaka Kapadokya’da gezilecek yerler listenize almanızı tavsiye ediyoruz.

Bununla da yetinmeyip sizi gaza getirmek için hazırladığımız Ihlara Vadisi yazısının linkini aşağıda paylaşıyoruz.

Ihlara Vadisi – Kapadokya’nın Eşsiz Güzelliği

Yer Altı Şehirleri

Gizemi hala çözülememiş, hepsi birbiriyle bağlantılı olan yer altı şehirleri Kapadokya’da gezilecek en ilginç noktalar arasında yer alıyor. Henüz yaklaşık 40 tanesinin ziyarete açılabildiği yer altı şehirlerinden Kapadokya Bölgesi’nde 150 – 200 tane arasında olduğu tahmin ediliyor.

Yerin altına doğru oyularak yapılan bu şehirlerin içine girip “vay bee başka dünyalar da var gerçekten” demek Kapadokya gezisinde yaşanacak en özel deneyimlerden. Biz de bu durumu göz önünde bulundurarak yer altı şehirlerinden en çok ziyaret edilen 2 tanesini sizler için anlattık.

Kapadokya yer altı şehirleri Kaymaklı Yer Altı Şehri

Kaymaklı Yer Altı Şehri

Kapadokya Bölgesi’nde bulunan en büyük yer altı şehirlerinden biri Kaymaklı Yer Altı Şehri. Nevşehir’e yaklaşık 20 kilometre mesafedeki Kaymaklı kasabasında bulunan bu yer altı şehri 1984’den beri Unesco Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor.

Kaymaklı Yer Altı Şehri’nin en büyük özelliklerinden biri yerden 8 kat derine inerek inşa edilmiş olması. Ancak günümüzde güvenlik nedeniyle sadece 4 katı ziyarete açık. Oturma alanları, yatak odaları ve kiler gibi tüm yaşam alanlarını gördüğünüz yer altı şehrinde daracık tünellerden geçerek inilen her katı gezdikçe insan bir kat daha fazla hayret ediyor.

Kaymaklı Yer Altı Şehri’nin bu yazıya sığdıramadığımız daha birçok özelliği var. Eğer Kapadokya’da gezilecek yerler listenize burayı almaya karar verdiyseniz veya karar vermek için biraz daha yardıma ihtiyacınız varsa aşağıdaki linke tıklayarak yazımızı incelemenizi tavsiye ederiz.

Kaymaklı Yer Altı Şehri

Derinkuyu Yer Altı Şehri

Kapadokya Bölgesi’nin en geniş, en büyük, en derin ve en ilginç yer altı şehirlerinin ilk sırasında yer alıyor Derinkuyu Yer Altı Şehri. Nevşehir’e 30 kilometre mesafede bulunan bu yer altı şehrinin 8 katı da ziyarete açık durumda.

Şu anki derinliği 50 metre olan Derinkuyu Yer Altı Şehri’nde yaklaşık 35 metre kadar daha derine inilebileceği de düşünülüyor. Yani tamamı temizlenebilirse eğer 12 ya da 13 katın bulunduğu tahmin ediliyor. Tam adı gibi derin bir yer altı şehri burası. Merkeze biraz uzak olsa da Kapadokya’da gezilecek yerler listesine almaya değer yerlerden.


👇  Bu Yazılarımız da İlginizi Çekebilir 👇

🌍 Kapadokya Otelleri – Kapadokya’da Nerede Kalınır?

🌍 Uçhisar Kalesi-Kapadokya’nın Zirvesi

🌍 Ihlara Vadisi-Kapadokya’nın Eşsiz Güzelliği

🌍 Göreme Açık Hava Müzesi


Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı