fbpx
ANADOLUİÇ ANADOLU

Kapadokya’da Ne Yenir, Nerede Yenir?
Kapadokya’da ne yenir, her seyahat öncesinde olduğu gibi Kapadokya gezisinden önce de başka dünyalıların aklına takılan en önemli sorulardan biridir diye düşünüyoruz. Nasıl olmasın? İyi bir gezi deneyimi yaşayabilmek için karınların tok, sırtların pek olması şart.

Hatta öyle ki, Gaziantep gibi gurme bir şehrine giderseniz eğer, her köşe başında enfes bir lezzetle midenize sürekli bayram ettirebilme ihtimali, şehirde gezilecek yerlerin önüne bile geçebiliyor. Neyse ki bu durum Kapadokya’da geçerli değil. Çünkü Kapadokya mutfağı öyle dillere destan lezzetlere, tadına doyulmaz yemeklere sahip değil. Bu sayede yenilecek yemekler gezilecek destinasyonların önüne geçmiyor.

Tabi böyle dedik diye hemen yelkenleri suya indirmeyin. Kapadokya yemekleri arasında güzel lezzetler de var elbette. Sadece ülkemizin gurme şehirleri ile arasında ufak bir fark var. Öyle her restoranda damakta tat bırakacak bir lezzet alamıyorsunuz. Turistlerin buraya gelme sebebinin yemeklerden daha çok doğa harikası peri bacaları olduğunu düşünürsek bu da gayet normal geldi bize açıkçası. O yüzden, özellikle seyahatlerimiz sırasında homini gırtlağa fazlasıyla düşkün olsak da bizim gözümüze fazla batmadı bu durum.

Kapadokya'da en iyi yemek nerede yenir?

Neyse efendim lafı fazla uzatmadan olayın özüne dönelim. Özellikle (her ne kadar tam olarak bu yöreye özgü bir yemek olmasa da) testi kebabı bizce Kapadokya’ya geldiğinizde mutlaka tatmanız gereken lezzetlerden biri. Yazının ilk kısmını, Kapadokya’da ne yenir sorusunun diğer cevapları için ayırdık. İkinci kısmında da Kapadokya’da ne, nerede yenir onu anlatmaya çalıştık.


Bu arada, iyi hoş diyorsun da ben daha kalacağım yeri ayarlamadım ne yapsak acaba diye düşünüyorsanız eğer bizde onun çözümü de var. Her konseptten Kapadokya otellerini listelediğimiz aşağıdaki yazımıza göz atmanız yeterli.

Kapadokya Otelleri – Kapadokya’da Nerede Kalınır, Konaklama Tavsiyeleri

Kapadokya’da Ne Yenir?

Biraz önce de belirttiğimiz gibi Kapadokya Mutfağı, hemen yanı başında bulunan Kayseri Mutfağı veya biraz daha doğusunda yer alan Türkiye’nin gurme mutfağı Gaziantep kadar meşhur değil. Ağırlıklı olarak turistlere yönelik yemekleri bulabileceğiniz bir yer burası. Ancak yine de Kapadokya’nın da kendine özgü yöresel yemekleri var elbette.

Baştan söyleyelim. Burası tam et kafalara göre bir yer. Çünkü, bölgede küçükbaş hayvancılığın yaygın olması nedeniyle gittiğiniz restoranlardaki menülerde ağırlıklı olarak et yemekleri oluyor. Buralarda çömlekçiliğin meşhur olduğunu da göz önünde bulundurduğunuzda, bol bol güveçte pişen et yiyeceksiniz desek pek yanlış olmaz. Neyse, daha fazla uzatmadan Kapadokya’da ne yenir listelemeye başlayalım.

Testi Kebabı

Testi Kebabı

Kapadokya mutfağının en önemli lezzetlerinin bakliyat ve et yemeklerinden oluştuğunu söylemiştik. Bunların en başında geleni de hiç şüphesiz testi kebabı. Her ne kadar esasında Yozgat’a ait bir yemek olsa da Avanos çömleklerinin getirdiği gücü arkasına alan Kapadokya, testi kebabı konusunda bir adım öne geçmiş diyebiliriz.

Hatta testi kebabının sunumu konusunda Kapadokya yöresinin eline kimse su dökemez desek abartmış olmayız. Tam olarak nasıl tarif etsek bilemiyoruz ama kısaca yanar dönerli bir sunum yapıldığını söyleyebiliriz. Daha fazla detay isterseniz instagram hesabımızdaki önce çıkan Kapadokya hikayelerine bakmanız yeterli.

Neyse efendim, çömleğin içerisinde sebzelerle birlikte pişen bol et sofraya alevler içerisindeki minik bir tepsi ile getiriliyor. Daha sonra çömlek ortadan ikiye kırılıyor ve yemeniz için önünüze bırakılıyor. Eh biraz hayal ettiyseniz zaten Kapadokya’da ne yenir sorusunun olağan cevabının testi kebabı olduğunu daha fazla anlatmaya gerek yok diye düşünüyoruz.

Peki Kapadokya’da testi kebabı nerede yenir, diye sorarsanız size aşağıda Göreme’de ne nerede yenir kısmında da paylaştığımız Cappadocian Restoranı öneririz.

Köftür

Köftür Kapadokya

Köftürü Kapadokya’da gezerken sağda solda gördüğünüzde ne olduğuna pek anlam veremiyorsunuz pek. O yüzden biz size köftüre Anadolu Jelibonu dendiğini baştan söyleyelim de eğer denemeye karar verirseniz gitmeden önce ne olduğu ile ilgili bir fikriniz olsun. Sonra ekşi diye düşünerek ağzınıza atıp şekerli bir tat alınca hiç hoş olmuyor.

Uzun lafın kısası köftür, Kapadokya Bölgesi’nde bolca olan üzümlerden yapılan bir çeşit tatlı. İçerisinde tamamen doğal şeker olduğu için kalorisi de oldukça düşük ve sağlıklı.


Yaprak Sarma

Yine aslında sadece merkez ile sınırlı kalmayıp Kapadokya Bölgesi olarak adlandırılan çevrede meşhur olan bir diğer tat, yaprak sarma. Bunun sebebi de elbette üzüm bağları. Böyle bol yoğurtlu, üzerine salça soslu sarmayı yazarken bile canımız çekmedi desek yalan söylemiş oluruz.

Biz Kayseri gezimiz sırasında yemiş ve çok beğenmiştik. Böyle ana yemek olarak değil belki ama testi kebabı öncesinde atıştırmalık olarak söylenebilir.

Kuru Kaymak

Kuru kaymak Kapadokya

Şimdi bahsedeceğimiz lezzete biraz dikkat etmenizi öneriyoruz. Çünkü bu öyle her yerde bulabileceğiniz bir şey değil. Kuru kaymak, Türkiye’de sadece Nevşehir’in Kaymaklı Köyü’nde (evet evet köy ismini kaymaktan almış) ve Doğu Anadolu’nun bazı noktalarında sınırlı olarak üretiliyor. Bunun sebebi de yapımının gerçekten çok zahmetli olması.

Uzunca bir süre kaynatılan sütün boza kıvamına gelmesinin ardından ortaya çıkan kaymak sonrasında birkaç gün boyunca kurtuluyor ve böylelikle kuru kaymak hazır hale geliyor. E bu kadar zahmetin sonucunda da elbette ortaya efsane bir lezzet çıkıyor. Fakat biraz önce de bahsettiğimiz gibi yapımının son zamanlarda çok sınırlı olması nedeniyle artık yavaş yavaş Anadolu’nun kaybolan lezzetleri arasında yerini alıyor.

Eğer Kapadokya’ya geldiğinizde kuru kaymak yemek isterseniz, sizin de biraz zahmete katlanıp Kaymaklı Köyü’ne gitmeniz gerekiyor.

Saç Kavurma

Saç kavurma

Yine aslında Kapadokya’ya has olmayan ama özellikle turistlere en çok tavsiye edilen yemeklerden biri saç kavurma. Bölgede hayvancılığın yaygın olmasına bağlı olarak etlerin de lezzetli olduğunu söyleyebiliriz. Yani Kapadokya’da yemek yerken saç kavurma da tercih edilebilir.

Kapadokya’da Ne, Nerede Yenir?

Yukarıda paylaştığımız yemekler biraz et ve atıştırmalık ağırlıklı oldu ve daha çok sebze yemekleri sevenleri üzdük biliyoruz ama Kapadokya’da yemek alternatifleri üç aşağı beş yukarı bu şekilde. Buranın esas olayının peri bacaları ve yer altı şehirleri gibi doğal oluşumlar olduğunu düşündüğümüzde bu bize biraz normal geliyor aslında.

Tabi ki gördüklerinizin ruhunuzu doyurması da bir yere kadar oluyor. O yüzden, Kapadokya’nın hangi bölgesinde ne, nerede yenir onu da buradan paylaşıyoruz. Aşağıda Avanos, Göreme, Ürgüp ve Uçhisar için ayrı ayrı paylaştığımız restoran alternatiflerini bulabilirsiniz.

Bu arada seçenek bol. O yüzden sadece bu listeyle sınırlı kalmadan araştırmanızı iyi yapın, daha önceden gidenlerin yorumlarını mutlaka okuyun. Özellikle testi kebabı için.

Avanos’ta Ne, Nerede Yenir?

Uranos Sarıkaya Restaurant

Avanos’ta yemek yiyebileceğiniz restoranlar arasından önerilerimizi aşağıda sıraladık.

Uranos Sarıkaya Restoran

Belki öğlen yemeği için değil ama akşamları Kapadokya’nın meşhur Türk Gecesi için tercih edilebilecek bir restoran burası. Böyle bir giriş yapmamızın sebebine gelince; duyumlarımıza göre gün içerisinde standart bir restorandan farkı olmayan, clark kent görünümündeki bu mekan, geceleri eğlence konseptinin başlamasıyla birlikte adeta bir superman’a dönüşüyormuş.

Akşam yemeği saat 17.00’da ve hemen ardından şov 20.00’da başlıyor. Fix menülü fiyatları var. Buradan paylaşmıyoruz, güncellenmiş olabilir. Gitmeden önce arayıp bilgi almanızda ve yer ayırtmanızda fayda var.

Konum 📌

Telefon ☎️ (0384) 511 35 60


Kadın Girişimciler Kooperatifi

Kadın Girişimciler Kooperatifi’ni buraya yazma amacımız daha çok kadınların girişimcilik ruhuna destek vermek. Gidip denemediğimiz için yemeklerinin tatlarını bilmiyoruz ama bu yörede yaşayan kadınların ellerinden çıkan yemekler olduğuna göre ne kadar kötü olabilir ki diye fikir yürütmeden de duramıyoruz.

Yani burada bildiğiniz ev yemekleri var. Hem de uygun fiyatlarla. Bamya, yaprak sarma ve kuru fasulye önerilen lezzetleri arasında.

Konum 📌

Telefon ☎️ (0384) 511 62 04

Göreme’de Ne, Nerede Yenir?

Cappadocian Cuisine Restaurant

Göreme’de yemek yiyebileceğiniz restoranlar arasından önerilerimizi aşağıda sıraladık.

Cappadocian Cuisine

Burası Göreme’nin en çok beğenilen restoranlarından biri. Bu unvanı da aslında hem yemeklerinin lezzetinden hem güler yüzlü hizmetinden hem de ortamın temizliğinden almış. Porsiyonlarının bol olması ve buna rağmen fiyatlarının ortalamanın çok üzerinde olmaması da cabası.

Özellikle testi kebabını gerçekten lezzetli bir yerde yemek istiyorsanız eğer Cappadocian Cuisine’i alternatiflerinizin arasına ekleyebilirsiniz.

Konum 📌

Telefon ☎️ (0384) 271 27 01

Topdeck Cave Restaurant

Göreme’de en çok rağbet gören restoranlardan bir diğeri Topdeck Cave. Bunun sebebi de tıpkı cappadocian cuisine’de olduğu gibi yemeklerinin lezzeti ve güler yüzlü hizmet. Ancak fiyatları oraya göre bir tık daha yukarıda. Yemekleri arasından özellikle önerilenler, yemeden önce tadına baktırdıkları günün çorbası ve tatlıları.

Konum 📌

Telefon ☎️ (0384) 271 24 74

Köy Evi Restaurant

Adından da anlaşılabileceği üzere bu restoranın konsepti biraz farklı. Şöyle ki Köy Evi Restoran’ın yemekleri odun ateşinde, görünür bir yerde pişiyor. Bunun üstüne bir de sipariş etmeden önce yemekleri tadabilme gibi bir fırsatınız var. Haliyle tavsiye edilen lezzetleri ev yemekleri ve balık. Fiyatları ortalama seviyede.

Konum 📌 

Ürgüp’te Ne, Nerede Yenir?

Ziggy Cafe Kapadokya

Ürgüp’te yemek yiyebileceğiniz restoranlar arasından önerilerimizi aşağıda sıraladık.

Ziggy Kafe

Ürgüp merkezde bulunan Ziggy, ününü hikayesinden ve konseptinden alan mekanlardan biri. İçerideki dizaynın yanına yemeklerinin lezzeti, müşteri memnuniyeti odaklı güler yüzlü işletmecilik anlayışı ve terasındaki Kapadokya manzarası eklenince en çok tercih edilen mekanlardan biri haline gelmiş Ziggy Kafe. Tek dezavantajı fiyatlarının diğer yerlere göre biraz yüksek olması.

Yine de Kapadokya’ya kadar gelmişken otantik bir kafede bir şeyler yiyip içsem iyi olur derseniz eğer bizce kendinize minik bir ödül vermenizde hiçbir sakınca yok. 🙂

Konum 📌

Telefon ☎️ (0384) 341 71 07

Zeytin Kafe ve Ev Yemekleri

Ürgüp’te, görünümüyle göz zevkine değil de yemekleriyle damak zevkine hitap eden uygun fiyatlı bir restoran arıyorsanız eğer Zeytin Kafe ilk duraklardan biri. Bölgenin yöresel tatlarının hemen hepsini bulabileceğiniz bu mekan, Cappadocian Cuisine gibi testi kebabı için de tercih edebileceğiniz noktalardan biri.

Konum 📌

Telefon ☎️ (0384) 341 73 99

Uçhisar’da Ne, Nerede Yenir?

Elai Restaurant Kapadokya

Uçhisar’da yemek yiyebileceğiniz restoranlar arasından önerilerimizi aşağıda sıraladık.

Elai Restaurant

Hem Uçhisar hem de Kapadokya’da ne yenir yazımız için son önerimiz Elai Restaurant. Bölgeye hakim bir konumda bulunduğu için çok güzel bir manzara izleme imkanı sunan Elai Restaurant, güler yüzlü ve kaliteli hizmet anlayışıyla da tam not alan mekanlardan.

Manzarasının getirdiği tek dezavantaj elbette ki fiyatlarının biraz yüksek olması. Biz denemedik ama ilginç bir şekilde pizzası çok övülüyor. Etten gına geldi artık derseniz, tercih edebilirsiniz aklınızda olsun.

Konum 📌

Telefon ☎️(0384) 219 31 81

O Ağacın Altı Kafe

O Ağacın Altı Kafe manzarası sayesinde Kapadokya’da ne yenir listemize giren yerlerden. Öyle tam bir öğününüzü dolduracak yemeği yemek için değil de manzaraya karşı bir şeyler içmek veya atıştırmak için tercih edilebilir.

Konum 📌

Seki Restaurant (Argos Hotel)

Uçhisar’da tercih edilebilecek mekanlardan biri Argo Hotel’in restoranı olan Seki. Hem yemeklerinin lezzeti hem de güler yüzlü hizmet anlayışıyla biliniyor. Bunların üzerine enfes Kapadokya manzarası da eklemeyi ihmal etmeyelim.

Önerilen lezzetleri arasında özellikle et yemekleri var. Kapadokya’nın meşhur şaraplarından da içmek isterseniz eğer onlardan da bol çeşitte var. Yalnız tüm bu güzel şeyler bir araya gelince fiyatları ortalamanın biraz üzerine çıkıyor elbette. Ziggy Kafe gibi kendinize ödül verebileceğiniz yerlerden biri. 🙂

Konum 📌

Telefon ☎️ (0384) 219 31 30👇  Bu Yazılarımız da İlginizi Çekebilir 👇

🌍 Kapadokya Otelleri – Kapadokya’da Nerede Kalınır?

🌍 Uçhisar Kalesi-Kapadokya’nın Zirvesi

🌍 Ihlara Vadisi-Kapadokya’nın Eşsiz Güzelliği

🌍 Göreme Açık Hava Müzesi


Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı