fbpx
ANADOLUİÇ ANADOLU

Kapadokya’da Yapılacak 18 Aktivite ve Deneyim
Kapadokya hiç şüphesiz Türkiye’nin en güzel ve en özel seyahat destinasyonlarından biri. Nasıl olmasın? Kapadokya’da bir gezginin aklını başından alacak birçok şey var. Milyonlarca yıl öncesinden oluşmaya başlayarak günümüze kadar gelen peri bacaları, insanlar tarafından oyularak güvenli birer sığınak haline getirilen yer altı şehirleri, atmosferi ile büyüleyen uçsuz bucaksız vadiler ve daha fazlası…

Ayrıca, Kapadokya’ta seyahat etmenin seyahat severler için farklı bir avantajı daha var. Şöyle ki, Kapadokya’da yapılacaklar listesi sadece Peri bacalarını, yer altı şehirlerini ve vadileri görmekle sınırlı değil. Bunların haricinde Kapadokya’da deneyimleyebileceğiniz birçok aktivite var.

Uçsuz bucaksız vadilerde doğa yürüyüşlerinden, el emeği göz nuru çömleğinizi yapmaya, Kızılırmak nehri üzerinde gondol sefasından, Kapadokya’nın o meşhur balonlarını kalktığı yerden izlemeye, hatta cesaretiniz ve biraz da paranız varsa o balonların içerisinde güzel atlar diyarının eşsiz manzaralarına şahit olmaya varana kadar, elimizde Kapadokya gezisi sırasında ruhunuzu doyurmaya fazlasıyla yetecek kadar etkinlik ve aktivite var.

Hal böyle olunca Biz de boş durmadık tabi. Kapadokya seyahatinize renk katacak tüm deneyimleri sizler için 18 maddelik bir listede toparladık.

Kapadokya Göreme Açık Hava Müzesi

Bu arada başlamadan önce ufak bir not: Siz de bizim gibi haftanın 5 günü çalışıp tatil günlerindegezen başka dünyalılardansanız, aşağıda anlattıklarımızın hepsini hafta sonuna veya 3-4 günlük tatile sığdırmanız zor. O yüzden ya içlerinden en beğendiğiniz 3-4 tanesini seçin ya da Kapadokya’ya tekrar gelmek için şimdiden plan yapmaya başlayın.

Vallahi son not: Her yerde maddelerce uzunlukta olan bu listeyi kısaltacağız diye giriştik bu yazıya. Ancak gerçekten bu kadar eleyebildik. Çünkü Kapadokya’da yapılacak aktivitelerin her biri ayrı güzel. O yüzden yazı biraz uzun. Sıkıldığınız noktada maddeler arasında sörf yapmaktan çekinmeyin!


Kapadokya’nın Sonu Gelmeyen Vadilerinde Uzun Yürüyüşler Yapın

Ihlara Vadisi
Ihlara Vadisi‘ne inen yaklaşık 400 basamaklı merdiven

Kapadokya’da yapılacaklar listesinin ilk sırasında, buraya gelen hemen herkesin büyük bir huzur içerisinde yaptığı uzun yürüyüşler var. Oraya kadar gidince bol bol yürüyecek miyiz yani şimdi bu mu etkinlik demeyin hemen. Bu coğrafyada yapılan yürüyüşlerin insanın üzerinde bıraktığı etki başka yerdekilere benzemez.

Başınızı çevirdiğiniz her noktada gördüğünüz peri bacaları bir yana Kapadokya Bölgesi’nin sonu gelmeyecekmiş gibi gözüken uçsuz bucaksız vadilerinde umarsızca yürümek gerçekten başka bir ayrıcalık.

Yani aslında kastettiğimiz bir yandan da profesyonel bir spora doğru evrilen ve biraz sonra bahsedeceğimiz doğa yürüyüşü başlığındaki gibi yorucu bir şey değil. Bildiğiniz boş boş yürümek ve Kapadokya’nın tüm güzelliklerine her adımınızda ayrı ayrı hayran olmak.

Uzun lafın kısası, Kapadokya’da yapılacaklar listenizi oluştururken kendinize biraz boş vakit ayırmayı ve o süre içerisinde de hiçbir şey düşünmeden yürümeyi unutmayın.

Güvercinlik Vadisi’nde Trekking (Doğa Yürüyüşü) Yapın

Güvercinlik Vadisi yürüyüş

Kapadokya’da yapılacak aktivitelerin başında yürüyüş geliyor diyoruz zaten yazının başından beri. Fakat şimdi bahsedeceğimiz olay biraz farklı. Güvercinlik Vadisi içerisinde yapacağınız yürüyüşü biraz daha profesyonelleştirmeniz gerekiyor.

Tabi böyle dediğimiz için hemen de gözünüz korkmasın. Güvercinlik Vadisi’nin içerisindeki parkur öyle çok zorlu değil. Tek yapmanız gereken Uçhisar tarafından girmek, kaybolmamak için okları takip etmek ve Göreme tarafından çıkmak. Tabi böyle pata küte anlattığımıza da kanmayın hemen. En iyi ihtimalle 3 saat sürüyor bu yürüyüş.

İşin “biraz profesyonelleşmeniz gerekiyor” dediğimiz kısmı ise aslında Güvercinlik Vadisi’nde yapacağınız trekkinge (doğa yürüyüşü) hazırlık. Dikkat etmeniz gereken bazı püf noktaları aşağıda madde madde paylaşıyoruz.

 • Yazın tam öğle vakti çıkmayın.
 • Yürüyüşün uzun süreceğini unutmadan akşam vaktine kalmayın.
 • Rahat spor ayakkabılar giyin.
 • Mutlaka yanınıza büyük su alın.
 • Atıştırmalık bir şeyler alın.
 • Yedek tişört-penye alın.
 • Tüm bu saydıklarımızı koyabileceğiniz küçük bir çanta alın.
 • Ve son olarak tekrar edelim; ok işaretlerini takip etmeyi unutmayın.

Tüm bunları tamamladıktan sonra ver elini Güvercinlik Vadisi’nin enfes doğası, gizli köşeleri ve pek bilinmeyen şelalesi!


Kızıl Çukur Vadisi’nde Gün Batımını ve Gün Doğumunu İzleyin

Kızılçukur Vadisi

Kızıl Çukur Vadisi, seyahat severlerin Kapadokya’da en çok görmek istediği yerlerden biri ve şunu itiraf etmeliyiz ki gezginlerden gördüğü bu ilginin hakkını da kesinlikle veriyor. Güvercinlik ve Ihlara vadilerinden sonra bizim de Kapadokya Bölgesi’nde en çok beğendiğimiz vadilerden biri oldu burası.

Şunu baştan söyleyelim. Her ne kadar yazının başında vadilerde bol bol yürümekten bahsetmiş olsak da burası için yürüyüşü pek tavsiye etmiyoruz. Bunun iki sebebi var. Birincisi, Kızıl Çıkur Vadisi’nin çok girintili, çıkıntılı bir yapıya sahip olması. ikincisi, buranın esas olayının Kapadokya’da enfes gün batımı manzarasının en güzel izlendiği yerlerden biri olması.

Kızılçukur Vadisi’nde Gün Batımı

Bölgede bulunan diğer Peri bacalarına nazaran daha kızıl renkte tüf kayaların bulunduğu Kızıl Çukur Vadisi’nin gün batımı sırasında nasıl bir görsel şölene dönüştüğünü az çok tahmin edebiliyorsunuzdur. (Bkz; yukarıdaki resim)

Hal böyle olunca Kızılçukur Vadisi’nde gün batımı izlemek Kapadokya’da yapılacaklar listesinde her zaman ilk sıralarda oluyor. Tek yapmanız gereken doğru zamanda orada olmak ve kendinize yüksek bir nokta seçmek. Gerisini doğa ana bizler için hallediyor zaten.

Bunun yanında Kızıl Çukur Vadisi, balonların kalkış alanına da yakın olduğundan kamp yapmak için de tercih edilen noktalardan. Bu konuda yukarıda bahsettiklerimizden farklı olan tek şey Kapadokya’da balon turu (link) sabah saatlerinde yoğun bir şekilde yapıldığından gün Doğumu manzarasını izlemenizi tavsiye etmek olacak. Oraya kadar gidip, kamp atıp, rengarenk balonların kalkış anını ve o manzaraya karşı kahvaltı yapma şansını kaçırmak istemezsiniz.

Sonuç olarak, kamp yapmayı bilemiyoruz fakat Kızıl Çukur Vadisi’nde gün batımı izlemek Kapadokya’da yapılması gerekenler listenizde mutlaka olsun deriz.

Kızılırmak’ın Suları Üzerinde Keyifli Vakit Geçirin

Avanos Kızılırmak
Fotoğraf Kaynak: Filckr-Mustafa Taşkın

Hepimizin bildiği üzere Kızılırmak 1.150 metre uzunluğu ile ülkemizde bulunan en büyük akarsu ve bu devasa nehrin bir kısmı Kapadokya Bölgesi’nden de geçiyor. Bunların üzerine buranın tam bir turizm cenneti olduğunu da ekleyince elbette ortaya birçok fırsat çıkmış ve Kapadokya’da yapılacaklar listenize Kızılırmak Nehri üzerinde geçirebileceğiniz keyifli bir zaman dilimi de eklenmiş oluyor.

Avanos’ta bu işi hakkıyla yapan bir firma var. O da Kapadokya Jet. Üstelik o Venedik’te gördüğünüz klasik gondolların bire bir kopyasından jet ski ile adrenalin yaşamaya kadar geniş bir yelpazede hizmet veriyorlar.

Eğer Kapadokya’da farklı etkinlikler yapmanın peşindeyseniz internette kısa bir araştırma yapıp web sitelerine göz atabilirsiniz.

Balonların Kalkışını Yerinde İzleyin

Kapadokya balon uçuşu hazırlıkları

Kapadokya’da balon turu yapmanın ne kadar güzel bir tecrübe olduğunu duymayan, bilmeyen yoktur sanırım. Peki bu özel anları havadan değil de yerden deneyimlemenin de harika bir duygu olduğundan daha önce size bahseden oldu mu? Şimdiden “Eh ne olacak yani. Otel çatılarından ya da yüksek tepelerden izleriz işte” diyenleri duyar gibiyiz.

Hayır efendim, bizim bahsettiğimiz tam olarak balonların kalktığı noktadan bu muhteşem ana tanıklık etmek. Hem de Kapadokya’da bulunduğunuz süre içerisinde her sabah! Tamam, bayağı bir erken kalkıp uykunuzdan feragat etmeniz gerekecek ancak bu gerçekten de yaşanması gereken bir an. O yüzden (en azından bir sabahınızı feda edip) Kapadokya’da yapılacaklar listenize o rengarenk balonları kalkış yaptıkları yerden izlemeyi mutlaka ekleyin.

Zaten gittiğinizde neden bu kadar ısrarcı olduğumuzu anlayacaksınız ama biz yine de kısaca buradan bahsedelim.


Kapadokya’da Balonları İzleme

Balonların kalkış yaptığı belli noktalar var. Bulmak için yapmanız gereken tek şey arabayla yola düşmek ve muazzam bir ses çıkaran devasa fanların seslerini takip etmek. Oraya yaklaştıkça fark ediyorsunuz ki Kapadokya’ya gelip de bu anı kaçırmak istemeyen o kadar çok insan var ki… Yani üzülmeyin, balona binmeyeceği halde uykusunu 4.5’ta bölüp giden sadece siz olmayacaksınız.

Yerlerde kocaman, rengarenk balonlar, onları havalanmaya hazır hale getirmek için uğraşanlar, içlerine doldurulan hava ve ara ara parlayan alevler. Balona binebilmek için sağa sola koşuşturan insanlar, düğün fotoğrafı çektirebilmek için o saatte iki dirhem bir çekirdek gelmiş gelin-damatlar, ATV ile veya Kapadokya’nın güzel atlarıyla safari yapanlar… Yani ortamda bir başka dünyalının aradığı her şey var. Sürekli mutluluğun hakim olduğu tam bir festival havası.

Bizim bu kadar anlattığımız yeter, bundan sonra gidip deneyimlenmek size kalmış. 🙂

Avanos’ta Çömlek Yapın

Avanos çömlek atölyesi

Dedik ya Kapadokya’da yapılacak aktivitelerin sonu bir türlü gelmek bilmiyor. Hatta öyle ki bunlardan bazılarında yöresel hayata iyice adapte olmanız gerekiyor. İşte bunlardan biri de yine Kapadokya’da yapılacaklar listenizde mutlaka bulundurmanızı tavsiye ettiğimiz Avanos’ta çömlek yapımı.

Düşünsenize, böylesine Harika bir coğrafyaya seyahate geliyorsunuz, hissettiğiniz güzel duyguların haddi hesabı yok. Bu kadar mutluluk yetmezmiş gibi bir de yanınızda kendi el emeği göz nurunuz bir çömlek götürüp evinizin baş köşesine koyuyorsunuz. Bizce düşüncesi bile güzel.

Tabi öyle hemen işin ustası olacağım, çömlek yaptıktan sonra ortaya harika şeyler çıkacak, şanım, şöhretim bütün Avanos’a hatta Kapadokya Bölgesine yayılacak diye düşünmeyin. Zira bu iş tahmin ettiğinizden çok daha zor olabilir. Fakat günün sonunda (çömlek yaptığınız yerdeki arkadaşların da yardımıyla) hatıra niyetine bir mumluk falan yapabiliyorsunuz işte (bkz. Şekil 1A 👆🏻). Fena mı, hediyelik için magnete para vermekten kurtulmuş olursunuz. 🙂

Avanos’ta çömlek yapımını deneyebileceğiniz ya da “yok ben o işlere hiç girmeyeyim” deseniz bile en azından yapanları izleyebileceğiniz bir çok nokta var. Biz, saç müzesini de içerisinde barındırdığı için Avanos’un en meşhuru olan Chez Galip Çömlek Atölyesi’ni tercih etmiştik. Son olarak çömlek yapımını denemek için 10 TL ücret ödüyorsunuz fakat yaptığınız eser yanınıza kar kalıyor.

Saç Müzesi’ni Görün

Kapadokya Saç Müzesi

Dünyada eşi benzeri olmayan bir müzeyi gezmek ister miydiniz? Cevabınız evetse, Kapadokya’da bu deneyimi yaşamak da mümkün. Biraz önce bahsettiğimiz Chez Galip Çömlek Atölyesi’nin içerisinde dünya üzerinde bir benzeri daha bulunmayan Saç Müzesi de bulunuyor.

Bu arada, eğer bu yazıyı okumadan önce Kapadokya’da gezilecek yerler ile ilgili araştırma yaptıysanız, kuvvetle muhtemel Saç Müzesi’ni görmüşsünüzdür. O yüzden biz burada ufak bir farklılık yapıp Saç Müzesi’nin ilginç hikayesini kısaca aktarmaya çalışcağız. Sonrasında da Kapadokya’ya geldiğinizde (bizce) neden burayı görmelisiniz onu anlatmaya çalışacağız.

Saç Müzesi’nin Hikayesi

Tüm bu Saç Müzesi çılgınlığı, atölyenin sahibi olan Chez Galip’in bundan yıllar önce aşık olduğu ancak kavuşamadığı sevgilisini bir tutam saçını çömlek Atölyesi’nin üst katına asmasıyla başlıyor. Özellikle kadınlar, burayı ziyaret ettiklerinde saçlarından bir tutam kesip telefon numaralarınız yazdıkları bir kağıda yapıştırıp müzeye katkıda bulunuyorlar.

Olay bir noktadan sonra öyle bir noktaya gelmiş ki Chez Galip her sene bu telefon numaraları arasından çekiliş yapmaya karar vermiş ve kazanana hediyeler vermeye başlamış. Bu arada, muhtemelen asılı olan numaraların alınmasını engellemek için içeride fotoğraf çekmek yasak.İşte hikaye kısaca böyle. Peki neden bizce burayı sadece Kapadokya’da gezilecek yerler listenize değil, deneyimlenecek şeyler arasına eklemeniz gerekiyor? Öncelikle Saç Müzesi’nin eşi benzeri olmaması birinci faktör. İkincisi, bir sevgi hikayesinin buna şahit olan ya da öğrenen herkes tarafından nasıl sahiplenildiğini ve akım haline gelebildiğine birebir şahit oluyorsunuz. Düşünsenize belki yüzyıllar sonra Kerem ile Aslı gibi Chez ile sevgilisi de destanlaşmış olacak ve sizin bunda bir katkınız olacak.

Üçüncü olarak burası tam anlamıyla başka dünyalar kovalayan gezgin ruhlu insanların konseptine uygun, diğer tüm müzelerden farklı, bambaşka bir mekan. Son olarak da ben aşka falan inanmam tüm bunlardan banane deseniz bile, Saç Müzesi, Chez Galip Çömlek Atölyesi’nin hemen üst katında olduğu için e bi zahmet burayı da görüverin. 🙂

Galerie İkman’da Rengarenk Halıların Arasında Kaybolun

Galerie İkman halı

Kapadokya’da yapılacaklar listesinde bulunan aktiviteler arasında en ilginçlerinden biri Galerie İkman’a gidip rengarenk halıların arasında kaybolmak. Nasıl yani dediğinizi duyar gibiyiz. Hemen şöyle açıklayalım olayı.

Anadolu’da halı dokumacılığının ne denli meşhur olduğunu, el emeği göz nuru ile dokunan o paha biçilemez eserlerin ne kadar güzel olduğunu bilmeyen yoktur herhalde. İşte Galerie İkman da aslında bu halıların satıldığı bir dükkan. Bu kadar popüler olmasını ise Instagram ve YouTube fenomenlerinin bitmek tükenmek bilmeyen paylaşımlarına borçlu (O gönderilerden bir kaç örneğe şuradan, oradan ve buradan ulaşabilirsiniz).

Tabi hemen Galerie İkman’ın da hakkını yemeyelim. Dükkanının ve onun içindeki halıların güzelliği gerçekten görülmeye değer. Ayrıca sahibinin göstermiş olduğu hoşgörü de oldukça kıymetli bizce. Eğer siz de Kapadokya anılarınızın arasına sosyal medyada paylaşıp, bolca beğeni alacağınız resimler eklemek isterseniz Galerie İkman’a uğramayı yapılacaklar listenize eklemeyi unutmayın.

Kapadokya Manzarasına Karşı Akşam Yemeği Yiyin

Kapadokya manzarasına karş akşam yemeği

Kapadokya’nın hem gündüzü hem de gecesi ayrı güzel. O yüzden, gündüz buranın sonu gelmeyen vadilerinde yürüyüş yaptıktan sonda akşam o adımladığınız yerlerin manzarasını güzel bi yemek eşliğinde izlemek gibisi yok. Hele ki yanınızda sevdiğiniz insan varsa bu akşam yemeğini biraz da romantizmle süslemek Kapadokya’nın olmazsa olmazlarından.

Erkeklerin hemen gözü korkmasın . Romantik yemek dediysek illa ki öyle pahalı restoranlarda, gül serpilmiş masalarda, mum ışığında akşam yemeğinden bahsetmiyoruz. İmkanı olanlar yapsın tabi ama olmayanlar için de avantajlı bir yer burası. Çünkü Kapadokya’nın en salaş ya da uygun fiyatlı yerine gitseniz bile peri bacası manzarasına karşı yemek yiyeceğiniz kesin.

O yüzden Kapadokya’da yapılacaklar listenize güzel bir akşam yemeği eklemeyi unutmayın. Bu arada restoran ve yemek alternatifleri için aşağıdaki yazımıza göz atabilirsiniz 👇🏻

Kapadokya’da Ne Yenir, Nerede Yenir

Testi Kebabı Yiyin

Testi kebabı

Biraz önce bahsettiğimiz akşam yemeği olayını, testi kebabı ile renklendirirseniz keyfinize diyecek olmaz. Zira testi kebabı, Kapadokya’nın en meşhur lezzetlerinden biri.

Her ne kadar bu yöreye ait bir yemek olmasa da Avanos Çömlekler’nin verdiği yetkiye dayanarak Kapadokya’nın en çok tercih edilen tatlarından bir haline gelmiş. Uzun lafın kısası, buraya kadar gelmişiz bari masaya da şöyle yanarlı dönerli bir şeyler gelsin isterseniz eğer mutlaka testi kebabı sipariş etmeniz gerekiyor. Kapadokya’da en güzel testi kebabını yiyebileceğiniz alternatifleri aşağıdaki yazımızda paylaştık 👇🏻

Kapadokya’da Testi Kebabı Nerede Yenir?


Türkiye’nin En Kaliteli Şaraplarından Tadın

Kapadokya şarap tadım

Kapadokya’nın verimli toprakları üzerine kurulan bağları ve bu bağlarda filizlenen üzümleri oldukça meşhur. Hatta öyle ki bu durum efsanelere bile konu olmuş. Tabi bu durumun doğal bir sonucu olarak bölgede şarapçılık özellikle son dönemlerde oldukça ilerlemiş.

Hal böyle olunca, Türkiye’nin en kaliteli ve lezzetli şaraplarının üretildiği söylenen fabrikalarda şarap tadımı yapmak, meraklısı için Kapadokya’da yapılacak aktiviteler arasında en önceliklilerden biri haline geliyor.

Kapadokya’da şarap tadımı yapabileceğiniz birkaç nokta olsa da olayı yerinde deneyimlemek isterseniz Kocabağ ve Turasan fabrikaları bu konuda öne çıkan yerlerden.

Zelve Mapping’i İzleyin

Zelve Mapping

Kısaca özetlemek gerekirse Zelve Mapping, Kapadokya Bölgesi’nin oluşumunu kronolojik sıraya göre anlatan bir sinevizyon gösterisi. Onu Kapadokya’da yapılacaklar listesine almamızı sağlayan şey ise bu gösterinin Zelve Vadisi’nde peri bacalarına yansıtılarak yapılıyor olması.

Şöyle hayal edin, Kapadokya’nın ortaya çıkış serüvenini henüz lavların etrafa yayılmaya yeni başladığı dönemden alıp günümüze gelene kadar geçen süreci olayın başrolünde bulunan peri bacalarına bakarak keşfediyorsunuz.

Yani Zelve Mapping için Türkiye sınırları içerisinde bulunan en ilginç sinevizyon gösterilerinden biri, diyebiliriz. O yüzden bu işlere ilginiz, ayıracak bütçeniz ve ekstra zamanınız varsa Zelve Mapping’i izlemenizi tavsiye ederiz.

Atlar, ATV’ler veya Jeep’ler ile Safari Yapın

Kapadokya safari

Kapadokya vadilerinde hababam yürüyecek haliniz yok. Buraların tadını biraz da safari yaparak çıkarmanın kimseye bir zararı dokunmaz. Burada yaşayanlar da öyle düşünmüş olacak ki gelen turistlerin Kapadokya vadilerinde safari keyfini yaşayabilmeleri için ATV, Jeep veya Kapadokya’nın güzel atları ile gezme alternatiflerini ziyaretçilere sunuyorlar.

Özellikle Göreme’de bu işleri yapan birçok firma var. Google’da kısa bir araştırma ile karşınıza çıkacaklar zaten. Tek yapmanız gereken bütçenize göre bir safari programı bulmak. Bu işin kolay kısmı. Olayın diğer yüzü ise Kapadokya vadilerinde safari yaparken nelere dikkat edilmesi gerektiği.Öncelikle, safariyi ne zaman yapmak istediğiniz oldukça önemli. Çünkü sabahın erken saatlerinde yapacağınız safari ile öğlen saatlerinde yapacağınız arasında dağlar kadar fark olabiliyor. Mesela sabah yapacağınız safarinin bir avantajı balonlar eşliğinde gezecek olmanız. Dezavantajı ise çok soğuk olması. Uzun lafın kısası, zamanı belirledikten sonra şunlara dikkat etmeyi unutmayın;

 • Sabah gidecekseniz, yanınıza uzun kollu kıyafetler alın.
 • Geç saatlere kalacaksanız el feneri bulundurun.
 • Atıştırmalık bir şeyler almak da fena olmayabilir.
 • Açık renk giyinmeyin.
 • Tozdan korunmak için ağzınızı kapatacak bir maske takın.
 • Aynı şekilde güneş gözlüğü de gözlerinizi korumak için iyi olabilir.

Son olarak ata binmek isteyenlere minik bir uyarı; dikkatli olun ve onlara iyi davranın. Ters bir anlarına denk gelirseniz kendimizi yerde bulabilirsiniz. 🙂

Balon Turu Yapmanın Ayrıcalığını Yaşayın

Kapadokya balon turu

Balon turu, Kapadokya’da yapılacaklar listesinin her zaman ilk sıralarında bulunan en popüler deneyimlerden biri. Ancak hem pahalı bir aktivite olması hem de hemen her sene çıkan kaza haberleri nedeniyle (özellikle yerli turistler) balon turu yapıp yapmama konusunda ikilemde kalıyorlar.

Biz kendi adımıza bu konuya şöyle bir çözüm bulduk:

Balon turu konusunda önünüzde iki engel var

1-Yükseklik korkusu ve kaza riski

2-Uçuk fiyatlar

Bunlardan her ikisi de sizin için aşılmaz engellerse balon turu için kendinizi hiç zorlamayın. Yani hem maddi olarak kendinizi zorlayıp hem de metrelerce yükseğe çıktıktan sonra acaba şimdi düşer miyiz diye korkmanın hiçbir anlamı yok bizce. Bunlardan en az biri sizin için engelse hangisinin sizi daha çok etkileyeceğine bakın.

Mesela bizim için en öncelikli konu Furkan’ın yükseklik korkusuydu. Bunun yanına maddi durum da eklenince yapmamaya karar verdik.

Siz de bu durumları göz önünde bulundurup kararınızı öyle verin deriz. Tam olarak ikna olamadıysanız eğer Kapadokya’da balon turu için hazırladığımız yazımıza bakmanızı şiddetle tavsiye ederiz 👇🏻

Kapadokya Balon Turu

Türk Gecesi’ne Gidin

Türk Gecesi

Türk Gecesi, Kapadokya’ya gelen seyahat severlerin en gözde aktivitelerinden. Aslında kısaca şöyle açıklayabiliriz: Türk Gecesi, yöresel yemeklerin sunulmasıyla başlayan ve içerisinde türlü eğlenceleri barındıran bir eğlence gecesi.

Kapadokya’da Türk Gecesi konseptinde akşam yemeği programı organize eden birçok restoran var. Bunlar arasında en ünlüleri olarak bizim kulağımıza çalınanlar Evranos ve Uranos Sarıkaya.Tabi burada en doğrusu sizin alternatifleri arayıp, istediğiniz bilgileri almanız. Sonra da sizi hem maddi hem manevi tatmin edeceğini hissettiğiniz yerde rezervasyon yaptırmanız.

Son olarak, eğer yapılacaklarınız arasında testi kebabı yemek de varsa Türk Gecesi ile birlikte onu da aradan çıkarmış olursunuz. Tabi her ihtimale karşı gideceğiniz restoranın menüsünde var mı diye sormayı ihmal etmeyin.

Cave (Mağara) Otellerden Birinde Kalın

“E yani Kapadokya’ya kadar gideceğiz onu da yapalım artık değil mi?” dediğinizi duyar gibiyiz. Fakat ne yapalım bizim de işimiz bu. Madem başka dünyalılar için Kapadokya’da yapılacaklar listesini yazmaya giriştik hepsi hakkında bilgi vermemiz lazım.

İşin şakası bir yana, Kapadokya’ya gelip cave (mağara) otellerden birinde kalmak, en azından o konseptte inşa edilmiş yerlerde konaklamak buraya geldiğinizde mutlaka tatmanız gereken deneyimlerden biri.

İşin otantik yanı bir yana dört bir yanınız Peri bacası olduğu için standart görünümlü bir otelde kalırsanız kendinizi ortama fazlasıyla yabancı hissetmeniz de kuvvetle muhtemel.

Azure, Cappadocia Cave Suites ve Aren Kapadokya’nın en meşhur mağara otellerinden. Manzarasıyla da beni kalbimden vuracak mağara otellerden isterim ben derseniz aşağıdaki linkten daha detaylı yazımıza bakabilirsiniz 👇🏻

Kapadokya Otelleri

Ihlara Vadisi’nde Vakit Geçirin

Ihlara Vadisi

Ihlara Vadisi, Kapadokya Bölgesi içerisinde bulunan en özel doğal oluşumlardan biri. Kilometrelerce uzayıp giden bu vadinin tam ortasından akan derenin kenarından, ağaçların arasında yürüyüş yapmak geziniz sırasında yaşayacağınız en rahatlatıcı anlardan olabilir.

Ayrıca, yüzyıllar önce insan yaşamına ev sahipliği yapması nedeniyle tarihi bir öneme de sahip Burası. Ihlara Vadisi boyunca insan eliyle kayalara oyulmuş 10’dan fazla kilise ve birçok sığınma yeri bulunuyor. Yani vadi sadece doğallığı ile değil, gezilecek noktaları ile de bu listede bulunmayı hak ediyor.

Ihlara Vadisi, Her ne kadar Kapadokya’nın merkezi olarak gördüğümüz Ürgüp-Göreme-Uçhisar üçlüsüne biraz uzak bir mesafede kalsa da özellikle doğasever başka dünyalıları mutlu etmesi kuvvetle muhtemel. O yüzden, Kapadokya’da yapılacaklar listesine bu güzel yerde vakit geçirmeyi eklemeyi unutmayın. Vadi hakkında daha detaylı bilgiler için👇

Ihlara Vadisi – Kapadokya’nın Eşsiz Güzelliği

Yer Altında Yaşamın İzlerini Sürün

Kaymaklı Yer Altı Şehri

Kapdokya’da yapılacaklar listesinin son maddesi sizi bölgenin yer üstündeki güzelliklerinden alıp yer altına doğru çekiyor ve yüzyıllar önce insanlar tarafından sığınma alanı olarak kullanılan devasa yer altı şehirlerine götürüyor.

Burada yaşayan halkın çok eski zamanlarda hem savaşlardan hem de doğal afetlerden korunmak için ustalıkla inşa ettiği yer altı şehirlerindeki yaşamın izlerini sürmek Kapadokya’da mutlaka yaşanması gereken deneyimlerden.

Bölgede yaklaşık 200 tane yer altı şehri var ve bunların yalnızca birkaç tanesi gezilebilir durumda. En popüler olanları ise Kaymaklı Yer Altı Şehri ve Derinkuyu Yer Altı Şehri. Bizim de gezdiğimiz Kaymaklı hakkında detaylı bilgileri aşağıdaki yazımızdan alabilirsiniz 👇🏻

Kaymaklı Yer Altı Şehri👇  Bu Yazılarımız da İlginizi Çekebilir 👇

🌍 Kapadokya Otelleri – Kapadokya’da Nerede Kalınır?

🌍 Uçhisar Kalesi-Kapadokya’nın Zirvesi

🌍 Ihlara Vadisi-Kapadokya’nın Eşsiz Güzelliği

🌍 Göreme Açık Hava Müzesi


Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı